Termín: říjen 2024, cca 12-14 dní
Počet účastníků: 7-9 + 1 průvodce
Průvodce: Pája Koukalová
Náročnost: pohodička
Základní cena za účast na expedici (viz slevy): 15 000 Kč
Uzávěrka přihlášek: přijímáme nezávazné přihlášky

Hlavní body expedice do Maroka

Maroko je země, která skýtá neskutečné možnosti. Když opomeneme fakt, že se jedná v dnešní době o relativně bezpečnou zemi, tak zde můžeme najít opravdu všechno – moře, oceán, vysoké hory, vodopády, soutěsky, poušť a spoustu dalšího.

Středobodem každého města je staré město, tzv. medina a tržiště, tzv. souk. V Maroku se ceny v naprosté většině smlouvají – je to hra, kterou je zábava hrát. Cílem není naštvaně odejít, ale s úsměvem, nad sklenkou čaje si podat ruce nad dobrým obchodem. Poznáte jedny z nejkrásnějších marockých scenérií a zažijete velice intenzivní cestu, na kterou budete ještě dlouho vzpomínat.

Několik dnů pojedeme na velbloudech a budeme připadat jako v pohádce.

  • Rabat – hlavní, královské město na pobřeží Atlantického oceánu, které je turisty neprávem zanedbávané. Přes starou medinu a modré uličky Udayi dojdeme na pobřeží Atlantiku s nádherným západem sluncem. Nevynecháme ani nejznámější památku Hassanovu věž a Mauzoleum Mohameda V.
  • Poušť Sahara – místo, kde si každý uvědomí, jak málo k životu potřebuje a co doopravdy znamená “relax max”. Tuto náladu na vás zcela jistě místní berbeři přenesou. Čeká nás cesta do nitra pouště – nejdřív každý na svém velbloudovi (nebo vedle něho), další den pak budeme projíždět poušť v džípech – v poušti strávíme s místními berbery minimálně dva dny a dvě noci. Když počasí dovolí, sedneme si na krásné, zlaté duny a budeme sledovat západy a východy slunce. Za zvuku bubnů a praskajícího dřeva z ohně budeme pozorovat oblohu plnou hvězd, Mléčnou dráhu a padající hvězdy.
  • Road trip po jižním Maroku – z Merzougy, přes soutěsku Todra Gorge, dále pak přes Ouarzazate, Ait ben Haddou a údolí řeky Draa do Zagory. Po cestě ochutnáme banány a datle přímo z palem a budeme pokračovat do horského městečka Tafraoute. Po procházce v magických pískovcových horách zastavíme na oběd na jednom z největších tržišť Maroka a putování zakončíme v Essaouiře.
  • Essaouira – malebné přístavní město zářící modrými a bílými barvami. Za úsvitu budeme pozorovat přijíždějící lodě z lovu, přes den budeme mít možnost odpočinku na široké a opravdu dlouhé písečné pláži. Medina v Essaouiře je zapsaná na seznam UNESCO.
  • Marrakech – jednoznačně turisty nejnavštěvovanější město Maroka. Budeme se proplétat uličkami starého města, projdeme si nejznámější náměstí Djemaa El Fna. Zde se po západu slunce začínají scházet různí umělci, kejklíři, ale také budete lákáni k focení se s opicemi, hady, apod. Djemaa El Fna má také pověst největší „restaurace pod širým nebem“.

Ait BenHaddou - staré město - kasbah - ulepený z hlíny

Pokud se zadaří a bude zájem ze strany účastníků, můžeme uskutečnit i něco z dalších aktivit.

  • Uděláme si krátkou zastávku v jednom z dalších královských měst, ať už ve městě Meknes, nebo Fes.
  • Navštívíme románské ruiny Volubilis.
  • Na západ slunce vyrazíme do posvátného městečka Moulay Idriss, který je považován za kolébku islámu v Maroku.
  • Naučíme se připravit alespoň jednu marockou specialitu. Může to být klasický a snadný tajin, snídaňová placka msemmen, pouštní chléb pečený v písku, tradiční marocký čaj „berber whiskey“ nebo také jedno z nejnáročnějších a svátečních jídel – kuskus (příprava kuskusu opravdu nespočívá v tom, že se zalije horkou vodou a nechá minutu odstát).
  • Navštívíme tradiční hammam. Jedinečným zážitkem pro opravdové dobrodruhy pak může být návštěva tradičního (opravdu tradičního) hammamu a očistit tak nejen tělo, ale i ducha.
  • Necháme si udělat krásné malování hennou. Henna je další, velice tradiční záležitost – zejména pro ženy. Ženy si malují krásné obrazce a to zejména při slavnostních příležitostech.
  • V Marrakechi si projdeme zahradu Menara a některé významné památky.
  • Můžeme zkusit surfovat v Atlantickém oceánu.

