Počet účastníků: 6-7 + 1 průvodce
Průvodce: Pája Koukalová
Náročnost: střední, outdoor
Základní cena za účast na expedici (viz slevy): 13 500 Kč
Uzavírka přihlášek: přijímáme nezávazné přihlášky
Hlavní body expedice do Azorské ostrovy,
malé Havaje Evropy
Azorské ostrovy je souhrnný název pro devět obydlených ostrovů sopečného původu, každý ostrov je úplně jiný a každý má rozhodně co nabídnout. Právem mají označení Havaj Evropy, nebo také Havaj Atlantického oceánu. Od první chvíle vám učaruje panenská příroda, rozmanitost ostrovů, divoký Atlantik a všudypřítomné krávy. Na druhé straně se musíte smířit s poměrně náročným a nepředvídatelným životem na ostrovech.
Naší cestu budeme směřovat na méně turistické, ale o to zajímavější ostrovy v takzvaném trianglu – Terceira, Pico, Faial a São Jorge.
Hlavní náplní naší cesty bude trekování a poznávání přírodních krás ostrovů. Všechny ostrovy mají nespočet značených turistických tras a my se pokusíme vybrat ty nejkrásnější.
- Jedním z nejkrásnějších míst na ostrově Faial je nejvyšší hora, resp. kráter sopky, kterému se říká Caldeira. Kráter projdeme nejen po horní stezce, ale sejdeme i o 400 výškových metrů níž do samotného kráteru, který má svůj vlastní a vysoce chráněný ekosystém s více jak 60 % endemickými druhy rostlin a živočichů.
- Vítaným zpestřením zářivě zelených Azorských ostrovů jsou černé lávové vinice. Lávová vína jsou velice specifická a ochutnávka lokálních vín nebude chybět. Prozkoumáme i některý z lávových tunelů, který vzniká při erupci sopky. Procházet se několik set metrů dlouhým tunelem, obklopeni lávou je prostě fascinující zážitek.
- Nevynecháme ani jednu z nejkrásnějších tras ostrova São Jorge vedoucích do Faja da Caldeira Santo Cristo.
- Projdeme si historické město Angra do Heroísmo, které je zapsané na seznam světového dědictví UNESCO.
Bude-li čas a chuť, můžeme podniknout i něco z následujícího:
- Denní nebo noční výšlap na nejvyšší horu Portugalska, majestátní sopku Ponta do Pico.
- Na skútrech projedeme některý z ostrovů.
- Vyplujeme na malém gumovém člunu na širý oceán pozorovat velryby, zejména vorvaně obrovské a různé druhy delfínů.
- Azorské ostrovy nejsou plážovou destinací, přesto si můžeme odpočinout v některém z oceánských bazénků.
- Projdeme se po lávových polích Capelinhos Volcano.
- Navštívíme místní sýrárnu, kde kromě prohlídky závodu ochutnáme místní mléčné produkty.
- Na ostrovech je několik parků, které působí jako scenérie z Jurského parku.
Covid-19
Bez omezení.
Termín
Expedice se uskuteční v druhé polovině června 2023.
Cena
V ceně expedice jsou zahrnuty průvodcovské služby (tj. vaše účast na expedici). Ostatní typy cestovních služeb se budou zařizovat na místě podle potřeb účastníků expedice. Jednotlivé výdaje si účastníci budou platit sami, proto níže uvádíme jejich obvyklé ceny.
Ubytování
S ubytováním je to na ostrovech komplikované. Je ho nedostatek, rezervace se musí dělat několik měsíců dopředu (v naprosté většině bez možnosti bezplatného zrušení) a ceny se pohybují běžné kolem 1 000 Kč za osobu na noc.
Azorské ostrovy mají skvělé možnosti kempování – naprostá většina kempů je buď zcela zdarma, nebo za drobný poplatek, součástí jsou čisté toalety a sprchy – většinou dokonce s teplou vodou, WiFi, zázemí pro grilování a někde je k dispozici zdarma dřevo. Ale hlavně – ubytování v kempech nám dá tolik potřebnou flexibilitu. Budeme tedy kempovat.
Za předpokladu, že většinu nocí strávíme ve stanech, by náklady na ubytování neměly přesáhnout 4 000 Kč.
Strava
Kuchyně Azorských ostrovů je založená zejména na hovězím mase a pak na rybách a mořských plodech. Co se týká ovoce a zeleniny, nečekejte žádné zázraky. Kvalita není závratná, co je závratné jsou ceny. Naše expedice nebude nic pro gurmány – i když si samořejmě na dobré jídlo zajdeme.
