Kromě toho, že naše expedice děláme jinak než cestovní kanceláře, snažíme se odlišit i tím, že s námi jezdí jen pohodoví lidé. Stačí totiž jeden otravný element ve skupině, který rázem zkazí dovolenou všem, o to víc, pokud se cestuje v menších skupinkách. Tento článek tak budiž varováním pro všechny, kteří uvažují o účasti na jedné z našich expedic. Níže uvádíme sedm hlavních bodů, které se snaží říci totéž: „Expedice Zirhamia nejsou a ani nebudou pro kohokoliv“.

1. Necestujeme v komfortu

Jsou to expedice, nikoliv zájezdy. Cestujeme levně, proto nečekejte nocování v žádných hotelech, ale spíše v levných guesthousech nebo hostelech, kde spíme v dormitory spolu s dalšími cestovateli. A někdy dokonce ani v posteli spát nebudete – usteleme si ve stanu až do teplot okolo mínus pěti nebo naskočíme do nočního autobusu a využijeme čas k přesunu o stovky kilometrů dál.

Nechceme tím říci, že vyhledáváme pouze nejlevnější ubytování. Vždy se pokoušíme sehnat nejlepší možnou nabídku, která je aktuálně k dispozici. Pokud najdeme pouze hotýlek s plísní na zdech a nebude jiná alternativa, budete se s tím muset smířit a brát to jako normální věc. Tečka. Pokud bude možností více, vybereme si ubytování, které se líbí většině, příp. každý může jít spát jinam, nicméně ze zkušeností víme, že skupinka chce zůstat pohromadě.

Na outdoorových expedicích počítejte s omezenější spotřebou jídla a nejednou jsem slýchával, jak účastníci změnili ve srandě motto Zirhamia na „Naučíme vás hladovět“. Holt budeme mít třeba jen jedno teplé jídlo denně. V mottu Zirhamie je „naučíme vás cestovat“ a pravé cestování není o penězích ani o komfortu. Pokud si přejete komfort, zaklepejte na dveře cestovním kancelářím.

Obědváme v džungli na banánových listech

2. O historii se toho moc nedozvíte

Nejsme ten typ průvodců, co by měli deštník a u každé památky se zastavili a začali sáhodlouze vyprávět o její historii. O zemi máme samozřejmě vždy nějaké znalosti, ale těžko se dají porovnávat s těmito městskými průvodci. Od účastníků expedic očekáváme, že umí číst. Čas na četbu knižního průvodce se vždy najde, zvláště při dlouhých přesunech.

Úloha průvodců Zirhamia spočívá v organizaci celé cesty a skupiny, výběru míst, která se navštíví a zajištění všeho potřebného pro chod expedice. Jsme vaši průvodci dobrodružstvím, nikoliv po památkách.

3. Musíte něco vydržet

U většiny našich expedic se cestuje bez auta, tedy s batohem na zádech. Batoh na 2-3 týdenní expedici může mít, pokud táhneme vodu na několik dní, i 17 kg. To byste měli být schopni bez větších potíží utáhnout na zádech i v horách a ujít s tím třeba 15 km. Pokud máte běžnou kondičku, nebudete s tím mít problém.

U lidí s astma nebo vroznými vadami omezujícími pohyb je vždy dobré se s námi dopředu poradit, zda je daná expedice pro vás vhodná. Stejně tak pokud máte problémy se zády a vadí vám dlouhé sezení – komplikuje to pak dopravu během expedice, protože například nezvládáte dlouhé přejezdy autobusy, apod. Chcete snad zkazit dovolenou lidem, kteří budou na expedici připraveni a vy ne? Komunikace s námi před expedicí je základ.

Nenechte se ale mýlit, že naše expedice nejsou jen pro mladé. Byli jsme s partou třineckých horalů ve věku od 50 do 65 let v Maroku a to byste koukali, jak „staříci“ vyběhli na čtyřtisícový Jebl Toubkal! Nebo když se 64 letá účastnice vydala s námi na Aljašku a brodila řeky, vodopády a chodila horské treky v plné polní. Ne, o věku to opravdu není, je to ale o chuti překonávat sama sebe, něco zažít a mít odpovídající vitalitu.

Parta třineckých horalů na čtyřtisícovém vrcholku Jebl Toubkal

4. Nemáme jasně daný itinerář

U klasického zájezdu máte už před odjezdem své spočítané – 1. den přílet a 2 hodinová prohlídka města, následně v 15h odjezd autobusem do… Víte přesně, do čeho jdete. U nás to nevíte, navíc my máme jen jakousi představu, jak by to mohlo v ideálním případě probíhat. Proto máme u všech expedic jen několik hlavních bodů, které se určitě stihnou a zbytek času improvizujeme.

