Termín: říjen 2024, cca 17-18 dní
Počet účastníků: 6-9 + 1 průvodce
Průvodce: Lucie Pečinková
Náročnost: střední
Základní cena za účast na expedici (viz slevy): 21 000 Kč
Uzávěrka přihlášek: přijímáme nezávazné přihlášky

Expedice po perlách severní Argentiny

Na této expedici navštívíme během necelých tří týdnů to nejlepší, co severní Argentina nabízí.

V Andách u hranic s Bolívií poznáme místa spjatá s kulturou starodávných Inků, podíváme se do hor neuvěřitelných barev a zajedeme na solnou poušť. Na své si v přijdou milovníci horské turistiky a majestátních vodopádů. Po náročných dnech přijdou i dny odpočinku v horských termálech se skleničkou vyhlášeného argentinského vína za podmanivé vůně grilovaného argentinského skotu.

Horská solná poušť Salinas Grandes

Horská solná poušť Salinas Grandes

Hlavní místa, která během expedice navštívíme:

 • V provincii Jujuy, které je pověstné především svými netradičně zbarvenými horami si uděláme příjemné jednodenní výlety k hranicím s Bolívií, ke skalám Inca Cueva (Jeskyně Inků), kde jsou prehistorické skalní malby; na pohoří Hornocal, známé jako pohoří čtrnácti barev a také na solnou poušť Salinas Grandes. Údolí Quebrada de Humahuaca, ve kterém horská městečka leží je také pod patronací UNESCA.
 • Návštěvíme jeden ze sedmi divů světa – vodopády Iguazu, které se řadí mezi dědictví UNESCO, jsou největším systémem vodopádů na světě a leží na trojmezí na hranici Brazílie, Paraguaye a Argentiny.
 • V národním parku Aconcagua, který je až na samých hranicích s Chile, si uděláme výšlap k úpatí stejnojmenné hory. Aconcagua je se svými 6961 metry nejvyšší horou západní a také jižní polokoule.
Jeden ze sedmi divů světa - vodopády Iguazu

Jeden ze sedmi divů světa – vodopády Iguazu

Podle toho, co nám dovolí počasí, naše síly a taky podle vzájemné domluvy můžeme do programu zařadit i něco z následujících výletů.

 • Krásy zachovalé koloniální architektury budeme obdivovat v historickém městě Salta, jenž je jedním z nejhezčích měst Argentiny. Můžeme navštívit i zdejší archeologické muzeu MAAM, které nám prozradí více o kultuře Inků a které je proslulé hlavně díky mumiím několika inckých dětí.
 • Nedaleko Mendozy či v andských horách si dopřejeme trochu adrenalinu na raftech a nebo klidnější projížďku na jezeře v kajacích.
 • Kdyby nám tuhly svaly na nohách a docházely síly, odpočineme si v termálních pramenech Cacheuta nebo u jezera Potrerillos.
 • V důlních jeskyních ve Wandě, se dozvíme všechno o tom, jak vznikají a jak se těží drahé kameny.
 • Nenecháme si ujít ani degustaci místních vín v okolí Mendozy, která je proslulá červeným malbecem. Ke skleničce vína si u večeře poslechneme folklorní andskou hudbu muzikantů argentinských Peňas, a nebo zajdeme na představení s tangem.
 • Místní šaman, nám představí domorodé tradice a navštívíme s ním i horské jeskyně u městečka Tilcara, které stále slouží k různým domorodým rituálům.
 • V národním parku, nedaleko vodopádů Iguazu je záchranná stanice GuiraOga, kde uvidíme jak se pečuje o poraněná a ohrožená pralesní zvířata. Navštívíme také domorodou komunitu kmene Guarani a z blízka poznáme jejich tradiční způsob života.
Pohoří Hornocal je známé jako pohoří čtrnácti barev

Pohoří Hornocal je známé jako pohoří čtrnácti barev

Cena

V ceně expedice jsou zahrnuty naše průvodcovské služby (tj. vaše účast na expedici). Ostatní typy výdajů si budou účastníci platit jednotlivě na místě, proto níže uvádíme obvyklé ceny.

Ubytování

Po celou dobu naší expedice se budeme ubytovávat v místních hostelech. Ty jsou velmi příjemné a dobře vybavené. Připojení na WiFi patří mezi standard. Hostely také často v rámci ubytování nabízí i snídaní v bufetovém stylu (ovoce, pečivo, musli, čaj a káva). V některých místech vám automaticky nabídnou i ručník, někde je to ale nadstandardní služba.

Cena za ubytování se pohybuje okolo 300-350 Kč za noc/osobu, celkem tedy počítáme s částkou do 6000 Kč.