Orientační ceny:
- Voda je nezávadná, dá se pít z kohoutku.
- Jídlo v restauracích se pohybuje kolem 12 – 25 EUR.
- Ceny ve velkých supermarketech jsou malinko vyšší jak u nás a dá se tam koupit téměř vše.
Přestože budeme v kempech, nepředpokládám, že bychom si vařili a minimálně jedno hlavní jídlo denně si dáme někde v restauraci.
Náklady na stravování odhadujeme kolem 8 000 Kč. Částka neobsahuje konzumaci alkoholických nápojů, o které každý účastník musí navýšit svůj rozpočet na stravování.
Doprava
Na Azorské ostrovy poletíme s největší pravděpodobností z Prahy nebo z Německa. Letenka na Azorské ostrovy a zpátky vyjde cca na 6-10 tis. Kč. Při troše štěstí a koupí s dostatečným předstihem se můžeme dostat na ceny i výrazně nižší.
Na místě se budeme přepravovat autobusy, taxíky, loděmi i meziostrovními letadly.
Pokud se nám sejde aspoň polovina řidičů, pronajmeme si na některém ostrově skútry a projedeme si ostrov na skútru. Ceny skútrů se velice liší, ale v průměru bychom se měli pohybovat kolem 25 EUR za skútr na den. Ceny benzínu jsou podobné jako v ČR.
Náklady za místní dopravu během celé expedice odhadujeme na cca 8 000 Kč.
Ostatní výdaje
Každý účastník si o vybrané položky musí navýšit odhadovanou celkovou cenu expedice:
- Výšlap na nejvyšší horu Portugalska, majestátní sopku Ponta do Pico s horským vůdcem – cca 3 000 Kč
Očkování
Na Azorské ostrovy nejsou žádná povinná očkování.
Počasí
Kolem počasí se na ostrovech točí celý život a provoz. Mění se každých pár minut, neexistuje spolehlivá předpověď, závisí na něm veškerá doprava a program. Proto i náš program bude ve velké míře záviset právě na počasí.
S velkou rezervou se dá říct, že by se teploty měly pohybovat kolem 20 – 25 stupňů přes den, kolem 15-20 stupni přes noc. Na horách je ve většině případů mlha nebo zataženo, dost často prší, opravdu hodně fouká a teploty mohou být pocitově i kolem 10 stupňů. Dole u oceánu bývá více sluníčka a tepleji, obvykle hodně fouká a dešťové přeháňky nejsou výjimkou.
Náročnost
Expedice na Azorské ostrovy bude středně náročná. Naprostou většinu času budeme trávit venku v horách, chodit budeme převážně s malým batohem na denní výlety. Trasy se pohybují kolem 15 km za den s možným převýšením i kolem 500 metrů. Časté jsou strmé výstupy a sestupy.
Výjimkou je několikahodinový výšlap na sopku Pico, který – pokud se pro výlet rozhodneme – by byl pod vedením certifikovaného horského vůdce. Na tento výstup je vyžadována už jistá míra fyzické kondice.
Bezpečnost
Azorské ostrovy jsou naprosto bezpečné.
Internet
WiFi je k dispozici téměř všude, ale můžete zde využívat i svá data z ČR za stejnou cenu jako platíte doma.
Na rozdíl od naprosté většiny návštěvníků Azorských ostrovů vynecháme ostrov Sao Miguel a vydáme se na méně navštěvované ostrovy „trianglu“. To s sebou přinese jistou míru diskomfortu a nejistoty, ale na druhou stranu zažijeme autentičnost, dobrodružství a nepředvídatelnost.
Pája uskutečnila na Azorské ostrovy dvě cesty – v roce 2021 a 2022, kdy během 8 týdnů procestovala všech 9 ostrovů. Ostrovy prochodila a projela na skútru křížem krážem, naprostou většinu nocí strávila ve stanu.
Předpokládáme, že vaše celkové náklady (včetně průvodcovských služeb, hlavních aktivit, ubytování, stravy, letenky a vlastní dopravy, apod.) na tuto expedici nepřevýší 48 000 Kč. V ceně expedice nejsou zahrnuty volitelné aktivity, které jsou velice individuální – viz odstavec „Ostatní náklady“ v odhadované výši do 3 000 Kč, konzumace alkoholu a suvenýry.
Pro více informací o našich expedicích doporučujeme přečíst Pohodové expedice, Jak se přihlásit, Reference a hlavně Často kladené otázky.