Termín: říjen 2024, cca 13 dní
Počet účastníků: 6-11 + 1 průvodce
Průvodce: Petr Maděřič
Náročnost: pohodička
Základní cena za účast na expedici (viz slevy): 14 500 Kč
Uzávěrka přihlášek: přijímáme nezávazné přihlášky

Hlavní body expedice do Uzbekistánu,

aneb po stopách karavan na Hedvábné stezce

Země, kde se snoubí nádech historie a tradic, nám otevírá své brány. Čekají nás úchvatně pohádkové světské paláce, bazary a náboženské stavby postavené v nádherné islámské architektuře, neustále posypané jemným pískem z nekonečné pouště Kyzylkum, přes kterou putovaly tisíce karavan po Hedvábné stezce. Vrátíme se do doby Čingischána, Timura Velikého ale i Stalina, ti všichni totiž zanechali v Uzbekistánu svoje „dědictví“.

 

Náměstí Registán v Samarkandu

Náměstí Registán v Samarkandu

Pouštní země střední Asie nás však také překvapí přátelskými lidmi pestrého etnického původu, superrychlým vlakem a levnou vodkou. Bude čas i na přírodní krásy a pohled na panoramatickou noční oblohu bez světelného znečištění.

Na této expedici nás čeká:

  • Dvoudenní výlet k Aralskému jezeru. Cestou se zastavíme na pohřebišti lodí u města Muynak a na břehu Aralu přespíme v tradičních jurtách. Už jen cesta bude dobrodružstvím, kdy teréními auty překročíme býválé dno jezera.
  • Starobylá Chiva, je muzeum pod otevřenou oblohou, které se zachovalo do dnešních dní. Při procházce labyrintem úzkých uliček a poznávání tmavých zákoutí historického centra se vám bude tajit dech a až se při západu slunce vyšplháme na vyhlídku s výhledem na město, budete mít pocit jako byste se ocitli v časech, kdy městem putovaly karavany.
  • Malebná Buchara, která si vás získá svými tradičními domy s hliněnými zdmi a barevnou keramikou krásně obloženými mešitami. Při toulkách po ulicích budeme nahlížet pod ruce kovotepců, tvořících další ze svých složitých ornamentů.
  • Nádherný Samarkand, tomuto sousloví dal za pravdu i Alexandr Makedonský, který prohlásil: „Vše co jsem o něm slyšel, je pravda“. Až tak byl dojat jeho krásou. Čeká zde na nás náměstí Registán, které je zcela po právu považováno za nejkrásnější historickou památku v celé střední Asii a mešita Bibi–Khanym, která byla svého času považována za největší mešitu na světě.
  • Městečko Nurata s jeho pevností a Svatým pramenem je oázou uprostřed pouště Kyzylkum. Toto místo, založené Alexandrem Velikým, je bohaté na historii a kulturní dědictví. V okolí Nuroty navštívíme také pozoruhodné petroglyfy v lokalitě Sarmishsay, které pocházejí z doby kamenné.
Ruční výroba hedvábí v Margilanu

Ruční výroba hedvábí v Margilanu

 

Vedlejší body expedice do Uzbekistánu

A navíc podnikneme i něco z vedlejších bodů. Vše bude záviset na naší společné domluvě, času i chuti.

  • Výlet na pohřebiště lodí k městu Muynak, které bylo kdysi kvetoucím centrem rybolovu na břehu Aralského jezera. Dnes je však břeh jezera vzdálen 150 km. Vraky lodí tu zůstaly a působí jako fata morgana uprostřed rozpálené pouště.
  • V horách Západního Tian Šanu vyjedeme lanovkou na horu Amirsoy a navštívíme jezero Charvak.
  • K pochopení mentality místních lidí nám výborně poslouží návštěva trhů (bazarů), které zde fungují po staletí víceméně beze změny. Největší z nich uvidíme v Samarkandu a v Taškentu. Fungují jako živoucí srdce měst, kde se dá koupit a domluvit snad úplně vše. Uvidíte stánky s jídlem, pyramidy z koření a záplavu rozličných druhů sladkostí.
  • Prohlídka pohřebiště Mizdakhan, datováno do 4. století před naším letopočtem. Místo, o kterém místní legendy říkají, že je zde pohřben biblický Adam.
  • Návštěva dílen místních řemeslníků. Dozvíte se například, jak se vyrábí hedvábí a v Rishtanu, si ukákžeme jak vzniká světově oceňovaná, ručně vzráběná keramika.
  • A v neposlední řadě uvidíme nespočet mešit, madras (tradičních historických škol islámu), minaretů, mauzoleí i starých pevností z dob ještě před Čingischánem.
  • Přespání u etnika Tádžiků, v područí Nuratských hor, kde se dozvíme o jejich tradičním životě, ochutnáme zde domácí kuchyni a vyrazíme na krátký trek za starobylými malbami na skále.
Náš nocleh v tradičních jurtách na břehu Aralského jezera při východu slunce

