Počet účastníků: 7-9 + 1 průvodce
Průvodce: Michal Guzi
Náročnost: pohodička
Základní cena za účast: 16 500 Kč
Uzávěrka přihlášek: přijímáme nezávazné přihlášky
Hlavní body expedice na Filipíny
Expedice je určena pro milovníky moře, protože samotné Filipíny se rozkládají na více než 6500 ostrovech a moři se uniknout prostě nedá. Tak, jak moře vstupuje do životů místních, vstoupí i do naší výpravy. Expedice bude probíhat zejména v centrální části Filipín, ale přesuneme se i do západní části do krasových oblastí ostrova Palawan.
- Korálové útesy kolem ostrova Apo – spousta mořských želv, korálové podvodní „louky“ v téměř nedotčeném podvodním ekosystému
- Národní park Twin lakes a třídenní trek na horu Talinis (1903 m. n. m.) – na ostrově Negros vystoupáme džunglí k horským jezerům, kde v úchvatných scenériích za zvuků džungle splyneme na noc s přírodou.
- Krasová oblast s tisíci ostrovy El Nido a malebnými zátokami velmi podobná vietnamské Ha Long Bay. Bílé pláže, průzračná voda, dechberoucí výhledy, jeskyně a vápencové skály.
- Podzemní řeka v Sabang – právem zapsaná na seznamu UNESCO jako jeden ze sedmi přírodních divů světa. Vápencový podzemní labyrint obklopený mangrovy, pralesem a překrásnými plážemi, po kterých se prohání varani.
- Trekking kolem Osmena Peak – jednodenní trek na Osmena peak, který je nejvyšším bodem ostrova Cebu a nabízí dechberoucí výhledy na okolní ostrovy provincie Visayas.
K tomu všemu se nám povede uskutečnit i něco z vedlejších aktivit. Kolik toho bude uvidíme dle časových možností, chuti a naší domluvy.
- vyzkoušíme canyoning, během kterého budeme za účasti místního průvodce skákat z vodopádů a peřejí Kawasan falls
- do noci, za svitu milionů hvězd, se prohřejeme v horkých vulkanických jezírkách daleko od posledních obydlí městečka Dauin pouze za zvuku horské řeky a nočních ptáků
- navštívíme bezpočet místních marketů,
- nakoukneme jedním okem na oblíbenou filipínskou kratochvíli – kohoutí zápasy
- doceníme chuť výborných a směšně levných filipínských rumů nebo si necháme napravit tělo relaxační masáží před večerním programem – karaoke
- vyzveme místní teenagery na krátký zápas v basketbalu, který se hraje na Filipínách na každém kroku stejně jako fotbal v Evropě
- můžeme vyzkoušet přístrojové potápění na korálovém útesu, který je oproti jiným místům v jihovýchodní Asii stále velmi zachovalý jen pár metrů od břehu
Co o expedici na Filipíny říkají naši účastníci?
Reference dalších účastníků minulé expedice na Filipíny naleznete zde.
Termín
Odlet na expedici očekáváme začátkem března a délka expedice bude cca 17-19 dní. Přesný termín se určuje podle časových možností účastníků a cen letenek.
Cena
V ceně expedice jsou zahrnuty průvodcovské služby (tj. vaše účast na expedici). Ostatní typy cestovních služeb se budou zařizovat na místě podle potřeb účastníků expedice. Jednotlivé výdaje si účastníci budou platit sami, proto níže uvádíme jejich obvyklé ceny.
Ubytování
Během expedice budeme využívat zejména nabídky rodinných guesthousů a bungalovů a budeme se stranit resortů. Spí se ve zděných i bambusových bungalovech většinou po dvou lidech (někde společná, někde oddělené postele 300 – 700 Kč za pokoj). Když to bude situace vyžadovat, nepohrdneme ani společnou noclehárnou (150 Kč/lůžko) nebo čistým, avšak cenově dostupným hotelem ve městě (500 Kč/pokoj).
