Expedice Kuba – březen 2017

Termín: po 18. března 2017, 2 týdny
Počet účastníků: 5-9 + 1 průvodce
Průvodce: Jurek Szurman
Náročnost: střední
Základní cena za účast na expedici: 13 000 Kč
Uzávěrka přihlášek: poslední 3 volná místa
Nezávazně přihlásit

 

 

 

Šedivá i pestrobarevná Kuba

Skanzen socialismu nebo poetický Ostrov svobody, Kuba má spoustu přízvisek, každému se vybaví něco jiného. Jisté ale je, že její atmosféru dnes už nikde jinde nanajdete. Kubánská společnost se za poslední roky pomaličku mění a obyvatelům s postupným uvolňováním režimu svítá na lepší časy. Máme z toho samozřejmě obrovskou radost, ale zároveň už nezbývá moc času zažít Havanu tak, jak ji máme vrytou v představách ze starých filmů a vyprávění.

Veterány budeme obdivovat asi na každém kroku (<a href="https://www.flickr.com/photos/jaumescar/8793922986" target="_blank">chevrolet a lo cubano</a> od <a href="https://www.flickr.com/photos/jaumescar/" target="_blank">Jaume Escofet</a> / <a href="https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/" target="_blank">CC BY 2.0</a>)

Veterány budeme obdivovat asi na každém kroku

Čtrnáctidenní expedice na Kubu se bude nést v duchu prozkoumávání starobylých měst a jejich uliček, pití mojita a přátelského pokecu s místními. Aby nebylo vší té architektonické krásy zase moc, alespoň dvakrát se vydáme na treky do přírody. Nebudeme se vyhýbat levným restauracím a stařičkým autobusům, ale na druhou stranu si pak také parádně užijeme na překrásných poloprázdných bělostných plážích (přeci jenom Kuba je Karibik).

Bez kterých zážitků domů prostě nepojedeme?

 • Stará Havana – za bušení příboje budeme z Malecónu sledovat západ slunce, navštívíme úchvatnou budovu Capitalu, na bazaru Plaza de Armas si nakoupíme vintage suvenýry a když bude nálada, možná dojde i na noční život a salsu.
 • Trinidad – koloniální město posazené v horách patří do dědictví UNESCO a je rájem fotografů
 • údolí Valle de Viñales – můžeme si půjčit kola nebo půjdeme pěšky. Na prostředku nezáleží, hlavní budou nádherné pohledy na pískovcové skály a políčka místních zemědělců
 • vodopád El Nicho – nejznámější kubánský vodopád možná není kdovíjaký obr, ale za zchlazení ve studené a sladké vodě se pod kubánským sluncem určitě zlobit nebudeme
 • Koupačka na bílých plážích, z nichž nejznámější je Varadero a taky na dalších, které se naskytnou
Náhodná kubánská pláž ze sta (<a href="https://www.flickr.com/photos/weyes/14102000609" target="_blank">Cuba-50-2</a> od <a href="https://www.flickr.com/photos/weyes/" target="_blank">Alessandro Caproni</a> / <a href="https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/" target="_blank">CC BY 2.0</a>)

Náhodná kubánská pláž ze sta

Podle času a dohody ještě můžeme stihnout:

 • Caverna de Santo Tomás – trocha speleologie v největších jeskyních Kuby
 • Městečka Cienfuegos, Camagüey se starobylými uličkami z dob britského kolonialismu, Santa Clara – „Perla jihu“. Historické město spojené s revolucí, mauzoleum Che Guevary
 • Ciénaga de Zapata – Národní park s krokodýly, pelikány a močály
Co se vám vybaví pří slově Kuba? Doutníky a hvězdy? (<a href="https://www.flickr.com/photos/bevgoodwin/12015332144" target="_blank">Alma de Cuba</a> od <a href="https://www.flickr.com/photos/bevgoodwin/" target="_blank">Beverley Goodwin</a> / <a href="https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/" target="_blank">CC BY 2.0</a>)

Co se vám vybaví pří slově Kuba? Doutníky a hvězdy?

Cena

V ceně expedice jsou zahrnuty průvodcovské služby (tj. vaše účast na expedici). Ostatní typy cestovních služeb se budou zařizovat na místě podle potřeb skupiny. Jednotlivé výdaje si účastníci budou platit sami, proto níže uvádíme jejich obvyklé ceny.