Co o expedici do Maroka říkají naši klienti?

Přečtěte si na blogu, jak probíhala minulá expedice do Maroka.

Vše bylo vynikající i celá parta lidí kteří s námi byli jste všichni úžasný.Moc diky

Jiřina Konopova

Pája, díky osobním vazbám, které v Maroku má, dovedla zařídit spoustu věcí, např. taxi do pouště. Je vidět, že zemi dobře zná a dobře se v ní orientuje. Dávala nám také tipy jak komunikovat s místními, jak se v dané zemi chovat apod. Cesta byla velmi dobře připravená s maximálně využitým časem a byla velmi pohodová. Stejně pohodová je i Pája, velmi u ní oceňuji snahu vyhovět všemožným přáním členů expedice (zúčastnění ví 🙂 ). Jako bonus poznávací expedice byly kulinářské zážitky během cesty, nedostatkem jídla jsem rozhodně nestrádali:). Se Zirhamií jsem byla na dvou expedicích a uvažuji o další, její koncept mi vyhovuje.

Marcela Valešová

Více referencí na expedici do Maroka naleznete zde.

Termín

Odlet plánujeme v druhé polovině října 2024. Doba trvání expedice bude cca 12-14 dní.

Cena

V ceně expedice jsou zahrnuty průvodcovské služby (tj. vaše účast na expedici). Ostatní typy cestovních služeb se budou zařizovat na místě podle potřeb účastníků expedice. Jednotlivé výdaje si účastníci budou platit sami, proto níže uvádíme jejich obvyklé ceny.

Ubytování

Bude to mix všeho, co Maroko nabízí – převážně budeme spát v tradičních marockých „hotýlcích“, ale také v berberských stanech v saharské poušti nebo v autobuse.

Ceny za ubytování se pohybují kolem 350 Kč / noc / os.

Za celý pobyt (včetně výletu do pouště) by náklady na ubytování neměly přesáhnout 9 000 Kč.

Spaní ve stanech na Sahaře

Strava

Marocká kuchyně je výborná, a proto jíst budeme celkem často, převážně v místních restauracích, vývařovnách a také na ulici – zejména v Rabatu si budeme užívat skvosty místní pouliční kuchyně. Také si dost často objednáme více jídel, která budeme sdílet. Rozhodně si není třeba vozit jídlo z domu, hlady trpět nebudeme.

Čas mezi hlavními jídly budeme vyplňovat neskutečně dobrým ovocem a džusy, které připomínají spíš přesnídávku a také budeme ve velkém popíjet marocký čaj „Berber whiskey“.

V Maroku, jakožto muslimské zemi, je velice těžké a hlavně hodně drahé shánět alkohol. Cena piva 0,2 – 0,3 dcl se pohybuje od 60 Kč, ale většinou spíš kolem 120 Kč a dá se sehnat pouze na některých místech v Maroku. Alkohol není zahrnut do celkových nákladů expedice.

Jídlo je v Maroku poměrně levné. Orientační ceny:

  • tradiční tajine (dušené maso se zeleninou) či brochettu (ražniči) – kolem 120 Kč
  • marocký salát – 30 Kč
  • berberská omeleta – 35 Kč
  • luštěninová polévka harira s chlebem – 15 Kč
  • mátový čaj či káva – 25 Kč
  • 0,3 l čerstvého pomerančového džusu – 10 Kč
  • husté ovocné džusy – 25 až 60 Kč
  • 1,5 l balené vody – 15 Kč
  • jídlo na trhu – 20 až 50 Kč
  • marocká placka (se sýrem, medem, nutellou) – 15 Kč

Náklady na stravování odhadujeme kolem 7 000 Kč. Částka neobsahuje konzumaci alkoholických nápojů, o které každý účastník musí navýšit svůj rozpočet na stravování.

Čerstvá pomerančová šťáva vždy osvěží.

