Termín: červen 2025, 16-18 dní
Počet účastníků: 7-10 + 1 průvodce
Průvodce: Martin Půlpán
Náročnost: střední, outdoor
Základní cena za účast na expedici (viz slevy): 17 500 Kč
Uzávěrka přihlášek: příjímáme nezávazné přihlášky

Hlavní body expedice po Hedvábné stezce,

aneb přes hory a pouště střední Asie

Střední Asie je velmi rozmanitý region, kterým po staletí vedla jedna z nejznámějších obchodních tras v dějinách lidstva tzv. Hedvábná stezka. Společně se vydáme poznat historická města, která určovala chod dějin a jako by zaspala v čase, tak i rozpálené pouště a v nich ztracené oázy. Zavítáme také do nedostupných pohoří, kde se ztratíme na úpatí hor dotýkajících se nebe.

Medresa Sherdor v Samarkandu je známá pro své vyobrazení zvířat na jejím průčelí

Medresa Sherdor v Samarkandu je známá pro své vyobrazení zvířat na jejím průčelí

Expedice do Střední Asie nadchne každého, kdo chce během relativně krátké chvíle poznat opravdu hodně! Je koncipována tak, abychom okusili maximum z tohoto historicky bohatého regionu, který je ale také velmi bohatý na přírodní krásy.

Čekají nás přechody hor v Tádžikistánu, poznávání pohádkových historických měst v Uzbekistánu a v neposlední řadě dobrodružství na koňském hřbetě v Kyrgyzstánu. Především poznáme život místních národů, které, přestože žijí na relativně malém prostoru, jsou velmi rozdílné. Společného mají jediné, v minulosti byly součástí Sovětského svazu, který zde nechal nesmazatelnou stopu, a i více než třicet let od rozpadu je zde jeho vliv viditelný.

  • V Tádžikistánu se vydáme trekovat do oblasti tzv. Sedmi jezer, která se nachází v nitru nádherných Fanských hor. Budeme spát v malých vesničkách u domorodců a u čaje si budeme povídat o životě, který je zde tak odlišný od toho našeho. Čeká nás také přechod horských průsmyků ve výškách nad tři tisíce metrů.
  • V Uzbekistánu se vydáme do nitra pouště a poznáme tři překrásná města na Hedvábné stezce. Ať to bude tyrkysový Samarkand, oáza Buchara nebo pohádková Khiva. Zdejší historické památky staré stovky let vás přenesou do doby dávných karavan, které jako by se tu měly co nevidět objevit se svým zbožím.
  • V Kyrgyzstánu se vyhoupneme na koňský hřbet a ze sedla budeme objevovat majestátní pohoří Pamír ve výškách bezmála čtyři tisíce metrů nad mořem na hranici Kyrgyzstánu a Tádžikistánu. Pomyslně se dotkneme také druhé nejvyšší hory bývalého Sovětského svazu, které zde nikdo neřekne jinak než Pik Lenina. Při pohledu na zasněžený Pamír se vám doslova zatají dech!
Podhůří třetího nejvyššího pohoří světa Pamíru. Pohled z kyrgyzské strany.

Podhůří třetího nejvyššího pohoří světa Pamíru. Pohled z kyrgyzské strany.

Bude-li čas a chuť, můžeme si vybrat i něco z následujících aktivit:

  • Jedna z největších soch Lenina v celém bývalém Sovětském svazu nedaleko města Istaravshan (vystoupáme více jak 300 schodů, socha samotná pak je vysoká ccxa 8 metrů a široká 20 metrů).
  • Návštěva kdysi přístavního města Muynak, které leželo na břehu Aralského moře. Nyní je zde poušť a pohřebiště lodí.
  • Poznávání autonomní oblasti Karakalpakstán na západě Uzbekistánu. Navštívíme starodávné pevnosti a také hřbitov Mizdakhan s desítkami tisíc hrobek připomínající město.
  • Návštěva oázy Nurota se starodávnou pevností a svatým pramenem. Oázu uprostřed pouště Kyzylkum založil Alexandr Veliký.
  • Pokud budou otevřené hranice, můžeme se vydat do nitra Pamíru v Tádžikistánu, třetího nejvyššího pohoří světa, a ztratit se na hranici Číny a Afghánistánu.
  • Pozorování tradiční kyrgyzské nomádské hry Kok-Boru – obdoba evropského póla na koních, avšak s přehazováním mrtvé kozy.
  • Nakupování zboží všeho druhu na nejrůznějších bazarech. Ty nejautentičtější jsou v Kyrgyzstánu, ty nejnastrojenější v Uzbekistánu a ty největší v Tádžikistánu.
  • Koupání v horských ledovcových jezerech.
  • Spaní v horských vesnicích ve speciálních domech pro poutníky.
  • Projedeme se nejmodernějším vlakem ve Střední Asii, jehož maximální rychlost atakuje 250 km/h.
Součástí expedice je i jízda na koni v podhůří třetího nejvyššího pohoří světa Pamíru

