Expedice Japonsko – 2019

Termín: léto 2019, 2 týdny
Počet účastníků: 5-10 + 1 průvodce
Průvodce: Žaneta Havlenová
Náročnost: outdoor, střední
Základní cena za účast na expedici: 15 000 Kč
Uzávěrka přihlášek: přijímáme nezávazné přihlášky
Nezávazně přihlásit

 

 

 

 

Hlavní body expedice do Japonska, aneb…

…po stopách samurajů

V dávných dobách byla moc v Japonsku rozdělena mezi císaře a šóguna, což byly dvě velmi rozdílné kultury. Zatímco dnes naprostá většina cestovních kanceláří míří do starého císařského města Kjóta, nás expedice zavede do oblasti, kde po starých stezkách mezi horami cestovala menší japonská knížata se svými doprovody ke dvoru šóguna, který sídlil v Edu (dnešní Tokio). Tudy se také toulali respektovaní samurajové a ke dvoru si hledali cestu i obchodníci ze všech koutů země.

Nikdy nedobytý hrad Matsumoto jó (<a href="https://www.flickr.com/photos/ehnmark/2997298638" target="_blank">Matsumoto castle</a> od <a href="https://www.flickr.com/photos/ehnmark/" target="_blank">Jacob Ehnmark</a> / <a href="https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/" target="_blank">CC BY 2.0</a>)

Nikdy nedobytý Havraní hrad Matsumoto jó

Expedice do centrálního Japonska bude zaměřená na kulturu, historii i outdoor, a bude se chtít vyhnout přemrštěně turistickým místům z gaijin trail (gaidžin = cizinec). V plánu je stanování a cestování z méně navštěvovaného západního pobřeží přes zachovalé vesničky, svatyně v lesích a hrady v japonských Alpách až do Tokia, kde strávíme minimálně tři dny a budeme se bavit po vzoru japonské mládeže.

 • Návštěva jedné ze tří nejslavnějších zenových zahrad Japonska Kenroku –en.
 • Dvoudenní trekování a kempování v údolí Kamikóchi pod vrcholky Alp s cílem v jednom z mnoha onsenů, neboli tradičních horkých lázní.
 • U Matsumoto jó, nejstaršího dřevěného hradu Japonska se zrekonstruovým podhradím, se nadýcháme atmosféry šógunátu 18. století.
 • Dodnes zachovalá stezka Nakasendó, kudy projížděli lenní pánové do hlavního města, nás na den odvede daleko od moderního Japonska
 • Den na kolech kolem jezer pod majestátní horou Fuji
 • Všechno, co jste chtěli vědět o Tokiu, ale báli jste se zeptat… Ani měsíc není dost na to opravdu si užít jeho bizarních čtvrtí, úžasných restaurací a zábavní kultury. My tu strávíme alespoň tři dny.
Japonci hrdě počítají mez své tři nejkrásnější zahrady Kóraku-en, Kairaku-en a náš Kenroku-en, který navštívíme (<a href="https://www.flickr.com/photos/freakland/5413255901" target="_blank">Kenroku-en Kanazawa</a> od <a href="https://www.flickr.com/photos/freakland/" target="_blank">David Sanz</a> / <a href="https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/" target="_blank">CC BY 2.0</a>)

Japonci hrdě počítají mezi své tři nejkrásnější zahrady Kóraku-en, Kairaku-en a náš Kenroku-en, který navštívíme

Body výše jistě uvidíme a stihneme. Ale je i spoustu dalších lahůdek, které budeme moci zažít. Uvidíme podle toho, kolik budeme mít času a co vás bude zajímat.

 • Horské město Takayama přezdívaneé „Malé Kjóto“ pro množství chrámů a svatyň
 • Spaní v tradičním rjokanu a častá návštěva horkých lázní – onsenů
 • Pravé karaoke, čtvrť červených luceren nebo čajový obřad
Když turisti opustí Městečko Magome, zůstaneme jen my

Když turisti opustí Městečko Magome, zůstaneme jen my

Co o expedici do Japonska říkají naši účastníci?

Žanda mala pred našim Japonskem superové referencie a teda nesklamala vôbec – je vidno, že sa vyzná a nedá sa zaskočiť. My sme začínali skutočnosťou, že nás navigovala na diaľku a až do konca sme boli spokojní.

Mária Kurtová a Marcel Drobný

Reference dalších účastníků minulé expedice do Japonska naleznete zde. Přečtěte si také zápisky z našeho expedičního deníku.

Cena

V ceně expedice jsou zahrnuty průvodcovské služby (tj. vaše účast na expedici). Ostatní typy cestovních služeb se budou zařizovat na místě podle potřeb skupiny. Jednotlivé výdaje si účastníci budou platit sami, proto níže uvádíme jejich obvyklé ceny.

Ubytování

Ukázka tradičních alpských farmářských domků (<a href="https://www.flickr.com/photos/freakland/5414214116" target="_blank">Shirakawa-go</a> od <a href="https://www.flickr.com/photos/freakland/" target="_blank">David Sanz</a> / <a href="https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/" target="_blank">CC BY 2.0</a>)

Ukázka tradičních alpských farmářských domků

Japonsko je obecně hodně drahá země, a abychom si mohli pochutnávat na místních specialitách, budeme šeřit na ubytování. Vzhledem k tomu, že nejlevnější ubytování v dané lokalitě může být 600 Kč za noc, náročnost expedice nebude tkvít ve zdolávání čtyřtisícovcek, ale hlavně v hledání mýtinek a lesíků k přespání. Cestovat budeme s lehkými stany. Divoké stanování není v Japonsku zakázáno jako v USA, čehož využijeme. Mýt se budeme v horkých pramench a lázních. V Tokiu je možné zamluvit stylový hostel za cca 400 Kč na noc. Pokud bude účastníků alespoň 9, můžeme získat slevy. Za ubytování se pokusíme neutratit víc než 2 500 Kč.

