Termín: 14. – 29. července 2021, 16 dní
Počet účastníků: 9-10 + 1 průvodce
Průvodce: Tomáš Veselý
Náročnost: střední, trekování
Základní cena za účast na expedici (viz slevy): 11 000 Kč
Uzávěrka přihlášek: poslední 2 volná místa
Nezávazně přihlásit

 

 

 

Hlavní body expedice na Kavkaz

Expedice do Gruzie osloví především milovníky vysokých hor a přírody. Stanou se z nás hledači zapadlých klášterů kdesi v kopcích Vysokého Kavkazu a neúnavní ochutnávači vína vzhledem k faktu, že právě tady se nachází kolébka celé vinařské tradice.

Tsminda sameba bude určitě naším velkým fotografickým cílem. Jeho položení je jednoduše dechberoucí.

Tsminda sameba bude určitě naším velkým fotografickým cílem. Jeho položení je jednoduše dechberoucí.

Co nás tedy v Gruzii čeká a nemine?

 • trekování v Kavkazu – navštívíme oblasti Svanetie a Kazbegi, kde se budeme procházet po horách a v údolích podél horských bystřin a kolem nás se budou tyčit zelené kopce a zasněžené vrcholky kavkazských čtyřtisícovek.
 • prohlídka Tbilisi – V Tbilisi si projdeme Staré město tolik typické svými úzkými uličkami a rozesetými pravoslavnými kostely. Celé město se nám rozprostře jako na dlani při výhledu od pevnosti Narikala, kam si vyjedeme lanovkou.
 • návštěva vinařské oblasti Kakhetie – ochutnávka vín, seznámení s folklorem a 7000 letou tradicí vinařství
 • odpočinek u Černého moře v Batumi
Ushguli, Svaneti

Vysoké kopce se zasněženými vrcholky čtyř a pětitisícovek střídající hluboká údolí. Přesně takové jsou Svaneti.

Vedlejší cíle expedice

Bude-li čas a chuť, můžeme podniknout i něco z následujících aktivit.

 • návštěva klášterního komplexu Davit Gareja na gruzínsko-ázerbajdžánských hranicích ze 6. stol.
 • výstup ke kostelíku Svaté trojice v Kazbegi ležícím mezi horami ve výšce 2200 m
 • projížďka na koních po horách Kavkazu
 • prohlídka skalních měst v oblasti Vardzie
 • jednodenní výšlap k ledovci u Kazbegi či k jezerům Koruldi u Mestie
 • vykoupání se v sirných lázních ve Tbilisi
 • návštěva kostelu pro Gruzínce nejsvatějšího – Jvari

Fyzicky nejnáročnější částí expedice je dvoudenní trek ve Svanetii. Kdo by se na něj necítil, může počkat několik dní v Mestii, nicméně 15 km v horách ujde snad každý, nebo ne? Po náročných fázích přijdou i dny odpočinku. Kdo by měl odpočinku málo, můžeme se domluvit na individuálním volném programu, to není problém.

Termín

Expedice se uskuteční v první polovině července 2020 v době trvání cca 14 dní.

Co o expedici do Gruzie říkají naši účastníci?

S Jurkem se určitě v cizině neztratíte a vyřeší všechny vzniklé problémy.

Jiří Stachovič

Konečně jsem se dočkal svojí vysněné Gruzie 🙂 Ale kdy a jak tam jet? Naštěstí jsem měl ihned jasno. Před dvěma lety jsem byl se Zirhamií v Íránu, pod vedením průvodce Jurka. Jakmile jsem se dozvěděl, že dělá expedice i do Gruzie, nebylo se absolutně nad čím rozmýšlet. A opět mě Jurek nezklamal!!! Dokonalé Gruzínské přírodě dokázal zase přidat něco navíc. Netuším, s kým bych Gruzii, zemi plnou kontrastů, takhle křížem krážem dokázal projet s tolika zážitky a kdo by mě dovedl ke všem gruzínským specialitám, včetně pověstného gruzínského vína a naprosto šílené čačy, které bylo každý den víc a víc. No a vlastně už mi po těch dvou týdnech od expedice zase chybí 😀 Doporučuji s cestou do této nádherné země neváhat, její krásy začíná objevovat čím dál více lidí a začíná se tu projevovat značný profit z jejího dosud skrytého potenciálu. Každopádně ti Jurku děkuji za další nezapomenutelné zážitky, které doufám budu moci v budoucnu zase někdy rozšířit.

Marcel Konečný

Reference dalších účastníků minulé expedice do Gruzie naleznete zde. Brzy si také budete moci přečíst zápisky z našeho expedičního deníku.

Cena

V ceně expedice jsou zahrnuty průvodcovské služby (tj. vaše účast na expedici). Ostatní typy cestovních služeb se budou zařizovat na místě podle potřeb skupiny. Jednotlivé výdaje si účastníci budou platit sami, proto níže uvádíme jejich obvyklé ceny.