Doprava

Do Maroka poletíme s největší pravděpodobností z Prahy. Jednou z možností je i let přes Itálii nebo Španělsko, s tím, že noc strávíme na letišti. Doprava do Maroka a zpátky vyjde cca na 5 000 až 10 000 Kč (s včasnou letenkou se můžeme dostat i k ceně nižší). Vzhledem k tomu, že nebudeme stanovat, vařit ani lézt po horách a v Maroku bude ještě pěkné počasí, se předpokládá, že poletíme jen s příručním zavazadlem.

V Maroku se budeme přepravovat hlavně místními autobusy, vlakem, sdílenými taxi, džípy, na velbloudech a samozřejmě i pěšky.

Náklady za místní dopravu (včetně roadtripu po jižním Maroku) během celé expedice odhadujeme na maximálně 8 000 Kč.

Ostatní výdaje

Budeme určitě platit pár vstupů. Cenu vedlejších a volitelných aktivit odhadujeme do 3 500 Kč.

  • Půldenní výlet – Volubilis, Moulay Idriss – cca 500 Kč
  • Návštěva hammamu, včetně masáže – cca 1 000 Kč
  • Návštěva 3 památek v Marrakechi – cca 1 000 Kč
  • Lekce surfování – cca 1 000 Kč

Víza

Držitelé cestovních pasů České republiky nepotřebují ke vstupu do Maroka vízum pro pobyt nepřesahující 90 dnů. Na letišti dostaneme vstupní razítko do pasu. Nic se neplatí.

Očkování

Do Maroka nejsou žádná povinná očkování, nicméně se standardně doporučuje „základní cestovatelské očkování“, proti břišnímu tyfu, žloutence A a B a samozřejmě tetanu. Každý z účastníků by měl očkování konzultovat s lékařem.

Náročnost

Expedici řadíme do náročnosti pohodička, tedy nízké náročnosti.

Nejnáročnější částí této cesty jsou dlouhé přesuny. Přibližně deseti hodinovou cestu do pouště budeme absolvovat nočním autobusem, když budeme mít štěstí, tak taxíkem. Během road tripu budeme v autě průměrně 6 hodin denně. Díky tomu se ovšem podíváme do části země, kam zamíří jen naprosté minimum turistů.

Počasí

Počasí by mělo být příjemné, přes den teploty kolem 25 – 30°C v noci už můžou klesnout k 15°C. Když budeme mít štěstí, užijeme si krásné slunečné počasí, nicméně je možné, že se už dočkáme i deště.

Bezpečnost

Maroko svým turistům nastavuje v maximální možné míře svou vlídnou a pohostinnou tvář, avšak je vhodné mít povědomí i o různých specifikách, které není třeba pokoušet, či se jim nevhodně vystavovat.

Co se týče osobní bezpečnosti, cestování ve skupině má určité výhody, nicméně vám na začátku cesty všem řekneme, jak se máte chovat, abyste riziko okradení nebo napadení zmenšili na minimum.

Internet

WiFi je téměř ve všech ubytovacích zařízeních i lepších restauracích, internet je celkem rychlý a spolehlivý. Je možné pořídit si datovou SIM kartu (např. 10 GB za cca 250 Kč).

Expedice s Pájou je určená zejména těm, kteří se nebojí trochy nepohodlí, rádi tráví čas aktivně venku, vyhledávají nová dobrodružství a milují poznávání gastronomie, kultury a lidí jiných zemí. Pája nazývá Maroko svojí „chalupou“, protože tam od roku 2012 jezdí dvakrát ročně a to jak na místa oblíbená, tak vždy i na místa nová. Maroko projela od severu na jih, od západu na východ. Mezi Maročany má spoustu dobrých přátel – s některými se určitě také seznámíte, miluje tamní kuchyni a obchodování, do kterého vás také ráda zasvětí.

Předpokládáme, že vaše celkové náklady (včetně ubytování, stravy, dopravy, vedlejších volitelných nákladů, apod.) na tuto expedici nepřevýší 53 000 Kč. Suvenýry jsou velice individuální a věřte, že je v Maroku z čeho vybírat. Na trzích můžete koupit opravdu vše od arganového oleje, kožených výrobků (kabelky, tašky, pásky, boty), pašmín a místních parfémů až po velice dobré mandle, oříšky, olivy.

Pro více informací o našich expedicích doporučujeme přečíst Pohodové expedice, Jak se přihlásit a Často kladené otázky.