Termín: cca 14. července – 2. srpna 2024, cca 16 dní
Počet účastníků: 10-12 + 1 průvodce fotolektor
Průvodce: Jan Miřacký
Náročnost: střední
Základní cena za účast na expedici (viz slevy): 22 000 Kč
Uzávěrka přihlášek: poslední 3 volná místa

Hlavní body expedice do Peru, aneb po stopách starodávných Inků

  • Machu Picchu – prastaré incké město umístěné na vrcholku hory uprostřed horského pralesa, památka UNESCO, jeden z novodobých sedmi divů světa. Machu Picchu vám vezme dech. Výstup na Machu Picchu zahájíme ve 4:30 ráno, abychom stihli magické svítání.
Novodobý div světa Machu Picchu

Novodobý div světa Machu Picchu

  • Cusco a Posvátné údolí – jedno z center prastaré incké říše, na ruinách Sacsaywaman budeme zkoumat jak ti Inkové skládali několikatunové kameny a pokocháme se panoramatickým výhledem na Cusco. Během jednoho dne navštívíme atrakce v přilehlém Posvátném údolí jako jsou stupňovité terasy v Moray nebo přírodní výrobny soli v Marasu.
Pohled na Cusco

Pohled na Cusco

  • Dvoudenní trek na Duhovou horu v Andách, která si svoji popularitu získala teprve v posledních pěti letech. Při pěším výstupu překonáme magickou hranici 5000 metrů nad mořem. Odměnou nám bude nejen barvami hrající hora, ale také výhledy na sousední Červené údolí a zasněžený vrchol Nevado Ausangate.
Duhová hora

Duhová hora (5036 m)

  • Prohlídka koloniálního města Arequipa, pro které jsou typické stavby z kamene vulkanického původu zvaného sillar, díky kterým se mu přezdívá „bílé město“. Projdeme si barvami hrající klášter Santa Catalina.
Katedrála s Arequipě se sopkou El Misti

Katedrála s Arequipě se sopkou El Misti

K hlavním cílům potom přidáme dle zájmu, společné domluvy, času nebo počasí i většinu z následujících vedlejších bodů.

  • Výlet na kaňon Colca, který je jedním z nejhlubších kaňonů světa.
  • Výlet na jezero Titicaca, které je nejvýše položeným splavným jezerem světa (3800 m.n.m.). Nahlédneme do života lidí žijících na rákosových ostrovech Uros a přespíme v homestayi na jednom z ostrovů přímo na Titicace.
  • Sandboarding na dunách v oáze Huacachina.
  • Pozorování tučňáků a lachtanů a mnoha druhů ptáků na ostrovech Ballestas, kterým se přezdívá „Galapágy pro chudé“,
  • Prohlídka vinařství včetně ochutnávek vín a pisca v Ice.
  • Přelet letadlem nad liniemi Nazca.

 

Poušť Huacachina, Ica, Peru

Oáza Huacachina, kde se svezeme na pouštních bugínách a vyzkoušíme sandboarding

Vzhledem k tomu, že Johnny je zkušený fotograf, budete s ním moci během celé expedice konzultovat své fotografické otázky a posunout své fotky z dovolené o úroveň výše.

Bude čas i na odpočinek. Vždy po obtížnějších úsecích cesty bude možnost zrelaxovat. Pro ty, kteří budou plni energie připravím zajímavý program dle vzájemné domluvy.

Co o expedici do Peru říkají naši účastníci?

O cestě do Peru jsem snil několik let. S cestovní kanceláří je to drahé a na samostatnou cestu jsem neměl dost odvahy a cestovatelských zkušeností. Když jsem narazil na webovky Zirhamie, neváhal jsem ani minutu. Vše, co jsem chtěl vidět, bylo v plánu expedice. A ten plán byl splněn do puntíku. S průvodcem, jako je Johnny, se není na cestách v Peru čeho bát. Umí španělsky, v Peru byl již několikrát, a ještě navíc dostanete v ceně slušný kurz fotografování 🙂 a plno legrace. Nehledáte-li pohodlí, ale cestovatelská dobrodružství, rozhodně doporučuji.

Martin Kronika

Expedice Peru 2018 vedená Honzou se vydařila po všech stránkách. Za dva a půl týdne jsme si udělali o nádherné jihoamerické zemi velice přesnou představu. Navštívili jsme všechna klimatická pásma, mohli jsme obdivovat amazonskou džungli, poušť Sechoru, vrcholky peruánských And. Návštěva Machu Picchu byl životní zážitek – procházka v nádherně zachovalé incké citadele uprostřed deštného pralesa by stála za samostatnou expedici. Přes varování před odletem o nebezpečné zemi jsme v průběhu celého pobytu neměli jediný pocit ohrožení. Velký podíl na tom jistě měl Honza, který vše dopředu velice přesně naplánoval. Poskládal program velice citlivě, abychom z Peru viděli maximum možného, ale abychom i zároveň mohli relaxovat a užívat si dovolenou. Po celou dobu pobytu nebyla žádná hluchá místa, vše dokonale navazovalo, o ubytování, stravu a dopravu bylo dobře postaráno. Celá expedice do Peru pro mne je a bude jedinečným a bezvýhradně pozitivním celoživotním zážitkem. Velké poděkování za to patří skvělému průvodci Honzovi a také skvělé partě náhodně poskládaných cestovatelů, kteří umožnili, abychom nádherné zážitky sdíleli a umocnili sobě navzájem.

