Termín: květen 2025, 3 týdny
Počet účastníků: 7-11 + 1 průvodce
Průvodce: Petr Schwott
Náročnost: pohodička – offroad – outdoor
Základní cena za účast na expedici (viz slevy): 23 500 Kč vč. 21 % DPH
Uzávěrka přihlášek: přijímáme nezávazné přihlášky

Hlavní body offroad expedice do africké Botswany a Zimbabwe

Tato expedice je určena všem zájemcům o opravdovou Afriku, zejména milovníkům přírody, offroadového ježdění a poznávání venkovského života v Africe.

  • Safari v NP Moremi, v unikátním ekosystému řeky Okavango
  • NP Chobe – V Botswaně žije tolik slonů, kolik ve všech státech Afriky dohromady. A padesátitisícové stádo právě zde. V národním parku si užijeme dopolední tzv. „riverfront drive“ a odpolední plavbu po řece Chobe do západu slunce.
  • V kombinaci s národními parky v Zimbabwe.

pouštní sloni v Damaralandu

Co o safari do Afriky říkají naši účastníci?

Petr Schwott nás protáhl opravdu kouzelnou Afrikou. Máme pocit, že se v nás usídlil tzv. africký brouk a ještě se tam chceme určitě vrátit. Ještě je co objevovat, jsou i další destinace, které bychom tímto expedičním stylem i průvodcovstvím v pohodě navštívili. Vřele doporučujeme všem, kteří ještě váhají.

Zdenka a Tomáš Bočkovi

Namibie s Petrem stála za to! Jsem moc rád, že jsem jel – skvělá příroda, fajn parta nových lidí, které bych možná jinak ani nepoznal. Vřele doporučuju každému, kdo by se chtěl podívat někam, kam by se sám hned tak neodvážil. Petrovo průvodcovství stojí za vyzkoušení!

Michal Šorf

Reference dalších účastníků minulého safari naleznete zde. Brzy si budete moci přečíst i zápisky z našeho expedičního deníku.

Expedice Afrika – Botswana & Zimbabwe – safari v detailu

Napajedla jsou skvělá místa pro pozorování zvěře

Napajedla jsou skvělá místa pro pozorování zvěře

S 38% území chráněných národními parky a rezervacemi patří Botswana mezi nejúžasnější destinace pro pozorování divoké zvěře. Vnitrozemská delta řeky Okavango, národní parky a rezervace v povodí řeky Chobe či nekonečné pláně polopouště Kalahari si v ničem nezadají s možná známějšími safari destinacemi v Keni či Tanzánii. Botswana a Zimbabwe se liší mírou demokracie a ekonomickou vyspělostí, ale obě patří mezi velmi bezpečné země s přátelským obyvatelstvem.

Botswana se profiluje jako exkluzivní destinace pro zámožnou klientelu, snaží se o „high value-low impact“ turismus. V prémiovým lokalitách jako Savuti, Khwai nebo Linyanti nelze pořídit lůžko v jednoduchých stanových lodžích pod 300 USD na noc, na ostrůvky v deltě Okavanga se nedá dostat jinak než malým letadélkem. Jediná možnost jak ušetřit a zažít opravdové africké dobrodružství, je self-drive safari s vlastním spaním ve střešních stanech.

Botswana

  • Národní park Moremi a Khwai TriangleVyužijeme začínajícího období sucha a projedeme si vnitřní deltu řeky OkavangoJe to jeden z nejlepších národních parků Afriky s unikátním ekosystémem. Budeme překonávat četné brody a úseky s hlubokým pískem. Uvidíme početná stáda různých druhů antilop, pakoňů a zeber. U některého brodu jistě narazíme i na slony, žirafy a vodní ptáky. Určitě bude někde nablízku i orel jasnohlasý. Ze šelem můžeme zaručit hojné šakaly čabrakové, o setkání se lvy také nebývá nouze. Ve slepých ramenech řeky si hoví četní hroši a krokodýli.
  • Mokřady Savuti a Linyanti – díky nedávné tektonické činnosti se obnovil průtok kanálu Savuti. Na jeho březích žijí kromě běžných antilop i vzácné vodušky červené. Světovou proslulost si získala každoroční migrace zeber a pakoňů. Zdejší lvi se specializují na lov hrochů a dospělých slonů.
  • NP Chobe – V Botswaně žije tolik slonů, kolik ve všech státech Afriky dohromady. A padesátitisícové stádo právě zde. V národním parku si užijeme dopolední tzv. „riverfront drive“ a odpolední plavbu po řece Chobe do západu slunce.
  • Khama Rhino Sanctuary  – soukromá rezervace, kde je setkání s nosorožci téměř zaručeno.