Součástí expedice je i jízda na koni v podhůří třetího nejvyššího pohoří světa Pamíru

Co říkají o expedici naši účastníci?

Hedvábná stezka a cestování s Martinem Půlpánem je vysoce zážitková expedice vhodná pro cestovatele, kterým nevadí nepohodlí, chtějí poznat sami sebe ve vypjatějších situacích, nebojí se jít a přijímat dosud středoevropsky nepoznané zážitky všeho druhu. Zažijete zimu, extrémní horko, adrenalin a každý den bude končit zážitky na celý život.

Iveta a Roman Václavíkovi

Letos v červnu jsem se připojil na 20-denní expedici Po Hedvábné stezce s Martinem Půlpánem coby naším průvodcem středoasijských států (Tádžikistán, Uzbekistán, Kyrgyzstán), po kterých tato kdysi světově významná obchodní trasa křižovala. Mou hlavní motivací se do expedice přidat, byla především touha tyto námi vzdálené krajiny navštívít, jelikož v sobě skrývají velký kus historie z dob střetů velkých národů a civilizací (Perská říše, říše Timurova, Mongolská říše,…), do toho jsem nikdy nenavštívil žádný stát bývalého Sovětského svazu a navíc už znám Martinův cestovní styl. S Martinem jsem již v listopadu 2022 absolvoval pouštní expedici po Íránu, která pro mě byla dosud tou nejlepší v životě. Styl cestování, jakým se Martin vyznačuje je pro ten můj zcela totožný, takže jsem naprosto v klidu tušil, jaká ubytování, přesuny a doprava nás čeká, čímž jsem defacto neváhal a poslal žádost o přidání se na další zajímavé dobrodružství. Martin sám disponuje velkými znalostmi historie, geografie, kultury a lidmi Střední Asie, jelikož zde strávil několik měsíců, aby ji lépe do hloubky poznal a mohl se o tyto nabyté poznatky dále podělit s budoucími účastníky expedice a na vlastní kůži tak z pohledu Evropana vyvrátit některé neprávem přidělené předsudky a mýty o místních kulturách. Díky místním a jazykovým znalostem, komunikativností a pohotovým reakcím, klidovostí, pohodovostí, upřímností a srandou rozhodně neváhám se zúčastnit dalších podobných expedic pod taktovkou Martina Půlpána. Zážitek z expedice místy bolel, ale o to víc je díky tomu lépe zapamatovatelný, reálný a jedinečný. 🙂

Jan Havel

Termín

Předpokládaný termín je červen 2025. Délka expedice bude 16-18 dní.

Covid-19

Všechny země, tj. Tádžikistán, Uzbekistán a Kyrgyzstán zrušily v roce 2022 většinu příjezdových formalit.

Tádžikistán

V případě předložení očkovacího certifikátu není nutné předkládat negativní PCR test. Pro neočkované osoby je nutno předložit negativní PCR test, který není starší 72 hodin.

Aktuální informace o podmínkách naleznete na stránkách MZV.

Uzbekistán

Pro vstup do země (a i pro samotné cestování po Uzbekistánu) není nutné předkládat ani negativní PCR test ani žádný očkovací certifikát.

Aktuální informace o podmínkách naleznete na stránkách MZV.

Kyrgyzstán

Pro vstup do země (a i pro samotné cestování po Kyrgyzstánu) není nutné předkládat ani negativní PCR test ani žádný očkovací certifikát.

Aktuální informace o podmínkách naleznete na stránkách MZV.

