Termín: není stanoven, cca 17-19 dní
Počet účastníků: 6-9 + 1 průvodce fotolektor
Průvodce: Jan Miřacký
Náročnost: střední
Základní cena za účast na expedici (viz slevy): 15 000 Kč
Uzávěrka přihlášek: příjímáme nezávazné přihlášky

Hlavní body expedice do Barmy,

země zlatých pagod a usměvavých lidí

Do Barmy (či chcete-li Myanmaru) se jezdí zažít ještě poslední dozvuky života, který zde lidé vedli před sto lety. Vše se pomalu posouvá kupředu, ale co zůstává je barmánská nezištnost, přívětivost a pohostinnost. Úsměvy místních obyvatel jsou to, proč se do této země cestovatelé opakovaně vrací.

K tomu všemu přidejte okouzlující Bagan se svými 2000 pagodami volně roztroušenými na obrovské pláni, mezi kterými se budeme prohánět na elektrokolech nebo jezero Inle, kde se veškerý život odehrává „na vodě“. Jezdíme také expedici za domorodými kmeny.

Východ slunce v Baganu je jedinečná podívaná

Východ slunce v Baganu je jedinečná podívaná

Nebude chybět ani královský Mandalay se všemi svými zajímavostmi, zastávka u moře nebo nejposvátnější buddhistická pagoda v Myanmaru Shwedagon. To vše za přítomnosti buddhistických mnichů v šafránových rouších.

  • Starověké královské město Bagan se svými 2000 pagodami a kláštery rozesetými po rozlehlé pláni v údolí řeky Irawádí, které budeme prozkoumávat na elektrokolech a mlčky zde pozorovat západ a východ Slunce.
  • Mýtické jezero Inle s návštěvou tamních tkalcovských dílen, manufaktur na výrobu barmských doutníčků, ale také zpracování stříbra. Uvidíme i dříve tradiční rybáře s kuželovitými sítěmi na ryby a plovoucí zahrady.
  • Královský Mandalay se svými zajímavostmi – nejdelší teakový most na světě U-Beinnejvětší kniha na světě vytesaná na kamenných stélách Kuthodaw pagody, čtvrť, kde se zpracovává mramor, manufaktura na výrobu zlatých plátků, které místní lepí na sochy Buddhů a mnoho dalšího.
  • dvoudenní koupačka u moře v Bengálském zálivu nebo Andamanském moři a relax na plážích.
Nejdelší teakový most U-Bein ve městě Amarapura při západu slunce

Nejdelší teakový most U-Bein ve městě Amarapura při západu slunce

K tomu všemu se nám povede uskutečnit i něco z vedlejších aktivit. Kolik toho bude uvidíme dle časových možností, chuti a naší domluvy.

  • Trek do horské vesnice s přespáním u místních obyvatel v oblasti městečka Hsipaw, po cestě se od našeho průvodce dozvíme spoustu zajímavých věcí o životě ve státě Shan.
  • Na kurzu vaření barmského jídla se naučíme připravit tradiční barmské curry a různé druhy salátů. To vše od nákupu surovin na místním trhu až po samotné snězení našich výtvorů 🙂
  • Bývalá královská města Mingun, Inwa a kopec Sagaing nad řekou Irawádí, to vše poblíž Mandalaye.
  • Možná se nám povede nahlédnout i do místní školy.
  • Okolí města Hpa-An plné jeskyň, vápencových útvarů a vodopádů.
Vesnice na jezeře Inle a její typické domky na kuřích nožkách

Vesnice na jezeře Inle a její typické domky na kuřích nožkách

Navíc váš průvodce Johnny je velmi dobrý fotograf a kdo bude chtít, dostane se mu během expedice i fotografických rad, díky kterým si odvezete třeba stejně krásné fotky jako zde vidíte. Zdokonalíte se zejména ve focení portrétů, dokumentární fotografie a fotografování krajin.

Expedice do Barmy bude náročná z pohledu přesouvání autobusem mezi městy. Na odpočinek si ale čas uděláme, nebojte. Pravidelně cca jednou za týden zahrnuji volnější program, kdy bude prostor na lenošení. Kdo bude plný sil, tomu rádi připravím zajímavý náhradní program.

Co o expedici do Barmy říkají naši účastníci?

Barma byla moje druhá expedice se Zirhamií. Johnnyho jsem znala už před tím – díky mojí první expedici, takže jsem tušila, že všechno bude v naprosté pohodě a veselo bude od odeltu až po přílet domů. Nepletla jsem se, byla to skvělá dobrodružná dovolená, ve které nechybělo válení, poznávání, koupačka v moři, výšlap do kopců, komunikace s místními a ochutnávání místního rumu. Zkrátka a dobře, byla to pecka a těžko se loučilo při odletu domů. Navíc na Johnnyho úsměv by se dalo koukal celý boží den 🙂

Michaela Časarová

Barma s Honzou byla nezapomenutelná! Styl cestování přesně splňoval mé představy – odlišné od programů běžných cestovních kanceláří – tj. co největší kontakt s místními, low budgetové ubytování a hlavně pestrost – od nejvýznamnějších památek až po džungli 🙂 Honza je navíc výborný parťák na cesty, ač jich nebylo mnoho, všechny problémy řeší na výbornou a navíc s úsměvem! Díky za krásné 3 týdny!