Zimbabwe

  • Viktoriiny vodopády – neboli Mosi-oa-Tunya (Kouř, který hřmí) objevil pro západní svět David Livingston v roce 1855 a nalézají se na řece Zambezi na hranici mezi Zambií a Zimbabwe. Po právě skončeném  období sucha budou v plné síle na obou stranách hranice, v Zimbabwe i Zambii.
  • NP Hwange – největší národní park v Zimbabwe, okraj polopouště Kalahari s více než 100 druhy savců. Odtud byl vylákán slavný lev Cecil, aby skončil šípem z luku v rukách amerického zubaře.

Podle zbylého času si projedeme málo navštěvovanou Hunters Road, která kopíruje hranici mezi Zimbabwe a Botswanou. Připomeneme si, jak vypadalo safari do Afriky v minulosti, s kempováním „nadivoko“ uprostřed nedotčené přírody.

Žádná víza předem nebudou nutná, do Zimbabwe si je pořídíme na hranicích.

Cena

Křovácké posezení o páté

Křovácké posezení o páté

V ceně expedice, kterou je nutno uhradit při závazné přihlášce, jsou zahrnuty průvodcovské služby po JAR, Botswaně a Zimbabwe.

Osvědčilo se nám, když si výdaje na pohonné hmoty, kempování, vstupy do NP apod. účastníci hradí společně a evidují v aplikaci Settle Up. Ostatní výdaje si budou hradit účastníci individuálně. Níže uvádíme obvyklé ceny.

Doprava

Některé silnice v Namibii mohou směle konkurovat těm u nás

Některé silnice v Namibii mohou směle konkurovat těm u nás

Naši expedici pořádáme jako „self-drive“ offroad safari, tzn. že jeden účastník (lépe však dva), je řidičem pronajatého vozidla, ostatní jsou „pasažéři“. Podmínkou je věk řidiče nad 25 let, řidičské zkušenosti s off-roadem nejsou nezbytně nutné, jsou však výhodou.

Jezdí se vlevo, řadící páka se ovládá levou rukou, páčky blinkrů a stěračů jsou prohozeny. Provoz mimo města je minimální, přizpůsobení se místním zvyklostem nečiní zkušenějším řidičům obvykle velké problémy.

Přiletíme do Johannesburgu, kde si budeme půjčovat terénní Toyoty Hilux 2,4D 4×4.  V současnosti jsou solidní nabídky na půjčovné těchto offroadů na 21 dnů za cca 42 tis. ZAR. Půjčovné zahrnuje nulovou spoluúčast včetně skel a pneumatik, transfer z letiště do půjčovny, 2 střešní stany s matracemi a lůžkovinami, kompletní kempingovou výbavu (plynový vařič a lampa, nádobí, stůl, židle, lednici 14/220 V, pouštní sprcha) a safari výbavu (tažné lano, wafle, sekera, lopata, dvě rezervy, kompresor s měřákem, základní nářadí, přídavnou nádrž na palivo, apod.). Asistence při poruše max. 24h. Při 4 lidech tedy asi 13 000 Kč/os. Na požádání nám jedna z půjčoven dokonce nakoupí online zásoby! Čím později ale budeme auta objednávat, tím se bude nabídka zmenšovat a ceny půjdou nahoru.

Naprosto nezbytné je dodržovat striktní podmínky autopůjčovny, zejména maximální rychlost 80 km/h na šotolinových cestách a 120 km/h na asfaltových cestách. Tato offroad vozidla jsou vybavena „černou skřínkou“, v případě nehody a nedodržení těchto rychlostních limitů veškeré pojištění zaniká a vzniklou škodu je nutno uhradit v plné výši!

Najedeme cca 4 500 km, náklady na pohonné hmoty budou činit cca 3500 Kč/os. při 4 lidech v autě.

V případě brzkého naplnění expedice bude více času na nalezení výhodné nabídky v autopůjčovně či levné letenky.

Cenu zpáteční letecké dopravy z Prahy do Johannesburgu odhadujeme na cca 20 000 Kč. Ekonomický smysl dává i letenka z Vídně či Mnichova obvykle o cca 4 000 Kč levnější.

