Expedice Nový Zéland – Jižní ostrov – únor/březen 2017

Termín: 13. února – 7. března 2017, 23 dní
Počet účastníků: 4-8 + 1 průvodce
Průvodce: Pavel Prašivka
Náročnost: outdoor, střední
Základní cena za účast na expedici (viz slevy): 16 000 Kč
Uzávěrka přihlášek: poslední 4 volná místa
Nezávazně přihlásit

 

 

 

Hlavní body expedice na jižní ostrov Nového Zélandu,

aneb pokochejme se nejkrásnější přírodou na světě

Tato expedice je určena všem milovníkům outdooru, přírody, trekování a fotografie. Procestujeme pouze jižní, avšak zajímavější, ostrov Nového Zélandu. Nechceme vás táhnout v expresním tempu po celém Zélandu, to byste si tu krásu vůbec nevychutnali, raději vybereme to nejlepší a to si užijeme na 100% :-)

Jedna z nejkrásnějších scenérií na světě

Nový Zéland nabízí jedny z nejúžasnějších treků, které si člověk může vůbec představit. Jsou tu nejen úžasné hory, ale i hluboké fjordy, ledovce, útesy, křišťálová jezera, vodopády, deštné pralesy, mokřady, dechberoucí pláže, pouště či pustiny a to na relativně velmi malém území.

Scenérie na Novém Zélandě patří mezi nejkrásnější na světě. Z Christchurch se vydáme autem na jih a celý ostrov postupně objedeme. Stačí sedět a dívat se z okna minivanu, vítejte v říši Pána Prstenů.

Zajímavosti Nového Zélandu, které nás neminou

 • Pozorování tučňáků, lvounů a lachtanů, pokud budeme mít štěstí, tak i papoušků kea
 • Adrenalinové zážitky v jejich mecce – Queenstownu (sky-dive, bungee jumping, speed boat, paragliding, swing a mnoho jiných)
 • Rybaření (tedy jeden či dva pruty s sebou)
 • Večerní táboráky v přírodě pod tím nejkrásnějším nočním nebem světa
 • Národní parky Fjordland, Abel Tasman, Nelson Lakes, Mt. Cook
 • Prohlídka ledovců Fox a Franz Josef, které se posouvají o 1,5 metru denně
 • Dobrodružný trek na jedno z nejromantičtějších a nejodlehlejších míst Nového Zélandu, kam přesně? To bude překvapení :-)
 • Ochutnáme pravděpodobně nejlepší hovězí steaky
Krásné městečko Queenstown

Krásné městečko Queenstown

Kromě aktivit výše je spousta dalších, které se dají uskutečnit. Záleží jen na nás, na čem se společně domluvíme.

 • Ochutnávka místních proslulých vín
 • Vydáme se na několikadenní trek do odlehlé přírody spojený s adrenalinovým raftingem zpět do civilizace?
 • Pozorování velryb a výlet lodí v okolí Kaikoury
 • Výlet na mořském kajaku okolo překrásných pláží Národního parku Abel Tasman
 • Výlet lodí do nitra fjordů v národním parku Fjordland
 • Návštěva úžasné pláže Wharariky beach spojená s trekem na poloostrov Firewell spit
 • Trek na Ben Lomond s úžasným výhledem na městečko Queenstown
 • Návštěva jeskyně se svítícími červy Glow Worms
 • Koupání s delfíny v zátoce Curio Bay spojená s prohlídkou pobřežní části Catlins
 • Návštěva slavných skalních útvarů Moeraki Boulders
 • Trek na Muller Hut s překrásným výhledem na nejvyšší horu Nového Zélandu Mt. Cook
Krásná pláž Kaiteriteri přímo vybízí ke koupání

Krásná pláž Kaiteriteri přímo vybízí ke koupání

Cena

V ceně expedice jsou zahrnuty průvodcovské služby (tj. vaše účast na expedici). Ostatní typy cestovních služeb se budou zařizovat na místě podle potřeb skupiny. Jednotlivé výdaje si účastníci budou platit sami, proto níže uvádíme jejich obvyklé ceny.

Ubytování

Nejkrásnější chata na ostrově a celá jen pro nás

Nejkrásnější chata na ostrově a celá jen pro nás

Tato expedice je koncipována velmi outdoorově. To znamená, že budeme spát ve vlastních stanech v kempech nebo ve volné přírodě, kde to situace a podmínky dovolí. Některé kempy jsou bezplatné, nicméně za většinu se platí – ty jsou však velmi dobře vybavené. Párkrát bychom si mohli schrupnout i v nějakém hostelu nebo obdobné „chatrči“.

Předpokládáme, že za těch dvacet nocí utratíme za ubytování v průměru 4 000 Kč.Noční přejezdy neplánujeme, kvůli krásné scenérii by to byla škoda.

Strava

Nový Zéland je rájem pro každého rybáře

Nový Zéland je rájem pro každého rybáře

Většinu času strávíme v přírodě a v horách, takže platí, že co si koupíme, to budeme jíst. Ceny v supermarketech jsou vyšší než u nás, ale ne tak, že bychom hladověli. Hojně budeme jíst ovoce a zeleninu, jejich pěstování má na Novém Zélandu velkou tradici. Vybavení polní kuchyně a gril si koupíme na místě.