Hanka Kučerová

Reference dalších účastníků minulých expedic do Barmy naleznete zde. Přečtěte si také zápisky z našeho expedičního deníku.

Cena

V ceně expedice jsou zahrnuty průvodcovské služby (tj. vaše účast na expedici). Ostatní typy cestovních služeb se budou zařizovat na místě podle potřeb účastníků expedice. Jednotlivé výdaje si účastníci budou platit sami, proto níže uvádíme jejich obvyklé ceny.

Ubytování

Shwedagon pagoda v Yangonu

Shwedagon pagoda v Yangonu

Budeme si hledat ubytování v levných turistických hotýlcích a guest housech. Kdybychom absolvovali trek do horské vesnice, budeme spát v místní rodině na matracích na zemi přikryti několika dekami.

Ceny za ubytovaní jsou vyšší než v sousedních zemích jako je Laos či Thajsko. Naše ceny se budou pohybovat od 7 do 13 USD za osobu za noc, průměr bude okolo 11 USD, tedy asi 230 Kč za noc. Budeme spát v pokojích po dvou, ale někdy také po čtyřech, po osmi nebo po deseti. Ubytování většinou v ceně obsahuje i snídani.

Některé noci strávíme z půlky v autobuse a z druhé půlky buď probdíme na recepci hostelu nebo se ubytujeme a zaplatíme za celou noc nebo jen za půlku. Záleží na ochotě personálu na recepci.

Celkové náklady na ubytování během expedice by se měly vejít do 4 500 Kč.

Strava

Grilované kuřecí maso se zeleninou

Grilované kuřecí maso se zeleninou

Budeme jíst tam, kde místní, tj. převážně v místních restauracích, vývařovnách na ulici a někdy si zobneme i něco na trhu. Jídlo je v Barmě levné, ale určitě ne tak rozmanité jako v sousedním Thajsku. Přesto strádat nebudete a jestli jedete do Barmy shodit nějaké to kilo navíc, to se vám tady asi nepovede (vyzkoušeno za vás 😉 ).

Ochutnáme barmské curry s rýží, shanskou nudlovou polévku, kuřecí na několik způsobů (sweet & sour, hot & sour, s kešu oříšky, atd.), salát z fermentovaných čajových lístků (mňam!), smažená zelenina obalovaná v tempuře, smažená rýže či nudle se zeleninou a mnoho dalšího.

To vše zapijeme čerstvým smoothie z papáji, pomeranče, banánů, melounu nebo klidně všeho dohromady. Žízeň uhasíme vychlazeným pivem Myanmar Beer a večer (nebo i dlouhé autobusové přejezdy) si zpříjemníme vlastnoručně namíchaným drinkem s Mandalay rumem 🙂

Myanmar Beer

Myanmar Beer je nejlepší pivo v celé Barmě

Orientační ceny jsou následující:

  • jídlo v místní restauraci 23 – 95 Kč, průměrně okolo 55 Kč,
  • 1 litr balené vody – 8 Kč,
  • 0,3 l džusíku v plechovce – 10 Kč,
  • 0,5 l čerstvého smoothie – 23 Kč (při smíchání více druhů ovoce 31 Kč),
  • 0,64 l lahvového piva Myanmar – 40 Kč,
  • 0,3 l točeného piva Myanmar – 13 Kč,
  • sklenička mojita, cuba libre, apod. – 40 Kč (při happy hour 25-30 Kč),
  • 0,7 l Mandalay rumu – 28 Kč,
  • 2 l soft drink (Coca Cola, Sprite) – 16 Kč (posloupnost posledních dvou položek seznamu není náhodná 😉 )

Předpokládáme, že za jídlo a pití utratíte přibližně 3 800 Kč, a to i s občasným pivem. Kdo má pivo rád a nevadí mu ani mojita, musí o tyto položky navýšit svůj vlastní rozpočet na stravování.

Doprava

Starý autobus v Yangonu

Starý autobus v Yangonu

Do Barmy odletíme s největší pravděpodobností z Prahy. Výhodnost letenek obvykle nasvědčuje letu přes Bangkok, kde pravděpodobně přespíme jednu noc na cestě do Barmy a zpět. Bude-li ovšem možnost letět za rozumný peníz přímo do Barmy, budeme tuto variantu preferovat.

Odhad ceny zpáteční dopravy z ČR do Barmy je 15 – 21 tis. Kč. V roce 2018 se nám podařilo sehnat vynikající letenky v akci a celková cena byla okolo 12200 Kč! Proto čím dříve se přihlásíte, tím větší je šance, že za podobně úžasnou cenu můžeme mít letenky znovu.

