Termín: není stanoven, 3 týdny
Počet účastníků: 6-8 + 1 průvodce
Průvodce: Petr Schwott
Náročnost: pohodička – offroad – outdoor
Základní cena za účast na expedici (viz slevy): 16 500 Kč
Uzávěrka přihlášek: přijímáme nezávazné přihlášky

Hlavní body offroad expedice do africké Botswany

Tato expedice je určena všem zájemcům o opravdovou Afriku, zejména milovníkům přírody a zájemcům o přírodní etnika.

  • Safari v NP Moremi, v unikátním ekosystému řeky Okavango
  • Safari v NP Chobe s tisícihlavými stády slonů a s plavbou lodí po řece
  • V kombinaci buď s neznámými národními parky v Capriviho pruhu v Namibii nebo národními parky v Zimbabwe

pouštní sloni v Damaralandu

Co o safari do Afriky říkají naši účastníci?

Kdo máte chuť poznat trochu dobrodružství a netradiční cestování, jeďte se Zirhamií.

Ludmila Škarková

Petr Schwott nás protáhl opravdu kouzelnou Afrikou. Máme pocit, že se v nás usídlil tzv. africký brouk a ještě se tam chceme určitě vrátit. Ještě je co objevovat, jsou i další destinace, které bychom tímto expedičním stylem i průvodcovstvím v pohodě navštívili. Vřele doporučujeme všem, kteří ještě váhají.

Zdenka a Tomáš Bočkovi

Reference dalších účastníků minulého safari naleznete zde. Brzy si budete moci přečíst i zápisky z našeho expedičního deníku.

Expedice Afrika – Botswana – safari v detailu

Napajedla jsou skvělá místa pro pozorování zvěře

Napajedla jsou skvělá místa pro pozorování zvěře

S 38% území chráněných národními parky a rezervacemi patří Botswana mezi nejúžasnější destinace pro pozorování divoké zvěře. Vnitrozemská delta řeky Okavango, národní parky a rezervace v povodí řeky Chobe či nekonečné pláně polopouště Kalahari si v ničem nezadají s možná známějšími safari destinacemi v Keni či Tanzánii. Botswana, Namibie a Zimbabwe se liší mírou demokracie, ale všechny patří mezi velmi bezpečné země s přátelským obyvatelstvem.

Botswana se profiluje jako exkluzivní destinace pro zámožnou klientelu, snaží se o „high value-low impact“ turismus. V prémiovým lokalitách jako Savuti, Khwai nebo Linyanti nelze pořídit lůžko v jednoduchých stanových lodžích pod 300 USD na noc, na ostrůvky v deltě Okavanga se nedá dostat jinak než malým letadélkem. Jediná možnost jak ušetřit a zažít opravdové africké dobrodružství, je self-drive safari s vlastním spaním ve střešních stanech.

  • Národní park MoremiVyužijeme vrcholícího období sucha a projedeme si vnitřní deltu řeky OkavangoJe to jeden z nejlepších národních parků Afriky s unikátním ekosystémem. Budeme překonávat četné brody a úseky s hlubokým pískem. Uvidíme početná stáda různých druhů antilop, pakoňů a zeber. U některého brodu jistě narazíme i na slony, žirafy a vodní ptáky. Určitě bude někde nablízku i orel jasnohlasý. Ze šelem můžeme zaručit hojné šakaly čabrakové, o setkání se lvy také nebývá nouze. Ve slepých ramenech řeky si hoví četní hroši a krokodýli.
  • Mokřady Savuti a Linyanti – díky nedávné tektonické činnosti se obnovil průtok kanálu Savuti. Na jeho březích žijí kromě běžných antilop i vzácné vodušky červené. Světovou proslulost si získala každoroční migrace zeber a pakoňů. Zdejší lvi se specializují na lov hrochů a dospělých slonů.
  • NP Chobe – V Botswaně žije tolik slonů, kolik ve všech státech Afriky dohromady. A padesátitisícové stádo právě zde. V národním parku si užijeme dopolední tzv. „riverfront drive“ a odpolední plavbu po řece Chobe do západu slunce.

Podle toho, jak se nám bude při jarní expedici líbit ochutnávka Zimbabwe, budeme mít ve městě Kasane dvě možnosti, kam dále pokračovat. Buď pojedeme do Namibie nebo do Zimbabwe.

Varianta s Namibií

  • Viktoriiny vodopády – pouze fakultativní jednodenní výlet s místní cestovkou, auta nebudeme do Zimbabwe brát
  • Capriviho pruh – prozkoumáme málo známe národní parky v Capriviho pruhu (Mudumu, Nkasa Rupara, Mahangu).

Podle zbylého času případně navštívíme i Central Kalahari Game Reserve a přes Gaborone se vrátíme do Johannesburgu. Při této variantě si budeme muset předem zařídit jednovstupová víza do Namibie.

