Expedice Peru – duben 2017

Termín: 10. – 30. dubna 2017, 21 dní
Počet účastníků: 7-9 + 1 průvodce fotolektor
Průvodce: Jan Miřacký
Základní cena za účast na expedici (viz slevy): 16 000 Kč
Náročnost: střední, outdoorová
Uzávěrka přihlášek: obsazeno :) přijímáme náhradníky

Nezávazně přihlásit

 

 

 

Hlavní body expedice do Peru,

aneb po stopách starodávných Inků

 

  • Machu Picchu a trek v Andách – prastaré incké město umístěné na vrcholku hory uprostřed horského pralesa, UNESCO památka, jeden z novodobých sedmi divů světa. Do vesnice pod Machu Picchu, Aguas Calientes, nepojedeme turistickým vláčkem, ale uděláme si 4denní trek po jedné z alternativních inckých cest např. kolem Salkantay (výškově 2 000 – 4 600 m. n. m). Výstup na Machu Picchu zahájíme ve brzo ráno, abychom stihli magické svítání

Turistická klasika, ale ten pohled za to stojí

  • Cusco a posvátné údolí – jedno z center prastaré Incké říše, vyjdeme na Saksaywaman (čti: „sexy woman“), kde budeme zkoumat jak ti Inkové skládali kameny :-). Procestujeme vesničky, řeky a údolí, jejichž názvy končí na „-amba“: Urubamba, Tarabamba, Vilcabamba atd. Uděláme si výlet k tzv. salinas, což je překrásná kaskádovitá přírodní výrobna soli. Taky si konečně uděláte jasno v tom, jaký je rozdíl mezi lamou, alpacou a vicuňou.

Přírodní výrobna soli, kaskádovité Las salinas

  • Amazónská džungle – několikadenní pobyt v deštném pralese – národní rezervaci Tambopata u městečka Puerto Maldonado. Podél řeky Madre de Dios budeme hledat a pozorovat opice, kajmany, vydry, ary, pavouky, budeme se houpat na liáně a odhánět nespočetný hmyz. Třeba budeme opékat i tarantule :-)

…ale pozor na krokodýly

  • + nespočet vedlejších cílů: trek a pozorování kondorů v druhém nejhlubším kaňonu na světě Colca nebo rafting na divoké řece poblíž pohodového města Peru – Arequipa , výlet k nejvýše položenému splavnému jezeru světa Titicaca a k jeho plovoucím ostrovům, pozorování zvířat na ostrovech Ballestas, kterým se přezdívá „Galapágy pro chudé“, přelet nad liniemi Nazca letadlem (hmmm, opravdu na vlastní riziko, letadla jsou stará, neudržovaná, každoročně se jich pár zřítí, ale proti gustu nic, že?), sandboarding na dunách v Huacachina a ochutnávání vína a pisco v Ice.

Poušť u Huacachina

Vzhledem k tomu, že Johnny je zkušený fotograf, budete s ním moci během celé expedice konzultovat své fotografické otázky a posunout svůj um o úroveň výše.

Bude čas i na odpočinek. Vždy po obtížnějších úsecích cesty (cca jednou za týden) bude možnost jeden den v klidu prolenošit a nabrat síly. Pro ty, kteří budou plni energie připravím zajímavý náhradní program dle vzájemné domluvy.

Co o expedici do Peru říkají naši účastníci?

I když jsem měla zpočátku obavy, tak byly zcela zbytečné. Honza je skvělý člověk, kamarád nejen do nepohody, se kterým bych se nebála vycestovat kamkoli. Expedice se Zirhamií do Peru byla životním zážitkem, který můžu jen doporučit.

Martina Davidová

Reference dalších účastníků minulé expedice do Peru naleznete zde. Brzy si také budete moci přečíst zápisky z našeho expedičního deníku.

Cena

V ceně expedice jsou zahrnuty naše průvodcovské služby (tj. vaše účast na expedici). Ostatní typy výdajů si budou účastníci platit jednotlivě na místě, proto níže uvádíme obvyklé ceny.

Ubytování

Terasy poblíž PisaquV Peru budeme využívat turistických hotýlků a ubytoven. Ceny za noc se pohybují v rozmezí 150-250 Kč za osobu, tj. náklady by neměly převýšit 4000 Kč za celou dobu expedice.

V džungli budeme spát v tzv. lodgi přímo v pralese; během treku v Andách pak ve stanu, který si půjčíme (stejně jako spacáky a karimatky).

