Termín: není stanoven, cca 18 dní
Počet účastníků: 6-9 + 1 průvodce
Průvodce: Honza Žert
Náročnost: střední
Základní cena za účast na expedici (viz slevy): 16 500 Kč
Uzávěrka přihlášek: příjímáme nezávazné přihlášky
Nezávazně přihlásit

 

 

 

 

Země stolových hor, nádherných pláží a usměvavých lidí

Samotní Brazilci jezdí nejraději na dovolenou do státu Bahia. To vám poví každý! Tohle místo má prostě pro každého něco, ale ne jen tak ledajaké, obsahuje to nejlepší „něco“, co může Brazílie nabídnout. Je tu pulzující, nejkulturnější město Brazílie Salvador, barevné vesničky ve vnitrozemí, palmové pobřeží, písečné pláže, tropické ostrovy, podmořský život, čarokrásná krajina stolových hor, vodopádů a jeskyní, původní prales a především veselé obyvatelstvo a jeho kulinářské dobroty.

Nabízíme i druhou expedici do Brazílie, kde splujete část Amazonky a přes Rio de Janeiro zavítáte až na krásné pláže.

Deštný prales v údolí do Pati

Deštný prales v údolí do Pati

 

 • Salvador da Bahia. Historicky první hlavní město Brazílie, jehož koloniální centrum je zapsáno v seznamu UNESCO. Překvapí bás všudypřítomná africká kultura. Zatančíme si capoeiru s místními borci přímo na ulici. Užijeme pláží a západů slunce pod nejstarším majákem v Americe. Svezeme se výtahem, jenž spojuje dvě různá města. A možná navštívíme i woodoo-candomblé obřad, či trh se zvířaty určenými k obětování. V Salvadoru se stále něco děje a stát se toho součástí je otázka malé chvíle.
  Pelorinho - historické centrum Salvadoru

  Pelorinho – historické centrum Salvadoru

 • Národní park Chapada Diamantina. Kraj vyhlášených treků, divokých zvířat, stolových hor, tropického pralesa, krásných jeskyní s průzračnou vodou, ve kterých si zaplaveme a úžasných vodopádů, pod kterými se zchladíme, z nichž vodopád Fumaça je, s 380 metry, brazilský druhý nejvyšší. Noci strávíme v barevných vesničkách a přespíme u místních lidí. Do jednoho z údolích nevede žádná silnice, je přístupné pouze několikahodinovým trekem, který byl zařazem mezi ty nejkrásnější z celého světa a my tam strávíme dvě noci.
  Stolové hory v NP Chapada Diamantina

  Stolové hory v NP Chapada Diamantina

 • Ostrov Boipeba: Čeká nás jízda rychlým člunem na ukrytý ostrov v souostroví Tinharé, koupání a šnorchlování mezi korály u překrásných, nekonečných pláží, které omývá 28°C voda oceánu. Z okolních dunových kopců můžete přehlížet palmové háje. Jsou tu jen dvě malé vesničky a veškerý maloobchod a služby jsou v rukou místních rodin. Hotelové řetězce, či větší turistické projekty mají zákaz.
  Nekonečné pláže ostrova Boipeba v hlavní sezóně

  Nekonečné pláže ostrova Boipeba v hlavní sezóně

 • Praia do Forte: Rybářská vesnička, kde díky projektu TAMAR zblízka uvidíme majestátní mořské želvy, manty, ale i další ryby a mořské potvory, za jejichž záchranu místní bojují. Je tu spoustu krásných zákoutí k focení, sladkovodní laguna plná ptáků a na stromech roztomilé opice. Cestou navštívíme i místo vzniku hippie kultury v Brazílii, kde svého času pobývali Mick Jagger, Janis Joplin, nebo Roman Polanski.
  TAMAR - projekt na záchranu mořských želv v Praia do Forte

  TAMAR – projekt na záchranu mořských želv v Praia do Forte

Pokud zbyde čas, bude přát počasí a společně se domluvíme, můžeme podniknout i něco ze seznamu níže:

