Termín: 16. – 30. července 2024
Počet účastníků: 8-11 + 1 průvodce
Průvodce: Jurek Szurman
Náročnost: střední (trekování)
Základní cena za účast na expedici (viz slevy): 12 000 Kč
Uzávěrka přihlášek: poslední 1 místo volné

Hlavní body expedice na Kavkaz

Expedice do Gruzie osloví především milovníky vysokých hor, rozmanitých přírodních scenérií a zážitků. Stanou se z nás hledači zapadlých klášterů kdesi v kopcích Vysokého Kavkazu a neúnavní ochutnávači vína vzhledem k faktu, že právě tady se nachází kolébka celé vinařské tradice. Tato expedice je tak nabitá programem, že nebudete mít moc času na odpočinek 🙂

Hora Kazbek

Hora Kazbek se svými 5034 metry dominuje místní krajině

Co nás tedy v Gruzii čeká a nemine?

 • Trekování ve Vysokém Kavkazu – navštívíme oblast Svanetie, kde absolvujeme krásný pohodový trek mezi horskými vesnicemi pod nejvyšší gruzínskou horou Šchara a také oblast Kazbegi, kde můžeme v rámci jednodenních výletů vylézt (nebo vyjet na koních) až k ledovci nebo do rozmanitých údolí s vodopády a nádhernými výhledy
 • Vinařská oblast Kakhetie s malebným městečkem Sighnagi – čeká nás ochutnávka vín a čači ve 3 vinařstvích, seznámení s folklorem a 7000 letá tradice vinařství. Co víc si přát.
 • Koupačka kolem Batumi – pobyt na oblázkových plážích Černého moře by bylo hříchem vynechat. Přímořské letovisko Batumi je tak kontrastní s téměř středověkými horskými vesnicemi Kavkazu, že to musíte vidět na vlastní oči.
 • prohlídka tisíce let starého skalního města Vardzia, které pořád pulsuje svým mnišským životem
Kostelík Tsminda sameba v Kazbegi

Kostelík Tsminda sameba v Kazbegi

Bude-li čas a chuť, můžeme podniknout i něco z následujících aktivit:

 • prohlídka Tbilisi – V Tbilisi si projdeme Staré město tolik typické svými úzkými uličkami a rozesetými pravoslavnými kostely. Celé město se nám rozprostře jako na dlani při výhledu od pevnosti Narikala, kam si můžeme vyšlápnout nebo vyjet lanovkou
 • návštěva prastarých kláštěrů sahajících až k počátkům východního křesťanství, jako např. Jvari,  David Gareja, Bagrati,…
 • návštěva lázeňského městečka Borjomi se světově proslulou minerálkou
 • rafting na řece v podhůří Velkého Kavkazu
 • zážitek ze stopování jako nejlepšího dopravního prostředku v Gruzii

Co o expedici do Gruzie říkají naši účastníci?

Z expedice jsem se vrátila příjemně utahaná, foťák jsem měla plný fotek, hlavu plnou zážitků a nové kamarády spolucestovatele po boku. Nevím, co víc bych ještě mohla chtít, přesně tenhle typ akční dovolené jsem hledala. Děkuji Jurkovi za super prázdniny 🙂

Katka Kálalová

Musím se přiznat, že expedice do Gruzie jsem se zpočátku trochu obávala, protože jsem takový styl cestování nikdy nezkusila, ale bez nadsázky říkám, že to byla zatím vůbec nejlepší dovolená.

Honza měl vše skvěle připravené, trpělivě odpovídal na naše otázky typu „a kdy už tam budeme?“ a vždy se snažil vyjít všem vstříc.

Expedice je koncipovaná tak, abyste měli možnost vidět různé tváře Gruzie a mohli si udělat o této krásné zemi kompletní představu.

Nezbývá než Zirhamii a její tým všem vřele doporučit a popřát šťastnou cestu!

Sváťa Urbanová

Zirhamia byla chybějícím spojovacím článkem na trhu. Ti, kteří již nechtějí chodit za blbým deštníkem, naučí cestovat, aby se příště mohli vydat na vlastní výpravu. Naopak ty, které již nebaví cestovat sám, tak zde můžou najít nové stejně smýšlející přátele. Co se týče mě, tak Zirhamia splnila moje očekávání, v některých směrech i předčila a určitě se s ní vypravím znovu. Ale POZOR, Zirhamia není úplně pro každého, od účastníků se očekává jistá míra samostatnosti, trpělivosti, odolnosti, hold někdy se problémy řeší za pochodu a kdo na to není přepraven, tak bude nepříjemně zaskočen a zkazí výpravu sám sobě i celé skupině.

Miroslav David

Reference dalších účastníků minulé expedice do Gruzie naleznete zde.

Tbiliský klášter Tsminda sameba

Tbiliský klášter Tsminda sameba

Termín

Expedice se uskuteční v průběhu července 2024 na základě preferencí účastníků expedice a dle výhodných cen letenek.

Cena

V ceně expedice jsou zahrnuty průvodcovské služby (tj. vaše účast na expedici). Ostatní typy cestovních služeb se budou zařizovat na místě podle potřeb skupiny. Jednotlivé výdaje si účastníci budou platit sami, proto níže uvádíme jejich obvyklé ceny.

Ubytování

I takhle může vypadat ubytování v Gruzii u někoho doma

I takhle může vypadat ubytování v Gruzii u někoho doma

Většinu času budeme přebývat v horách nebo malých městečkách. V naprosté většině budeme spát u místních doma, což představuje levnou a zároveň tu nejzajímavější variantu. Ceny za rodinný penzion se pohybují okolo 200-400 Kč, většinou včetně snídaně. I v horách budeme vždy spát u někoho z místních, není tedy nutné tahat stan, spacák ani vařič. Budeme trekovat nalehko.