Strava

Každý milovník masa a vína si v Argetině přijde určitě na své. Argetiňané jsou proslulí svými „parilladas“ neboli grilovačkou, kde se kromě místního hovězího masa, opékají i další dobrůtky. Grilovací párty s rodinou či přáteli se dělají od jara do léta až několikrát do týdne a i my na naší expedici budeme mít možnost parilladu zakusit.

Další místní specialitou jsou empanadas, což jsou pečené nebo smažené taštičky naplněné různými zeleninovými, sýrovými nebo masovými směsi.

Značná část Argentiňanů jsou potomci italských přistěhovalců, a možná i proto je tu také ve velké oblibě kvalitní pizza.

Vegetariánství a veganství tady zatím není úplně běžné. Ale pro ty z nás, kdo se bez masa klidně obejdeme, je vždy možné se v restauracích domluvit na bezmasé variantě.

Cena potravin je velmi podobná, někdy o něco nižší jako u nás. Podobně, i cena za oběd v restauraci Vás přijde jako u nás na 150-400 Kč. Snídaně si budeme moci většinou dopřát přímo v hostelu, jako součást ubytování.

Základní tábor Confluencia, 3400 m.n.m

Základní tábor Confluencia, 3400 m.n.m

Protože je Argentina světovým producentem vína, bude tu spousta příležitostí ochutnat místní prosluněné odrůdy. Láhev dobrého vína v obchodě je přitom možné pořídit už od 70 Kč.

Kromě vína se tu ale také daří i pivu. V barech ve větších městech mívají v nabídce řadu možností od světlého ležáku, přes tmavá piva, po IPU z místních řemeslných minipivovarů.

Další místní specialitou, na kterou jsou místní hrdí je Fernet, který si jménem i chutí s tím českým fernetem nezadá.

Milovníci čaje budou asi znát dobře znát pojem maté. Jde o velmi silný nápoj, podobný našemu bylinnému čaji, bez kterého se opravdový Argentiňan nehne na krok.

Orientační ceny:

 • Obědové menu – od 150 Kč
 • Snídaně – 70 Kč
 • Empanadas/ tortilla – 25 Kč
 • Pivo  0,5l – 50 Kč
 • Víno 1l – 70 Kč
 • Kafe – 35 Kč
 • 1l vody – 20 Kč

Rozpočet na stravování se samozřejmě odvíjí od gurmánských chutí každého z nás. Můžete ale počítat s náklady 400 Kč na den. Celkové náklady po dobu naší expedice by měly být do 7000 Kč. V této ceně nejsou zahrnuty alkoholické nápoje, je tedy dobré ve svém rozpočtu nechat nějakou rezervu.

Doprava

Na naši expedici poletíme z Prahy nebo okolních letišť s příletem do Buenos Aires, popřípadě na jiné velké letiště v okolních zemích. Je tu více možností jak realizovat náš itinerář. Konkrétní letenku tedy vybereme s nejlepším poměrem pohodlí a ceny. Cena letenky se pohybuje do 35 000 Kč za zpáteční let z Evropy do Latinské Ameriky.

Další přesuny mezi našimi destinacemi budou místními autobusy, případně soukromým minivanem, a delší vzdálenosti překonáme místními lety.

Celkové náklady na cestování po Argentině se bude pohybovat přibližně okolo 16 000 Kč.

Ostatní výdaje

Protože budeme navštěvovat různá zajímavá místa, je dobré počítat také s náklady na vstupné. To se pohybuje většinou od 60 Kč do 500 Kč.

 • Vstupné do národního parku Aconcagua – 700 Kč
 • Vodopády Iguazu – 500 Kč
 • Inca Cueva – 120 Kč
 • Termální prameny Cacheuta – 200 Kč

Počítejte s celkovými náklady okolo 4000 Kč.

Výhledy z horských jeskyní u městečka Tilcara

Výhledy z horských jeskyní u městečka Tilcara

Vízum

Pro občany ČR není potřeba zařizovat pro vstup a turistický pobyt do 90 dnů žádné vízum.

Počasí

Argentina se nachází na jižní polokouli, což znamená, že zde mají obrácená roční období oproti tomu, jako jsme zvyklí z domova. Když u nás končí léto, v Argentině začne přicházet jaro. A denní teploty se samozřejmě vážou i na nadmořskou výšku.