 

 

Orientační ceny jídla a pití v novozélandských dolarech, kurz 1 NZD = 17,20 Kč:

V supermarketu, třeba zde:

 • toustový chleba 2 NZD
 • chleba velikosti malá šumava 4 NZD
 • 1 kg sýru 10 NZD
 • šunka 100g 1,70 NZD
 • těstoviny 0,5kg 1,20 NZD
 • kuřecí maso 1kg 14 NZD
 • cola 1,5l 2 NZD
 • láhev vína 8 NZD
 • pivo 12×0,33l 21 NZD
 • cigarety od 20 NZD

Pivo 0,4 l v hospodě od 6 NZD, jídlo ve fastfoodu od 10 NZD, sushi rolka od 5 NZD, fastfood pizza od 5 NZD.

Při rozpočtu 15 NZD čili 250 Kč na den bychom za stravu utratili cca 5 000 Kč za tři týdny.

Doprava

Vrcholy Mt. Cook a Mt. Tasman v odrazu jezera Mirror lake

Vrcholy Mt. Cook a Mt. Tasman v odrazu jezera Mirror lake

Budeme chtít přiletět přímo do srdce jižního ostrova, do města Christchurch. Zpáteční letenka z Prahy se pohybuje kolem 25 až 30 000 Kč. Nicméně, není důvod nevyužít nějakou akční letenku, pokud bychom letenky zařizovali s dostatečným časovým předstihem.Předpokládá se, že průvodce poletí se skupinou, ale může se stát, že vás uvítá až na letišti v Christchurch.

Cestování na Nový Zéland je dlouhé, protože letíte diagonálně přes půlku planety, takže očekávejte cestovní dobu kolem 30 hodin než šlápnete na povrch „kiwi-landu“. Vízum vám bude uděleno až po příletu do země.

Na Novém Zélandu si půjčíme auto, resp. minivan či minibus pro 8-12 lidí, hurrrráááá. V řízení se můžeme střídat, řídí se vlevo. Předpokládáme, že ujedeme 3 000 km. Půjčovné na tři týdny přijde odhadem na 6 000 Kč na jednoho a spotřebovaný benzín kolem 1 500 Kč, tudíž počítejme 7 500 Kč na účastníka za místní dopravu.

O trekování a outdooru

Jedeme na Nový Zéland s cílem užít si hory a přírodu. Nepůjdeme sice po komerčních vícedenních Great Walks, které je třeba rezervovat půl roku dopředu, ale budeme využívat jednodenní trekovací trasy.

Obzvlášť u této expedice platí, že musíte být schopní ujít po horách 20 – 30 km za den. Neznamená to však, že budeme pouze trekovat, hlavně pestrý program a na pohodu, znáte to. Vždycky si najdeme čas na odpočinek a vychutnáme krásu okamžiku. Účastník této expedice by také neměl mít problém zabydlet se komfortně ve stanu, či si sám uvařit jídlo v ešusu. Stany se budou sdílet po domluvě mezi účastníky.

Ranní inverze při treku v NP Nelson Lakes

Ranní inverze při treku v NP Nelson Lakes

Počasí

Vodopády Punaraki v Catlins

Vodopády Punaraki v Catlins

Přelom února a března znamená, že na Novém Zélandu pomalu končí léto a hlavní turistická sezóna. Teplota sice nebude nejvyšší, ale počasí bude stálejší, což je vhodné pro trekování v horách. Průměrná denní teplota 20°C, průměrná noční teplota 7°C.

Nový Zéland obecně patří mezi velmi deštivé země, třeba u fjordu Milford Sound, kam pojedeme, naprší za rok 8 000 mm, což je zhruba desetkrát více než v Čechách. Celý náš program budeme přizpůsobovat místnímu počasí. Nemá cenu se někde plahočit v dešti za každou cenu. Nový Zéland má tu výhodu, že se dešti dá většinou někam ujet a popřípadě se zase později vrátit. Goretexové věci a pláštěnky každopádně radši vezmeme s sebou.

S námi se kromě turistických a známých míst podíváte i na místa zcela a naprosto neznámá. Průvodce Pavel vám ukáže přírodu nového Zélandu tak, jako málokdo jiný. Pavel na Zélandu strávil již 2 roky svého života a po cestě vám mile rád povykládá o každé jeho přírodní zajímavosti.

Většina CK s klienty Nový Zéland doslova proletí, ale toho se u nás nemusíte vůbec bát. Během těch 3 týdnů bude určitě dost času i na odpočinek a vychutnání si té opravdové novozélandské atmosféry.

Předpokládáme, že vaše celkové náklady na tuto expedici, tj. za účast, ubytování, dopravu, stravu, vstupné, suvenýry, atd. nepřevýší 65 000 Kč. Můžete být i podstatně méně, pokud se najde levná letenka, která tvoří polovinu rozpočtu.

Pro více informací o našich expedicích doporučujeme přečíst Pohodové expedice, Fotografické expedice, Jak se přihlásit a Často kladené otázky.