Ve městech můžeme přespat u domácích, v apartmánu i v hostelu, kde počítejme s cenou cca 300 Kč/osobu.

Celková cena za ubytování by neměla překročit 4 000 Kč.

Strava

Khinkali je další gruzínská specialita

Khinkali plněné masem

Při lezení po horách se nebudeme tahat s vařiči a vlastními zásobami jídla, ale budeme se stravovat u místních či v přilehlých restauracích.

Nevyhneme se chačapuri (chléb plněný sýrem na různé způsoby), khinkali (knedlíčky plněné masem), šašliku z čehokoliv (marinované maso grilované na špízu), jídel a salátů z baklažánu. Večer můžeme popíjet pívo, víno nebo čaču, což je tradiční pálenka z hroznů či jiného ovoce.

Gruzínská kuchyně je v regionu vyhlášená a budeme mít dost času se s ní seznámit.

Ve městech a vesnicích se budeme stravovat tam, kde místní – tj. obyčejné restaurace a jídelny a když budeme mít štěstí, tak nás i nějací místní pozvou k sobě domů na večeři 🙂

Orientační ceny uvádíme zde, ale obecně lze říci, že cena potravin je nižší než u nás:

 • velká porce salátu (okurka-rajčata) – 40-60 Kč
 • šašlik – 70-140 Kč (podle druhu masa)
 • khačapuri – 60-100 Kč
 • guláš ostri – 80 Kč
 • 1,5 l vody – 10 Kč
 • 0,5 l piva v restauraci – 35-50 Kč
 • 1 litr domácího vína – 45-100 Kč
 • 0,5 litru pálenky čača v restauraci – 150 Kč (uznejte sami, že je ekonomicky výhodnější pít tvrdý alkohol :D)

Celkové náklady na vyváženou stravu a pití se budou pohybovat mezi 300-500 Kč za den, tj. okolo 6 000 Kč za celý pobyt. Kdo se bude držet na uzdě s pivem či vínem, ušetří 🙂

Doprava

Maršrutka bude náš nejčastější dopravní prostředek

Maršrutka bude náš nejčastější dopravní prostředek

Do Gruzie se přemístíme letecky, s největší pravděpodobností poletíme z Prahy, buďto s přímým letem do Kutaisi nebo nepřímím letem do Tbilisi. Cena letenky je poměrně příznivá a pohybuje se mezi 5 a 10 000 Kč v závislosti na tom, s jakým předstihem ji stihneme pořídit, jaký bude finální termín, zda je odbavené zavazadlo v ceně atd. Do našeho odhadu počítejme, že letenka bude stát 8 000 Kč.

V zemi nás budou přepracovat blázniví řidiči maršrutek (dodávkové sdílené taxíky). Někdy pojedeme s místními, můžeme jet vlakem, nočním autobusem, můžeme stopovat pro zážitek, na některé úseky si pronajmeme maršrutku jenom pro nás. Pro někoho bude gruzínský styl řízení zkouškou stability žaludku, nicméně výhledy po cestě nám to více než vynahradí 🙂

Cena místní dopravy je poměrně nízká a očekáváme, že nepřekročí 3 500 Kč.

Náročnost

Fyzicky nejnáročnější částí expedice je 3-denní trek ve Svanetii (cca 12 km denně, převýšení 800 m. denně), výstup k ledovci Kazbegi či k jezerům Koruldi, kdy na celodenních výšlapech uděláme 1000-1500 výškových metrů . Kdo by se na jednodenní treky necítil, může počkat u vína dole ve vesnici nebo si může výšlap zkrátit. 3-denní trek ve Svanetii je jeden z hlavních bodů expedice a očekává se, že všichni účastníci jej budou s chutí absolvovat.

Průvodce v žádném případě neposkytuje v dané destinaci služby horského průvodce ani vůdce . Předpokládá se, že účastník se umí pohybovat v horském prostředí po značených cestách s informačními tabulemi. V případě zájmu si účastníci expedice mohou na místě sjednat služby místního horského průvodce znalého místních poměrů. Průvodce je povinen pomoci se sjednáním této služby.

Vízum

Občané ČR nemusí mít víza pro cestu do Gruzie kratší než 90 dní.

Očkování

Doporučuje se mít očkování proti tetanu, žloutenkám A i B a břišnímu tyfu. Každý účastník by však měl včas před začátkem expedice konzultovat své individuální potřeby se svým lékařem.

Internet

WiFi v restauracích a hotelech bývá, ale jako lepší variantu doporučujeme koupit si po příletu místní SIM kartu s internetem, která s datovým balíčkem 2 GB vyjde na 100 Kč.

Expedici jakou nabízíme my u jiných CK obvykle nenajdete. Často dělají okruh s Arménií a někdy i s Ázerbajdžánem. S námi Gruzii a místní obyvatele opravdu dobře poznáte a nebudete mít pocit, že jste všechny ty krásné hory a kostely viděli jen z rychlíku. Pardon – z maršrutky. Průvodce Jurek řadí Gruzii mezi své nejoblíbenější destinace a s radostí vám ukáže proč.

Předpokládáme, že vaše celkové náklady (včetně stravy, suvenýrů, výletů, apod.) na tuto expedici nepřevýší 35 000 Kč, čímž se řadíme na první pozici v poměru cena/výkon. Nadměrná konzumace alkoholu může celkovou cenu navýšit.

Pro více informací o našich expedicích doporučujeme přečíst Pohodové expedice, Rizika cestování se Zirhamií, 7 důvodů proč s námi necestovat a Často kladené otázky.