Termín: není stanoven, 17-18 dní
Počet účastníků: 9-11 + 1 průvodce
Průvodce: Tomáš Veselý
Náročnost: pohodička
Základní cena za účast na expedici (viz slevy): 19 000 Kč
Uzávěrka přihlášek: přijímáme nezávazné přihlášky

 

 

 

Expedice do Dominikánské republiky

…aneb koktejl toho nejlepšího z Karibiku

Expedici do Dominikánské republiky si užijí hlavně ti, kdo chtějí Karibik poznat i „zevnitř“ a nebaví je jen se válet na pláži. Tato země se pyšní neuvěřitelnou a v Karibiku zcela výjimečnou zeměpisnou pestrostí – od vysokých hor, tropických pralesů a národních parků s nepřeberným množstvím fauny a flóry až po nejčistší a nejkrásnější pláže světa. Kam se společně vydáme?

Punta Cana (foto Punta Cana - Dominican Republic od Roozbeh Rokni - CC BY-ND 2.0)

Punta Cana (foto Roozbeh Rokni – CC BY-ND 2.0)

  • Pokocháme se nádhernými scenériemi národního parku Los Haitises, který tvoří několik ostrovů pokrytých džunglí a rozlehlé mangrovy. Záběry odtud možná znáte z filmu Jurský park. V tomto jedinečném životním prostředí budeme z lodi pozorovat více jak stovku druhů ptactva a když budeme mít štěstí i kapustňáky a mořské želvy. Při cestě do jeskyní s kresbami původních obyvatel Tainů a plných netopýrů se o nás třeba otře i hroznýš 🙂
  • Na poloostrově Samaná se vydáme objevovat dokonale kýčovité pláže s průzračnou vodou. Vychutnáme si cestu k národnímu skvostu – vodopádu Salto El Limón (42 m), která vede přes subtropický lesnatý porost s exotickými plodinami jakými jsou papája, kakao nebo ananas.
  • V hlavním městě Santo Domingo se střetává africká a evropská kultura s původní latinskoamerickou a my budeme mít možnost zapojit se do života domorodců, kteří žijí své životy na ulici, nikoliv za zdmi jak u nás. V samém centru města budeme ohromeni historií amerického kontinentu, protože právě zde začala španělská kolonizace.
  • V oblasti Cordillera Central poznáme pravý dominikánský venkov. Vydáme se na túry v okolních horách, do národního parku Valle Nuevo a za vodopády, projdeme se skrz kávové plantáže a prozkoumáme místní venkovské trhy.  Díky vyšší nadmořské výšce a svěžímu klimatu si odpočineme od vedra ve zbytku země.
Všudepřítomná exotika .... (foto Mountain Safari - Dominican Republic od Linda Fretwell - CC BY-ND 2.0)

Všudepřítomná exotika …. (foto Linda Fretwell – CC BY-ND 2.0)

Podle společné domluvy a možností můžeme podniknout i něco z následujících aktivit:

  • V některé z mnoha místních tabacaleras (továren na doutníky) se dozvíme vše o jejich výrobě včetně prohlídky výrobního procesu. Kdo bude chtít, bude si moci zkusit umotat vlastní a odnést jako suvenýr.
  • Během jednoho dne se můžeme sklouznout po sedmadvaceti vodopádech do průzračných jezírek v rezervaci Damajagua.
  • Osvěžíme se koupačkou u moře na ostrově Saona, který je ztělesněním ráje na zemi s bělostnými plážemi a hustými palmovými háji.
  • V Puerto Plata vystoupáme k soše Krista Spasitele, která je věrnou kopií její slavnější předlohy v Rio de Janeiru. Z vrcholu si vychutnáme majestátní výhledy na město a pláže pod námi.
  • Vykoupeme se v Laguně Dudú – jednom z mála dominikánských cenotes (zatopené krasové jeskyně s provalenými stropy a s průzračnou vodou).
  • Bez prohlídky palírny a degustace vynikajícího karibského rumu bychom domů prostě nemohli 🙂
Panenská pláž na ostrově Saona (foto Saona Island V od Ian Bruce - CC BY-ND 2.0)

Panenská pláž na ostrově Saona (foto Saona Island V od Ian Bruce – CC BY-ND 2.0)

Covid-19

Pro vstup do Dominikánské republiky ani pro pobyt na ostrově není vyžadován negativní test ani očkovací certifikát.

Cena

V ceně expedice jsou zahrnuty naše průvodcovské služby (tj. vaše účast na expedici). Ostatní typy výdajů si budou účastníci platit jednotlivě na místě, proto níže uvádíme obvyklé ceny.

