Termín: není stanoven, cca 16-17 dní
Počet účastníků: 8-11 + 1 průvodce
Průvodce: Tomáš Veselý
Náročnost: střední, trekování
Základní cena za účast na expedici (viz slevy): 14 500 Kč
Uzávěrka přihlášek: přijímáme nezávazné přihlášky

Hlavní body expedice na Kavkaz

Expedice do Gruzie osloví především milovníky vysokých hor a přírody. Stanou se z nás hledači zapadlých klášterů kdesi v kopcích Vysokého Kavkazu a neúnavní ochutnávači vína vzhledem k faktu, že právě tady se nachází kolébka celé vinařské tradice.

Hora Kazbek

Hora Kazbek se svými 5034 metry dominuje místní krajině

Co nás tedy v Gruzii čeká a nemine?

 • trekování ve Vysokém Kavkazu – navštívíme Kazbegi, které se na čtyři dny stane naši základnou pro jednodenní výšlapy na okolní hory a do malebných údolí. Vylezeme k ledovci Kazbek, navštívíme vodopády a prozkoumáme místní zapadlé horské kláštery.
 • prohlídka Tbilisi – V Tbilisi si projdeme Staré město tolik typické svými úzkými uličkami a rozesetými pravoslavnými kostely. Celé město se nám rozprostře jako na dlani při výhledu od pevnosti Narikala, kam si vyjedeme lanovkou.
 • vinařská oblast Kakhetie – ochutnávka vín, seznámení s folklorem a 7000 letá tradice vinařství
 • prohlídka tisíce let starého skalního města Vardzia
 • Návštěva majestátních kaňonů a vodopádů okolo Kutaisi
Kostelík Tsminda sameba v Kazbegi

Kostelík Tsminda sameba v Kazbegi

Bude-li čas a chuť, můžeme podniknout i něco z následujících aktivit.

 • prohlídka skalního města Uplitsikhe z doby před Kristem
 • návštěva prastarých kláštěrů sahajících až k počátkům východního křesťanství, jako např. Jvari nebo Nekresi
 • návštěva lázeňského městečka Borjomi se světově proslulou minerálkou a treking mezi okolními kopci a jezery v srdci Malého Kavkazu
 • rafting na řece Rioni (úroveň 3) v podhůří Velkého Kavkazu
 • návštěva napůl opuštěného hornického města Čiatura a projížďka prastarou těžařskou lanovkou z dob SSSR

Co o expedici do Gruzie říkají naši účastníci?

Expedice Gruzie byla super. Program byl nabitý, ale dobře poskládaný, treky v horách, odpočinek v Batumi, památky, lázně, další trek, ochutnávka vín…a mnoho dalších zážitků:-) Styl cestování se Zirhamií umožňuje dobře poznat navštívené země.

Hana Svobodová

Musím se přiznat, že expedice do Gruzie jsem se zpočátku trochu obávala, protože jsem takový styl cestování nikdy nezkusila, ale bez nadsázky říkám, že to byla zatím vůbec nejlepší dovolená.

Honza měl vše skvěle připravené, trpělivě odpovídal na naše otázky typu „a kdy už tam budeme?“ a vždy se snažil vyjít všem vstříc.

Expedice je koncipovaná tak, abyste měli možnost vidět různé tváře Gruzie a mohli si udělat o této krásné zemi kompletní představu.

Nezbývá než Zirhamii a její tým všem vřele doporučit a popřát šťastnou cestu!

Sváťa Urbanová

Reference dalších účastníků minulé expedice do Gruzie naleznete zde.

Tbiliský klášter Tsminda sameba

Tbiliský klášter Tsminda sameba

Termín

Expedice se uskuteční někdy mezi 10. červnem 2023 a 31. červencem 2023 v době trvání cca 16-17 dní.

Cena

V ceně expedice jsou zahrnuty průvodcovské služby (tj. vaše účast na expedici). Ostatní typy cestovních služeb se budou zařizovat na místě podle potřeb skupiny. Jednotlivé výdaje si účastníci budou platit sami, proto níže uvádíme jejich obvyklé ceny.

Ubytování

I takhle může vypadat ubytování v Gruzii u někoho doma

I takhle může vypadat ubytování v Gruzii u někoho doma

Většinu času budeme přebývat v horách nebo malých městečkách. V naprosté většině budeme spát u místních doma, což představuje levnou a zároveň tu nejzajímavější variantu. Ceny za rodinný penzion se pohybují okolo 200-400 Kč, většinou včetně snídaně. I v horách budeme vždy spát u někoho z místních, není tedy nutné tahat stan, spacák ani vařič. Půjdeme nalehko.

Ve městech přespíme v hotelech, kde počítejme s cenou cca 300 Kč/osobu.

Celková cena za ubytování by neměla překročit 5000 Kč.

