Termín: nebyl stanoven
Počet účastníků: 5-9 + 1 průvodce
Průvodce: Iveta Čajková
Náročnost: pohodička
Základní cena za účast na expedici (viz slevy): 13 000 Kč
Uzávěrka přihlášek: příjímáme nezávazné přihlášky

 

 

 

Expedice do Dominikánské republiky

…aneb koktejl toho nejlepšího z Karibiku

Expedici do Dominikánské republiky si užijí hlavně ti, kdo chtějí Karibik poznat i „zevnitř“ a nebaví je jen se válet na pláži. Tato země se pyšní neuvěřitelnou a v Karibiku zcela výjimečnou zeměpisnou pestrostí – od vysokých hor, tropických pralesů a národních parků s nepřeberným množstvím fauny a flóry až po nejčistší a nejkrásnější pláže světa. Kam se společně vydáme?

Punta Cana (foto Punta Cana - Dominican Republic od Roozbeh Rokni - CC BY-ND 2.0)

Punta Cana (foto Roozbeh Rokni – CC BY-ND 2.0)

 • Vystoupíme na nejvyšší horu celého Karibiku Pico Duarte (3098 m.n.m.). Během dvoudenního treku v tropickém pralese budeme mít skvělou příležitost pozorovat dobře maskované papoušky, datly, hutie i nezahlédnutelné kolibříky. Navíc, východ slunce z „karibské střechy“ nám bude odměnou a nezapomenutelným zážitkem.
 • Pozorování dvacetitunových keporkaků předvádějících akrobatické kousky před svými budoucími manželkami bude strhující podívaná. Víme, jak pomoci štěstěně, abychom je spatřili.
 • Pokocháme se nádhernými scenériemi národního parku Los Haitises, který tvoří několik ostrovů pokrytých džunglí a rozlehlé mangrovy. Záběry odtud možná znáte z filmu Jurský park. V tomto jedinečném životním prostředí budeme z lodi pozorovat více jak stovku druhů ptactva a když budeme mít štěstí i kapustňáky a mořské želvy. Při cestě do jeskyní s kresbami původních obyvatel Tainů a plných netopýrů se o nás třeba otře i hroznýš 🙂
 • Přesvědčíte se o tom, že ty nejlepší doutníky jsou z Dominikánské republiky, byť ty nejznámější pochází z Kuby. Dokonce si zkusíte nějaký ten doutníček uválet.
 • Bez prohlídky palíren a degustace rumů všech možných značek bychom domů prostě nemohli 🙂
Všudepřítomná exotika .... (foto Mountain Safari - Dominican Republic od Linda Fretwell - CC BY-ND 2.0)

Všudepřítomná exotika …. (foto Linda Fretwell – CC BY-ND 2.0)

Podle společné domluvy a možností můžeme podniknout i něco z následujících aktivit:

 • V hlavním městě Santo Domingo se střetává africká a evropská kultura s původní latinskoamerickou a my budeme mít možnost zapojit se do života domorodců, kteří žijí své životy na ulici, nikoliv za zdmi jak u nás. V samém centru města budeme ohromeni historií amerického kontinentu, protože právě zde začala španělská kolonizace. Sáhneme si i na torzo stromu, ke kterému byla uvázaná loď Santa María Kryštofa Kolumbuse – Santo Domingo bylo totiž založeno v roce 1496, pouhé 4 roky po objevení Ameriky.
 • Vychutnáme si cestu k národnímu skvostu – vodopádu Salto El Limón (42 m), která vede přes subtropický lesnatý porost s exotickými plodinami jakými jsou papája, kakao nebo ananas.
 • Enriquillo je největším solným jezerem Karibiku (350 km2) a současně nejnižším karibským bodem (40 m pod úrovní moře).
 • Osvěžíme se koupačkou u moře na ostrovech Saona a Catalina, které jsou ztělesněním ráje na zemi s dokonale kýčovitými plážemi.
 • Během jednoho dne se můžete sklouznout po sedmadvaceti vodopádech do průzračných jezírek v rezervaci Damajagua.
 • Chcete tančit merengue? To není jen tanec, to je prý podstata dominikánské nátury. V rámci nočního života si ho může vyzkoušet prostě každý!
 • Osamělá, desetikilometrová pláž Orlí zátoka – Bahía de las Águilas – ráj na zemi daleko od civilizace

Cena

V ceně expedice jsou zahrnuty naše průvodcovské služby (tj. vaše účast na expedici). Ostatní typy výdajů si budou účastníci platit jednotlivě na místě, proto níže uvádíme obvyklé ceny.

Ubytování

Venkov takový jaký je (foto Dominican Republic od Rick Sharloch - CC BY-ND 2.0)Budeme spát v hotýlcích, gueshousech nebo i u místních. Není třeba brát stan, postačí spacák, kdo nedá jednu noc na tvrdé podlaze i karimatka. V horách přespíme v chatě pro turisty, přičemž počítejte s tím, že v noci tam teplota klesá až k 0°C). Cena ubytování by se měla v průměru pohybovat kolem 400 Kč na osobu na noc, tj. celkově kolem 7 000 Kč.

