Iveta Čajková

Gergeti, jižní Kavkaz, Gruzie

Gergeti, jižní Kavkaz, Gruzie

Iveta to měla s cestováním tak trošku naopak. První si odpracovala 24 let v bance na odpovědných pozicích, budovala kariéru ….. a pak se jí rozbřesklo. Plně si uvědomila, že žije jen jeden život a chce ho plnohodnotně prožít a ne odžít a že chce v životě více dělat opravdu to, co ji naplňuje a co je její vášní – a to je cestování. Impulsem pro ni začít cestovat “jinak” byla Dominikánská republika, kam si s partou poprvé koupili letenku a jeli naslepo poznat o čem ta země a nezávislé cestování vlastně je.

V bance to brzy „zabalila“ a na pár měsíců odjela na cestu kolem světa, během které také žila u místních a učila se anglicky. S cílem vypilovat svoji nově nabytou řeč pak odjela na osm měsíců pracovat do Velké Británie.

Na cestách má Iveta ráda kontrasty, které cestování přináší, třeba jednu noc strávenou na letišti někde v koutě si ráda vykompenzuje hotelem s veškerým komfortem. Je pro každou všední i nevšední aktivitu a všemi doušky hltá vše, co svět nabízí – hory, pouště, džungle, města, urbanismus, kulturu, místní folklor v přímém přenosu, kulinářské speciality, atmosféru místa či okamžiku. Svým bezbřehým optimismem a nadšením strhává své okolí ke stejnému „hltání“ a někdy tím až leze na nervy :-) Upřednostňuje improvizaci před striktním plánem, její životní krédo je „někdy je lepší být moudrý, než statečný“.

Grand Canyon

Grand Canyon

Na ostrově Rarotonga, největším z Cookových ostrovů, si na vypůjčeném rezavém kole objela celý ostrov s cílem vidět všechny laguny, nesmazatelně se jí do paměti vryly scenérie rozkvetlé pouště Kalahari, kde zapršelo po mnoha dlouhých letech a nikdy nezapomene na usínání v JAR s brýlemi na nose, kdy se nemohla vynadívat na Jižním kříž a oblohu bez světelného znečistění.

 

Několikrát v životě již zažila situaci, kdy spolupodílela na záchraně lidského života a má ověřené, že v těchto situacích přepíná „na robota“ a funguje ryze racionálně a systematicky.

Kromě klasických evropských destinací procestovala Dominikánskou republiku, Kubu, Jihoafrickou republiku, Namibii, severní Afriku, Srí Lanku, Nový Zéland, Cookovy ostrovy, Kalifornii, má prochozený New York a poslední její úlovek je úchvatná Gruzie.

Iveta mimo cestování pracuje v médiích a finance jsou pořád jejím velkým koníčkem, plynně hovoří anglicky, domluví se španělsky a rusky.