Počet účastníků: 6-9 + 1 průvodce
Průvodce: Libor Vaicenbacher
Náročnost: outdoor, střední
Základní cena za účast na expedici (viz slevy): 19 500 Kč
Uzávěrka přihlášek: přijímáme nezávazné přihlášky
Hlavní body expedice do Bolívie
Expedice je určena především milovníkům přírody a navržena tak, abychom ve třech týdnech viděli to nejlepší, co Bolívie nabízí. Podíváme se do džungle, v Andách skoro až k pětitisícům nadmořské výšky, do pouště nebo do oblasti aktivních sopek. Pronikneme i do tajů bolivijského folkloru. Na své si bezpochyby přijdou fotografové, bude to pastva pro oči a zážitky na celý život.
- Amazonská džungle (či pampa) v NP Madidi, který je považován za jednu z nejrozmanitějších chráněných oblastí světa. Nachází se zde celá desetina všech ptačích druhů na světě. Je domovem jaguárů, kapybar, kajmanů, anakond, papoušků ara, opic, pásovců a dalších zvířat.
- Třídenní trek v Andách v pohoří Cordillera Real nebo v NP Sajama, při kterém poznáme nejen krásy těchto vysokých hor (dostaneme se cca do 4850 m.n.m.), ale sejdeme až na úroveň horského lesa do 3250 m.n.m.
- Největší solná poušť na světě Salar de Uyuni a přilehlé pohřebiště vlaků. Budeme obdivovat pěti- a šestitisícové vulkány, pod nimž se v lagunách na altiplanu vystavují plameňáci a vicuñi.
- Stříbrné doly v Potosí a průnik do života lidí, kteří tam pracují.
Pokud zbyde čas, bude přát počasí a společně se domluvíme, můžeme podniknout i něco ze seznamu níže:
- Jezero Titicaca – nejvýše položené splavné jezero světa (3800 m). Prohlídka tradičních aymarských vesnic, rákosových ostrovů a ostrova slunce. Možná se trefíme i na největší slavnost kolem Titicacy – oslavu kříže.
- Prohlídka města La Paz položeného v nadmořské výšce 3 660 metrů oplývající koloniální architekturou a nezapomenutelnou atmosférou. Vyšlápneme si na kopec pro dechberoucí výhled na zasněžené kopce Cordillery tyčící se nad městem a nemineme ani čarodějnický trh.
- Silnice smrti na horských kolech – 56 km dlouhý adrenalinový sjezd na horských kolech z La Pazu do deštného pralesa v Coroico plný neuvěřitelných scenérií.
- Incké ruiny Tiwanaku – součást UNESCO
- Vulkanicky aktivní NP Sajama plný gejzírů, termálních bazénků a aktivních sopek
- Města Sucre a Cochabamba
- „Divoký západ“ a kaňony v okolí Tupiza – po stopách Sundance Kid a Butche Cassidyho
- Přírodní krásy NP Amboró
- Degustace bolivijských vín v oblasti Tarija
- Ruiny Incallajta – přezdívané bolivijské Machu Picchu
- Pozorování majestátných kondorů andských v okolí města Samaipata a kriticky ohrožených arů červenouchých v okolí Comarapa
Bude čas i na odpočinek. Vždy po obtížnějších úsecích cesty (cca jednou za týden) bude možnost jeden den v klidu prolenošit a nabrat síly. Pro ty, kteří budou plni energie připravím zajímavý náhradní program dle vzájemné domluvy.
Covid-19
Dle informací z 29.3.2022 se turisté musí při vstupu prokázat negativním PCR testem ne starším 72 hodin a očkovacím certifikátem. Neočkovaní turisté musí podstoupit 10 denní karanténu po příjezdu, což je pro potřeby expedice nevhodné.
Cena
V ceně expedice jsou zahrnuty naše průvodcovské služby (tj. vaše účast na expedici). Ostatní typy výdajů si budou účastníci platit jednotlivě na místě, proto níže uvádíme obvyklé ceny.