Petr Bavor

Reference dalších účastníků minulých expedic do Peru naleznete zde.

Peruánky a jejich barevné tašky

Peruánky a jejich barevné tašky

Termín

Odlet na expedici bude nejdříve 14.7.2024 a přílet zpátky do Prahy nejpozději 2.8.2024. Délka trvání expedice bude cca 16 dní.

Covid-19

Zcela bez omezení.

Cena

V ceně expedice jsou zahrnuty naše průvodcovské služby (tj. vaše účast na expedici). Ostatní typy výdajů si budou účastníci platit jednotlivě na místě, proto níže uvádíme obvyklé ceny.

Ubytování

V Peru budeme využívat hotýlků a penzionů v kategorii 2* a 3*. Ceny za noc se pohybují v rozmezí 300-450 Kč za osobu. Budeme většinou spát v pokojích po dvou, třech nebo čtyřech s vlastním sociálním zařízením. V ceně je většinou i jednoduchá snídaně (chleba, džem, vajíčko, káva či čaj).

V případě treku na Duhovou horu budeme spát jednu noc ve stanu, který si spolu se spacákem a další kempovací výbavou půjčíme.

Náklady na ubytování se budou pohybovat do 6 000 Kč za celou dobu expedice.

Západ slunce nad kempem při treku na Duhovou horu

Západ slunce nad kempem při treku na Duhovou horu

Strava

Peruánská strava je pestrá a poměrně levná. Ochutnáme ceviche (čerstvá ryba marinovaná v kyselém citrónovém nálevu, se šalotkou, kukuřící), anticucho (grilovaná býčí srdéčka), všudepřítomné lomo saltado (hovězí maso na pánvi s cibulí), dáme si steak z alpaky a kdo bude chtít, i peruánskou specialitu – pečené morče 🙂 A k tomu všemu dostanete jako přílohu rýži nebo hranolky. Obvykle však oboje zároveň.

Všechno potom zapijeme limonádou Inca Cola. Komu by až příliš připomínala chutí žvýkačku, může vyzkoušet fialový nealko nápoj z kukuřice chicha morada.

Orientační ceny za jídlo v restauraci jsou 120-370 Kč v závislosti, zda si dáme menu nebo a la carte a v jak turisticky populárním místě se nacházíme (Huacachina a Aguas Calientes pod Machu Picchu jsou dražší).

Když bude chuť, dáme si tradiční koktejl pisco sour (ten si zamilujete, jde o pálenku z hroznů a limetkovou šťávu s našlehaným vaječným bílkem) nebo chilcano sour (opět je základem pisco). Vyzkoušíme různé druhy lokálních piv jako je Cusqueña, neboli „žena z Cusca“. Bude možnost ochutnat i mojito, cuba libre a další latinskoamerické koktejly. Velké pivo v Peru vyjde v restauraci asi na 100 Kč, koktejly na 80-150 Kč, v závislosti na restauraci i happy hour nabídce („dva za cenu jednoho“).

Celkové náklady na stravování při částce 450 Kč / den vychází na cca 7 500 Kč. Kdo si večer rád dá nějaký ten drink nebo pivo, nechť o tyto radosti navýší svůj rozpočet na stravování.

Tradiční pokrm z hovězího zvaný lomo saltado

Tradiční pokrm z hovězího zvaný lomo saltado

Doprava

Do Peru poletíme z Prahy nebo při ekonomické výhodnosti z některého blízkého zahraničního letiště jako je např. Vídeň. Zpáteční letenky z Prahy s jedním přestupem se pohybují kolem 31-35 tis. Kč, čím dříve se účastníci přihlásí, tím větší šanci budeme mít na nákup výhodných letenek.

V Peru se budeme přepravovat různými způsoby. Nejčastěji to budou autobusy, ale svezeme se taky vlakem a absolvujeme místní přelet. Na výlety budeme většinou jezdit privátními vozidly, abychom šetřili náš čas. Ve městech využijeme služby taxi.

Místní autobusová doprava je na velmi dobré úrovni. Při přejezdech na dlouhé vzdálenosti budeme volit ověřené a bezpečné autobusové společnosti jako Cruz del Sur. Patrně všechny naše dlouhé přejezdy (8-12 hodin) budou přes noc.

Předpokládáme jeden místní přelet z Limy do Cusca za cca 80-150 USD. Záleží na čase, kdy budeme potřebovat letět, aby nám to dobře navazovalo po mezinárodním letu.

Odhadujeme, že náklady na místní pozemní dopravu během celé expedice budou cca 4 000 Kč.

