Expedice Rwanda a Uganda – listopad 2017

Termín: 11. – 30. listopadu 2017
Počet účastníků: 7-9 + 1 průvodce
Průvodce: Klára Husáková
Náročnost: střední, outdoor
Základní cena za účast na expedici (viz slevy): 16 500 Kč
Uzávěrka přihlášek: obsazeno :) přijímáme náhradníky
Nezávazně přihlásit

 

 

 

Hlavní body expedice do africké Rwandy a Ugandy

Tato expedice je určena všem zájemcům o opravdovou Afriku, zejména milovníkům přírody, outdooru a špetky historie.

Národní park Murchison Falls

Národní park Murchison Falls

Rwanda je zemí, u níž si většina představí genocidu z roku 1994. Během jediného měsíce zde bylo vyvražděno téměř milion Rwanďanů. Dnes, o dvacet let později je Rwanda často přezdívaná „Švýcarskem“ Afriky. Je jedním z nejbezpečnějších a nejčistších států celého východoafrického regionu. V této zemi strávíme prvních 8 dní expedice a budeme se tam pohybovat pouze místní dopravou.

Následně se přesuneme do Ugandy, kterou nazval Winston Churchill perlou Afriky. A nelze s ním než souhlasit. I když většina turistů míří do Ugandy za jediným cílem, a to pozorováním goril horských, tato země nabízí mnohem víc. My všechny národní parky navštívíme po vlastní ose v půjčeném autě. Nutností je zajistit minimálně dva řidiče z vlastních řad, ideálně však více, abychom se v řízení střídali.

Slonní rodinka v NP Murchison Falls

Slonní rodinka v NP Murchison Falls

V těchto dvou zemích nás čeká a nemine:

 • Ve Rwandě navštívíme hlavní město Kigali, kde zajdeme na skleničku do známého hotelu Rwanda. V místním interaktivním muzeu se více dozvíme o příčinách genocidy v roce 1994 a o sporech kmenů Hutu a Tutsi.
 • Podél jezera Kivu půjdeme třídenní trek pohádkovou oblastí kopců, plantáží a vesniček. Uvidíme krásné scenérie a poznáme, jakým způsobem žijí místní. Jelikož je listopad měsícem sklizně kávy, pravděpodobně uvidíme, jak domorodci zpracovávají kávu a možná si to i sami vyzkoušíme. Cestou si ke svačině natrháme avokáda či manga a vykoupeme se v jezeře.
 • národním parku Queen Elizabeth, který se počítá mezi nejkrásnější národní parky Afriky, budeme tiše pozorovat slony, hrochy, krokodýly, antilopy, pakoně a lvy včetně těch, kteří šplhají po stromech :-) Nevynecháme ani nádherný NP Murchison Falls s velkolepými vodopády a právě zde se setkáme s největší populací Rotschildových žiraf na světě. V Ziwa Rhino Sanctuary pak absolvujeme krátký trek po stopách ohrožených bílých nosorožců.
 • V Kampale se naučíme tradiční africké tance a dozvíme se více o ugandských tradicích.
NP Bwindi a poslední horské gorily žijící ve volné přírodě

NP Bwindi a poslední horské gorily žijící ve volné přírodě

Výše uvedené představuje základní body expedice. Pokud budou mít účastníci zájem a čas dovolí, můžeme absolvovat i něco z následujícího:

 • Vydáme po stopách posledních žijících goril horských v NP Bwindi
 • Na raftech sjedeme řeku Nil (obtížnost 5)
 • V NP Lake Mburo budeme pozorovat velká stáda zeber
 • Navštívíme místní školu a nemocnici, kterou založili Češi

Cena

V ceně expedice, kterou je nutno uhradit při závazné přihlášce, jsou zahrnuty průvodcovské služby po Ugandě a Rwandě.

Osvědčilo se nám, když si výdaje na pohonné hmoty, kempování, vstupy do NP apod. účastníci platí ze zřízeného společného fondu. Pokladníky si zvolí posádky jednotlivých vozů, průvodce tuto funkci může, ale i nemusí zastávat. Ostatní výdaje si budou hradit účastníci individuálně. Níže uvádíme obvyklé ceny.

Ubytování

Ugandský venkov

Ugandský venkov

Spát budeme většinu času ve svých pozemních stanech, ale nebojte se, o vaše bezpečí bude dobře postaráno. Budeme tak potřebovat vlastní karimatky a spacáky. Na treku u jezera Kivu bude v případě zájmu možné přespat i v ubytovně. Na safari každý večer založíme táborák (jako ochranu před zvířaty), v některých kempech nám na celou noc poskytnou hlídače.

Cena v kempu na noc se pohybuje kolem 150 Kč. Ve městech přespíme v hostelích či levných hotelech. Za ubytování tak utratíme asi 3 700 Kč.