Po Barmě se budeme přemisťovat autobusy na delší vzdálenosti a většinu přejezdů budeme absolvovat přes noc. Využijeme ale také minivany, taxi, loďku, koně, elektrokola, obyčejná kola a v neposlední řadě naše vlastní nohy. Místní letecké přelety dokáží ušetřit hodně času a obvykle se jednosměrně pohybují od 75 – 110 USD. Pravděpodobně si jeden také koupíme.

Náklady za místní dopravu během celé expedice by neměly převýšit 3 000 Kč plus cena za vnitrostátní letenku.

Ostatní výdaje

  • vstupy do zón Baganu, Inle a dalších – cca 50 USD,
  • výlet do horské vesnice – cca 340 Kč.

Vízum

Vízum do Barmy lze zařídit buď na ambasádě v Berlíně či v Bangkoku, ale my preferujeme e-vízum, které stojí 1900 Kč a s jeho vyřízením vám pomůžeme.

Mnichové při východu slunce přijímající almužnu

Mnichové při východu slunce přijímající almužnu

Očkování

Standardně se doporučuje být očkován proti bříšnímu tyfu a žloutence A a B. V Barmě existuje riziko malárie všude do výšky 1000 m.n.m. vyjma Yangonu a Mandalaye. Každý z účastníků by měl očkování a případnou strategii antimalarické profylaxe konzultovat s lékařem.

Náročnost

Expedici do Barmy charakterizujeme jako střední náročnost. Dohodneme-li se, podnikeme jeden vícedenní trek s lehkým batohem, který nebude představovat žádný problém nikomu s běžnou fyzickou kondicí. Také se nevyhneme dlouhým autobusovým přesunům, které mohou trvat i okolo 12 hodin.

Průvodce v žádném případě neposkytuje v dané destinaci služby horského průvodce ani vůdce. Předpokládá se, že účastník se umí pohybovat v horském prostředí po značených cestách s informačními tabulemi. V případě zájmu si účastníci expedice mohou na místě sjednat služby místního horského průvodce znalého místních poměrů. Průvodce je povinen pomoci se sjednáním této služby.

Počasí

Počasí v Barmě je během ledna suché, déšť nejspíš ani nezažijeme. Tento měsíc je nejchladnější měsíc v roce a Barmánci chodí v péřovkách. Nám Evropanům je přes den příjemně, teploty okolo 20-25°C, ale v noci se citelně ochladí i pod 10°C, zejména ve výše položených místech.

Bezpečnost

Místa, která společně navštívíme jsou velmi bezpečná. Do míst, kde by bezpečnost byla na hraně společně nepojedeme a nebudeme zbytečně riskovat. Obraz Barmy v médiích není nejlepší, ale je nutné zmínit, že to se týká oblastí, kam společně nezavítáme.

Internet

Byť před několika málo lety stála SIM karta v Barmě 2000 USD, situace se změnila a dnes na smartphonu z Číny s internetem frčí skoro každý. Aspoň tedy ve větších městečcích. Pokud chcete být během expedice online například kvůli práci nebo volání přes internet domů, doporučujeme si po příletu pořídit místní SIM kartu a koupit datový balíček. Větší města jsou pokryté 4G internetem, ve zbytku chytnete 3G. Například za SIM kartu a 5,3 GB internetu zaplatíte 160 Kč. WiFi na hostelech je, ale většina jich neoplývá spolehlivostí nebo rychlostí.

Baganské panorama

Baganské panorama

Váš průvodce Johnny vám ukáže Barmu bez pozlátek tak, jak ji má on sám rád. Tahle země si pro sebe uzmula kus jeho srdce a je-li to aspoň trochu možné, vrací se tam každý rok, aby načerpal energii a nezapomněl, že se lidé umí i smát. V Barmě odprůvodcoval již čtyři expedice a pokaždé se snaží cestu lehce pozměnit, aby společně navštívili něco nového.

Radíme do Barmy jet co nejdříve než se změní a bude stejně komerční jako velká část vedlejšího Thajska. Pomalu se bude vytrácet nezištnost a pohostinnost místních lidí, která nás při našich expedicích vždy okouzlí. Už po několika letech od otevření je vidět, že se Barma chce zlepšovat a pomalými krůčky se bude posouvat kupředu a my Barmě v tomto ohledu moc fandíme!

Předpokládáme, že vaše celkové náklady (včetně letenky, průvodce, stravy, víza, apod.) na tuto expedici nepřevýší 52 000 Kč. Potom už záleží, kolik suvenýrů nakoupíte a drinků vypijete 🙂

Pro více informací o našich expedicích doporučujeme přečíst Pohodové expedice, Fotografické expediceJak se přihlásit, Reference a hlavně Často kladené otázky.