 • Fotbalový zápas místního klubu Bahia na jeho 60 tisícovém stadionu.
 • Výprava na kánoích po tropické řece k vodopádům a za vodními ptáky.
 • Úterní koncertní večery v ulicích starého města Salvadoru.
 • Open air koncert bubenické školy Olodum, jenž se stará o děti z ulice a účinkuje v brazilské verzi videoklipu M. Jacksona – They don’t care about us.
 • Morro de Sao Paulo, vesnička na ostrově s bohatým nočním životem a tirolesou – sjezd z hory do moře po ocelovém laně.
 • Itacaré, Mecca brazilských surfařů a dnešní hippie komunity, ideální místo na kurz surfování.
  Canyon-do-Buracão od Joao-Vicente

  Canyon do Buracão od Joao Vicente / CC BY 2.0

Co o expedici říkají naši účastníci?

Expedice do Brazílie byla mojí první návštěvou jihoamerického kontinentu, takže jsem vůbec netušila, co čekat. Protože Honza žije v Brazílii již řadu let, uměl připravit program tak, abychom viděli a navštívili všechny hlavní oblasti státu Bahia. Během cest jsme se také dozvěděli spoustu praktických informací o bahijské společnosti a navštívili jak turistická místa, tak i místa, kam se běžný turista moc nedostane. Cestování se Zirhamií mohu jen doporučit.

Lenka Havelková

Sú to expedície podľa mojej predstavy a nevidím na ních niečo meniť. Brazília nechala vo mne silný a nezabudnuteľný zážitok. Na sprievodcovi Honzovi som videl a cítil, že sa môžem v každej situácii na neho spoľahnúť. Celá skupina sa cítila pri Honzovi pohodovo a bezpečné. Bolo nám skrátka fajn.

Miroslav Antálek

Všechny reference z expedice do Brazílie si můžete přečíst zde.

Cena

V ceně expedice jsou zahrnuty naše průvodcovské služby (tj. vaše účast na expedici). Ostatní typy výdajů si budou účastníci platit jednotlivě na místě, proto níže uvádíme obvyklé ceny.

Ubytování

Barevné vesničky brazilského vnitrozemí

Barevné vesničky brazilského vnitrozemí

Budeme využívat turistických hostelů a rodinných ubytování, za noc v rozmezí 250-350 Kč za osobu, tj. max. 6000 Kč za celou dobu expedice. V údolí Vale do Pati budeme spát u místních lidí. Nezapomeťe si s sebou vzít lehký spacák či deku (pod 20°C teplota určitě nespadne) a pro jistotu i alumatku pod sebe. V hostelech je zvykem vydatná snídaně v ceně.

Strava

Trh zboží všeho druhu Feira do Sao Joaquim

Trh zboží všeho druhu Feira do Sao Joaquim

V extrémně chutných kombinacích africké a brazilské kuchyně si každý najde to své. Už samotné snídaně v hostelech bývají poměrně pestré na ovoce a různé pochoutky a džusy. Zkrátka tu nepřijdou masožrouti, ani vegetariáni.

Za kořením a rybami se vydáme na trh, jenž od dob objevení Ameriky neměl potřebu se nikterak měnit – tu dobu musí pamatovat minimálně polovina trhovců.

Navštívíme místní jednoduché boteco hospůdky ve favelách, kde nám zkušené tetky připraví speciality z mořských plodů, kokosového mléka, hovězího, vepřového, rýže, tropické ovoce, saláty a různé kombinace chutí, jenž si nezapamatujete, ale uslintnete ještě dva roky potom, nad tou bezva vzpomínkou.

Žádná návštěva Bahie není kompletní bez ochutnání feijoady, moqueca, či oblíbených krabů. V místní scéně jsou důležité i lokální fast food stánky s acarajé a čerstvými kokosy na zapití. Na městských plážích neuniknete pozornosti prodavačů sýrů na špejli, opečou je přímo před vámi a chutnají výborně!