Ubytování

I takhle může vypadat ubytování v Gruzii u někoho doma

I takhle může vypadat ubytování v Gruzii u někoho doma

Většinu času budeme přebývat v horách nebo malých městečcích. V naprosté většině budeme spát u místních doma, což představuje levnou a zároveň tu nejzajímavější variantu. Ceny za homestay se pohybují okolo 250-600 Kč, záleží zda polopenze je zahrnuta a zda existuje konkurence 🙂

Ve městech přespíme v hostelech nebo hotelech kde počítejme s cenou cca 250 Kč/noc.

Celková cena za ubytování by neměla překročit 3500 Kč.

Strava

Khinkali je další gruzínská specialita

Khinkali plněné masem

Při lezení po horách se nebudeme tahat s vařiči a vlastními zásobami jídla, ale budeme se stravovat u místních či přilehlých restauracích.

Nevyhneme se khačapuri (chléb plněný sýrem na různé způsoby), khinkali (knedlíčky plněné masem) nebo šašliku (marinované maso grilované na špízu). Večer můžeme popíjet čaču, což je tradiční pálenka z hroznů či jiného ovoce.

Gruzínská kuchyně je v regionu vyhlášená a budeme mít dost času se s ní seznámit a snad si ji i zamilovat.

Ve městech a vesnicích se budeme stravovat tam, kde místní – tj. obyčejné restaurace a když budeme mít štěstí, tak nás i nějací místní pozvou k sobě domů na večeři 🙂

Orientační ceny uvádíme zde, ale obecně lze říci, že cena potravin je nižší než u nás:

 • velká porce salátu (okurka-rajčata) – 40-60 Kč
 • šašlik – 80-150 Kč (podle druhu masa)
 • khačapuri – 60-100 Kč
 • guláš Ostri – 100 Kč
 • 1,5 l vody – 10 Kč
 • 0,5 l piva v restauraci – 20 až 40 Kč
 • 1 litr vína – 45-250 Kč
 • 0,5 litru pálenky čača v restauraci – 100 Kč (uznejte sami, že je ekonomicky výhodnější pít trvrdý alkohol :D)

Celkové náklady na stravu a pití se budou pohybovat mezi 200-400 Kč za den, tj. v průměru 4200 Kč za dva týdne pobytu. Kdo se bude držet na uzdě s pivem či vínem, ušetří 🙂

Doprava

Maršrutka bude náš nejčastější dopravní prostředek

Maršrutka bude náš nejčastější dopravní prostředek

Do Gruzie se přemístíme letecky, s největší pravděpodobností z Prahy. Cena letenky je v sezóně poměrně příznivá a pohybuje se kolem 7 000 Kč.

V zemi nás budou přepracovat blázniví řidiči maršrutek (dodávkové sdílené taxíky). Cena místní dopravy je poměrně nízká a očekáváme, že nepřekročí 4 000 Kč.

O trekování

Průvodce v žádném případě neposkytuje v dané destinaci služby horského průvodce ani vůdce . Předpokládá se, že účastník se umí pohybovat v horském prostředí po značených cestách s informačními tabulemi. V případě zájmu si účastníci expedice mohou na místě sjednat služby místního horského průvodce znalého místních poměrů. Průvodce je povinen pomoci se sjednáním této služby.

Ostatní

Občané ČR nemusí mít víza pro cestu do Gruzie kratší než 90 dní. Očkování není nutné.

Jednodenní výlet na koních stojí cca 500 Kč. Návštěva sirných lázní stojí cca 150 Kč.

WiFi v restauracích a hostelech bývá, ale jako lepší variantu doporučujeme koupit si po příletu místní SIM kartu s internetem, která s datovým balíčkem 2 GB vyjde na 75 Kč.

Z pevnosti Narikala je krásný výhled na celé Tbilisi i s kostelíkem v popředí

Z pevnosti Narikala je krásný výhled na celé Tbilisi i s kostelíkem v popředí

Expedici jako nabízíme my u jiných CK obvykle nenajdete. Často dělají okruh s Arménií a někdy i s Ázerbajdžánem. S námi Gruzii a místní obyvatele opravdu dobře poznáte a nebudete mít pocit, že jste všechny ty krásné hory a kostely viděli jen z rychlíku. Pardon – z maršrutky.

Předpokládáme, že vaše celkové náklady (včetně stravy, suvenýrů, výletů, apod.) na tuto expedici nepřevýší 30 000 Kč. Nadměrná konzumace alkoholu může celkovou cenu navýšit.

Pro více informací o našich expedicích doporučujeme přečíst Pohodové expedice, Rizika cestování se Zirhamií, 7 důvodů proč s námi necestovat a Často kladené otázky.