Termín: cca 22. ledna – 8. února 2025, cca 18 dní
Počet účastníků: 9-12 + 1 průvodce
Průvodce: Tomáš Veselý
Náročnost: pohodička/střední
Základní cena za účast na expedici (viz slevy): 21 000 Kč
Uzávěrka přihlášek: příjímáme nezávazné přihlášky

Hlavní body expedice do Guatemaly,

aneb za dobrodružstvím v zemi Mayů

Expedice do Guatemaly je určena především milovníkům přírody a aktivní dovolené – během necelých tří týdnů plných dobrodružství nás čeká výstup na sopku, proplouvání jeskyněmi i pobyt v džungli. Na své si však přijdou i vyznavači kultury – navštívíme několik velkolepých mayských pyramid a koloniálních španělských měst. Zavítáme i do tradičních indiánských vesnic.

Pohled na sopky ze severní strany jezera Atitlán

Pohled na sopky ze severní strany jezera Atitlán

 • Plavba po fotogenickém jezeru Atitlán se dvěma sopkami tyčícími se v pozadí a treking v okolí jezera při hledání dokonalých vyhlídek.
 • Návštěva regionu Alta Verapaz a proplutí jeskyní Candelaria na nafouknutých duších, koupání v krasových jezírkách Semuc Champey.
 • Prohlídka prastarých mayských pyramid Yaxhá a Tikal uprostřed rozsáhlé peténské džungle.
 • Pobyt v jednoduchých chatkách v džungli na řece Rio Dulce, odkud budeme na kajacích či menších loďkách vyrážet na výlety do okolí – např. za vodopády či na pláž v černošském městečku Livingston na karibském pobřeží.
 • Prohlídka Španěly vybudovaných koloniálních měst jako např. Antigua Guatemala, Flores či Cobán.
Městečko Antigua se sopkou Agua v pozadí

Městečko Antigua se sopkou Agua v pozadí

Budeme-li mít dostatek času a chuť, pokusíme se stihnou i maximum z vedlejších bodů expedice:

 • Výstup na sopku Acatenango, odkud budeme v noci pozorovat erupce a tekoucí lávu ze sousední sopky Fuego.
 • Koupel a relax u horkého vodopádu El Paraíso.
 • Půldenní rafting skrz panenskou džungli na řece Cahabon (třída III-IV).
 • Návštěva kávové plantáže, kde se dozvíme vše ohledně pěstování a zpracování kávy, samozřejmě s povinnou ochutnávkou 🙂

Covid-19 situace

Pro vstup do země již není povinné očkování proti Covid-19 ani test.

Cena

V ceně expedice jsou zahrnuty průvodcovské služby (tj. vaše účast na expedici). Ostatní typy cestovních služeb se budou zařizovat na místě podle potřeb účastníků expedice. Jednotlivé výdaje si účastníci budou platit sami, proto níže uvádíme jejich obvyklé ceny.

Jezera Semuc Champey mezi krasovými skálami

Jezera Semuc Champey mezi krasovými skálami

Ubytování

Většinu nocí strávíme v levných hotelech či penzionech. Žádné kempování nás, s výjimkou sopky Acatenango (viz níže), nečeká. Snídaně je občas zahrnuta v ceně ubytování, ale nebývá to pravidlem. Náklady se budou pohybovat mezi 400-600 Kč za osobu a noc při sdílení dvoulůžkového pokoje.

Celkem za ubytování zaplatíme zhruba 7 500 Kč.

Strava

Guatemalská kuchyně vychází z kuchyně starých Mayů a zakládá se převážně na kukuřici, fazolích a chilli papričkách. Podobně jako v sousedním Mexiku je hodně rozšířená masem plněná kukuřičná placka, ať už ve formě tacos či quesadilly. Rovněž tamales (kukuřičná hmota s kuřecím zabalená do banánového listu) jsou velmi oblíbené. Jinak je běžně dostupné trio hovězí-kuřecí-ryba s rýží prakticky všude.

Z nealko nápojů je třeba zmínit různorudé džusy z čerstvého ovoce – populární je guayaba, guanabana, ananas i pomeranč. Z alkoholů stojí za zmínku překvapivě dobré pivo Gallo a světoznámé rumy Zacapa a Botran.

Enchilady jsou, podobně jako v Mexiku, oblíbeným rychlým pokrmem

Enchilady jsou, podobně jako v Mexiku, oblíbeným rychlým pokrmem

Stravovat se budeme především na trhu a v levných restauracích pro místní, zejména na snídaně a obědy, abychom ušetřili čas i peníze. Takové jídlo je zpravidla rychlé, chutné i bezpečné. Na večeři si občas můžeme zajít i do nějaké vybranější restaurace.

Orientační ceny jsou následující:

 • obědové menu včetně nápoje: 70-110 Kč
 • večeře v lepší restauraci: 180-250 Kč
 • 1 kg banánů na trhu: 12-25 Kč
 • pivo Gallo v baru: 30-45 Kč
 • 1,5 litru vody v obchodu: 12-20 Kč
 • láhev rumu Botran: 180-210 Kč

Náklady na stravování odhadujeme kolem 6 500 Kč. Částka neobsahuje konzumaci alkoholických nápojů, o které každý účastník musí navýšit svůj rozpočet na stravování.