Ubytování

Kempujeme u KřovákůKaždé vozidlo bude vybaveno dvěma střešními stany pro celkem 4 osoby. Ve stanu je 6 cm silná pěnová matrace a kompletní lůžkoviny. Není je potřeba vyklízet, stany se dají složit i s nimi. Průvodce bude nocovat ve svém pozemním stanu.

Cena v kempu na noc mimo NP se pohybuje od 110 do 250 BWP/os., tj. cca 185-420 Kč. Uvnitř národních parků v Botswaně je i prosté kempování velmi drahé, stojí od 50 USD/os., v Zimbabwe 25 USD/os. Počítám se 2 přenocováními uvnitř národních parků v Zimbabwe. Párkrát si vyzkoušíme i kempování tzv. „nadivoko“. Za ubytování tak utratíme asi 7000 Kč.

Strava

GrilujemeBudeme si vařit v kempech, cena potravin je v Botswaně v průměru sice o něco nižší než u nás, ale na prvních několik dní je vhodné si vzít zásoby z domova, abychom se po příletu do Johannesburgu příliš nezdržovali velkými nákupy. Bude dost práce s přejímkou vozidel.

Ve větších městech jsou Choppies či jiné obchoďáky, u každé benzínky je rychlé občerstvení či krámek se základními potravinami a balenou vodou (1,5 l za cca 20 Kč, 1 kg místního sýra za cca 240 Kč, 12 vajec za 60 Kč, 500 g toustového chleba 25 Kč). Budeme určitě hodně grilovat, maso všeho druhu je  levné a všechny kempy jsou vybaveny tzv. „braai“ – „grilovišti“, pro „masožravce“ je dobrá zpráva to, že:

  • kuřecí prsa bez kosti stojí 100 Kč/kg,
  • zadní hovězí cca 150 Kč/kg
  • T-bone steak z býka cca 200 Kč/kg a
  • steak z kudu či jiné antilopy cca 180 Kč/kg.

Maso samozřejmě nepochází z divokých zvířat, antilopy jsou extenzivně chovány pro sportovní odstřel a maso na farmách či v soukromých rezervacích.

Večeře v levné restauraci stojí od 140 Kč, v lepších kempech od 350 Kč.

Celkovou sumu za stravu je těžké odhadovat, ortodoxní masožravci, kteří budou každý večer zapíjet grilované steaky výborným jihoafrickým vínem se budou pohybovat kolem 6000 Kč, abstinenti mohou něco ušetřit, vegetariáni nikoliv.

Ceny fakultativních výletů

  • Vyhlídkový let nad deltou Okavanga – 45 min za 2500 Kč
  • Plavba při západu slunce na řece Chobe – 3h za 470 Kč
  • Bungee jumping do Viktoriiných vodopádů – 2900 Kč
  • Let helikoptérou nad Viktoriinými vodopády – 15 min za 3000 Kč

Vízum

Do JAR a Botswany máme bezvízový režim.  Do Zimbabwe stojí vízum 30 USD a dostaneme jej na hranicích.

Náročnost

Expedice nebude nijak fyzicky náročná, ale spíše psychicky. Budeme se pohybovat až 1 500 km daleko od sídla autopůjčovny. V případě technických problémů se zde nebudeme moci spolehnout na nějakou rychlou asistenci či dovoz náhradních vozidel, budeme si muset pomoci sami. V itineráři na to bude pamatováno 2 rezervními dny. V případě závažnějších problémů není vyloučen i výraznější zásah do zamýšleného itineráře. I v tom je ale kouzlo safari v Africe. Případné opravy budeme hradit sami ze společného fondu, tyto výdaje nám bude půjčovna po skončení expedice refundovat z pojištění. Sice to bude nějakou dobu trvat, ale zatím nám vždy refundovala v plné výši.

Přesuny budou obvykle kolem 350 km denně, ale ani delší nejsou vyloučeny. Posádky jednotlivých vozidel tak budou trávit poměrně značný čas společně v malém, uzavřeném prostoru. Což je ideální prostředí pro vznik „ponorkové nemoci“. Dobrou prevencí je rotování posádek.

Budeme muset fungovat jako tým, od každého člena expedice předpokládám přiložení pomocné ruky. Expedici rozhodně neřídím nějakým vojenským způsobem a nepřikazuji nikomu, co má dělat. Je na každém, aby si našel tu „svou“ práci. Ti zkušenější jistě rádi předvedou a poradí nováčkům, co a jak dělat. Řidiči mají právo na únavu a jisté úlevy.