Na Filipínách jsou i levné pokoje na dobré úrovni, vše je opravdu čisté, byť jednoduše zařízené. Během třídenního treku (3D/2N) na horu Talinis se spí ve stanech, které si vypůjčíme od místního turistického klubu.
Odhadujeme, že celková cena za ubytování nepřesáhne 7 000 Kč za osobu.
Strava
Filipínská kuchyně není tak pestrá a chutná jako například vietnamská či thajská, ale čas od času narazíte na region, ve kterém si vysloveně pochutnáte. Zejména na méně turistických místech je obtížné sehnat chutné a vydatné vegetariánské jídlo.
Filipínci milují vepřové a kuřecí maso; po celé zemi jsou rozeseté tzv. eatery, ve kterých jsou předem připravené pokrmy za nízké ceny (50-100 Kč za tři talíře plného jídla), jídla však nejsou kořeněná, dochucovadlům vévodí sůl, sójovka a chili. Velmi oblíbenými pokrmy jsou grilovaná kuřata, masové koule, fazolové saláty, smažené nudle či všudypřítomná polévka s mungo klíčky. Přílohám vévodí rýže a nudle – jsme přeci v Asii.
V čem Filipínci vynikají je vaření piva a výroba rumu (a samozřejmě jejich konzumace). Po celé zemi posedávají místní a pijí u obchodů lahváče – točené pivo je vzácné. Litrová láhev velmi chutného San Miguelu pils vyrobeného na Filipínách stojí 50 Kč. Velká láhev pětiletého rumu Tanduay je dokonce ještě levnější!
V každé vesničce jsou velmi oblíbené pekárny, kde si za 2 Kč koupíte místní koblihu – ensaymada, skořicového šneka nebo cupcake. Nejlevnější a nejchutnější restaurace (eatery) jsou rozeseté kolem trhů, což je i jediné místo, kde si koupíte místní tropické ovoce.
Celkovou cenu za stravu (bez alkoholických nápojů) odhadujeme na 7 000 Kč. Záležet bude zejména na tom, jak rychle se přejíte rýže a jak často se vám bude chtít zamířit někam na burgery či pizzu. Konečný rozpočet na stravování, tj. včetně konzumace alkoholických nápojů, si musí každý navýšit dle své žízně.
Doprava
Nejlepším výchozím bodem pro naši expedici je město Cebu. Budeme se snažit hledat letenky s odletem z Prahy a ideálně s jedním přestupem. Rozumně většinou vychází Turkish Airlines nebo China Airlines (taiwanské aerolinky). V obou případech budeme nejspíš mít několik hodin na prohlídku Istanbulu, resp. Taipej, což je vždy příjemné zpestření při cestě domů.
Celková cena za zpáteční letenku je poměrně proměnlivá, pohybuje se od 17 do 22 000 Kč. Čím dřív bude známé složení skupiny, tím větší šance je narazit na nějakou slevovou akci. Obě aerolinky jsou spolehlivé a taiwanské v posledních letech u průvodce snad nejoblíbenější.
Pro naplnění našeho zamýšleného itineráře nás čekají dva vnitrostátní přelety mezi ostrovy Cebu – Palawan. Cena za tyto dva vnitrostátní lety by měla být cca 3000 Kč.
Hlavní místní dopravou naší expedice budou autobusy, tříkolky a půjčené skútry, na kterých budeme občas podnikat jednodenní výlety po okolí. Z tohoto důvodu by měl každý účastník expedice (nebo alespoň jeden v případě dvojice) zvládat jízdu na skútru 125 ccm. I pro naprostého začátečníka je však ovládání těchto automatických skútrů velmi jednoduché – i v našich dalších asijských expedicích zvládají řízení i naprostí začátečníci. Pravidlem číslo jedna je bezpečnost, která souvisí s ukázněností a pokorou.