Doprava

Západ slunce

Západ slunce

Do Ugandy se dopravíme letecky z Prahy (nebo z Vídně, dle ceny letenek). Obvyklá cena zpáteční letenky se pohybuje kolem 16 000 Kč. Při akci se dá dostat i na 13 000 Kč.

Z Ugandy do Rwandy se přesuneme autobusem. Ve Rwandě budeme cestovat místní dopravou (mikrobusy, taxíky, případně na taxi motorkách) a samozřejmě také pěšky. Předpokládané výdaje za místní dopravu jsou maximálně 2 000 Kč.

Na safari si půjčíme auto (celkem na 10 dní), které budou řídit průvodce a jednotliví účastníci. Podmínkou je věk řidiče nad 18 let. Řidičské zkušenosti s off-roadem nejsou nezbytně nutné, jsou však výhodou. Jezdí se vlevo, auta mají automatickou převodovku, páčky blinkrů a stěračů jsou prohozeny. Provoz mimo města je minimální, přizpůsobení se místním zvyklostem nečiní zkušenějším řidičům obvykle velké problémy.

Budeme půjčovat terénní Toyoty Prado 4×4. Ujedeme přibližně 1600 km. Půjčovné těchto offroadů na den stojí cca 1 200 Kč, obsahuje pojištění (platí pro škody nad 150 USD) a jednu rezervu navíc. Asistence při poruše max. 24h.

Náklady na pohonné hmoty za auto budou činit cca 6 000 Kč za auto, které se budou dělit mezi 4-5 osob. Při 4 osobách v autě tedy za půjčení auta a pohonné hmoty celkem utratíme cca 4 500 Kč/osoba (při 5 osobách v autě to bude cca o 2 000 Kč méně).

Strava

Místní děti

Místní děti

Budeme si vařit v kempech, občas se najíme na ulici nebo zajdeme do místní restaurace. V hlavních městech Kampale a Kigali zajdeme na dobrou večeři (např. skvělý hovězí steak).

Níže uvádíme pár orientačních cen:

 • Večeře v místní restauraci – 100 Kč
 • Večeře v restauraci západního stylu – 200 až 350 Kč
 • Jídlo na ulici – 15 Kč
 • 0,5l piva – 20 Kč (v restauraci až 50 Kč)
 • 1,5l vody – 15 Kč
 • 0,5l Coca Coly – 10 Kč
 • Avokádo – 3 Kč
 • Mango – 5 Kč

Celkovou cenu za jídlo je těžké odhadnout, nicméně předpokládáme, že za jídlo a pití utratíme kolem 5 000 Kč. Konzumace alkoholu není v částce započítaná a každý účastník o ni musí navýšit svůj rozpočet na stravování.

Ostatní výdaje

Vstupy do národních parků, které navštívíme budou činit celkem 6 000 Kč.

Ceny fakultativních výletů jsou následující:

 • Trekování goril horských – 11 000 Kč
 • Sjezd řeky Nil na raftech (obtížnost 5) – 2 500 Kč

Víza

Vízum platné pro Rwandu i Ugandu stojí 2 500 Kč a vyřizuje se předem on-line. Rádi vám pomůžeme s jeho vyřízením.

Očkování a zdraví

Povinné je očkování proti žluté zimnici. Očkovat se doporučuje proti žloutence A a B a břišnímu tyfu.

V Ugandě a Rwandě je nezbytné používat antimalarickou profylaxi (Malarone), kterou zakoupíme po příletu za levnější cenu než v ČR (cca 700 Kč). Aktuální nákazovou situaci doporučujeme prokonzultovat s odborníky na každé krajské hygienické stanici či očkovacím středisku do zahraničí.

Při troše štěstí uvidíme i krále zvířat

Při troše štěstí uvidíme i krále zvířat


Klára žije již rok v Ugandě, kde pracuje v neziskovce pomáhající lidem nakaženým virem HIV.  Sousední Rwandu navštívila již několikrát. Obě země tudíž velmi dobře zná a má zde i mnoho přátel, což zpestří průběh celé expedice. Dostane se nám zážitků, o kterých se jiným turistům může zdát. Oproti klasickým zájezdům budeme mnohem více v kontaktu s místními a poznáme tak skutečný život v Ugandě a Rwandě. Pokud okolnosti dovolí, navštívíme místní školu a nemocnici či půjdeme na návštěvu k místním a naučíme se hrát ugandskou deskovou hru Omweso.

Předpokládáme, že vaše celkové náklady (včetně průvodcovských služeb, dopravy, stravy, suvenýrů, výletů, apod.)  se budou pohybovat kolem 60 000 Kč bez raftování a goril při čtyřech osobách v autě (při 5 osobách v autě to bude přibližně o 2 000 Kč méně). Naše nabídka je nesrovnatelná se zájezdy CK z důvodu mnohem zajímavějšího obsahu, stylu i ceny. Ta je ale vykoupena nižším komfortem a je potřeba s tím počítat.

Pro více informací o stylu našich expedic doporučujeme přečíst Pohodové expediceJak se přihlásit a Často kladené otázky.