Sign trip. Group ticket and passport, holidays abroadJe jen málo věcí, které nám mohou zmařit celou cestu do dalekých krajin. Jednou z nich je bezpochyby problém s cestovním dokladem. V lepším případě se na to přijde při odletu, v tom horším po příletu na imigračním nebo později během cesty. V článku si povíme několik základních pravd o cestovních dokladech, dáme vám několik tipů, jak minimalizovat riziko problému s dokladem během cesty a poradíme, jak pas uchovávat v digitální podobě.

Základní informace

K vycestování do zahraničí potřebujeme jeden z následujících cestovních dokladů:

  • občanský průkaz – pokud cestujeme do zemí EU vč. Schengenského prostoru
  • cestovní pas – pro jakékoliv destinace

Pozor, mnohdy je nutné, aby byl cestovní doklad platný minimálně dalších 6 měsíců od vstupu do země. Kontrolujte si tak v dostatečné době před odletem platnost svého pasu nebo občanky, abyste v případě blížící se expirace měli dostatek času na výměnu dokladu.

Pokud budete žádat o povolení pro vstup do USA zvané ESTA, zkontrolujte si, že máte nový pas s biometrickými prvky, který se již nyní vydává standardně.

Kromě toho si můžou jednotlivé státy zvolit další podmínky vstupu do jejich zemí, jejichž splnění budou na hranicích zkoumat. Může to být například:

  • platné vízum
  • povinné očkování, např. proti žluté zimnici (uvedeném v mezinárodním očkovacím průkazu)
  • doklad o uzavřeném cestovním pojištění
  • dostatek peněžních prostředků (dokladováno výpisem z BÚ nebo úvěrovým limitem na kreditní kartě)
  • kontaktní osoby/ubytovací zařízení v dané zemi
  • absence návštěv do nepřátelských států (viz Írán-Izrael, Arménie-Ázerbajdžán, atd.)

Informace, jaké jsou podmínky pro české občany pro konkrétní země naleznete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR. Stačí si zvolit na mapě zemi a v levém menu cestování.

Jak získat cestovní pas

Žádost o vydání standardního cestovního pasu s biometrickými prvky se podává na formuláři na obecním úřadu nebo na magistrátech (Praha, Ostrava, Brno, Plzeň), v jejichž správním obvodu je žadatel přihlášen k trvalému pobytu, příp. na zastupitelském úřadu ČR v zahraničí. Je nutné předložit občanský průkaz a zaplatit 600 Kč. K vydání pasu mají úřadníci lhůtu 30 dnů v ČR nebo 120 dní v zahraničí. Přebírá osobně žadatel v místě, kde žádost byla podána, zplnomocnění k vyzvednutí pasu není možné.

Více podrobnějších informací naleznete na stránkách MZV ČR.

Mohu mít dva cestovní pasy?

I tři, pokud chcete. Počet cestovních pasů, které občan ČR může „vlastnit“ se zřejmě nijak nelimituje. K žádosti o další cestovní pas je nutné uvést důvod, k čemu další pas potřebujete. Stačí vysvětlit, že hodně cestujete, zvláště do zemí s vízovou povinností a že získání víz trvá; nebo že chcete navštívít arabské země, kam vás ale s razítkem z Izraele nepustí, apod.

Každopádně, mít a cestovat se dvěma pasy je k nezaplacení, zvláště pokud cestujete na delší dobu nebo do více zemí. Jeden pas budete mít pořád schovaný ve velkém baťohu, zato druhý budete používat a mít stále u sebe. Kdybyste pas ztratili nebo vás někdo okradl, sáhnete pro druhý pas do baťohu, zajdete na místní policii nebo imigrační a řeknete, že vás okradli, ale že máte pas číslo 2, kam vám můžou dát razítko a nějaké přechodné vízum.

Je vhodné mít udělané papírové nebo digitální kopie všech pasů a víz, abyste je mohli úřadům ukázat, docela to pomáhá. Pro schizofreniky, kteří se bojí, že naráz přijdou o oba pasy, je tady další možnost – doma v ČR budete mít přichystaný běloučký novoučký pas č. 3, který vám rodina může poslat expresní poštou.

Kdybyste měli jenom jeden pas, o který byste přišli, vaše další kroky by vedly na zastupitelský úřad ČR v zahraničí (tj. na ambasádu), kde byste si požádali vystavení nového pasu. To obvykle trvá asi 120 dní, ups. Nebo vám vystaví nějaký prozatimní pas, se kterým se můžete leda tak vrátit domů, takže vašemu cestování je konec.