Kromě měst, kterým se budeme pokud možno vyhýbat jsou filipínské silnice v dobrém stavu (někdy překvapivě lepší než venkovské ve Středočeském kraji) a nejsou zaplněné tak jako například na Bali. Jízda je zážitek sám o sobě a každý si ji hned zamiluje. Tam, kde to bude dávat smysl v klasickém poměru cena/výkon využijeme služeb místního taxi.
Předpokládejme, že za místní dopravu včetně dvou zmíněných letů necháme zhruba 6500 Kč.
Ostatní výdaje
- Třídenní trek na Talinis včetně půjčeného vybavení, jídla, nosičů, dopravy a horského průvodce – 2500 Kč
- půjčení motorky – 150 Kč/den
- přístrojové potápění (pro účastníky, kteří se nikdy nepotápěli a nemají licenci) – 1400 Kč
- přístrojové potápění s licencí – 600-900 Kč/ponor
- canyoning – 1000 Kč
- půjčení masky a šnorchlu – cca 150 Kč/den
- masáž – 250 Kč/h
- výlet na kajaku – 400 Kč/den
Vízum
Víza jsou pro občany České republiky zdarma (příletové na 30 dní), pro občany Slovenska zdarma na 21 dní.
Očkování
Na Filipíny se doporučuje očkování proti žloutence typu A+B a proti břišnímu tyfu. Některé servery doporučují i vzteklinu, avšak to je na uvážení každého účastníka, protože samotné očkování proti vzteklině jen prodlužuje nutný dojezd do nemocnice z 24 na 72 hodin a v případě této expedice budeme vždy jen pár hodin jízdy od oblastní nemocnice. Je dobré si před cestou zkontrolovat očkování proti tetanu.
Jelikož se budeme pohybovat po Filipínách v období sucha, riziko malárie je velmi nízké. Brát preventivní antimalarika nedoporučujeme, protože někdy v těle natropí větší neplechu než samotná malárie. Pokud máte obavy, poraďte se se svým lékařem.
Náročnost
Expedice po Filipínách není fyzicky náročná. Nejvíce budeme „bojovat“ s horkem a s hlídáním tekutin, aby nedošlo k dehydrataci. V plánu jsou dva výlety. Na hlavní trek si najmeme místního průvodce a nosiče, kteří nám ponesou lůžkoviny (Stany, spacáky, karimatky) a jídlo. Svačinu, oblečení, osobní věci a vodu si poneseme sami a zbytné věci zanecháme pod kopcem. Trek na horu Talinis je fyzicky náročný, ale průvodce zajistí neúčastníkům náhradní program, pokud rozhodne, že na to fyzicky nemají.
Účastník expedice by měl být schopen zvládnout dva dny po sobě ujít cca 8 hodin s batohem na zádech po vyšlapaných cestičkách v horské džungli. Pokud by někdo z účastníků preferoval víc relaxace a míň potu v džungli, může na nás počkat pod kopcem na černých vulkanických plážích ve stínu akácií nebo objevovat podhorská políčka a poznávat způsob života místních obyvatel.
Jak už bylo zmíněno, každý účastník by měl být schopen řídit skútr. Podle konečného počtu řízení schopných členů expedice můžeme počet řidičů zredukovat na jednoho do dvojice, avšak moto-řidiči budou mít pro účast v expedici přednost.
Nečekají nás žádné přejezdy autobusy či trajekty delší než 6 hodin (samozřejmě kromě dlouhého mezikontinentálního letu Praha – Cebu).
Pokud máte obavy, zda expedici zvládnete, raději nám předem napište a popište svůj stav a zkušenosti.
Průvodce v žádném případě neposkytuje v dané destinaci služby horského průvodce ani vůdce . Předpokládá se, že účastník se umí pohybovat v horském prostředí po značených cestách s informačními tabulemi. V případě zájmu si účastníci expedice mohou na místě sjednat služby místního horského průvodce znalého místních poměrů. Průvodce je povinen pomoci se sjednáním této služby.
