Termín: není stanoven, 2 týdny
Počet účastníků: 5-9 + 1 průvodce
Průvodce: není stanoven
Náročnost: střední
Cena za účast: 12 000 Kč
Uzávěrka přihlášek: přijímáme nezávazné přihlášky

Za ledovým královstvím nad Bajkalem

Březen je ideální měsíc pro návštěvu zimního Bajkalu, lednové mrazy jsou už dávno pryč a jezero je stále pod příkrovem až dvoumetrové vrstvy ledu, která umožňuje všechny možné aktivity od pěší turistiky, jízdy autem, na skútru nebo psím spřežením. Průměrná teplota činí -7°C, průměrné minimum -13°C. Díky suchému vzduchu je na Sibiři mráz snesitelnější než u nás v Čechách.

 • Jezero Bajkal – nabízí rozmanité aktivity od pěších túr po zamrzlé ploše po rybaření v ledu (rozepsáno níže)
 • IrkutskV carských dobách městu říkali Paříž Sibiře. Podíváme se na historické dřevěné sibiřské domy, kde bydleli děkabristé, kteří sem byli vyhoštěni za vzpouru proti carovi. Navštívíme i vítězný oblouk a historické chrámy na nábřeží Angary. Dnes je Irkutsk hlavní město Irkutské oblasti a brána k Bajkalu, kam vyrazíme po nejkvalitnější sibiřské silnici, postavené za účelem návštěvy prezidenta Kennedyho.
 • Moskva – Cestou se zastavíme v ruském hlavním městě a podíváme se na Rudé náměstí s Kremlem a mauzoleem nebo se zajdeme podívat na Arbat a svezeme se moskevským metrem.
Bajkalský led

Bajkalský led

Co budeme dělat na Bajkalu?

Možností se nabízí mnoho, záleží na čem se společně domluvíme.

 • Pěší túry po ledu a obdivování divokých kreací přírody (zadarmo 🙂 )
 • Jízda psím spřežením (cena od 1000 Kč za půl hodiny)
 • Lyžování ve ski centru Eastland nad jezerem (500 Kč za půjčení vybavení a skipas – na 3 hodiny)
 • Rybaření na ledových dírkách
 • Ochutnávka burjatských a sibiřských specialit
 • Návštěva etnografického centra Talcy
Zasněžené jezero

Zasněžené jezero Bajkal

Cena

V ceně expedice jsou zahrnuty průvodcovské služby (tj. vaše účast na expedici). Ostatní typy cestovních služeb se budou zařizovat na místě podle potřeb účastníků expedice. Jednotlivé výdaje si účastníci budou platit sami, proto níže uvádíme jejich obvyklé ceny.

Ubytování

Budeme řešit pomocí hostelů a na Bajkale nejspíš nějakým hotelem nebo guesthousem. Ceny ubytování jsou zde tak trochu sázka do loterie. Díky současnému kurzu jsou poměrně výhodné nabídky v hotelích, ale protože cenově výhodných podniků je málo, tak by se mohlo stát, že se levná místa vyprodají. I v tom případě bychom se měli vejít do 5000 Kč za celou dobu expedice.

Strava

Bajkalský omul (<a href="http://www.flickr.com/photos/heaven-ice-day/5411614241/" target="_blank">Много рыбы!</a> od <a href="https://www.flickr.com/photos/heaven-ice-day/" target="_blank">Heaven Ice Day</a> / <a href="https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/" target="_blank">CC BY 2.0</a>)

Bajkalský omul

Můžeme navštívit místní restaurace a vývařovny. Ceny na Sibiři bývají různé, většinou však o něco vyšší než v ČR. Můžeme využívat levnější restaurace a bistra. Navštívíme burjatskou restauraci a ochutnat tzv. pozy, což je hovězí nebo vepřové maso v těstě, které se v této oblasti často prodává nejen v restauracích ale i jako fast-food na ulici. Celková útrata za jídlo (a vodku :D) by neměla přesáhnout 3000 Kč.

Orientační ceny jsou následující (kurz 0,5 Kč za 1 rubl):

 • Oběd v obyčejné restauraci – 300 – 500 rublů
 • Pivo 0,5 l – 50-70 rublů
 • Uzený omul – 80-120 rublů
 • Chléb – 30-50 rublů

Doprava

Kurz rublu teď hodně létá a s ním i ceny letenek. Poletíme do Ruska z ČR případně přilehlých letišť. Tam se budeme přepravovat zejména autobusy a vlaky. Přes kolísající rubl silně věříme, že celkovou cenu za leteckou dopravu z ČR na Bajkal a pak okolo něj se nám podaří stlačit pod 14 000 Kč.

Vízum

Pravoslavný chrám v Irkutsku (<a href="http://www.flickr.com/photos/infanticida/15239835033/" target="_blank">Irkutsk</a> od <a href="https://www.flickr.com/photos/infanticida" target="_blank">Alexander Zykov</a> / <a href="https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/" target="_blank">CC BY 2.0</a>)

Pravoslavný chrám v Irkutsku

Do Ruska je potřeba mít turistické vízum s platností max. 30 dní. S jeho vyřízením vám můžeme pomoci. Cena je od 1500 do 2500 Kč (podle toho zda si zařídíte vízum sami nebo prostřednictvím cestovní agentury).

 

 

Typický zájezd na Bajkal v zimním období u žádné cestovní kanceláře nenajdete, proto jsme s nadšením připravili právě tuto zimní expedici, kterou náš průvodce Ondra již sám absolvoval.

Chcete-li cenově srovnat naši expedici na Bajkal s letními zájezdy cestovních kanceláří, sečtěte u naší expedice částky za průvodcovské služby, odhadovanou částku za dopravu do Ruska a po něm a za ubytování (tj. přibližně 29 000 Kč), a tuto celkovou částku srovnejte s cenou za podobný zájezd jakékoliv cestovní kanceláře. Stále jsme minimálně o třetinu levnější.

Předpokládáme, že vaše celkové náklady (včetně stravy, zážitků a výletů, apod.) na tuto expedici nepřevýší 36 000 Kč.

Pro více informací o našich expedicích doporučujeme přečíst Pohodové expedice, Jak se přihlásit a Často kladené otázky.