Fotoexpedice Island – srpen/září 2017

Termín: srpen/září 2017, 2 týdny
Počet účastníků: 6-7 + 1 průvodce fotolektor
Průvodce: Jan Miřacký
Náročnost: pohodička, outdoor
Základní cena za účast na expedici (viz slevy): 14 000 Kč
Uzávěrka přihlášek: obsazeno :) přijímáme náhradníky
Nezávazně přihlásit

 

 

 

Hlavní body expedice na Island, země sopek a vodopádů

Fotoexpedice, při které se vám bude individuálně věnovat zkušený fotograf, je určena všem zájemcům o fotografování krajiny a přírody. Těžko budeme hledat fotogeničtější zemi než je právě Island. Ten se navíc v tomto termínu již začíná barvit do podzimních tónů a je barevnější než kdykoliv jindy. Navíc existuje reálná šance na pozorování polární záře!

Mezi hlavní body fotoexpedice jsme zařadili:

 • Fotografování vody ve všech formách. Navštívíme populární vodopády jako je vysoký Skógafoss, božský Godafoss nebo nejmohutnější evropský vodopád Dettifoss, ledovcovou lagunu Jökulsárlón, která je jedním z nejkrásnějších míst na světě a ve které se prohání tuleni. Prohlédneme si i splaz největšího evropského ledovce Vatnajökull.
Jökulsárlón

Ledovcová laguna Jökulsárlón patří k nejhezčím místům na světě.

 

 • Na vlastní nos ucítíme síru v geotermálních oblastech Geysiru či Námafjall Hveriru. Budeme obdivovat modré bazénky, vysoko stříkající gejzír Strokkur nebo kouřící fumaroly mezi bublajícím bahýnkem.
Seljalandsfoss

Vodopád Seljalandsfoss patří mezi ty nejzajímavější, které na Islandu budeme fotografovat

 

 • Pozorování a fotografování polární záře. Už bychom ji mohli spatřit tancovat na noční obloze, ale do karet nám musí hrát počasí a solární vítr ze Slunce přinášející k Zemi potřebné protony :-)
Polární záře nad Jökulsárlónem

Polární záře nad ledovcovou lagunou Jökulsárlón

Nabízí se i několik dalších aktivit, které můžeme po domluvě uskutečnit:

 • Večerní prohlídka Reykjavíku.
 • Relaxování v teplých termálních pramenech.
 • Výlet za velrybami v Husavíku.
 • Dvoudenní trek do oblasti Thórsmörku.
 • Fotografování vraku letadla DC-3.
 • Pozorování papuchalků, pokud do našeho příjezdu neodletí.
Papuchalk

Papuchalkové přilétají na Island v půlce léta a při troše štěstí je tam zastihneme i my.

Island určitě nebude žádná honička. Žádné nucené vstávání v přesný čas (dokud to bude fungovat) a přesný denní harmonogram. Místo toho si místa budeme užívat a na focení bude vždycky dostatek času. Když se nám bude líbit něco po cestě, tak si tam uděláme pauzu. Když se shodneme, že začínáme mít všichni hlad, najdeme krásné místo, kde se najíme. Bude to zkrátka „na pohodu“, bez „vojenského řádu“. :)

Co o fotoexpedici na Island říkají naši účastníci?

Johnnymu velké poděkování za ochotu, trpělivost, starostlivost, která v dnešní době vůbec není v takovém rozsahu automatická, i za to krásné nadšení pro akci, fotku a vše, co přináší výletu další rozměr, neb to není jen o kráse daného místa, ale i společnosti se kterou putuješ. Výborný čundr vylepšený přesuny autem značky Škoda bez vojenského režimu cestovek a nutnosti organizovat samostatně.

Blanka Pokorná

Cena

V ceně expedice jsou zahrnuty průvodcovské služby (tj. vaše účast na expedici). Ostatní typy cestovních služeb se budou zařizovat na místě podle potřeb účastníků expedice. Jednotlivé výdaje si účastníci budou platit sami, proto níže uvádíme jejich obvyklé ceny.

Božský vodopád Godafoss.

Božský vodopád Godafoss.

Ubytování

Vezmeme si stany a budeme spát většinu času venku. Doporučujeme mít dobrý péřový spacák a karimatku. Nespoléhejte na letní spacáky, zase takové teplo v noci nebude. Očekávejte noční teploty kolem 3-8°C.

Najít místo ke stanování je rok od roku těžší, a proto očekávám, že povětšinou budeme spát v kempech. Jejich ceny se pohybují mezi 200-300 Kč za noc. Jsou moc pěkně vybavené – mají sprchy (cca 60 Kč) a můžeme si tam dobít baterie do fotoaparátů.

Občasnou hygienu budeme provádět i v termálních bazénech, kterých je zde plno. Vstup obvykle stojí okolo 150 Kč.

Když bude velká zima nebo budeme mít promočené věci, můžeme se jít vyspat do místního hostelu. Jejich ceny se pohybují mezi 700 – 1100 Kč. Náklady na ubytování se budou pohybovat okolo 4300 Kč, za předpokladu, že budeme spát každou noc v kempu a jednou přespíme v hostelu.

Model staré vikingské lodi v Reykjavíku.

Model staré vikingské lodi v Reykjavíku zvaný Sólfar.

