+420 737 382 203

Fotoexpedice Island – 2017

Termín: není stanoven, 2 týdny
Počet účastníků: 4-7 + 1 průvodce fotolektor
Průvodce: Jan Miřacký
Náročnost: pohodička, outdoor
Základní cena za účast na expedici (viz slevy): 13 500 Kč
Uzávěrka přihlášek: přijímáme nezávazné přihlášky
Nezávazně přihlásit

 

 

 

Hlavní body expedice na Island, země sopek a vodopádů

Fotoexpedice, při které se vám bude individuálně věnovat zkušený fotograf, je určena všem zájemcům o fotografování krajiny a přírody. Těžko budeme hledat fotogeničtější zemi než je právě Island. Mezi hlavní body fotoexpedice jsme zařadili:

 • Fotografování vody ve všech formách. Navštívíme populární vodopády jako je vysoký Skógafoss, božský Godafoss nebo nejmohutnější evropský vodopád Dettifoss, ledovcovou lagunu Jökulsárlón, která je jedním z nejkrásnějších míst na světě a ve které se prohání tuleni. Projdeme se také po splazu největšího evropského ledovce Vatnajökull.
Jökulsárlón

Ledovcová laguna Jökulsárlón patří k nejhezčím místům na světě.

 • Na vlastní nos ucítíme síru v geotermálních oblastech Geysiru či Námafjall Hveriru. Budeme obdivovat modré bazénky, vysoko stříkající gejzír Strokkur nebo kouřící fumaroly mezi bublajícím bahýnkem.
Fumarole at Námafjall Hverir

Divoká oblast Námafjall Hverir plná kouřících fumarol a bahenních jezírek.

 • Relaxování v teplých termálních pramenech u jezera Mývatn a/nebo v Duhových horách. Vyzkoušíme si, jaké je to čachtat se v teplém, do modra zbarveném jezírku s čepicí na hlavě.
Relax v přírodních geotermálních lázních u jezera Mývatn.

Relax v přírodních geotermálních lázních u jezera Mývatn.

Nabízí se i několik dalších aktivit, které můžeme po domluvě uskutečnit:

 • Večerní prohlídka Reykjavíku.
 • Výlet za velrybami v Husavíku.
 • Krátký trek v Duhových horách a/nebo v národním parku Thingvellir.
 • Pozorování papuchalků na jihu ostrova.
Papuchalk

Papuchalkové přilétají na jih ostrova v půlce léta a při troše štěstí tam budou i letos.

Island určitě nebude žádná honička, bude čas na odpočinek a není vůbec problém se domluvit, že tenhle den s náma nepojedete a raději se půjdete jen tak projít. Na hodně věcech se spolu během expedice můžeme domluvit.

Cena

V ceně expedice jsou zahrnuty průvodcovské služby (tj. vaše účast na expedici). Ostatní typy cestovních služeb se budou zařizovat na místě podle potřeb účastníků expedice. Jednotlivé výdaje si účastníci budou platit sami, proto níže uvádíme jejich obvyklé ceny.

Božský vodopád Godafoss.

Božský vodopád Godafoss.

Ubytování

Vezmeme si stany a budeme spát většinu času venku. Teploty nejsou nikterak strašlivé a budeme se probouzet na krásných místech. Doporučujeme mít dobrý péřový spacák a karimatku. Nespoléhejte na letní spacáky, zase takové teplo v noci nebude. Očekávejte noční teploty kolem 3-8°C.

Když bude velká zima nebo budeme potřebovat hromadně dobít fototechniku, tak se půjdeme vyspat do místního hostelu.

Noc v hostelu se pohybuje mezi 20-30€. Náklady na ubytování se budou pohybovat okolo 3 400 Kč, pokud budeme spát 5 nocí v hostelu.

Strava

Jídlo v restauracích je na Islandu drahé, tak si celou dobu budeme vařit sami. Nějaké základní suroviny si dovezeme z ČR a zbytek budeme dokupovávat na místě.