Pokud to není vyloženě nutné (jako např. v Barmě), tak nebookujeme ubytování dopředu a vybíráme si až po příjezdu. V Thajsku jsme tak přijeli v 5 hodin ráno do Chiang Mai, účastníky jsme posadili na lavičky a začali jsme obcházet hostely a guesthousy v okolí a zajišťovat ubytování.

5. Překonáváte sami sebe

Bojíme se, jsme lidi a není příjemné, když musíme našim strachům čelit. Ale i to se může stát na expedici se Zirhamií, zejména na těch outdoorových jako je třeba Aljaška. Brodili jsme ledové řeky, pohybovali se v oblasti okupované medvědy grizzly nebo jsme přecházeli kládu nad řekou s batohem na zádech. V Asii se zase můžete setkat s pavouky a jedovatými hady. Buďte na to připraveni.

Přechod klády nad řekou

6. Buďte soběstační

Rádi vám při cestách pomůžeme, ale vyžadujeme určitou míru zodpovědnosti a soběstačnosti. Jako ukázku uvedu několik příkladů – procházíme v davu na trhu a vy si hlídáte průvodce, ne on vás; sbalíte-li si těžký batoh, na zádech ho ponesete vy; na nějakých expedicích se budeme přesouvat i stopem,… Když se proti vám rozběhne několikasetkilový medvěd, je to na vás zůstat stát a vytáhnout sprej proti medvědům, ups… 🙂

Vždy se jedná o expedici, více či méně fyzicky a duševně náročnou. Každý účastník může zastávat během expedice nějakou funkci např. někdo může být pokladník nebo hlavní expediční kuchař, někdo může pomáhat průvodci vyjednávat či shánět ubytování. Chceme, abyste se zapojili!

Na některých expedicích budeme i stopovat

7. Nejsme nejlevnější

Naše expedice vycházejí cenově výhodně v porovnání se zájezdy CK. Nicméně, naše nabídky nemůžete porovnávat, vše je něčím vykoupeno. CK mají jasně daný program, my rádi improvizujeme. Záruky nedáváme. Každý se účastní na vlastní zodpovědnost, jste přeci svéprávní dospělí nebo ne? Pokud vás neláká náš styl cestování, ale jen cena, tak bychom si určitě nerozuměli a budeme radši, když zůstanete doma.

Pokud jste po přečtení tohoto článku získal(a) pochyby, jestli je expedice Zirhamie pro vás ta pravá, tak nám napište nebo zavolejte a popovídáme si o tom. Pokud jsme vám tímto mluvili z duše, nám klidně taky napište 🙂 nebo si prohlédněte nabídku našich expedic a třeba se společně na nějaké z nich uvidíme.

7 komentáře
 1. Proste pecka, to je present to co chci!

  Aliaska a asie, tam chci!

  David

  • Ahoj Davide, to jsme rádi, že se ti náš koncept cestování líbí! 🙂 Něco našetři a určitě se na nějaké expedici potkáme.

 2. 100% souhlas, je to pecka! Fylozofie a koncept jste zvládli na jedničku 🙂 … Pro mě je „number one“ Aljaška.

  • Díky za pochvalu, Gabrieli. Těší nás, že Tě naše filozofie zaujala. Snad se na té Aljašce jednou potkáme 🙂

 3. to jsem tedy p.ko. Dnes jsem se učil s klukem fyziku a ejhle píši co píši. Jak se nechá jeden oblbnout. Myslel jsem „filozofii“ 🙂 vizitka jak cip …

 4. Naše expedice do Namibie a Botswany s Petrem Schwottem byla….skvělá?, fantastická?….Ne, byla to BOMBA!!! Petře, díky za úžasnou a velice, velice dobrodružnou výpravu za přírodou a zvěřenou Afriky. Jediné, co nás mrzí, a myslím, že mohu mluvit za nás všechny z celé výpravy,je, že jsme neviděli kvakoše. A proto jsme se rozhodli, že s Petrem vyrazíme za dobrodružstvím znovu a to hned příští rok. Z mnoha důvodů – Petr je skvělý průvodce i parťák, africká příroda je prostě nepopsatelná, expedice dobrodružná a hlavně – každý den nové a nepředvídatelné zážitky, spousta legrace, ale i, a to k tomu patří, nelehké okamžiky, jako například milionkráté zahrabání se autem v hlubokém písku, rozvášnění sloni, vypovězení auta, uštknutí štírem apod. To vše ale vynahradí nádherné východy a západy slunce, pozorování sloních mláďat při jejich hrách, neopakovatelné zážitky při sledování zvěře v jejich přirozeném prostředí a také úžasná parta lidí, kteří byli ve všech směrech ohleduplní, tolerantní, zábavní, přátelští a hlavně se jeden na druhého mohli spolehnout. Takže Petře – těšíme se na další expedici s tebou a už teď vím, že předčí všechna naše očekávání. Mata

  • Jsme rádi, že se Ti Afrika s námi líbila. Budeme se těšit naviděnou u další expedice! 🙂

Napsat komentář