Náš nocleh v tradičních jurtách na břehu Aralského jezera při východu slunce

Co o expedici do Uzbekistánu říkají naši účastníci?

Cesta kolem Uzbekistánu byla nezapomenutelný zážitek. Od začátku jsem se cítil jako kdybych vyjel s partou kamarádů. Prvního dne nás pohltila dobrá zábava, kterou nás nakazil náš průvodce Petr a vydržela až do konce. Díky jeho připravenosti a znalosti místních podmínek jsme mohli v klidu vypustit starosti s transportem, sháněním jídla a noclehu. Svižným tempem jsme prošli jak turisty vyhledávaná místa, tak i zapadákovy kde nás místní zastavovali aby se s námi vyfotili. Stanovený plán cesty se neustále přizpůsoboval naší společné domluvě a někdy i zdánlivě bláznivým nápadům. Super země, super lidi. Jeďte rychle dokud to tam turismus nezkazí.

Petr Kučera

Expedice do Uzbekistánu s průvodcem Petrem Maděřičem byla skvělý zážitek plný dobrodružství a kulturních poznání. Petr je super průvodce, dokázal nám předat nejen informace o historii a kultuře země, ale také nám pomohl poznat místní lidi a získat zkušenosti s místními tradicemi a dokázal nám splnit skoro každé přání. Navštívili jsme mnoho úžasných míst, jako jsou například starobylé město Samarkand, Chiva nebo Aralské jezero a mnoho dalších. Kromě toho jsme si užili skvělé jídlo. Tohle byla prostě výborná expedice a rozhodně ji doporučuju každýmu, kdo chce vidět víc z Uzbekistánu a jeho kultury.

František Houška

Cena

V ceně expedice jsou zahrnuty průvodcovské služby (tj. vaše účast na expedici). Ostatní typy cestovních služeb se budou zařizovat na místě podle potřeb účastníků expedice. Jednotlivé výdaje si účastníci budou platit sami, proto níže uvádíme jejich obvyklé ceny.

Ubytování

Obvykle budeme bydlet v menších hotýlcích, ve dvou až tří lůžkových pokojích, jejichž cena se bude pohybovat v rozmezí 200-300 Kč za noc. Většina ubytování nabízí v ceně i snídani.

Celkové náklady za ubytování by neměly přesáhnout 3600 Kč.

Strava

Uzbekistán má asi nejchutnější kuchyni celé střední Asie a potrpí si zde hlavně na maso. A to na všechny jeho druhy včetně vepřového. Ochutnáme různé druhy šašliku. Vyzkoušíme nejtypičtější uzbekistánský pokrm plov, které se asi nejvíce podobá našemu rizotu. Na ulici je nejobvyklejším jídlem samsa, tedy kapsa plněná mletým masem.

Navštívíme také mnoho trhů, kde se dá koupit čerstvá zelenina, sýr a další základní potraviny. V restauracích mají též širokou nabídku salátů a místních sladkých dezertů. Cenově zde jídlo vychází podobně jako u nás.

Orientační ceny potravin:

  • večeře v levnější restauraci – 120 Kč
  • pivo – 25 – 50 Kč
  • chleba – 10 Kč
  • voda 1,5l – 10 Kč
  • cola 0.33 – 15 Kč
  • vodka  0,5 l – 40 Kč

Za jídlo a pití neutratíme víc než 4000 Kč. Tento odhad nezahrnuje alkoholické nápoje, o které si každý účastník musí navýšit svůj rozpočet.