Strava

Běžně si budeme nakupovat v místních obchodech zvaných mercado, kde ceny jsou podobné těm našim. V restauracích jsou ceny vyšší než u nás (200 – 800 Kč), ale vydatně, zdravě a chutně se najíme i na ulici. Pivo je cca za 50 Kč, balená voda za 13 Kč. Rum Brugal (foto Brugal Rum od Stephanie - CC BY-ND 2.0)Určitě ochutnáme dominikánské národní jídlo bandera dominicana (v překladu dominikánská vlajka) s červenými fazolemi, bílou rýží a typicky okořeněným masem. Milovníci fast-foodu ocení všudepřítomné smažené kuře „z ulice“. Litr rumu nejznámějších značek Brugal a Barcelo tady vyjde na dvě stovky, u nás za stejné množství zaplatíte okolo tisícovky. Počítejte s denní útratou za jídlo a pití 200 – 400 Kč. Celkově by částka za jídlo a pití neměla přesáhnout 7 000 Kč a to se nebudeme nijak krotit. V případě nadměrnější konzumace alkoholických nápojů se tato částka může navýšit.

Doprava

Poletíme z Prahy s největší pravděpodobností přímo do Santo foto Catalina Island od Jaydee! - CC BY-ND 2.0Dominga za obvyklou cenu 15 000 Kč. Samozřejmě se pokusíme najít „akční“, tj. cenově zvýhodněné letenky, ale nedá se na to 100% spoléhat. Po ostrově budeme cestovat místními autobusy “guagua”, při delších (nočních) přesunech využijeme komfortnější, ale dražší autobusy anebo pronajmeme celý minibus-taxi. Při výstupu na Pico Duarte se budeme moci svézt na mule, samozřejmě za úplatu. Nepředpokládáme, že by celkové náklady za místní dopravu přesáhly 3 000 Kč.

Ostatní výdaje

Vízum do Dominikánské republiky není potřeba, při vstupu i výstupu do země se platí po 10 USD za turistickou kartu. Na vstupy do památek, národních parků a za další aktivity např. plavba za velrybami, výstup na horu Pico Duarte apod. si rezervujte cca 5000 Kč.

Počasí

Nejlepší doba k návštěvě Karibiku včetně Dominikánské republiky je mezi listopadem a dubnem kdy je suché a slunečné počasí. Večerní teploty většinou neklesají pod 19°C, nicméně v horách můžou jít dolů až k 0 °C.

Ostrov Catalina (foto CATALINA od Jared eberhardt - CC BY-ND 2.0)

Goticko-maurský palác Alcázar de Colón v Santo Domingu (foto Reinhard Link – CC BY-ND 2.0)

Očkování

Speciální očkování není třeba, i když očkování proti žloutence typu A i B se pro exotické země doporučuje vždy. V posledních měsících byly v Dominikánské republice zaznamenány případy nákazy virem zika, který může představovat nebezpečí zejména pro těhotné ženy. Pro ostatní, virus jako virus 🙂

O trekování

Průvodce v žádném případě neposkytuje v dané destinaci služby horského průvodce či vůdce a účastník tuto službu od průvodce nevyžaduje. Na určitou část expedice nebo jiné dobrovolné aktivity, kdy se předpokládá pohyb v horském prostředí, si účastníci mohou na místě objednat služby místního horského průvodce znalého místních poměrů.

Internet

Vysokorychlostní internetové připojení je běžně dostupné v internetových kavárnách, cena za hodinu připojení se pohybuje okolo 1–4 USD. V guesthousech není WIFI obvyklá, ale lze si koupit placenou telefonní kartu Orange s přenosnou WIFI cca za 15 USD na týden. Mobilní signál může v některých oblastech kolísat.


Iveta byla v Dominikánské republice dvakrát a španělsky plynule nehovoří, budete tak mít názornou ukázku, že se dá v pohodě procestovat a poznat cizí zemi bez perfektní znalosti místního jazyka. Cílem této expedice je poznat, že Domikánská republika nemá jen populární bílé pláže, ale „zvednout pokličku“ a poznat tuto zemi a její obyvatele v celé její kráse, rozmanitosti a ryzosti. Budeme cestovat s cílem si expedici maximálně užít, prožít a odvézt si nezapomenutelné zážitky. Proto i upřednostníme zážitky před komfortem, ale vše na pohodu 🙂

Předpokládáme, že celkové náklady expedice nepřesáhnou 51 000 Kč. Částku může navýšit častější stravování v restauracích, větší spotřeba alkoholu či nečekané vstupné, ale pravděpodobně budeme pod touto cenou.

Pro více informací o stylu našich expedic doporučujeme přečíst Pohodové expediceFotografické expediceJak se přihlásit a Často kladené otázky.