Varianta se Zimbabwe

  • Viktoriiny vodopády - neboli Mosi-oa-Tunya (Kouř, který hřmí) objevil pro západní svět David Livingston v roce 1855 a nalézají se na řece Zambezi na hranici mezi Zambií a Zimbabwe. V období sucha budou sice méně impozantní, ale v ideální kondici pro milovníky raftingu.
  • NP Hwange – největší národní park v Zimbabwe, okraj polopouště Kalahari s více než 100 druhy savců. Odtud byl vylákán slavný lev Cecil, aby skončil šípem z luku v rukách amerického zubaře.
  • NP Mana Pools – národní park na dolním toku řeky Zambezi, která se v období dešťů rozlije do 4 velkých jezer, ke kterým se při vysychání stahuje velké množství zvěře.
  • Great Zimbabwe – nejcennější archeologické naleziště v subsaharské Africe ukazuje pozůstatky rozvinuté středověké říše

Podle zbylého času případně navštívíme i NP Gonarezhou na hranici s Mozambikem. Žádná víza předem nebudou nutná, do Zimbabwe si je pořídíme na hranicích.

Cena

Křovácké posezení o páté

Křovácké posezení o páté

V ceně expedice, kterou je nutno uhradit při závazné přihlášce, jsou zahrnuty průvodcovské služby po JAR, Botswaně a Namibii nebo Zimbabwe.

Osvědčilo se nám, když si výdaje na pohonné hmoty, kempování, vstupy do NP apod. účastníci platí ze zřízeného společného fondu. Pokladníky si zvolí posádky jednotlivých vozů, průvodce tuto funkci může, ale i nemusí zastávat. Ostatní výdaje si budou hradit účastníci individuálně. Níže uvádíme obvyklé ceny.

Doprava

Některé silnice v Namibii mohou směle konkurovat těm u nás

Některé silnice v Namibii mohou směle konkurovat těm u nás

Naši expedici pořádáme jako „self-drive“ offroad safari, tzn. že jeden účastník (lépe však dva), je řidičem pronajatého vozidla, ostatní jsou „pasažéři“. Podmínkou je věk řidiče nad 25 let, řidičské zkušenosti s off-roadem nejsou nezbytně nutné, jsou však výhodou. V případě potřeby uspořádáme před odjezdem školení řidičů off-roadů. Průvodce bude řídit jen v opravdu nouzových situacích. Při zájmu dalších účastníků o řízení je možné přikoupit si v půjčovně za rozumný peníz registraci dalších řidičů.

Jezdí se vlevo, řadící páka se ovládá levou rukou, páčky blinkrů a stěračů jsou prohozeny. Provoz mimo města je minimální, přizpůsobení se místním zvyklostem nečiní zkušenějším řidičům obvykle velké problémy.

Přiletíme do Johannesburgu, kde si budeme půjčovat terénní Toyoty Hilux 2,5D 4×4.  V současnosti jsou solidní nabídky na půjčovné těchto offroadů na 21 dnů za 37 150 – 38 300 ZAR. Půjčovné zahrnuje nulovou spoluúčast včetně skel a pneumatik, transfer z letiště do půjčovny, 2 střešní stany s matracemi a lůžkovinami, kompletní kempingovou výbavu (plynový vařič a lampa, nádobí, stůl, židle, lednici 14/220 V, pouštní sprcha) a safari výbavu (tažné lano, wafle, sekera, lopata, jednu rezervu navíc, kompresor s měřákem, základní nářadí, přídavnou nádrž na palivo, apod.). Asistence při poruše max. 24h. Při 5 lidech tedy asi 12 – 13 000 Kč/os. Na požádání nám jedna z půjčoven dokonce nakoupí online zásoby! Čím později ale budeme auta objednávat, tím se bude nabídka zmenšovat a ceny půjdou nahoru. Září je „vysoká sezóna“, větší poptávka po autech je jen v červenci a srpnu, kdy je „vrcholná sezóna“.

Při požadavku na obsazení auta pouze čtyřmi osobami je doplatek za průvodcovské služby 3.500 Kč/os. Při nepožadování se nevybírá ani při nenaplnění plného obsazení vozidla.

Naprosto nezbytné je dodržovat striktní podmínky autopůjčovny, zejména maximální rychlost 80 km/h na šotolinových cestách a 120 km/h na asfaltových cestách. Tato offroad vozidla jsou vybavena „černou skřínkou“, v případě nehody a nedodržení těchto rychlostních limitů veškeré pojištění zaniká a vzniklou škodu je nutno uhradit v plné výši. S detailními podmínkami autopůjčovny seznámíme účastníky expedice ještě před uhrazením jakýchkoliv poplatků.

Najedeme cca 4 500 km, náklady na pohonné hmoty budou činit cca 2700 Kč/os. při 5 lidech v autě.