Strava

Jídlo je na Islandu drahé. Vzhledem k tomu, že za jídlo ve fast foodu dáte minimálně 300 Kč, v normální restauraci 500 Kč, budeme si celou dobu vařit sami na plynových vařičích.

Orientační ceny:

 • jídlo v rychlém občerstvení – 280 Kč
 • bochník chleba 500g – 73 Kč
 • instantní polévka – 12 Kč
 • 1 kg rýže – 70 Kč
 • 1 kg kuřecího masa – 470 Kč
 • 0,5 l piva v obchodě – 70 Kč, v restauraci – 200 Kč

Cestování zpříjemníme také netradičním uvařením vajíček pomocí geotermální energie, která se dere ze zemského povrchu.

Kdo bude odvážný, může vyzkoušet místní specialitku – fermentovaného žraloka hákarl. Snad jen dodáme, že se tento pokrm nesmí požívat uvnitř hostelů :-)

Měli bychom bez hladovění vyžít s rozpočtem 300 Kč/den, tj. celkové náklady na stravu by neměly překročit 6 000 Kč. Prodražit nám to může snad jen zatraceně drahé pivo :-)

Ledová kra

Ledová kra z Jökulsárlónu

Doprava

Na Island se létá běžně za 8-11 tisíc z Prahy. Někdy vychází zajímavě i Berlín. Čas od času se dá dosáhnout na cenu letenky z Prahy i okolo 4 tisíc korun. Čím dříve se přihlásíte a poskládáme náš expediční tým, můžeme využívat akčních nabídek leteckých společností a koupit letenky výhodněji.

Na Islandu se budeme přepravovat dvěma osobními neterénními automobily. Každá posádka bude mít jednoho hlavního a jednoho náhradního řidiče, kteří se budou střídat dle domluvy. Auto nám dá obrovskou flexibilitu a budeme díky němu zcela pány svého času. Navíc budeme moci průběžně dobíjet elektroniku. Půjčovné auta v kategorii Škody Octavia kombi vychází cca na 23 000 Kč, pojištění auta s nulovou spoluúčastí 1 500 Kč, benzín okolo 5 000 Kč. Celkově je tedy potřeba počítat poměrný díl z cca 30 000 Kč za auto, tj. při obsazení 4 lidmi to dělá 7 500 Kč.

Vrak letadla DC-3

Vrak letadla DC-3, které zde nouzově přistálo v roce 1973

Ostatní

Očkování ani víza nejsou na Island potřeba. Prakticky všude lze platit kartou, stačí s sebou tedy jen minimální hotovost v EUR či USD.

Níže uvádíme další očekávané výdaje:

 • cestovní pojištění na 2 týdny stojí asi 500 Kč
 • 3 hodinový výlet za velrybami v Husavíku stojí cca 1 900 Kč
 • vstup do Mývatn Nature Baths 800 Kč
 • vstup do termálního bazénu 150 Kč
 • vstup ke kráteru Kerid 80 Kč
Sopečný kráter Kerid plný barev.

Sopečný kráter Kerid

Fotovýbava

Spolu k fotoaparátu a paměťovým kartám nezapomeňte přibalit i stativ. Pomůže nám při tvorbě kreativních fotografií s vodou v pohybu. Určitě se budou hodit i šedé neutrální filtry (ND), polarizační filtr a dálková spoušť.

Skoro všechny fotky, které zde vidíte nafotil Johnny při svých cestách na Island. Po dvou týdnech pod jeho vedením se jako fotograf(ka) bezpochyby zlepšíte a přiučíte se něco v komponování fotek a jak nastavit fotoaparát, aby danou scénu zachytil co nejblíže vašemu kreativnímu záměru.

Na lokacích vám lektor poradí, z jakých úhlů na místě fotit, jaké styly fotek zkusit nafotit a nechá vás hledat poutavé kompozice. Následně spolu nad fotkami diskutujete a dostáváte konkrétní rady, jak by se daná fotka dala zlepšit. Každý účastník má lektora k dispozici prakticky 24 hodin denně a má možnost se od něj opravdu hodně naučit. Stačí chtít :)

Jeskyně Grjótagjá

Jeskyně Grjótagjá

Počasí a oblečení

Jestli je něco na Islandu nevyzpytatelné, pak je to počasí. Mění se i několikrát za den a místní Matka Příroda má v repertoáru vše od pouštní bouře, přes déšť s vichřicí, až po teplé letní dny s modrou oblohou s úhlednými cirrusy. Průměrná teplota během dne bude okolo 10°C, v noci teplota může klesnout až k nule. Jistě nás zastihnou i nějaké srážky, ale nemělo by jich být mnoho.

Doporučujeme tedy vzít kvalitní outdoorové oblečení. Základem bude svatá trojice nepromokavých věcí – boty, kalhoty a bunda.

Island je země, která nadchne každého fotografa. Tato expedice je právě pro ně (případně i extrémně trpělivé nefotografy). Země ohně a ledu nabídne k fotografování mnoho zajímavého a když budete mít při ruce zkušeného lektora, který vám vždy rád pomůže, můžete si být jisti, že se za tyto dva týdny fotograficky posunete o velký kus dál.

Předpokládáme, že vaše celkové náklady (včetně stravy, suvenýrů, výletů, apod.) na tuto fotoexpedici nepřevýší 48 000 Kč.

Pro více informací o našich expedicích doporučujeme přečíst Fotografické expedicePohodové expediceJak se přihlásit a Často kladené otázky.