Ubytování
Po většinu expedice budeme přespávat v turistických hostelech, ubytovnách a rodinných penzionech. Počítejte se zcela základními pokoji pro 2-8 osob, žádný luxus to nebude. Jelikož je Bolívie chudá země a budeme tam na začátku období sucha (tj. zimy), nebude se někde jistě topit a budeme spát pod několika dekami. Cenově se budeme pohybovat v rozmezí 140 – 300 Kč za osobu.
Během treku v horách budeme spát ve stanu, který si půjčíme na místě a u solné pouště symbolicky v solném hotelu. V Amazonii přenocujeme v bungalovech nebo lodžích.
Ne všude bude k dispozici teplá sprcha, ale nebojte, základní hygienu zvládneme i ve studené vodě 🙂
Celkové náklady na ubytování by neměly překročit 3500 Kč.
Strava
Budeme jíst převážně rýži a brambory a k tomu nějaký flák masa. Obvykle se budeme stravovat na trhu nebo v malých pouličních vývařovnách, kam chodí místní.
Nejčastější je hovězí, ale nebude nouze ani o lamu či obyčejné kuře či vepřové. Ochutnáme například pique a lo macho (grilované kousky masa v jemně pálivé rajčatové omáčce s cibulí servírované s brambory), milanesa (tenký plátek masa s rýží a bramborami, někdy ozdobený volským okem), steak z lamy, anticucho (býčí srdéčka na špízu s pikantní kukuřičnou omáčkou a bramborem) a nebudou chybět ani čerstvé ryby (nejčastěji pstruzi).
A čím budeme jídlo zapíjet? Třeba bolivijským pivem Paceña, api (fialový nápoj z kukuřice) a s výškovou nemocí budeme bojovat pitím a žvýkáním lístků koky. Když bude důvod si připít (a věřím, že my si ho najdeme), dáme si třeba chufflay (koktejl z vínové brandy singani, sody a limonády) nebo chichu (drink z fermentované kukuřice).
Jídlo je v Bolívii velice levné. Níže uvádíme orientační ceny:
- obědové menu – cca 65 Kč
- kus pečeného kuřete s přílohou – 30 Kč
- 0,5 l místního piva v restauraci – 50 Kč
- 1,5 l balené vody – 25 Kč
Na treku v horách si buď budeme vařit z vlastních zásob sami nebo si najmeme kuchaře, který se bude starat o náš blahobyt.
Očekáváme, že ceny za stravu nepřekročí 250-300 Kč/den, tj. cca 6000 Kč. Prodražit nám to může snad jen nadměrná degustace místních piv či koktejlů 🙂
Doprava
Do Bolívie se přepravíme letecky z Prahy. Pokud to bude dávat ekonomicky smysl, nevylučujeme ani odlet z nějakého ze sousedních letišť jako je Berlín, Mnichov, Frankfurt, Budapešť či Vídeň. Letenky z Prahy se běžně pohybují okolo 23 tis. Kč. Pokusíme se je však sehnat za cenu okolo 20 tis. Kč. Čím dříve se přihlásíte, čím více času budeme mít na hledání výhodných akčních letenek.
Abychom se dostali do pralesa v oblasti města Rurrenabaque, můžeme se buď trmácet 18-24 hodin autobusem – to je varianta (za 300 Kč) pro masochisty. Ti, kteří cestu podnikli říkají, že to byla „nejdelší a nejděsivější cesta jejich života“. Nebo za 100 USD využijeme letecké dopravy z La Pazu a budeme tam bezpečně za 40 minut. Co asi tak vybereme? 🙂
Po Bolívii se budeme přepravovat zejména autobusy a hojně budeme využívat nočních přejezdů (typicky 6-10 hodin). Svezeme se ale také na loďce v pralese nebo po jezeře Titicaca a solnou poušť budeme brázdit v jeepu 4×4.
Odhadujeme, že náklady na dopravu na místě včetně zpátečního přeletu do pralesa nepřekročí celkem 7000 Kč.
