Níže uvádíme často kladené otázky, které dostáváme v souvislosti se zařizováním vízových referenčních čísel nutných pro získání víza a následný vstup do Íránu. Berte prosím na vědomí, že informace, které zde poskytujeme pramení pouze z našich zkušeností a nemůžeme za ně brát odpovědnost. Jediná instituce, která podává aktuální informace o podmínkách vstupu do Íránu je íránská ambasáda v Praze (http://prague.mfa.ir, 257 090 252)

Zařizujete víza do Íránu?

Ne. Zařídíme pro vás pouze tzv. vízové referenční číslo, které potřebujete k získání víza, ať už na ambasádě v Praze nebo po příletu na letišti v Íránu.

Co je vízové referenční číslo?

Vízové referenčí číslo je kód, který generuje íránské ministerstvo zahraničních věcí v Teheránu a pokud ho dostanete, znamená to, že vaše osoba byla prověřena a může ji být povolen vstup na území Íránu. Proto například, při podávání žádosti o letištní vízum po příletu na letišti v Íránu se nemusíte obávat, že vás do Íránu nepustí. Obávat se můžou ti, kteří letí do Íránu naslepo bez vízových referenčních čísel.

Jak vypadá vízové referenční číslo?

Dobrá otázka. Podoba vízového referenčního čísla se dost často mění a nyní k 15. 2. 2017 vypadá takto:

Vízové referenční číslo do Íránu 2017

Zařídíte vízové referenční číslo na 100%?

Bohužel ne. Rozhodnutí schválit nebo zamítnout žádost o vízové referenční číslo přísluší Íránskému ministerstvu zahraničí v Teheránu. V současné době se zdá, že podmínky se zpřísňují. Pokud jste již o referenční číslo žádali prostřednictvím jiné agentury (která např. nekomunikuje) nebo nějakým jiným způsobem, budeme mít problém ho pro vás získat, protože íránské ministerstvo bere v potaz pouze první požadavek.

Jaká je platnost referenčního čísla?

Datum platnosti referenčního čísla je neoficiálně 1-3 měsíce, každý íránský konzulát to vnímá jinak. Pražská ambasáda spíše dodržuje termín platnosti referenčního čísla 1 měsíc. Doporučujeme proto zažádat o referenční číslo nejdříve 40 dnů před podáním vízové žádosti na ambasádě v Praze resp. před odletem do Íránu pokud budete žádat o letištní vízum. Pokud si přejete vyřídit vízum na ambasádě dříve, doporučujeme to konsultovat s ambasádou.

Aktualizace – říjen 2018 – platnost ref. čísel je striktně 1 měsíc pro íránské ambasády a 3 měsíce pro získání víza na íránských letištích.

Pro koho zařizujete vízová referenční čísla?

Primárně pro občany České a Slovenské republiky, nicméně, můžeme ho zařídit i pro ostatní národnosti – v tomto případě nás nejdříve kontaktujte.

Jak získat turistické vízum na ambasádě v Praze?

Jakmile získáte od nás vízové referenční číslo, po 3 dnech kontaktujte telefonicky ambasádu a ověřte si u nich, že číslo jim už dorazilo. Pokud je tam, můžete přistoupit k vyplňování žádosti a shánění všech potřebných dokumentů. Na íránskou ambasádu se musíte dostavit osobně, proto nemůžeme o samotné vízum žádat za vás. Nicméně, za příplatek vám můžeme pomoci s vyplnělním žádosti o vízum a s kompletací všech potřebných dokumentů podle požadavků íránské ambasády, abyste minimalizovali riziko zamítnutí nebo zdržení celého vízového procesu. Íránskou ambasádu byste měli navštívit nejdříve 1 měsíc před plánovaným vstupem do Íránu pokud si to nedohodnete jinak.

Občas se stává, že referenční číslo na pražskou ambasádu „nedorazí“. V tomto případě kontaktujeme ministerské úředníky na ministerstvu zahraničí v Teheránu, aby tuto situaci prověřili. Nicméně, i v tomto případě, vám může ambasáda sdělit, že číslo ještě nedošlo, což víceméně znamená, že jste se stali obětí vízové byrokracie a nezbývá vám, než čekat, pravidelně volat na ambasádu a prosit konzula, aby vám vízum vydal. Tuto situaci už bohužel nemůžeme nijak ovlivnit. Pokud tedy můžete, žádejte o letištní vízum.

Jaké dokumenty jsou nutné pro vyřízení turistického víza v Praze?

 • Vízový formulář
 • Referenční číslo – máte od nás
 • pas s platností minimálně 6 měsíců od plánovaného vstupu
 • barevnou pasovou fotografii 3 x 4 cm
 • doklad o zaplacení vízového poplatku. Platí se na pobočce!!! ČSOB na účet 234307988/0300 (50 eur normální, 75 eur expresní)
 • kopii průkazky veřejného zdravotního pojištění
 • výpis z banky za 3 měsíce (může být elektronický) – toto asi nebudou chtít
 • cestovní doklady do Íránu typu letenka, jízdenka. Pro cestovatele, kteří chtějí vstoupit do Íránu pozemně

Jak získat letištní vízum v Íránu?