Ubytování

Hostely, jak je známe ze zbytku světa, se na Kubě téměř nevyskytují. Jednou z nejrozšířenějších možností je spaní v casas particulares, neboli soukromých domech. Je to bydlení u rodiny, která obvykle pronajímá jeden nebo dva pokoje a nejlépe tak přijdeme do styku s místními.

Druhá možnost jsou campismos – levné chatky, kam se jezdí rekreovat Kubánci. Campismos se pokusíme využít při výletech mimo města.

Nevylučuje se ale ani spaní ve spacáku u přátelského místňáka na zápraží nebo na liduprázdné pláži.

Za ubytování bychom neměli dát více než 3 000 Kč.

Strava

Máty tedy Kubánci nedostatek nemají (<a href="https://www.flickr.com/photos/crawfordorthodontics/7346142160" target="_blank">Mojitos and Rum at Hotel Nacional</a> od <a href="https://www.flickr.com/photos/crawfordorthodontics/" target="_blank">crawford orthodontics</a> / <a href="https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/" target="_blank">CC BY 2.0</a>)

Máty tedy Kubánci nedostatek nemají

Snídaně budou téměř vždy v místě ubytování s příplatkem 3-5 CUC. Večeře je možné řešit podobně (7-8 CUC) nebo výletem do restaurací. Přes den budeme hledat levnější jídelničky nebo nakupovat ovoce a zeleninu.

Kubánská kuchyně bohužel údajně není nijak zvlášť zajímavá, mnoha potravin a koření se nedostává, takže hojně očekávejte takové klenoty jako pizzu a hotdogy.

Orientační ceny pití:

 • půl litru vody – 1 CUC
 • plechovka místního piva – 1,5 CUC
 • mojito – 2,5 CUC
 • láhev rumu – 5 CUC

1 CUC se pro představu rovná 1 USD (momentálně 24 Kč). Neprojíme a nepropijeme více než 3000 Kč.

Doprava

Běžná cena letenky do hlavního města Havany je cca 30 000 Kč s odletem z Prahy. Momentálně jsou k dispozici letenky za cca 18 000 Kč na březen 2017.

Po Kubě se budeme pohybovat lokálními busy, stopem a občas využijeme klasické veterány/taxíky, abychom se dostali, kam nejede MHD. Pokud bychom nestihli letenky v akci, je ještě možnost odletu z některého evropského letiště, kde by pak cena naskočila o cca 5 000 Kč.

Náklady na místní dopravu by neměly přesáhnout 2 500 Kč.

Svézt se kubánským taxíkem rozhodně není žádná hanba (<a href="https://www.flickr.com/photos/8929612@N04/8569273039/" target="_blank">Old Taxis</a> od <a href="https://www.flickr.com/photos/8929612@N04/" target="_blank">Gerry Balding</a> / <a href="https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/" target="_blank">CC BY 2.0</a>)

Svézt se kubánským taxíkem rozhodně není žádná hanba

Ostatní

Vízum na Kubu vyjde na 750 Kč a je ho možné vyřídit na kubánské ambasádě v Praze nebo na jakékoliv pobočce Čedoku. Není pro nás problém vám s vízem pomoci.

Na Kubě také platí Exit taxa 25 CUC před odletem.

Vstupy do muzeí: 1 – 5 CUC

Jedno z nejfotogeničtějších míst jsou skalní útvary ve Valle de Viñales (<a href="https://www.flickr.com/photos/84554176@N00/8490623139/" target="_blank">2013-01-22</a> od <a href="https://www.flickr.com/photos/84554176@N00/" target="_blank">Guillaume Baviere</a> / <a href="https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/" target="_blank">CC BY 2.0</a>)

Jedno z nejfotogeničtějších míst jsou skalní útvary ve Valle de Viñales

 

Chcete-li cenově srovnat naši expedici na Kubu s poznávacími zájezdy cestovních kanceláří, sečtěte u naší expedici částky za průvodcovské služby, odhadovanou částku za dopravu na ostrov a po něm a za ubytování (tj. přibližně 34 500 Kč), a tuto celkovou částku srovnejte s cenou za dvoutýdenní poznávací zájezd jakékoliv cestovní kanceláře. I v tomto ohledu vycházíme lépe, přibližně o třetinu.

Předpokládáme, že vaše celkové náklady (včetně stravy, suvenýrů, víza, apod.) na tuto cestu nepřevýší 47 000 Kč.

Pro více informací o našich expedicích doporučujeme přečíst Pohodové expediceJak se přihlásit a Často kladené otázky.