Vzhledem k výše řečenému hledám do expediční skupiny pracovité, nekonfliktní, dobře naladěné týmové hráče s nadhledem, které jen tak něco (nebo někdo) nerozhází; Schopné akceptovat opačný názor, více či méně úsměvné zlozvyky spolucestujících a rozhodnutí většiny.

Delta Okavango (Okavango Delta, Botswana od Carine06 / CC BY-SA 2.0)

Delta Okavango

Počasí

Pojedeme v období sucha v dostatečném časovém odstupu od konce období dešťů, v ideálním čase pro pozorování zvěře. Vysychající vodní zdroje nutí zvířata ke koncentraci kolem napajedel.

Teplota přes den bude mezi 28°C až 35°C, v noci mezi 15°C a 20°C. V polopoušti Kalahari  mohou v noci klesnout teploty až k 5-8°C.

Během této expedice se nebudeme pohybovat na horách. Průvodce v žádném případě neposkytuje v dané destinaci služby horského průvodce ani vůdce.

Internet

Pokud chcete být během expedice online, například kvůli práci nebo volání přes internet domů, doporučujeme si na hranicích v Botswaně pořídit místní SIM kartu a koupit datový balíček, 9 GB stojí asi 450 Kč. V Zimbabwe je registrace SIM karty na cizince velmi zdlouhavý proces. Využijeme buď ochoty místních lidí nebo si užijeme datovou abstinenci a večery budeme trávit jako v digitálním pravěku při společenských hrách.  Je třeba počítat s tím, že pokrytí mobilním signálem je jen ve větších sídlech. V prostých komunitních kempech nebývá elektřina a natož internet. S WiFi se setkáme jen v luxusnějších lodžích. Někdy bývá zdarma, ale většinou je placená a vždy pouze v okolí recepce a neoplývá spolehlivostí nebo rychlostí.

Na urgentní telefonáty budeme mít satelitní telefon. Půjčovné bude kolem 2 000 Kč na celý pobyt, k tomu nevratný kredit 3 500 Kč na 67 minut volání nebo 100 SMS či emailů. Vratná kauce bude  10 000 Kč.

Teprve z vrtulníku získáme perspektivu o mohutnosti Viktoriiných vodopádů

Teprve z vrtulníku získáme perspektivu o mohutnosti Viktoriiných vodopádů

Očkování

Povinné očkování není žádné. Očkovat se doporučuje proti žloutence A a B. Nejen do Afriky se hodí očkování proti tyfu, vzteklině či horečce dengue.

Na severu Botswany a Zimbabwe je nezbytné užívat antimalarickou profylaxi (Malarone, Doxybene). Aktuální nákazovou situaci doporučujeme prokonzultovat s odborníky na každé Krajské hygienické stanici či Očkovacím středisku do zahraničí.

Covid-19

Všechna protiepidemiologická opatření byla zrušena, v současnosti zcela bez omezení ve všech zemích regionu

Na předchozích řádcích jsme se vám bez jakýchkoliv příkras snažili popsat úskalí nízkorozpočtového offroad safari do Afriky. Největším rizikem ovšem je, že vás taková Afrika, kterou vám Petr představí, okouzlí a budete se do ní muset opakovaně vracet. Říká se tomu nákaza „africkým broukem“. Petr černou Afriku opravdu miluje a pro podobně „postižené“ jedince připravuje dvakrát do roka expedice do stále nových destinací.

Předpokládáme, že vaše celkové náklady (včetně stravy, suvenýrů, výletů, apod.) na tuto expedici nepřevýší 85 000 Kč, zřejmě se budete pohybovat někde okolo 80 000 Kč. Při méně pohodlném cestování v 5 lidech v autě bude cena samozřejmě o něco nižší.   Fakultativní adrenalinové aktivity na Viktoriiných vodopádech však dokáží peněženku řádně provětrat. Naše nabídka je nesrovnatelná se zájezdy CK z důvodu mnohem zajímavějšího obsahu, stylu i ceny naší expedice Afrika – Botswana & Zimbabwe – safari & offroad.

Pro více informací o našich expedicích doporučujeme přečíst Pohodové expedice, Jak se přihlásit a Často kladené otázky.