Termín: říjen 2024, cca 3 týdny
Počet účastníků: 6-9 + 1 průvodce
Průvodce: Libor Vaicenbacher
Náročnost: outdoor, střední
Základní cena za účast na expedici (viz slevy): 21 000 Kč
Uzávěrka přihlášek: přijímáme nezávazné přihlášky

Expedice do Ekvádoru, království sopek a kolibříků

Expedice je určena těm, kteří to mají rádi pestré. Během dvou týdnů si vyšlápneme na pár andských sopek, strávíme několik nocí v amazonské džungli, budeme pozorovat pestrou faunu různých vegetačních pásem a po horském treku se na sklonku dne ponoříme do termálních vod vyhřívaných místními vulkány.

Sopka Cotopaxi

Sopka Cotopaxi

Vychází slunce, zuby nám drkotají chladem, pod nohama křupe sníh a kam oko dohlédne nádherné hřebeny And. Rychle opouštíme sopečné vrcholky a jdeme se nadlábnout do nějaké skvělé restaurace. Jen co dožvýkáme pečený banán se smaženým banánem a vařeným banánem, co se prve tvářil jako brambora a už sedáme do autobusu.

Za pár hodin nás udeří do nosu a uší vůně tlející vegetace a štěbetání stovek druhů ptáků v jednom z nejvlhčích a na druhy nejbohatších koutů planety. Kolibříci nám žerou z ruky, gekoni závistivě civí do talíře na ty báječné krevety a my s oroseným čelem vydýcháváme pikantní salsa de ají.

To už ale zase fičíme z kopce dolů, abychom naskákali do motorové kanoe. Po několikahodinové plavbě se ocitáme v srdci ekvádorské Amazonie – národním parku Cuyabeno. Při západu slunce pak na břehu řeky nasloucháme kakofonii skřehotajících žab, stridulujícího hmyzu a nočních ptáků.

To vše se dá reálně zažít za jeden den v nevelkém, ale nesmírně pestrém Ekvádoru. Ekvádor tak na malé ploše nabízí snad nejpestřejší paletu různých typů prostředí na Zemi.

Zatopený kráter Quilotoa

Zatopený kráter Quilotoa

  • Staneme na vrcholu jedné z nejaktivnějších sopek Ekvádoru – Rucu Pichincha (4700 m.n.m.; nebojte lanovka pomůže) a podnikneme spolu celodenní trek v jezerní krajině v blízkosti sopek Antisana a Cayambe. A pro změnu ještě jedna sopka – Quilotoa, se smaragdově zelenou vodou uvnitř jejího kráteru, kolem něhož si uděláme celodenní trek. Nestačilo? Na samotný závěr si možná uplácáme sněhuláka na svazích majestátného Cotopaxi.
  • Navštívíme městečko Puerto López na březích Pacifiku, kde se ráno podíváme, co zajímavého rybáři v noci chytili. Zblízka budeme přihlížet, jak jejich úlovky mizí v zobácích fregatek a pelikánů.
  • Motorovou kánoí se vypravíme do prostého, ale pohodlného ubytování v srdci nedotčeného deštného pralesa národního parku Yasuní. Zaplaveme si s kajmany, delfíny a želvami. Budeme pozorovat papušky ara, lenochody, opice, hady, žáby, pestrobarevné motýly, pavouky, krabovce, šváby,… Místní průvodce nás naučí něco z tajů tropické botaniky. Podnikneme spolu pěší výpravy do nočního pralesa i noční plavbu kanoí.
  • V mlžných lesích v okolí městečka Baños spolu budeme pátrat po kolibřících, tangarách, skalňácích a dalších zástupcích tropické zvířeny.
  • Navštívíme historické centrum Quita (zapsané v UNESCO)
V mlžných lesích Minda žijí desítky druhů kolibříků

V mlžných lesích Minda žijí desítky druhů kolibříků

Pokud zbudou čas, chuť a síly, můžeme své ekvádorské putování obohatit o některé z dalších míst, která stojí za to vidět.

  • V národním parku Machalilla se vykoupene na jedné z nejvyhlášenějších pláží Ekvádoru.
  • Znavená těla prohřejeme v termálních lázních na úbočích sopek Cayambe a Tungurahua.
  • V městečku Baños a jeho termálech si připravíme svaly na celodenní horskou cyklojízdu. Nebojte, čeká nás pohodička z kopce dolů, kolem úchvatných vodopádů (Manto de la Novia a Pailón del Diablo) a příjemných restaurací.
  • Podnikneme plavbu lodí na 40 km vzdálený ostrov Isla de la Plata, kde uvidíme hnízdící fregatky, tereje modronohé a cestou i skákající keporkaky.
  • Byli jste někdy přímo na rovníku? V Mitad del Mundo se nad ním můžeme rozkročit.
  • Návštěva největšího trhu artesanías (tradiční indiánské výrobky) v Quitu (ať domů nepřijedete s prázdnou).
  • Jezdili jste už na kánoi v kráteru aktivní sopky? I tato možnost se naskytne.
  • Divoké řeky tekoucí z And jsou skvělou příležitostí pro raftování.
  • Navštívíme vysoko položenou horskou rezervaci Yanacocha, chránící nejvzácnějšího kolibříka světa a kolibříka s nejdelším zobákem z ptačí říše.
  • Máte morče spojené pouze s představou domácího mazlíčka? V některé z místních restaurací můžeme tento pohled obohatit o další rozměr.
Cotopaxi se naposledy probudil k životu v roce 2015