Další důvod, proč mít na cestách 2 a více pasů je ten, že si budete připadat jak špión Jason Bourne a všichni vám budou závidět. 🙂

Jak minimalizovat riziko krádeže pasu

Pokud vás okradou o pas, stane se tak nejpravděpodobněji na ulici, zřídkakdy na ubytovacím zařízení. Proto pas můžete nechat na hotelu (v batohu, na recepci v trezoru, pod postelí, pod polštářem) a vyrazit na denní výlety s krásnou papírovou kopií pasu a platného víza, které nejdříve vložte do průsvitného nepromokavého plastového obalu. Tu vám může ukrást kdokoliv kdykoliv, a vy tím nic neztratíte.

Tímto způsobem budete rovněž chráněni před falešnými policisty, kteří vyzývají na ulici k předložení a kontrole cestovních dokladů. Ty vám vrátí, ale až zaplatíte. Takže, pokud budete mít kopii, prostě jim ji ukážete s tím, že původní cestovní doklady máte na hotelu, ale že místo jim sdělíte teprve na policejní stanici. A máte vyhráno.

Uchovávejte doklady digitálně

Před začátkem cesty je užitečné udělat si papírové i digitální kopie důležitých cestovních dokladů, tj. občanky či pasu, cestovního pojištění, řidičského průkazu a třeba i mezinárodního očkovacího průkazu. Doklady si naskenujte nebo vyfoťte a uložte je někam, kde se k nim dostanete přes internet a ideálně i offline (pokud cestujete s chytrým telefonem, tabletem či počítačem).

Nejsnažší možností je uložit si doklady do e-mailové schránky. Osobně ale preferuji služby jako Evernote nebo Dropbox. Obě mají i aplikace pro smartphony a tablety a dovolují vám uložit si soubory pro prohlížení bez připojení k internetu. Pokud vám někdo ukradne telefon, stále se k nim dostanete přes webové rozhraní z jakéhokoliv počítače připojeného k internetu.

Podělte se s námi v komentářích nebo na Facebooku o další tipy týkající se cestovních dokladů nebo o své zkušenosti s výše popsanými radami. Budeme s vámi rádi diskutovat 🙂

10 komentáře
  1. dobry den chtela bych se zeptat jestli muzu vycestovat do anglie na prozatimni obcanku dekuji za odpoved

    • Dobrý den, zkuste si zavolat na odbor cestovních pasů na jakémkoliv obecním úřadě. Ti vám podají kvalifikovanou odpověď.

  2. Dobrý den. Mám dvojí občanství – české a vietnamské (tj. 2 pasy). Chystám se na cestu ČR – Hong Kong – Vietnam – Sanya (China) s mezipřistáním v Hong Kongu – pak HK – ČR jako turista. Je možné, abych do Hong Kongu, kde není pro české občany vizová povinnost, přiletěla s českým pasem a následně z HK odjela do Vietnam s využitím vietnamského pasu? Následně z Vietnamu bych odletěla do Sanyi s českým pasem, kde již budu mít vizum do ČLR. Pokud tuto agendu neřešíte, moc prosím o kontakt na relevantní orgán/oddělení. Děkuji

    • Dobrý den, to co jste popsala je normální praxe, takže by neměl být problém. Ten by mohl nastat u 2 pasů při pozemním přechodu státní hranice, protože ta země kam vstupujete by mohla chtít vidět „opouštěcí“ razítko v pasu té země, ze které jste právě odjela. Toť názor, ale garantovat to nemůžeme.

  3. Dobrý den,

    měl bych dotaz k právnímu zakotvení možnosti mít více cestovních pasů. Kde to přesně najdu?
    Děkuji

    • Občanovi, který je držitelem platného cestovního pasu, lze vydat další cestovní pas jen v odůvodněných případech; odůvodněným případem se rozumí například vyřízení vízových záležitostí souvisejících s cestou do zahraničí, jestliže občan cestovní doklad naléhavě potřebuje k jiné cestě do zahraničí.

      §17 odst. 1, zákon o cestovních dokladech

      • Snowy will be sooooo missed by so many peeplo! I sit her at work with tears sliding down my face. Please know we share your pain. Please give Sarah and extra hug for me today!

  4. Zdravím, chci se zeptat ohledně víza do Ruska. Stačilo by mi to zařídit si jí třeba tady?

  5. Zdravím, chci se zeptat ohledně víza do Ruska. Stačilo by mi to zařídit si jí třeba tady? https://vhs-czech.com/

  6. Dobrý den. Chci se zeptat ohledně víza do Moskvy. Jak dlouho se dělá a jaký typ potřebuji jestli tam jedu pracovně na pár dní? Kolik by to stálo vůbec? Napsala jsem na spoustu forumů ale zatím mi nikdo neodpověděl. Myslíte že by to šlo tady? https://www.rusko-viza.cz/ Předem děkuji. JB

Napsat komentář