Ubytování

Venkov takový jaký je (foto Dominican Republic od Rick Sharloch - CC BY-ND 2.0)

Venkov takový jaký je (foto Dominican Republic od Rick Sharloch – CC BY-ND 2.0)

Budeme spát v levných hotýlcích a guesthousech. Cena ubytování by se měla pohybovat do 550 Kč na osobu na noc a celkově bychom se za ubytování měli vejít do 8000 Kč. Snídaně obvykle není zahrnuta v ceně ubytování.

Strava

Levné a chutné jídlo seženeme v jídelnách pro místní zvaných comedores, kde utratíme cca 60-90 Kč za obědové menu. Na luxusnější jídlo (např. mořské plody) si zajdeme do restaurace, kde jsou však ceny o něco vyšší než u nás (250 – 350 Kč). Pivo je cca za 50 Kč, balená voda za 13 Kč.

Určitě ochutnáme dominikánské národní jídlo bandera dominicana (v překladu dominikánská vlajka) s červenými fazolemi, bílou rýží a typicky okořeněným masem. Milovníci fast-foodu ocení všudepřítomné smažené kuře „z ulice“.

Litr rumu nejznámějších značek Brugal a Barcelo tady vyjde na necelé dvě stovky korun. Celkově by částka za jídlo a pití neměla přesáhnout 8 000 Kč. V případě nadměrnější konzumace alkoholických nápojů se tato částka může navýšit.

Doprava

Goticko-maurský palác Alcázar de Colón v Santo Domingu (foto Dominican-Republic - Santo Domingo: Alcázar de Colón in Ciudad Colonial od Reinhard Link - CC BY-ND 2.0)

Goticko-maurský palác Alcázar de Colón v Santo Domingu

Poletíme z Prahy s největší pravděpodobností přímo do Punta Cany za obvyklou cenu 22 000 Kč. Samozřejmě se pokusíme najít „akční“, tj. cenově zvýhodněné letenky, ale nedá se na to 100 % spoléhat.

Po ostrově budeme cestovat místními autobusy „guagua“, které si pronajmeme celé pro sebe. Při delších přesunech využijeme komfortnější autobusy anebo pronajmeme celý minibus. Předpokládáme, že celkové náklady za místní dopravu nepřekročí 4 000 Kč.

Vízum

Vízum do Dominikánské republiky není potřeba, při vstupu do země se platí po 10 USD za turistickou kartu, která však bývá zpravidla zahrnuta v ceně letenky.

Ostatní výdaje

Na vstupy do památek, národních parků a za další aktivity např. výlet na ostrov Saona, vstup k vodopádům atp. si rezervujte 5000 – 6000 Kč.

Počasí

Do Dominikánské republiky budeme cestovat mimo období dešťů, takže nás čekají krásné slunečné dny, nicméně i tak nás nějaká ta průtrž může zastihnout. Teploty na pobřeží budou oscilovat mezi 20-32 °C, v horách můžou jít v noci dolů až k 10 °C.

Rum Brugal (foto Brugal Rum od Stephanie - CC BY-ND 2.0)

Rum Brugal (foto Brugal Rum od Stephanie – CC BY-ND 2.0)

Očkování

Doporučuje se mít očkování proti tetanu, žloutenkám A i B a břišnímu tyfu. Každý účastník by však měl včas před začátkem expedice konzultovat své individuální potřeby s lékařem.

Náročnost

Expedice bude pohodová, nejnáročnější část bude trekking v pohoří Cordillera Central, kde nás čeká několik jednodenních výletů, tj. účastník by měl být schopen ujít 10 km za den s lehkým batohem ve zvlněném terénu. Dále bude několik menších výšlapů v pralese, kde se vlivem vlhkého a horkého klimatu docela zapotíme, ale půjdeme opět nalehko a vzdálenosti nebudou nijak drakonické.

Průvodce v žádném případě neposkytuje v dané destinaci služby horského průvodce či vůdce a účastník tuto službu od průvodce nevyžaduje. Na určitou část expedice nebo jiné dobrovolné aktivity, kdy se předpokládá pohyb v horském prostředí, si účastníci mohou na místě objednat služby místního horského průvodce znalého místních poměrů.

Los Haitises (foto Los Haitises od K@amphuis - CC BY-ND 2.0)

Los Haitises (foto Los Haitises od K@amphuis – CC BY-ND 2.0)

Internet

V hotelech je většinou k dispozici WiFi, nicméně rychlost a spolehlivost takového připojení nebývá valná. Lepší je proto si pořídit místní SIM kartu s daty. Za 2 GB na 30 dní zaplatíte zhruba 150 Kč.


Předpokládáme, že celkové náklady expedice (tj. včetně letenky, průvodcovských služeb, místní dopravy, stravy, vstupů, atd.) nepřesáhnou 70 000 Kč. Částku může navýšit častější stravování v restauracích či větší spotřeba alkoholu.

Pro více informací o stylu našich expedic doporučujeme přečíst Pohodové expediceFotografické expediceJak se přihlásit a Často kladené otázky.