Tradiční pochoutka acarajé servírovaná s typickým úsměvem

Tradiční pochoutka acarajé servírovaná s typickým úsměvem

Večer nesmí chybět ledově vychlazené pivo a drinky jako caipirinha, nebo caipirosca, připravené z čerstvých limetek a cashaçy – pálenky z cukrové třtiny. Takové věci obzvláště chutnají na plovoucím baru, při západu slunce, na ostrově Boipeba. Věděli jste, že nejlepší lidové pivo v Brazílii se jmenuje Bohemia?

Vyhlášené pochoutka - zmrzlina Acai od Cornelius Kibelka / CC BY 2.0

Vyhlášené pochoutka – zmrzlina Acai od Cornelius Kibelka / CC BY 2.0

 • Obědové menu – cca 120 Kč
 • Bufetové menu – cca 100 g / 25 Kč
 • Pochoutky na ulici – 30-50 Kč
 • 0,6 l místního piva v baru – 30-60 Kč
 • Caipirinha koktejl v baru – cca 60 Kč
 • 0,7 l láhev pálenky Cashça – 30 Kč
 • 1,5 l balené vody – 18 Kč

Očekáváme, že ceny za stravu nepřekročí 250-350 Kč/den, tj. cca 7000 Kč. Prodražit nám to může snad jen nadměrná degustace místních piv či koktejlů.

Doprava

Do Brazílie se přesuneme letecky z Prahy nebo při cenové výhodnosti z některého z okolních letišť. Cena se pohybuje mezi 16-24 tis. Kč.

Jediná možná forma pozemní dopravy na ostrově Boipeba - auta jsou zakázána!

Na ostrově Boipeba jsou auta zakázána

Na místě se budeme přepravovat ověřenými autobusy, jenž jsou obecně na velmi dobré úrovni. Více jak pár hodin v nich však nestrávíme. Využijeme i rychlý člun na cestě k tropickým ostrovům, trajekt v zálivu všech svatých, pro cestu na ostrov Itaparica a nějaké ty dodávky a taxíky – podle potřeby.

Na ostrově Boipeba nejsou auta (i když mají tam jeden zdravotnický off road), pokud by vás nebavilo chodit pěšky, můžete se svést na oslovi. Ohromnou výhodou této expedice je, že noční přejezdy, ani celodenní přesuny nás nečekají. Doprava nám z celkového času tolik nesežere a když ano, tak je na co koukat.

Celkově by nás pozemní doprava měla stát cca 5 000 Kč.

Ceny orientačně:

 • Transfer z/na letiště – 400 Kč
 • NP tam a zpět + přesuny – 1540 Kč
 • Boipeba (taxi, trajekt, bus, rychlý člun) – 980 Kč
 • Taxi po městě – 140 Kč

Ostatní výdaje

Příjemné koupání v jeskyních Chapada Diamantina od Rosanetur / CC BY 2.0

Příjemné koupání v jeskyních Chapada Diamantina od Rosanetur / CC BY 2.0

Výprava do jeskyní s průzračnou vodou, kde se můžeme vykoupat a která je spojená s výletem k vodopádům a západem slunce na vrcholu jedné ze stolových hor stojí cca 1500 Kč (Jedná se o soukromý pozemek, je třeba povolení, soukromou dopravu atd., nicméně celodenní chutné jídlo je v ceně).

Návštěva projektu TAMAR, jenž se zabývá záchranou mořských želv a dalších živočichů. Vstup i s dopravou do Praia do Forte cca 500 Kč.

Případné vstupy na fotbal, do klubu, na koncert, kurz surfování, capoeiry, atd. Cca 100-400 Kč/za aktivitu.