Orientační ceny:

 • jídlo v levné restauraci – 280 Kč
 • bochník chleba 500g – 37 Kč
 • 1 kg rýže – 86 Kč
 • 1 kg kuřecího masa – 350 Kč
 • 1 kg jablek – 62 Kč
 • 0,5 l piva v obchodě 65 Kč, v restauraci 140 Kč
Duhové hory v okolí Landmannalaugaru zvrchu

Duhové hory v okolí Landmannalaugaru zvrchu

Občas si cestování zpříjemníme také netradičním uvařením vajíček pomocí geotermální energie, která se dere ze zemského povrchu. Vajíčka sice budou trochu očouzená, ale uvnitř moc dobrá.

Kdo bude odvážný, může vyzkoušet místní specialitku – fermentovaného žraloka hákarl. Snad jen dodáme, že se tento pokrm nesmí požívat uvnitř hostelů a ucítíte ho už přes uzavřený obal v obchodě :-)

Měli bychom bez hladovění vyžít s rozpočtem 300 Kč/den, tj. celkové náklady na stravu by neměly překročit 6 000 Kč.

 

 

Doprava

I takhle možná budeme brodit.

I takhle možná budeme brodit.

Na Island se létá běžně za 7-10 tisíc z Prahy. Někdy vychází zajímavě i Berlín. Čas od času se dá dosáhnout na cenu letenky z Prahy i okolo 5 tisíc korun. Proto neváhejte a rovnou se nezávazně přihlašte, abychom mohli využít výhodných nabídek.

Na Islandu se budeme přepravovat neterénním automobilem a v řízení se můžeme střídat. Auto nám dá obrovskou flexibilitu a dostaneme se do míst, kam bychom se autobusem dostávali jen obtížně. Navíc můžeme průběžně dobíjet elektroniku. Půjčovné auta vychází cca na 1000€, benzín okolo 13 000 Kč. Celkově je tedy potřeba počítat poměrný díl z cca 40 000 Kč za auto, tj. při obsazení 5 lidma to dělá 8 000 Kč.

Ostatní

Očkování ani víza nejsou potřeba. Cestovní pojištění na 2 týdny stojí asi 500 Kč. Výlet za velrybami v Husavíku stojí cca 1 600 Kč.

Fotovýbava

Polární záři sice asi neuvidíme, ale laguně Jökulsárlón přidává pověstnou třešničku na dortě.

Polární záři sice asi neuvidíme, ale laguně Jökulsárlón přidává pověstnou třešničku na dortě.

Spolu k fotoaparátu a paměťovým kartám nezapomeňte přibalit i stativ. Pomůže nám při tvorbě kreativních fotografií s vodou v pohybu. Určitě se budou hodit i šedé neutrální (ND) filtry, polarizační filtr a dálková spoušť.

Drtivou většinu fotek, které zde vidíte nafotil Johnny při své cestě na Island v roce 2011. Po dvou týdnech pod jeho vedením si přivezete stejně povedené fotky i vy.

Počasí a oblečení

Kapky deště vypadají lépe na stéblech trávy než na naší promáčené bundě.

Kapky deště vypadají lépe na stéblech trávy než na naší promáčené bundě.

Jestli je něco na Islandu nevyzpytatelné, pak je to počasí. Mění se i několikrát za den a místní Matka Příroda má v repertoáru vše od pouštní bouře, přes déšť s vichřicí, až po teplé letní dny s modrou oblohou s úhlednými cirrusy.

Doporučujeme tedy vzít kvalitní outdoorové oblečení. Základem bude svatá trojice nepromokavých – boty, kalhoty a bunda.

Island je země, která nadchne každého fotografa. Tato expedice je právě pro ně (případně i extrémně trpělivé nefotografy). Země ledu a ohně nabídne k fotografování mnoho zajímavého a když budete mít při ruce zkušeného lektora, který vám vždy rád pomůže, můžete si být jisti, že se za tyto dva týdny fotograficky posunete o velký kus dál.

Předpokládáme, že vaše celkové náklady (včetně stravy, suvenýrů, výletů, apod.) na tuto fotoexpedici nepřevýší 48 000 Kč.

Pro více informací o našich expedicích doporučujeme přečíst Fotografické expedicePohodové expediceJak se přihlásit a Často kladené otázky.