Strava

Khinkali je další gruzínská specialita

Khinkali plněné masem

Při lezení po horách se nebudeme tahat s vařiči a vlastními zásobami jídla, ale budeme se stravovat u místních či v přilehlých restauracích.

Nevyhneme se chačapuri (chléb plněný sýrem na různé způsoby), khinkali (knedlíčky plněné masem) nebo šašliku (marinované maso grilované na špízu). Večer můžeme popíjet čaču, což je tradiční pálenka z hroznů či jiného ovoce.

Gruzínská kuchyně je v regionu vyhlášená a budeme mít dost času se s ní seznámit a snad si ji i zamilovat.

Ve městech a vesnicích se budeme stravovat tam, kde místní – tj. obyčejné restaurace a jídelny a když budeme mít štěstí, tak nás i nějací místní pozvou k sobě domů na večeři 🙂

Orientační ceny uvádíme zde, ale obecně lze říci, že cena potravin je nižší než u nás:

 • velká porce salátu (okurka-rajčata) – 40-60 Kč
 • šašlik – 70-140 Kč (podle druhu masa)
 • khačapuri – 60-100 Kč
 • guláš ostri – 80 Kč
 • 1,5 l vody – 10 Kč
 • 0,5 l piva v restauraci – 35-50 Kč
 • 1 litr domácího vína – 45-100 Kč
 • 0,5 litru pálenky čača v restauraci – 150 Kč (uznejte sami, že je ekonomicky výhodnější pít tvrdý alkohol :D)

Celkové náklady na stravu a pití se budou pohybovat mezi 300-450 Kč za den, tj. okolo 6000 Kč za celý pobyt. Kdo se bude držet na uzdě s pivem či vínem, ušetří 🙂

Doprava

Maršrutka bude náš nejčastější dopravní prostředek

Maršrutka bude náš nejčastější dopravní prostředek

Do Gruzie se přemístíme letecky, s největší pravděpodobností poletíme z Prahy přímým letem do Kutaisi. Cena letenky je poměrně příznivá a pohybuje se kolem 6000 Kč v závislosti na tom, s jakým předstihem ji stihneme pořídit a jaký bude finální termín.

V zemi nás budou přepracovat blázniví řidiči maršrutek (dodávkové sdílené taxíky). Někdy pojedeme s místními, většinou však budeme mít pronajatou maršrutku jenom pro nás. Pro někoho to možná bude zkouška stability žaludku, nicméně výhledy po cestě nám to více než vynahradí 🙂

Cena místní dopravy je poměrně nízká a očekáváme, že nepřekročí 4000 Kč.

Náročnost

Fyzicky nejnáročnější částí expedice je výstup k ledovci Kazbegi, kdy na celodenním výšlapu uděláme přes 1000 výškových metrů. Kdo by se na něj necítil, může počkat u vína dole ve vesnici. Nicméně 15 km v horách s lehkým batohem ujde snad každý nebo ne? Po náročných fázích přijdou i dny odpočinku. Kdo by měl odpočinku málo, můžeme se domluvit na individuálním volném programu, to není problém. Jinak nás čeká pár dalších jednodenních výšlapů menší náročnosti.

Průvodce v žádném případě neposkytuje v dané destinaci služby horského průvodce ani vůdce . Předpokládá se, že účastník se umí pohybovat v horském prostředí po značených cestách s informačními tabulemi. V případě zájmu si účastníci expedice mohou na místě sjednat služby místního horského průvodce znalého místních poměrů. Průvodce je povinen pomoci se sjednáním této služby.

Vízum

Občané ČR nemusí mít víza pro cestu do Gruzie kratší než 90 dní.

Očkování

Doporučuje se mít očkování proti tetanu, žloutenkám A i B a břišnímu tyfu. Každý účastník by však měl včas před začátkem expedice konzultovat své individuální potřeby se svým lékařem.

Ostatní náklady

Rafting vyjde na cca 1200 Kč za osobu.

Internet

WiFi v restauracích a hotelech bývá, ale jako lepší variantu doporučujeme koupit si po příletu místní SIM kartu s internetem, která s datovým balíčkem 2 GB vyjde na 100 Kč.

Expedici jako nabízíme my u jiných CK obvykle nenajdete. Často dělají okruh s Arménií a někdy i s Ázerbajdžánem. S námi Gruzii a místní obyvatele opravdu dobře poznáte a nebudete mít pocit, že jste všechny ty krásné hory a kostely viděli jen z rychlíku. Pardon – z maršrutky.

Předpokládáme, že vaše celkové náklady (včetně stravy, suvenýrů, výletů, apod.) na tuto expedici nepřevýší 38 000 Kč. Nadměrná konzumace alkoholu může celkovou cenu navýšit.

Pro více informací o našich expedicích doporučujeme přečíst Pohodové expedice, Rizika cestování se Zirhamií, 7 důvodů proč s námi necestovat a Často kladené otázky.