Bezpečnost
Filipíny jsou považovány za bezpečnou zemi. Bezpečnostní riziko je zejména na ostrově Mindanao, kde čas od času probíhají bojůvky mezi vládními vojáky a islámskými separatisty. Do této části Filipín však nepojedeme. V turistických oblastech může dojít k riziku okradení zejména podnapilých turistů (v barech, klubech atp.). Nesmíte dát zlodějům příležitost si na vás něco vzít a doporučuje se nosit u sebe menší obnos peněz.
Filipíny jsou chudá země a pokud v baru budete mávat nejnovějším telefonem za tisíc dolarů či plnou peněženkou, může se stát, že vám toto zdánlivé bohatství bude někdo kolem vás závidět až moc…
Počasí
Na konci března a v dubnu na Filipínách převládá slunečné počasí. Někdy až moc. Slunce žhne a přes poledne je nejlepší být schovaný někde poblíž vody či v horách či se nechat ovívat na sedle motorky. Jelikož je však počasí celkově nepředvídatelné a klima se v posledních letech dost mění, může se stát, že nám občas i zaprší. Celkově by nám však rozmary počasí neměly narušit náš harmonogram.
Teplota přes den bude kolem 30°C ve stínu, v noci spadne na zhruba 25°C. V horách je samozřejmě o něco chladněji a pod vrcholem Talinis se noční teploty pohybují kolem 17°C.
Budeme se potit. Hodně potit. Na každém kroku jsou však prádelny nebo nám správcová v bungalovu velmi ráda něco přepere. Nedoporučujeme vozit a tahat s sebou krosnu plnou oblečení. Zde platí klasické – nenos dříví do lesa. Na Filipínách je oblečení velmi levné a kvalitní, takže pokud nám bude něco chybět, můžeme operativně vyřešit a navíc si odvezeme vkusný suvenýr (například vkusné triko s potiskem nějaké zajímavosti Filipín je za cca 130 Kč).
Internet
Ve většině restaurací a ubytovacích zařízení funguje WiFi proměnlivé rychlosti. Pokud někdo touží být v každodenním kontaktu s domovem a sdílet skvělé zážitky, které spolu zažijeme, průvodce vám pomůže s nákupem místní SIM karty. SIM funguje zejména v obydlených oblastech velmi dobře (pokrytí 4G) a 2 GB dat na týden vyjdou na směšných 50 Kč. Při treku v horách počítejte se slabým nebo žádným pokrytím (3 dny z celkové délky expedice).
Průvodce Michal strávil na Filipínách tři roky a naprostou většinu míst, kam míříme, již několikrát navštívil, což bude napomáhat plynulejšímu průběhu expedice.
Jeho cílem je ukázat účastníkům Filipíny ze všech možných úhlů a vychutnat si tuto pohostinnou asijskou zemi ještě předtím, než bude zaplavena dychtivými turisty z celého světa. Části Filipín, které vám ukážeme stále čekají na své objevení a díky tomu se na vás místní stále smějí, děti na vás z dálky mávají a někdy máte pocit, že jste první Evropan v těchto končinách.
Oproti jiným zemím v jihovýchodní Asii naprostá většina Filipínců mluví obstojně anglicky a díky španělské kolonizaci je nám jejich kultura i přes ohromnou vzdálenost překvapivě blízká. Spousta cestovatelů srovnává Filipíny s Thajskem před 20 lety, kdy turismus v této hlavní asijské destinaci začínal.
Předpokládáme, že celkové náklady na expedici (průvodcovské služby, letenka, doprava, ubytování, strava, výlety atd.) se budou pohybovat kolem 54 000 Kč.
Pro více informací o našich expedicích doporučujeme přečíst Pohodové expedice, Fotografické expedice, Jak se přihlásit, Reference a hlavně Často kladené otázky.