Strava

Zřejmě nejslavnější japonské jídlo nebude to jediné, co ochutnáme (<a href="https://www.flickr.com/photos/widerbergs/5646114404" target="_blank">Sushi</a> od <a href="https://www.flickr.com/photos/widerbergs/" target="_blank">Lisa Widerberg</a> / <a href="https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/" target="_blank">CC BY 2.0</a>)

Zřejmě nejslavnější japonské jídlo nebude to jediné, co ochutnáme

Ve městech budeme během dne využívat služby malých obchodů konbini, kde lze koupit všechno od kafe, přes ovoce až po sushi a yakisoba pan za opravdu příznívé ceny. Rozšoupneme se naopak při večeři, kdy budeme ochutnávat tempuru, tonkatsu, rámen nudle, okonomiyaki, yakitori a místní speciality. Celkově se počítá s jednou návštěvou resturace denně, v hlavním městě je možné i dvakrát. Uvádíme pár orientačních cen

 • jídlo v restauraci – 200 – 400 Kč
 • 1,5 l vody – 20 Kč
 • Krabička sushi s sebou – 150 Kč
 • Čokoláda – 20 Kč
 • 0,5 l piva – 80 Kč

Denní budget každému podle chuti, japonským dobrotám se těžko odolává, ale lze se najíst i za 350 Kč za den při troše snahy. Náklady na jídlo budou asi největší položkou. Gurmáni počítejte s cca 8 000 Kč.

Doprava

Toto není šinkansen :) (<a href="https://www.flickr.com/photos/m-louis/8967073756" target="_blank">千屋温泉</a> od <a href="https://www.flickr.com/photos/m-louis//" target="_blank">m-louis</a> / <a href="https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/" target="_blank">CC BY 2.0</a>)

Toto není šinkansen :)

Do Japonska budeme muset doletět na letiště Narita. Praha má obstojné ceny letenek, už se pomalu ani nevyplatí létat z Norimberku nebo Mnichova. Cena zpáteční letenky by měla být do 17 000 Kč, občas se vyskytne akce a při rychlém jednání se dá sehnat i za 11 000 Kč. Proto neváhejte s nezávaznými přihláškami, ať můžeme vychytat akční ceny letenek. Ihned po příletu se přesuneme na západní pobřeží do města Kanazawa, odkud se budeme autobusy a levnými vláčky škrábat přes Alpy na východ. Tento přejezd nás vyjde cca na 7 000 Kč (ale budeme se snažit hledat slevy a využívat rail passy) plus cca 2 000 Kč za přepravu MHD ve městech.

Ostatní

Čeká nás koštování sake

Čeká nás koštování sake

Občané ČR dostanou víza pro 3 měsíční pobyt při příletu a jsou zdarma. Očkování není nutné. Vstupy do horkých lázní se pohybují kolem 140 Kč. Vstupy do hradů a zahrad kolem 60-100 Kč, karaoke nás vyjde na 200 Kč, čajový obřad 300 Kč. Počítejme tedy 1 500 Kč na různé vstupy a aktivity.

Chcete-li cenově srovnat naši expedici do Japonska se zájezdy cestovních kanceláří, sečtěte u naší expedice částky za průvodcovské služby, odhadovanou částku za dopravu do Japonska a po něm, stravu a za ubytování (tj. přibližně 53 000 Kč), a tuto celkovou částku srovnejte s cenou za 14 denní letecký zájezd jakékoliv cestovní kanceláře. Stále jsme o několik desítek tisíc levnější (CK nezahrnují do cen např. jídlo). Navíc garatnujeme, že polovinu pobytu nestrávíte čekováním se do hotelů a čekáním v zástupu turistů na pohlednicovou fotku, ale pravým nefalšovaným dobrodružstvím v horách, kde se dodnes v poklidu žije podobně jako před 300 lety (ale s elektřinou). To je opravdová japonská kultura.

Pojďme se nechat ohromit na největší a nejrušnější křižovatce světa - Shibuya (<a href="https://www.flickr.com/photos/guwashi999/2491680523/in/set-72157604625734485" target="_blank">Shibuya night HDR</a> od <a href="https://www.flickr.com/photos/guwashi999/" target="_blank">Guwashi999k</a> / <a href="https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/" target="_blank">CC BY 2.0</a>)

Pojďme se nechat ohromit na největší a nejrušnější křižovatce světa – Shibuya

Žanda studovala v Tokiu půl roku, od té doby navštívila zemi šestkrát a hovoří už-ne-až-tak-plynně japonsky, což hodně usnadní orientaci, protože kvůli nápisům ve znacích a celkově horší anglické gramotnosti mimo města, je cestování v Japonsku poněkud složitější. Předpokládáme, že vaše celkové náklady (včetně stravy, zážitků a výletů, apod.) na tuto expedici nepřevýší 52 000 Kč, pravděpodobně ale utratíme mnohem méně. S akčními letenkami, brzkými slevami na autobusy a štěstím na spaní mimo hostely, můžeme ušetřit až 8 000 Kč. Pro více informací o našich expedicích doporučujeme přečíst Pohodové expediceJak se přihlásit a Často kladené otázky.