Jednoduše, budete-li mít u sebe vízové referenční číslo, pas s biometrickými prvky, potvrzenou rezervaci hotelu na první noc (např. emailem) a 75 EUR. Po příletu budete směřovat k okénku Visa On Arrival, ukážete vízové referenční číslo, celník si toto číslo ověří v počítači, pošle vás ke druhému okénku kde zaplatíte 75 eur a poté u toho prvního okénka si vyzvednete nalepené vízum. Letištní vízum lze získat až na 30 dní (praxe od podzimu 2015).

Je možné referenční číslo přesměrovat na jiný konzulát?

Kdysi se dalo referenční číslo v případě potíží či nedostatku času jednoduše přesměrovat z konzulátu v Praze na letiště v Teheránu. Nyní je však situace jiná a budete-li potřebovat přesměrovat referenční číslo na jiný konzulát, budete muset požádat o referenční číslo ještě jednou a zaplatit za to znovu. Rozhodujte se tedy uvážlivě, kam si jej necháte zaslat.

Jak se nejsnadněji dostat do Íránu?

Pokud poletíte, určitě volte letištní víza, která se vydávají až na 30 dnů. Pokud jedete na déle než měsíc, nevadí to, protože i tento druh víz se dá v Íránu prodlužit o další měsíc, tj. celkem můžete strávit v Íránu 2 měsíce na letištní vízum. Věřte nám, pokud to jen jde, nebojte se získat letištní vízum po příletu, protože určitě nechcete bojovat s íránskou administrativou v Praze. Kdysi se dal referenční kód v případě potíží či nedostatku času jednoduše přesměrovat z Prahy na letiště v Íránu, nyní je situace jiná a budete-li potřebovat přesměrovat kód na jiný konzulát, budete muset požádat o ref. číslo ještě jednou a zaplatit to. Proto, rozhodujte se uvážlivě kde budete žádat o vízum!

Pokud přijíždíte do Íránu po zemi, musíte si zařídit víza turistická a musíte projít vízovým procesem na íránské ambasádě v Praze.

Lze získat vízum na íránské ambasádě ve Vídni?

Uvádíme zde zkušenosti jednoho našeho klienta, situace z července 2014.

 • víza občanům ČR nevydávají a odkazují je na pražskou ambasádu (vídeňská je jen pro občany Rakouska a Slovenska)
 • nám se je podařilo ukecat (protože na rozdíl od Prahy ve Vídni dávají vízum i do nebiometrického pasu a i další české byrokratické požadavky tam nejsou)
 • expres už není na počkání, ale trvá to cca týden (možná proto, že nejsme občané A nebo SK)
 • kartou platit mohou jen občané SK a A, ostatní musí na pobočku banky, která je kousek od ambasády
 • cena za expresní vízum je 75 EUR
 • vízum může vyřídit jeden člověk za celou skupinu

Jedeme do Íránu ve dvou, stačí jedno referenční číslo?

Nestačí, každý člověk musí mít své referenční číslo, i když jedete společně jako skupina. Někdy se stává, že více osob bude mít stejné referenční číslo, nicméně každá osoba musí podat samostatnou žádost.

Bližší informace k letenkám v Íránu?

Pro cestující, kterým zařizujeme vízová referenční čísla, zařídíme veškeré vnitrostátní lety v Íránu. Stačí napsat email s informací: jméno a příjmení, den a směr letu. Obratem zjistíme dostupnost všech letů a jejich ceny. Po připsání peněz na účet začneme rezervovat letenky, které vám pak pošleme v emailu. Tyto e-tickety si vytiskněte a předložte u odbavení.
20kg zavazadlo k odbavení bývá v ceně letenky.

Autobusové jízdenky, ani vlakové jízdenky nezařizujeme.

Proč jsou letenky dražší než na webech íránských aerolinek?

Jelikož v Íránu nefungují platební karty, je nutné převod nákup letenek řešit jinak. To znamená mít dalšího prostředníka v Íránu, který si k ceně přidá nějakou marži. Jelikož se zařizováním letenek máme práci i my, zvýší se celková marže. K tomu se připočítají bankovní poplatky a rozdíl je na světě.

Jak se dostat z letiště IKA Teherán na letiště Mehrabad?

Všechny vnitrostátní lety jsou z letiště Teherán – Mehrabad. Mezi letištěm IKA Teherán a Mehrabadem je autobusová linka, ale nejezdí v časně ranní či noční hodinu. Nejlepší volbou bývá taxík – c. 1 hodina cesty za 600 000 riálů tj. kolem 20 USD, podle toho jak umíte smlouvat a jak moc pospícháte.

Můžu mít v pasu razítko z USA při vstupu do Íránu?

Ano, americké razítko není problém.

Mohu navštívit USA poté co jsem navštívil Írán?

Informace k 1. 8. 2017: Pokud jste navštívili Írán po roce 2013, nespňujete podmínky online vízového povolení ESTA a musíte si zažádat o normální 10-leté turistické vízum na americké ambasádě v Praze, které stojí 4 000 Kč. Pamatujte, že vízové povolení ESTA nebo vízum samotné potřebujete i v případě jakéhokoliv transitu přes USA.

Vystavíte nám fakturu?

Ano, faktury vystavujeme zpětně, cca 1x za měsíc. Své fakturační údaje uvedete v žádosti o ref. číslo.

Nenašli jste odpověď?

Napište nám e-mail nebo zavolejte a uděláme vše pro to, abychom vám pomohli.