Oblíbená Capoeira v ulicích Salvadoru

Oblíbená Capoeira v ulicích Salvadoru

Náročnost

Expedice začíná a končí v poměrně pohodovém rytmu, jestli samby a nebo forró, to už necháme na vás. Všude se něco nachodí (denně 5-10 km, kdo chce může i více, možnosti jsou!), ale také je kde se schladit a to jak vnitřně, tak i z vnějšku, budeme objevovat pláže oceánu ukryté v pralese, nebo hospůdky v historickém centru Salvadoru.

Náročnější je návštěva stolových hor, kde nás čekají jak krátké denní výlety, tak i jeden třídenní přechod z hrany údolí dolů do pralesa a výstup na druhé straně. Kilometrově to vychází 16 km + 10 km + 17 km, na každou jednotlivou vzdálenost máme celý den a prostřední den lze i vynechat úplně a jen relaxovat u místních v čisté, tropické řece (bez piraňí, neboj!). Máš-li nějaké limity, neboj se je konzultovat s průvodcem.

Průvodce v žádném případě neposkytuje v dané destinaci služby horského průvodce ani vůdce . Předpokládá se, že účastník se umí pohybovat v horském prostředí po značených cestách s informačními tabulemi. V případě zájmu si účastníci expedice mohou na místě sjednat služby místního horského průvodce znalého místních poměrů. Průvodce je povinen pomoci se sjednáním této služby.

Počasí

Západ slunce za nejstarším majákem v Americe - Farol Da Barra, Salvador

Západ slunce za nejstarším majákem v Americe – Farol Da Barra, Salvador

Období od listopadu do března je letním obdobím na jižní polokouli. V Bahie se vyznačuje stálejším slunečným počasím a není tak vydatné na srážky. Nicméně, budeme se pohybovat v tropech a nepotkat nějaký ten deštík by snad byla i škoda. Že by snad ochladil vzduch, který má stabilně 28 – 31°C, toho se opravdu obávat nemusíte. Spíše ve městě uklidí ulice a v horách rozproudí vodopády. Romantické povahy si v něm zatančí a znalci si uspořádají miss mokré tričko, pokud najdou nějaké soutěžící. Nicméně minulý rok pršelo za celé léto asi jen třikrát…

Oblast stolových hor je ve vyšší nadmořské výšce, okolo 1500 m.n.m. a teploty v tomto období bývají mezi 20-30 stupni.

Bezpečnost

Atlantický deštný prales

Atlantický deštný prales

Co se týče osobní bezpečnosti, cestování ve skupině má určité výhody, nicméně vám na začátku cesty všem řekneme, jak se máte chovat, abyste riziko okradení nebo napadení zmenšili na minimum.

Brazílie svým turistům nastavuje v maximální možné míře svou vlídnou a pohostinnou tvář, avšak je minimálně vhodné mít podvědomí i o různých specifikách, které není třeba pokoušet, či se jim nevhodně vystavovat. To platí jak o městě, tak i o horách a pralese.

Očkování

Doporučujeme se naočkovat proti břišnímu tyfu, žloutenkám A+B a žluté zimnici. Svoji konkrétní situaci ale vždy raději zkonzultujte s lékařem. Je doporučené mít s sebou mezinárodní očkovací průkaz se zápisem očkování proti žluté zimnici.


Honza strávil v Bahie již téměř dva roky života. Se svou přítelkyní se potkal v Chile a přestěhoval se za ní do Brazílie. Pokud necestuje a neprovádí v jiných částech světa, užívá si naplno atmosféry afro-koloniálního Salvadoru a okolních hor a ostrovů. Hovoří brazilskou portugalštinou s typickým bahijským akcentem, který z úst gringa vyvolává úsměvy místních borců a borkyň. Budete mít takřka místního průvodce 🙂

Předpokládáme, že vaše celkové náklady na expedici včetně průvodcovských služeb, dopravy, ubytování, stravy, několika suvenýrů, výletů, atd. nepřekročí 60 000 Kč.

Pro více informací o stylu našich expedic doporučujeme přečíst Pohodové expedice, Fotografické expedice, Jak se přihlásit a Často kladené otázky.