Jídelní část na trhu Chorsu

Jídelní část na trhu Chorsu

Doprava

Do Uzbekistánu se přesuneme letecky z Prahy. Odhadovaná cena za letenku do Taškentu a zpět vyjde z Prahy v rozmezí 12 – 15 tis. Kč.

Absolvujeme jeden vnitrostátní let z Taškentu na západ země do města Urgench nebo Nukus. Cena této letenky by neměla přesáhnout 2500 Kč.

Během pobytu budeme cestovat převážně místní dopravou (vlakem, autobusem, taxíkem), ale vyzkoušíme si i uzbekistánský superrychlý a moderní vlak Afrosyob, který umí jet až 250 km/h.

Náklady na místní dopravu by neměly přesáhnout 5000 Kč včetně ceny vnitrostátní letenky.

Ostatní výdaje

  • dvoudenní výlet k Aralskému jezeru – 3500 Kč
  • Vstupy do památek a muzeí – 1500 Kč

Počasí

Uzbekistán je pouštní stát a v létě zde v některých oblastech může být až 50°C. Proto se létu vyhneme a místo toho si budeme užívat při příjemných 30°C a suchu.

Náročnost

Expedice je naplánovaná v pohodovém duchu, tomu odpovídá i náročnost. Nečekají nás několikadenní treky do hor, nicméně je třeba se připravit na to, že někdy nachodíme i víc než 10 kilometrů po historických centrech měst a bazarech. Terén, ale nebude náročný.

Další věcí na kterou je třeba se připravit, jsou tzv. turecké záchody, na ubytování jsou záchody evropského rázu, nicméně všude jinde nás čekají záchody turecké a zde je třeba být schopen dřepu a setrvat v něm 🙂

Také je třeba se psychicky připravit na několikahodinové přejezdy auty, které nás čekají dva. Cestou ale budeme dělat zastávky. Jednu noc strávíme ve vlaku s lůžkovou úpravou.

Bezpečnost

Uzbekistán je bezpečnou zemí a není proto třeba se ničeho obávat. Přestože je muslimskou zemí, nejsou tu žádná omezující pravidla. I tak ale budeme ctít jinou kulturu a vyvarujeme se nošení výstředního oblečení (velké výstřihy, minisukně, apod.).

Západ slunce u Aralského jezera

Západ slunce u Aralského jezera

Vízum

Občané České republiky a Slovenska od 1. 2. 2019 vízum do Uzbekistánu nepotřebují.

Očkování

Do Uzbekistánu je dobré mít základní cestovatelské minimum tedy očkování proti žloutence typu A a B, proti břišnímu tyfu a proti tetanu. Svoji konkrétní situaci prosím vždy konzultujte s vaším obvodním lékařem.

Internet

WiFi připojení je v Uzbekistánu běžnou věcí v ubytovacích zařízeních a v některých restauracích ve větších městech. Ovšem rychlost nemusí být závratná. Uzbekistán se v tomto hodně posunuje dopředu. Je ale možné, že se ocitneme v místech, kde WiFi nebude.

Kdo je například kvůli práci zavislý na internetu, může si koupit místní SIM kartu s daty. Pro vyřízení je potřeba ukázat pas. Speciální turistická SIM, která nabízí 3 GB dat lze pořídit okolo 50 Kč anebo 8 GB dat za cca 80 Kč. Opět zde platí, že pokrytí mobilním datovým signálem ve velkých městech je dobré, mimo ně je horší.

Průvodce Petr projel Uzbekistán opakovaně, jako sólo výletník, i jako průvodce a patří mezi jeho oblíbené destinace. Petr má zkušenosti s průvodcováním po Kanadě i Uzbekistánu a za sebou řadu zajímavých cest po celém světě.

Předpokládáme, že vaše celkové náklady (včetně průvodcovských služeb, dopravy, stravy, výletů, apod.) se budou pohybovat kolem 45 000 Kč. Pak už je jen na vás, kolik utratíte za suvenýry a tekuté radosti, které mohou rozpočet navýšit.

Pro více informací o našich expedicích doporučujeme přečíst Pohodové expedice, Jak se přihlásit, Často kladené otázky a Zápisky cest z různých zemí, ať máte představu jak v Zirhamii cestujeme.