Strava

Anticucho - grilovaná býčí srdéčkaJe velmi pestrá a levná. Ať se to zdá neuvěřitelné, peruánská kuchyně zažívá boom, je to top kuchyně v Latinské Americe. Ochutnáme ceviche (čerstvá ryba marinovaná v kyselém citrónovém nálevu, se šalotkou, kukuřící), anticucho (grilovaná býčí srdéčka), všudepřítomné lomo saltado (peruánská verze stir & fry), dáme si steak z lamy a doufejme, že i ražničí z krokodýla (zatím to nejlibovější maso, co jsme kdy ochutnali), dodlábneme se dortíkami typu Tres leches nebo Selva negra.

Všechno potom zapijeme nejsladší limonádou na světě Inca Cola, kterou místní přímo hltají a vy nevíte proč :-) Ceny jsou víceméně nízké, dostupnou klasikou jsou vícechodová obědová meníčka za pár šušňů. Zřejmě největší gastronomický orgasmus zažijeme v Limě (město nic moc, ale výběr jídel je skvělý), zavedeme vás do těch nejlepších lokálních podniků, byť by to byl jen stánek na ulici (viz story El Tío Mario – strýček Mario dělával kdysi nejlepší anticucho v Limě ve stánku na ulici, do té doby, než si z vydělaných peněz postavil velkou a oblíbenou restauraci). Spektrum jídel v Peru je astronomický, jen si to představte, máte oceán, hory, džungli, všude kuchtí něco jiného a originálního.

Trek v kaňonu Cañon del colcaKdyž bude chuť na alko, dáme si světoznámý drink Pisco Sour, pálenku pisco nebo víno a vyzkoušíme různé druhy lokálních piv. Pití Ayahuascy během expedice nečekejte, víte o tom pramálo – je to turistický byznys a následky mohou být katastrofální.

Během treku v Andách si budeme jídlo nosit na zádech a vařit si sami nebo si připlatíme za průvodce, kuchaře a muly.

Doprava

Do Peru poletíme nejpravděpodobněji z evropských letišť jako je Madrid, Paříž, Londýn nebo Amsterdam, kam se dopravíme autobusem nebo rovněž letecky. Důvod je zřejmý, oproti Praze a okolních letišť lze ušetřit až 10 000 Kč. Výše zpáteční dopravy do Peru se pohybuje kolem 20 tisíc Kč, čím dříve se účastníci přihlásí, tím lépe můžeme využívat různých akčních letenek.

Typické loďky obyvatel u jezera TiticacaMístní autobusová doprava je na slušné úrovni, pro přejezd And budeme volit ověřené (ale i dražší) autobusové společnosti. Budeme využívat noční c. 10h přejezdy. Předpokládáme jeden místní přelet Lima-Puerto Maldonado v ceně kolem 110 USD. Odhadujeme, že náklady na místní dopravu během celé expedice budou maximálně 5 000 Kč.

Z logistických důvodů navrhujeme udělat následující okruh: z Limy letecky přímo do Puerto Maldonado a potom postupně busem do Cusco, Puno, Arequipa, Nazca, Ica a Limy.

Ostatní výdaje

Několikadenní pobyt v džungli 5 000 Kč, vstupné na Machu Pichcu 1000 Kč (studenti s ISIC 50% sleva)

Počasí a osobní bezpečnost

Stromová žabka v džungli u řeky Madre de dios

V Peru bude končit období dešťů, tj. pršet by jich moc nemělo. Budeme se pohybovat opravdu ve velkém teplotním rozpětí od -3°C (v noci v Andách) až do 35°C v amazonské džungli – velká vlhkost je samozřejmostí :-)

Co se týče osobní bezpečnosti, cestování ve skupině má určité výhody, nicméně vám na začátku cesty všem řekneme, jak se máte chovat, abyste riziko okradení nebo napadení zmenšili na minimum.

Očkování

Doporučujeme se naočkovat proti břišnímu tyfu, žloutenkám A+B a žluté zimnici. Svoji konkrétní situaci ale vždy raději zkonzultujte s lékařem. Je nutné mít s sebou mezinárodní očkovací průkaz se zápisem očkování proti žluté zimnici.

S námi poznáte autentické Peru, dostanete se do blízkého kontaktu s místními a za cenu nižšího komfortu si odveze zážitky, na které budete vzpomínat celý život. Peru se usídlí kdesi v hloubi vašeho srdce a bude vás potichu a nenápadně lákat až nakonec podlehnete a pojedete někdy znovu :)

Předpokládáme, že vaše celkové náklady na expedici včetně stravy, suvenýrů, výletů atd. nepřekročí 74 000 Kč.

Pro více informací o stylu našich expedic doporučujeme přečíst Pohodové expedice, Fotografické expediceJak se přihlásit a Často kladené otázky.