Pouštní bugína v Huacachině, Ica, Peru

Pouštní bugína v Huacachině

Ostatní výdaje

  • dvoudenní trek na Duhovou horu – 6 700 Kč (290 USD),
  • vstupné na památky, výlety – celkem cca 4 500 Kč,
  • degustace vína a pisca v jednom vinařství – 150 Kč,
  • přelet nad liniemi Nazca – 2 000 Kč.

Vízum

Pro občany České republiky a Slovenska platí bezvízový vstup.

Počasí

Budeme se pohybovat ve velkém teplotním rozpětí. Od teplot okolo -3°C v horách v noci až do příjemných 25°C na pacifickém pobřeží. Pršet by mělo naprosto minimálně.

Náročnost

Expedici do Peru charakterizujeme jako středně náročnou. To se zejména odrazí při treku na Duhovou horu, kdy zjistíme, že trekování ve vysoké nadmořské výšce není nic jednoduchého. Nepůjdeme v „plné polní“, ale s malým batohem. Stany a spacáky stejně jako většinu věcí nám ponese kůň a zbytné věci necháme v úschově na hostelu. Na tenhle trek se nedá připravit, protože nadmořská výška udělá své. Trek budeme absolvovat až na konci našeho pobytu v Cuscu, abychom byli co nejlépe aklimatizovaní. První den se půjde cca 3-5 hodin s převýšením okolo 600 metrů, druhý den půjdeme asi 2-3 hodiny s převýšením cca 400 metrů. Tyto hodnoty jsou orientační pro ilustraci náročnosti, přesné časy a převýšení se mohou lehce změnit v závislosti na trase výstupu.

Peru je velká země a nevyhneme se dlouhým přesunům autobusy, které budeme vybírat s ohledem na pohodlí. Delší přejezdy budou trvat cca 6-12 hodin a budeme se snažit je absolvovat přes noc. Zní to strašně, ale nebojte, uteče to. Jezdíme pohodlnými autobusy, abyste si mohli během přejezdu co nejvíc odpočinout.

Průvodce v žádném případě neposkytuje v dané destinaci služby horského průvodce či vůdce. Expedice předpokládá, že účastník je schopen samostatnému pohybu v neznámém horském nebo odlehlém prostředí a tuto službu od průvodce nevyžaduje. Pro jistotu a bezpečnost expediční skupiny bude na místě po dobu pobytu v horském prostředí sjednán místní horský průvodce znalý místních poměrů.

Peruánské Andy při treku na Duhovou horu

Peruánské Andy při treku na Duhovou horu

Bezpečnost

Nemusíte se obávat o své zdraví nebo o své věci. Pokud se budete řídit radami průvodce, budete v pořádku a museli byste mít opravdu velkou smůlu, aby to bylo jinak. Cestování ve skupině má určité výhody, nicméně vám na začátku cesty všem řekneme, jak se máte chovat, abyste riziko okradení nebo napadení zmenšili na minimum.

Během našich předchozích sedmi expedic nebyl nikdo okraden nebo přepaden a nikdy jsme během našeho společného cestování nepocítili sebemenší pocit nebezpečí.

Peruánský hudebník v Cuscu

Peruánský hudebník v Cuscu

Očkování

Doporučujeme se naočkovat proti břišnímu tyfu a žloutenkám A+B. Svoji konkrétní situaci ale vždy raději zkonzultujte s lékařem. Je vhodné mít s sebou mezinárodní očkovací průkaz se zápisem očkování.

Internet

Připojení k internetu není v Peru problematické. Většina ubytování, kde budeme spát bude mít WiFi a kdo by chtěl, může si zakoupit místní SIM kartu s 3 GB dat za cca 100 Kč.

Jan Miřacký na Machu Picchu, Peru

Váš průvodce Honza Miřacký v Peru

S Honzou Miřackým, který si Peru zamiloval a již tam odprůvodcoval sedm úspěšných expedic, poznáte autentické Peru. Odvezete si zážitky, na které budete vzpomínat celý život.

Expedice je koncipována tak, abychom využili náš čas v Peru na maximum, avšak program je velmi citlivě vyvážený, aby to nebyla zbytečná „honička“. Budete hltat zážitky, ale bude prostor i na odpočinek. A kdo rád fotí, ten si to s Honzou užije o to víc. Pevně věříme, že se Peru usídlí kdesi v hloubi vašeho srdce a bude vás potichu a nenápadně lákat až nakonec podlehnete a pojedete někdy znovu 🙂

Předpokládáme, že vaše celkové náklady na expedici včetně stravy, dopravy, průvodcovských služeb a některých výletů se budou pohybovat okolo 90 tis. Kč. Částka nepočítá s častou konzumací alkoholických nápojů, nákupem suvenýrů a absolvováním každé fakultativní aktivity (nepočítá např. s přeletem nad Nazcou). Každý si tak musí svůj rozpočet o tyto položky navýšit.

Pro více informací o stylu našich expedic doporučujeme přečíst Pohodové expedice, Fotografické expediceJak se přihlásit a Často kladené otázky.