Ostatní výdaje
- několikadenní výlet do džungle 5000 Kč
- třídenní trek v Andách s průvodcem, kuchařem, oslíkem nesoucím stany, spacáky a jídlo a půjčením výbavy cca 3000 Kč; samotné půjčení výbavy bez průvodce cca 1200 Kč
- několikadenní výlet na solnou poušť a okolí 4000 Kč
- několikadenní výlet na jezeře Titicaca 500 Kč
- vstupy do národních parků, muzeí, apod. 1500 Kč
- sjezd po silnici smrti 1200 Kč
Očkování a zdraví
Doporučujeme se naočkovat proti břišnímu tyfu, žloutenkám A+B a žluté zimnici. V oblastech, kde se budeme pohybovat není riziko malárie. Svoji konkrétní situaci ale vždy raději zkonzultujte s lékařem.
Nezodpovězenou otázkou bude, jak se popasujeme s nadmořskou výškou. Ta způsobuje bolest hlavy, nevolnost, zvracení a celkovou slabost. Abychom jí co nejlépe předešli, budeme pít hodně tekutin, zejména čaj z koky a její lístky budeme také žvýkat pro výraznější efekt. Naše těla si snad rychle zvyknou a budeme v pořádku.
Počasí
Bolívii navštívíme na začátku jejich zimy, která je synonymem pro období sucha. Můžeme očekávat teploty v rozmezí 28°C v pralese až po teploty okolo nuly na Altiplanu nebo v horách. Zkusíme domluvit oblohu s minimem mraků 😉 Déšť bude vzácností.
Náročnost
Expedici do Bolívie charakterizujeme jako střední náročnost. Nevyhneme se delším autobusovým přesunům trvajícím i okolo 10 hodin. Budeme je většinou absolvovat přes noc. Také nás čeká několikadenní trek, který půjdeme s lehčím batohem a neměl by představovat problém pro kohokoliv s běžnou fyzickou kondicí.
Průvodce v žádném případě neposkytuje v dané destinaci služby horského průvodce či vůdce. Expedice předpokládá, že účastník je schopen samostatnému pohybu v neznámém horském nebo odlehlém prostředí a tuto službu od průvodce nevyžaduje. Pro jistotu a bezpečnost expediční skupiny bude na místě po dobu pobytu v horském prostředí sjednán místní horský průvodce znalý místních poměrů.
Bezpečnost
Bolívie je obecně bezpečná země, ale cestovatel musí dodržovat určitá pravidla a být obzřetný jako při cestování kdekoliv jinde. Problémy mohou dělat falešní taxikáři či policisté. Doporučujeme neukazovat na sobě, že máme hodně peněz (nenosit drahé hodinky, kompletní čisté značkové oblečení, apod.) – je lepší vypadat chudě a splynout s davem.
Nicméně nebojte, cestování ve skupině je vždy bezpečnější a budete mít s sebou zkušeného průvodce, takže by nás nic potkat nemělo.
Internet
Online budeme, ale nebudeme to přehánět. WiFi najdeme na většině hostelů, kde budeme spát. Bude to pomaléééé, obrňte se trpělivostí. Kdo by potřeboval častější přístup, může si koupit místní SIM kartu a datový balíček. Např. 1 GB na měsíc vyjde na 200 Kč, 5 GB na 800 Kč.
Průvodce David je akreditovaný instruktor skalního lezení a horský průvodce, budete tedy opravdu v dobrých rukách. Koho toto téma zajímá, dostane se mu jistě i zajímavého vyprávění a životních zkušeností. David v Bolívii nikdy nebyl, cestoval v jiných částech Latinské Ameriky jako bylo Mexiko a Ekvádor, a proto bude zaručeno, že účastník této expedice zažije pravé dobrodružství a mnohému se o cestování na vlastní pěst přiučí.
Cílem expedice je seznámit se s touto krásnou zemí, odvést si nezapomenutelné zážitky, poklábosit s místními lidmi a společně si celou expedici užít. Budeme obětovat komfort za zážitky, buďte na to připraveni. Bez toho to se Zirhamií nepůjde.
Předpokládáme, že vaše celkové náklady na expedici včetně průvodcovských služeb, letenek a místní dopravy, ubytování, stravy, několika suvenýrů, výletů, atd. nepřekročí 74 000 Kč.
Pro více informací o stylu našich expedic doporučujeme přečíst Pohodové expedice, Fotografické expedice, Jak se přihlásit a Často kladené otázky.