Termín: není stanoven, 16-17 dní
Počet účastníků: 8-11 + 1 průvodce
Průvodce: Tomáš Veselý
Náročnost: střední, trekování
Základní cena za účast na expedici (viz slevy): 14 500 Kč
Uzávěrka přihlášek: přijímáme nezávazné přihlášky

Hlavní body expedice na Kavkaz

Expedice do Gruzie osloví především milovníky vysokých hor a přírody. Stanou se z nás hledači zapadlých klášterů kdesi v kopcích Vysokého Kavkazu a neúnavní ochutnávači vína vzhledem k faktu, že právě tady se nachází kolébka celé vinařské tradice.

Hora Kazbek

Hora Kazbek se svými 5034 metry dominuje místní krajině

Co nás tedy v Gruzii čeká a nemine?

 • trekování v Kavkazu – navštívíme zapadlou horskou oblast Tušetie, doposud velmi tradiční a ušetřenou masové turistiky, a Kazbegi, kde se budeme procházet po horách a v údolích podél horských bystřin a kolem nás se budou tyčit zelené kopce a zasněžené vrcholky kavkazských čtyřtisícovek.
 • prohlídka Tbilisi – V Tbilisi si projdeme Staré město tolik typické svými úzkými uličkami a rozesetými pravoslavnými kostely. Celé město se nám rozprostře jako na dlani při výhledu od pevnosti Narikala, kam si vyjedeme lanovkou.
 • vinařská oblast Kakhetie – ochutnávka vín, seznámení s folklorem a 7000 letá tradice vinařství
 • prohlídka tisíce let starého skalního města Vardzia
 • odpočinek u Černého moře v Batumi
Kostelík Tsminda sameba v Kazbegi

Kostelík Tsminda sameba v Kazbegi

Bude-li čas a chuť, můžeme podniknout i něco z následujících aktivit.

 • výstup ke kostelíku Svaté trojice v Kazbegi ležícím mezi horami ve výšce 2200 m
 • prohlídka skalního města Uplitsikhe z doby před Kristem
 • návštěva prastarých kláštěrů sahajících až k počátkům východního křesťanství, jako např. Jvari nebo Nekresi
 • jednodenní výšlap k ledovci či vodopádům u Kazbegi
 • návštěva lázeňského městečka Borjomi se světově proslulou minerálkou
 • prohlídka důlního města Khulo a projížďka prastarou těžařskou lanovkou

Co o expedici do Gruzie říkají naši účastníci?

Expedice Gruzie byla super. Program byl nabitý, ale dobře poskládaný, treky v horách, odpočinek v Batumi, památky, lázně, další trek, ochutnávka vín…a mnoho dalších zážitků:-) Styl cestování se Zirhamií umožňuje dobře poznat navštívené země.

Hana Svobodová

Expedice byla dle mého názoru hezky poskládána, náročnější dny v horách se vhodně střídaly s nenáročnými dny. Mě vyhovovala i pestrost expedice. Výhodou bylo, že Jurek již Gruzii znal a věděl kde co a jak.

Marek

Reference dalších účastníků minulé expedice do Gruzie naleznete zde. Brzy si také budete moci přečíst zápisky z našeho expedičního deníku.

Covid-19

Tbiliský klášter Tsminda sameba

Tbiliský klášter Tsminda sameba

Očkování není nutné, neočkovaní však musí před příletem i po příletu podstoupit PCR test.

Termín

Expedice se uskuteční v polovině června 2022 v době trvání cca 16-17 dní.

Cena

V ceně expedice jsou zahrnuty průvodcovské služby (tj. vaše účast na expedici). Ostatní typy cestovních služeb se budou zařizovat na místě podle potřeb skupiny. Jednotlivé výdaje si účastníci budou platit sami, proto níže uvádíme jejich obvyklé ceny.

Ubytování

I takhle může vypadat ubytování v Gruzii u někoho doma

I takhle může vypadat ubytování v Gruzii u někoho doma

Většinu času budeme přebývat v horách nebo malých městečkách. V naprosté většině budeme spát u místních doma, což představuje levnou a zároveň tu nejzajímavější variantu. Ceny za homestay se pohybují okolo 150-300 Kč, záleží zda polopenze je zahrnuta a zda existuje konkurence 🙂. I v horách budeme vždy spát u někoho z místních, není tedy nutné tahat stan, spacák ani vařič. Půjdeme nalehko.

Ve městech přespíme v hotelech, kde počítejme s cenou cca 250 Kč/noc.

Celková cena za ubytování by neměla překročit 4000 Kč.

Strava

Khinkali je další gruzínská specialita

Khinkali plněné masem

Při lezení po horách se nebudeme tahat s vařiči a vlastními zásobami jídla, ale budeme se stravovat u místních či v přilehlých restauracích.