Cotopaxi se naposledy probudil k životu v roce 2015

Vzhledem k tomu, že Libor je zkušený fotograf, budete s ním moci během celé expedice konzultovat své fotografické otázky a přiučit se něco z fotografování zvířat. To Libor skutečně umí.

Cena

V ceně expedice jsou zahrnuty naše průvodcovské služby (tj. vaše účast na expedici). Ostatní typy výdajů si budou účastníci platit jednotlivě na místě, proto níže uvádíme obvyklé ceny.

Ubytování

Ubytování v amazonském pralese

Ubytování v amazonském pralese

Budeme využívat turistických ubytoven a hotýlků s cenovým rozpětím 300 až 400 Kč za osobu s výjimkou výpravy do Amazonie. V amazonském deštném lese je třeba využít místních agentur, kde se cena programu včetně ubytování pohybuje kolem 440 USD za celý pobyt (4 dní/3 noci).

Celková cena za ubytování (mimo Amazonii) by se měla pohybovat okolo 6500 Kč.

Strava

Cestování prochází žaludkem, a proto se budeme snažit nezanedbávat ani tento aspekt kultury každého národa. Stravovat se budeme převážně v místních vývařovnách a levnějších restauracích, případně přímo na ulici.

Morčata jedli již Inkové a popularitu si udržely dodnes

Morčata jedli již Inkové a popularitu si udržela dodnes

Okusíme a možná si i ukuchtíme vyhlášený pokrm z ryb či krevet – ceviche. Na horách ochutnáme tripa mishqui (ovčí nebo prasečí tenké střevo plněné směsí kdečeho), smažené prasečí kůže, výborné polévky s maniokem a slepičími pařátky, pečené morče, pstruhy, secos i chulety a hlavně hromady rýže, jako univerzální přílohy ke všemu.

Blízkost rovníku prospívá pěstování ovoce, a proto se budeme za pár korun napájet džusy z guanábany, tomate de arbol, manga, papáji a pro otrlé třeba i z noni (nejodpornější věc, kterou jsem kdy polkl). Je pro vás banán jako banán? V Ekvádoru se naučíme rozlišovat mezi odrůdami oritos, bananos rojos a plátanos verdes.

Když už na ty banány fakt nevidíte

Když už na ty banány fakt nevidíte

Dostupnost cukrové třtiny se pro změnu příznivě projevuje na velké rozmanitosti v nabídce kvalitního rumu. Vyzkoušíme plejádu místních piv v čele s nejprodávanější značkou na místním trhu – Pilsener (kde už jsme to jméno jenom slyšeli?).

Ceny jídla jsou v průměru mírně vyšší než v ČR. Supermarkety jsou obecně dražší než místní trhy. Výrazné jsou i rozdíly hotových jídel v restauracích a vývařovnách. Ve vývařovnách je možné pořídit kompletní menu za 75-100 Kč, v restauraci 155-265 Kč. A pokud jste milovníci pizzy, připravte se na výdej 500 Kč.

Pro orientaci uvádíme přibližné ceny některých pokrmů:

  • rýže (1 kg) – 39 Kč
  • vejce (12 ks) – 48 Kč
  • banány (1 kg) – 24 Kč
  • kuřecí prsa (1 kg) – 160 Kč
  • mléko (1 l) – 26 Kč
  • pivo v obchodě (330 ml) – 25 Kč
  • víno v obchodě (0,75 l pitelné kvality) – 200 Kč a více
  • rum (0,75 l) – 200 Kč

Konzumace alkoholických nápojů je na každém účastníkovi individuálně a musí o ni navýšit svůj rozpočet.

Doprava

Do ekvádorského Quita se dopravíme letecky z Prahy nebo Vídně. V případě ekonomické výhodnosti lze uvažovat i o odletu z některého z okolních letišť. Cena zpáteční letenky z Prahy se v předpokládaném termínu pohybuje kolem 32 000 Kč (plus zavazadlo).

Ranní plavba na kánoi v srdci Amazonie

Ranní plavba na kánoi v srdci Amazonie

Po Ekvádoru se budeme přesouvat většinou místními autobusy, které jsou na delších trasách pohodlné a převyšují běžný český standard. Na kratší přesuny využijeme velmi hustou a cenově dostupnou síť taxíků.