Stojí za to přemýšlet i o jednosměrné výpůjčce v Maunu či Kasane (Botswana) a vrácením aut v Johannesburgu nebo naopak. To by umožnilo ušetřit hodně kilometrů a času na přejezdech a naopak obohatit program expedice novými lokalitami v Botswaně, Namibii či Zimbabwe. Taková výpůjčka je však obvykle velmi drahá, za běžné ceny se nevyplatí o ní ani uvažovat. V případě brzkého naplnění expedice by bylo více času na nalezení výhodné nabídky v autopůjčovně či levného přeletu.

Cenu zpáteční letecké dopravy z Prahy do Johannesburgu odhadujeme na cca 16 000 Kč. Ekonomický smysl dává i letenka z Vídně za cca 13 000 Kč.

Ubytování

Kempujeme u KřovákůKaždé vozidlo bude vybaveno dvěma střešními stany pro celkem 4 osoby. Ve stanu je 6 cm silná pěnová matrace a kompletní lůžkoviny. Není je potřeba vyklízet, stany se dají složit i s nimi. Průvodce bude nocovat ve svém pozemním stanu. Pozemní stan bude muset mít i případná 5. osoba z druhého vozidla. Předpokládáme spravedlivé střídání účastníků v pozemním stanu.

Cena v kempu na noc mimo NP se pohybuje od 85 do 170 BWP/os., tj. cca 175-350 Kč. Kempování „nadivoko“ je v Botswaně zakázáno. Uvnitř národních parků v Botswaně je i prosté kempování velmi drahé, stojí 50 USD/os., v Zimbabwe 25 USD/os. Počítám se 4 přenocováními uvnitř národních parků v Botswaně a 4 v Zimbabwe. Za ubytování tak utratíme asi 9100 Kč.

Strava

GrilujemeBudeme si vařit v kempech, cena potravin je v Botswaně v průměru sice o něco nižší než u nás, ale na prvních několik dní je vhodné si vzít zásoby z domova, abychom se po příletu do Johannesburgu příliš nezdržovali velkými nákupy. Bude dost práce s přejímkou vozidel.

Ve větších městech jsou Choppies či jiné obchoďáky, u každé benzínky je rychlé občerstvení či krámek se základními potravinami a balenou vodou (1,5 l za cca 20 Kč, 1 kg místního sýra za cca 95 Kč, 12 vajec za 48 Kč, 500 g toustového chleba 14 Kč). Budeme určitě hodně grilovat, maso všeho druhu je velmi levné a všechny kempy jsou vybaveny tzv. „braai“ – „grilovišti“, pro „masožravce“ je dobrá zpráva to, že:

  • kuřecí prsa bez kosti stojí 85 Kč/kg,
  • zadní hovězí cca 70 Kč/kg
  • T-bone steak z býka cca 90 Kč/kg a
  • steak z kudu či jiné antilopy cca 140 Kč/kg.

Maso samozřejmě nepochází z divokých zvířat, antilopy jsou extenzivně chovány pro sportovní odstřel a maso na farmách či v soukromých rezervacích.

Večeře v restauraci stojí od 270 Kč. Celkovou sumu za stravu je těžké odhadovat, ortodoxní masožravci, kteří budou každý večer zapíjet grilované steaky výborným jihoafrickým vínem se budou pohybovat kolem 6000 Kč, abstinenti mohou něco ušetřit, vegetariáni nikoliv.

Ceny fakultativních výletů

  • Vyhlídkový let nad deltou Okavanga – 45 min za 2500 Kč
  • Plavba při západu slunce na řece Chobe – 3h za 455 Kč
  • Návštěva Viktoriiných vodopádů bez přenocování – cca 4000 Kč (včetně víz a dopravy)
  • Bungee jumping do Viktoriiných vodopádů – 4000 Kč
  • Let helikoptérou nad Viktoriinými vodopády – 15 min za 4000 Kč, 30 min za 7400 Kč

Vízum

Do JAR a Botswany máme bezvízový režim, do Namibie stojí vízum 45 EUR a zařizuje se na ambasádě v Berlíně či ve Vídni. Pomůžeme vám s jeho vyřízením. Do Zimbabwe stojí vízum 30 USD a dostaneme jej na hranicích.

Zdravotnické informace

Očkovat se doporučuje proti žloutence A a B.

Na severu Botswany, Namibie a Zimbabwe je vhodné používat antimalarickou profylaxi (Lariam, Malarone, Doxybene). Aktuální nákazovou situaci doporučujeme prokonzultovat s odborníky na každé Krajské hygienické stanici či Očkovacím středisku do zahraničí.

Předpokládáme, že vaše celkové náklady (včetně stravy, suvenýrů, výletů, apod.) na tuto expedici nepřevýší 75 000 Kč, zřejmě se budete pohybovat někde okolo 70 000 Kč. Fakultativní adrenalinové aktivity však mohou tento rozpočet výrazně zatížit. Naše nabídka je nesrovnatelná se zájezdy CK z důvodu mnohem zajímavějšího obsahu, stylu i ceny naší expedice Afrika – Botswana – safari & offroad.

Pro více informací o našich expedicích doporučujeme přečíst Pohodové expedice, Jak se přihlásit a Často kladené otázky.