Nevyhneme se chačapuri (chléb plněný sýrem na různé způsoby), khinkali (knedlíčky plněné masem) nebo šašliku (marinované maso grilované na špízu). Večer můžeme popíjet čaču, což je tradiční pálenka z hroznů či jiného ovoce.

Gruzínská kuchyně je v regionu vyhlášená a budeme mít dost času se s ní seznámit a snad si ji i zamilovat.

Ve městech a vesnicích se budeme stravovat tam, kde místní – tj. obyčejné restaurace a jídelny a když budeme mít štěstí, tak nás i nějací místní pozvou k sobě domů na večeři 🙂

Orientační ceny uvádíme zde, ale obecně lze říci, že cena potravin je nižší než u nás:

 • velká porce salátu (okurka-rajčata) – 40-60 Kč
 • šašlik – 70-140 Kč (podle druhu masa)
 • khačapuri – 60-100 Kč
 • guláš ostri – 80 Kč
 • 1,5 l vody – 10 Kč
 • 0,5 l piva v restauraci – 35-50 Kč
 • 1 litr domácího vína – 45-100 Kč
 • 0,5 litru pálenky čača v restauraci – 100 Kč (uznejte sami, že je ekonomicky výhodnější pít tvrdý alkohol :D)

Celkové náklady na stravu a pití se budou pohybovat mezi 250-350 Kč za den, tj. okolo 5000 Kč za celý pobyt. Kdo se bude držet na uzdě s pivem či vínem, ušetří 🙂

Doprava

Maršrutka bude náš nejčastější dopravní prostředek

Maršrutka bude náš nejčastější dopravní prostředek

Do Gruzie se přemístíme letecky, s největší pravděpodobností z Prahy. Cena letenky je v červnu poměrně příznivá a pohybuje se kolem 5500 Kč.

V zemi nás budou přepracovat blázniví řidiči maršrutek (dodávkové sdílené taxíky). Někdy pojedeme s místními, většinou však budeme mít pronajatou maršrutku jenom pro nás. Do Tushetie pojedeme po staré horské silnici pronajatými jeepy. Pro někoho to možná bude zkouška stability žaludku, nicméně výhledy po cestě nám to více než vynahradí 🙂

Cena místní dopravy je poměrně nízká a očekáváme, že nepřekročí 4000 Kč.

Náročnost

Fyzicky nejnáročnější částí expedice je trek v Tušetii. Předpokládáme 3 dny pochodu a každý den 1000 m převýšení a vzdálenost maximálně 14 km. Kdo by se na něj necítil, může počkat několik dní u vína v Kakhetii případně ve výchozí vesnici Omalo, nicméně 15 km v horách s lehkým batohem ujde snad každý, nebo ne? Po náročných fázích přijdou i dny odpočinku. Kdo by měl odpočinku málo, můžeme se domluvit na individuálním volném programu, to není problém. Jinak nás čeká pár jednodenních výšlapů menší náročnosti.

Průvodce v žádném případě neposkytuje v dané destinaci služby horského průvodce ani vůdce . Předpokládá se, že účastník se umí pohybovat v horském prostředí po značených cestách s informačními tabulemi. V případě zájmu si účastníci expedice mohou na místě sjednat služby místního horského průvodce znalého místních poměrů. Průvodce je povinen pomoci se sjednáním této služby.

Vízum

Občané ČR nemusí mít víza pro cestu do Gruzie kratší než 90 dní.

Očkování

Doporučuje se mít očkování proti tetanu, žloutenkám A i B a břišnímu tyfu. Každý účastník by však měl včas před začátkem expedice konzultovat své individuální potřeby se svým lékařem.

Hory v Tušetii

Hory v Tušetii

Ostatní náklady

Jednodenní výlet na koních stojí cca 500 Kč. Návštěva sirných lázní stojí cca 150 Kč.

Internet

WiFi v restauracích a hotelech bývá, ale jako lepší variantu doporučujeme koupit si po příletu místní SIM kartu s internetem, která s datovým balíčkem 2 GB vyjde na 75 Kč.

Expedici jako nabízíme my u jiných CK obvykle nenajdete. Často dělají okruh s Arménií a někdy i s Ázerbajdžánem. S námi Gruzii a místní obyvatele opravdu dobře poznáte a nebudete mít pocit, že jste všechny ty krásné hory a kostely viděli jen z rychlíku. Pardon – z maršrutky.

Předpokládáme, že vaše celkové náklady (včetně stravy, suvenýrů, výletů, apod.) na tuto expedici nepřevýší 35 000 Kč. Nadměrná konzumace alkoholu může celkovou cenu navýšit.

Pro více informací o našich expedicích doporučujeme přečíst Pohodové expedice, Rizika cestování se Zirhamií, 7 důvodů proč s námi necestovat a Často kladené otázky.