Nejteplejší oblast, ve které se budeme pohybovat je pralesní oblast vodopádů Iguazu v regionu Misiones. Nicméně i Mendoza patří mezi velmi horké regiony, kde se v létě šplhají teploty nad 30-35°C každý den. Proto je pro návštěvu ideálním obdobím začátek našeho podzimu (argentinského jara) nebo konec naší zimy (argentinského léta). V říjnu se tu teploty pohybují okolo příjemných 25°C. V oblasti And (v parku Aconcagua, nebo v regionu Salty a Jujuy) mohou teploty večer klesnout až k 15°C.

Náročnost

Tato expedice po krásách severní Argentiny je středně náročná a zvládne ji každý, kdo alespoň občas sportuje, nebo si zajde na výlet do hor. Jednotlivé výlety a treky (ať už půjdeme do základního tábora v parku Aconcagua, nebo k jeskyni Inků) jsou většinou na 5-6 hodin chůze. Nejde tedy o žádné náročné výstupy. Fyzicky nejnáročnější výstup do základního tábora Confluencia v parku Aconcagua, má převýšení 600 m a trasa je dlouhá 14 km. Je ale dobré mít na paměti, že se budeme pohybovat ve vyšší nadmořské výšce ( Confluencia 3400 m.n.m., Inca Cueva 3800 m.n., Hornocal 4300 m.n.m) a naše těla mohou reagovat trochu jinak, než jsme zvyklí.

Průvodce v žádném případě neposkytuje v dané destinaci služby horského průvodce či vůdce. Expedice předpokládá, že účastník je schopen samostatnému pohybu v neznámém horském nebo odlehlém prostředí a tuto službu od průvodce nevyžaduje. Pro jistotu a bezpečnost expediční skupiny bude na místě po dobu pobytu v horském prostředí sjednán místní horský průvodce znalý místních poměrů.

Výstup po trase sedmi vodopádů v Cafayate

Výstup po trase sedmi vodopádů v Cafayate

Bezpečnost

Argentina je bezpečnou zemí, která se (společně s Uruguayí) svým charakterem a fungováním, velice podobá životu v Evropě. Není třeba se zde obávat kriminality, ale ani přírodních katastrof více než u nás doma.

Lidé, které si snadno spletete s Evropany, jsou velmi milí, přátelští a otevření. Některé domorodé kmeny mohou být ostýchavější a uzavřenější, ale vždy velmi zdvořilí a ochotní.

Bohužel ale Argentina už velmi dlouho trpí ekonomickou krizí, která vyvolala obrovskou inflaci. Díky devalvaci měny, se během posledního roku neustále měnily ceny potravin, spotřebního zboží, ubytování, dopravy ale i vstupného. Pro místní obyvatele je v současnosti většina věcí velmi drahá, pro turisty ze zahraničí to ale paradoxně znamená, že mohou zemi navštívit s nižším rozpočtem než v minulosti. V Argentině také (neoficiálně) existují dva různé měnové kurzy. Je proto velký rozdíl, kde a jak si vyberete místní argentinské pesos, nebo vyměníte dolary/eura.

Očkování

Pro vstup do Argentiny se v současnosti nevyžaduje žádné povinné očkování. Řada informativních serverů cestovní medicíny nicméně doporučuje očkovat se proti žluté zimnici.

Pro vstup na území Brazílie se stále vyžaduje ukončené očkování proti Covid-19 nebo potvrzení o negativním PCR testu. Každý účastník by měl svoji individuální situaci konzultovat se svým lékařem.

Internet

Se stabilním a rychlým připojením připojením je možné počítat v každém hostelu. Pro pohodlnou komunikaci na cestách je také možné si zakoupit místní SIM kartu (cca 100 Kč) s 3 týdenním balíčkem dat.

Tato expedice je výběrem těch nejkrásnějších a zároveň mystických míst severní Argentiny. Některé lokality byste mohli navštívit i s tradiční cestovní kanceláří, my vás ale vezmeme na místa, která zůstávají pro zahraniční turisty většinou skrytá.

Průvodkyně Lucka, strávila cestováním a objevováním této lokality několik měsíců, a provede vás tím nejlepším, co na svých cestách poznala. V Argentině zatím stále většina lidí nemluví anglicky, není se ale čeho obávat. Díky dobré znalosti místního jazyka vám Lucka zprostředkuje nejen ty základní informace, ale také nejrůznější kuriozity a příběhy místních lidí.

Předpokládáme, že vaše celkové náklady na expedici (zahrnující částku za průvodcovské služby, veškerou dopravu, stravu, ubytování, výlety, vstupné atd.) se vejdou do 90 000 Kč. Nadměrná konzumace alkoholu či fakultativní zážitky můžou celkovou částku navýšit.

Pro více informací o stylu našich expedic doporučujeme přečíst Pohodové expediceJak se přihlásit a Často kladené otázky.