Doprava

Budeme kupovat zpáteční letenku do Guatemala City. Z Prahy vyjde letenka přibližně na 24 000 Kč, nicméně z Vídně lze sehnat i za cenu kolem 18 000 Kč.

Na místě se budeme pohybovat pronajatými soukromými minibusy, taxíky, čluny a čeká nás i jeden noční přejezd velkým autobusem. Bude-li příležitost, vyzkoušíme dopravu místním bohatě zdobeným chicken-busem.

Náklady na místní dopravu budou zhruba 4 500 Kč.

Barevné chicken busy jsou oblíbeným prostředkem pro přepravu na kratší vzdálenosti

Barevné chicken busy jsou oblíbeným prostředkem pro přepravu na kratší vzdálenosti

Ostatní výdaje

Náklady na vstupné a aktivity uvedené v hlavních a vedlejších bodech expedice budou činit celkem cca 5 500 Kč, níže uvádíme některé z nich:

 • výstup na sopku Acatenango včetně jídla, kempovacího vybavení, místního horského vůdce a všech poplatků – 2 000 Kč
 • rafting na řece Cahabon – 1 000 Kč
 • projížďka na duších skrz jeskyně Candelaria – 450 Kč
 • vstupné na ruiny Tikal – 450 Kč
 • vstupné na jezera Semuc Champey – 150 Kč

Vízum

Vstup pro občany ČR a Slovenska je bezvízový.

Očkování

Doporučuje se mít očkování proti tetanu, žloutenkám A i B a břišnímu tyfu. Každý účastník by však měl včas před začátkem expedice konzultovat své individuální potřeby s lékařem.

Majestátní ruiny Tikal při východu slunce

Majestátní ruiny Tikal při východu slunce

Náročnost

Expedice bude pohodové až střední náročnosti. Čeká nás několik jednodenních výletů v horách a v pralese, kde se zapotíme, ale půjdeme nalehko a vzdálenosti nebudou nikterak drakonické. Nejobtížnější část expedice bude výstup na Acatenango (1 100 metrů převýšení + volitelných 500 v případě zájmu o pozorování východu slunce z vrcholu, nocleh v kempu). Kdo se na takový výšlap necítí, může si na celou nebo část cesty pronajmout koně, a kdo se nebude chtít zúčastnit vůbec, může den a půl počkat v nedalekém koloniálním městu Antigua, kde je co k vidění a rozhodně se nebude nudit.

Průvodce v žádném případě neposkytuje v dané destinaci služby horského průvodce ani vůdce. Předpokládá se, že účastník se umí pohybovat v horském prostředí po značených cestách s informačními tabulemi. V případě zájmu si účastníci expedice mohou na místě sjednat služby místního horského průvodce znalého místních poměrů. Průvodce je povinen pomoci se sjednáním této služby.

Počasí

Drtivou většinu expedice strávíme v příjemném klimatu s denními teplotami mezi 18-33°C. Deštivých dnů bude minimum. Pouze kdo se zúčastní túry na sopku Acatenango, musí v noci počítat s teplotami kolem nuly, budeme však mít k dispozici kvalitní stany a spacáky od místní expediční společnosti.

Domorodé dívky pózují na náměstí v Quetzaltenangu

Domorodé dívky pózují na náměstí v Quetzaltenangu

Bezpečnost

Jelikož se budeme pohybovat mimo největší města, tak nám žádné zvýšené nebezpečí nehrozí. Je třeba dbát selského rozumu a nepohybovat se v noci v temných ulicích, atp. Rovněž je dobré zbytečně nevystavovat na odiv své bohatství. Jelikož budeme cestovat ve skupině, je riziko okradení malé, v každém případě však průvodce na začátku expedice všechny účastníky poučí, jak minimalizovat rizika.

Internet

WiFi v hotelech funguje relativně stabilně, nicméně je možné pořídit si místní SIM kartu s daty – balíček s 3 GB dat na 30 dní vyjde přibližně na 300 Kč.

Katedrála v Guatemala City

Katedrála v Guatemala City

Průvodce Tomáš Veselý byl v Guatemale na podzim roku 2018, kdy ji projížděl autem se svým kamarádem v rámci velké cesty z Aljašky do Kostariky, a také nedávno v roce 2022 a na expedici v roce 2023. V Guatemale strávil přes tři měsíce. Tomáš mluví plynně španělsky a všechny body z itineráře osobně navštívil, což nám výrazně přispěje k plynulosti expedice. Poznáte s ním autentickou Guatemalu a unikátní místa, na která žádná česká CK nejezdí.

Předpokládáme, že vaše celkové náklady na expedici (včetně stravy, dopravy, ubytování, průvodcovských služeb a vstupů na body z itineráře) budou zhruba 68 000 Kč. Nezřízená konzumace alkoholických nápojů může tuto částku navýšit 🙂

Pro více informací o našich expedicích doporučujeme přečíst Pohodové expediceJak se přihlásit, Reference a hlavně Často kladené otázky.