Při přesunu z Puerto Francisco de Orellana (dříve Coca) do srdce ekvádorské Amazonie využijeme motorovou loď (doprava je zahrnuta v ceně výpravy do Amazonie).

Celkově by se cena dopravy po Ekvádoru měla pohybovat kolem 3 000 Kč.

Ostatní výdaje

  • vstup do NP Cotopaxi – 250 USD (cena za skupinu za dopravu po parku)
  • vstup do NP Cuyabeno – 10 USD
  • plavba lodí na Isla de la Plata – 55 USD

Ostatní výdaje se pohybují v řádu jednotek dolarů a pro přehlednost je neuvádíme.

Vízum

Pro občany České Republiky platí při cestě do Ekvádoru bezvízový styk.

Pro cesty do Ekvádoru je aktuálně vyžadováno buď plné očkování, ukončené nejpozději 14 dní před započetím cesty, nebo negativní PCR test mladší 72 hodin před vstupem do Ekvádoru.

Očkování

Jako cestovatelský základ doporučujeme i do Ekvádoru očkování proti hepatitidě A. V níže položených oblastech na východě je teoretické riziko nákazy žlutou zimnicí. Oblast v Amazonii, kam se společně vydáme je však poměrně chudá na bodavý hmyz a tedy i na komáry rodu Aedes, kteří zárodky žluté zimnice přenáší. Doporučuje se také očkování proti břišnímu tyfu.

Horská step – páramo, na severu Ekvádoru

Horská step – páramo, na severu Ekvádoru

Náročnost

Expedice do Ekvádoru je středně náročná. Budeme se pohybovat v různých typech prostředí, od teplé a vlhké Amazonie až po chladné Andy. Treky nebudou fyzicky příliš náročné, ale je třeba počítat s tím, že ve výšce kolem 4000 m n.m. se snáze zadýcháte. Pokud dokážete ujít 20 km s batohem v našich horách měli byste expedici fyzicky zvládnout.

Průvodce v žádném případě neposkytuje v dané destinaci služby horského průvodce ani vůdce . Předpokládá se, že účastník se umí pohybovat v horském prostředí po značených cestách s informačními tabulemi. V případě zájmu si účastníci expedice mohou na místě sjednat služby místního horského průvodce znalého místních poměrů. Průvodce je povinen pomoci se sjednáním této služby.

Vteřiny po dosažení vrcholu Cotopaxi. V pozadí Ilinizas.

Vteřiny po dosažení vrcholu Cotopaxi. V pozadí Ilinizas.

Bezpečnost

Ekvádor je poměrně bezpečnou zemí. Tak jako kdekoliv na světě si je ale třeba hlídat cennosti a to především ve větších městech a v hromadné dopravě. Některé městské čtvrti v Quitu se sice nedoporučuje po západu slunce navštěvovat, ale v přírodě, kde se budeme pohybovat po většinu času, je riziko oloupení dost malé na to, abychom se jím zneklidňovali.

Internet

Internetové kavárny jsou v Ekvádoru doslova všudypřítomné. Rovněž většina hostelů poskytuje WiFi připojení. Cena je přibližně kolem 1 – 1,5 USD za hodinu. Pokud potřebujete internet v telefonu, existují předplacené SIM karty (5 USD) s datovým limitem 200 MB.


Libor strávil v Ekvádoru více než rok při svém studijním pobytu zaměřeném na diverzitu andského ptactva. Za tu dobu tuto zemi procestoval křížem krážem, vystoupal na mnoho zdejších sopek, probíjel se mačetou horskými lesy a zakusil na svou kůži hezké i méně hezké rysy ekvádorské mentality. Domluví se španělsky, což v zemi, kde většina obyvatel nemluví jinak (s výjimkou indiánských jazyků), otevírá dveře k normálnímu lidskému poklábosení.

Cílem této expedice je poznat neuvěřitelnou pestrost ekvádorské živé i neživé přírody. Zadýcháme se spolu na vrcholcích And, provlhneme v mlžných lesích, zapotíme se v Amazonii. Zážitky budou intenzivní.

Šaman nám všechno špatné nejen z hlavy vykouří

Šaman nám všechno špatné nejen z hlavy vykouří

Předpokládáme, že celkové náklady na expedici, včetně letenky, místní dopravy, ubytování, stravy a výletů nepřesáhnou cenu 81 000 Kč. Tedy za předpokladu, že si nebudeme pravidelně dopřávat mořské korýše, případně morčata a zapíjet je vínem (které je v Ekvádoru velmi drahé). V tom případě bude třeba tento limit výrazně navýšit.

Pro více informací o stylu našich expedic doporučujeme přečíst Pohodové expediceFotografické expediceJak se přihlásit a Často kladené otázky.