Tržiště ve městě Khujand je největší v Tádžikistánu

Tržiště ve městě Khujand je největší v Tádžikistánu

Cena

V ceně expedice jsou zahrnuty průvodcovské služby (tj. vaše účast na expedici). Ostatní typy cestovních služeb se budou zařizovat na místě podle potřeb skupiny. Jednotlivé výdaje si účastníci budou platit sami, proto níže uvádíme jejich obvyklé ceny.

Ubytování

K ubytování nám poslouží malé lokální hotely nebo rodinné penziony. Vše budeme řešit na místě tak, aby cena nebyla přehnaná. Budeme ale moci nahlédnout do života místních, u kterých budeme velmi často přespávat.

V horách potom budeme spát v zapůjčených  stanech a při jízdě na koních také v jurtách u místních pasteveckých rodin. Cena ubytování se ve většině případech pohybuje kolem 10 USD za noc se snídaní.

Celkové náklady za ubytování na expedici by neměly přesáhnout 5 000 Kč.

Jurty u jezera Tulpar Kul se stanou na několik dní našim domovem

Jurty u jezera Tulpar Kul se stanou na několik dní našim domovem

Strava

Základem kuchyně ve všech státech je maso. Nejvíce ovšem v Kyrgyzstánu. Budeme jíst v restauracích, ve kterých jedí místní a poznáme skutečně rozdílné pokrmy. Nicméně nedá se čekat nějaký kulinářský zážitek. Na trzích poté ochutnáme různé druhy té nejčerstvější zeleniny a ovoce. Mimo hlavní a velká turistická města je velmi těžké sehnat pokrmy pro vegetariány nebo vegany.

Povětšinou v restauracích dostanete šašlik nebo kebab, plov (masitý pokrm s rýží) nebo maso s brambory. Nezbytným pokrmem pak je chléb. Pokud vás hostí rodiny, nechybí na stole ani čaj s cukrovinkami, džem nebo kompoty. Káva opět není moc oblíbená a hůře se shání. Voda z vodovodu není v těchto zemích pitná, nicméně dostupnost balené vody je velmi dobrá. V horských regionech nám potom může posloužit přenosný filtr na vodu a voda se dá nabrat z čistých horských potoků a řek, popřípadě z volně dostupných studních ve většině horských vesnic.

V horských regionech je poněkud složitější sehnat obchody s potravinami. Místní si veškerou obživu vypěstují, takže obchody neposkytují žádné potraviny jako chléb nebo ovoce. Při trecích tak budeme muset nakoupit jídlo na několik dní dopředu na tržištích ve městech, popřípadě u horalů.

Ve městech se pak lehce najíme na bazarech nebo pouličních stáncích a fast foodech. Klasické restaurace, mimo hlavní a turistická města nejsou příliš běžné. Běžné také nejsou velké obchodní domy, tak jak je známe z Česka. Tuto úlohu opět suplují tržiště, která nalezneme v centru každého města.

Všechny země jsou muslimské, přesto je zde konzumace alkoholu možná. Ne však v takové míře jako v Česku. Ve větších městech ale naleznete restaurace nebo supermarkety, které prodávají pivo nebo vodku.

Orientační ceny potravin:

  • Jídlo v restauraci – cca 100-150 Kč za hlavní chod
  • Jídlo na trhu nebo ve fast foodu – cca 50-100 Kč
  • Místní pivo 0,5 l – 18 Kč
  • Exportní pivo 0,5 l – 30 Kč
  • 1 kg ovoce a zeleniny – 20 Kč
  • 1 litr balené vody – 10 Kč
  • Chléb – 10 Kč
  • Vodka 0,5l – 40 Kč

Náklady na stravu za den se pohybují kolem 300 Kč, za celou expedici pak maximálně 5 000 Kč bez alkoholických nápojů v restauracích. O ty musí každý účastník svůj rozpočet navýšit.

Prodej čerstvých a neuvěřitelně chutných tádžických melounů přímo z nákladního vozu

Prodej čerstvých a neuvěřitelně chutných tádžických melounů přímo z nákladního vozu

Doprava

Podle ceny letenek vybereme zemi, ve které začneme naše putování. Ceny se ale ve směs pohybují ve stejných hodnotách, ať letíte do Dušanbe, Biškeku nebo Taškentu. Do všech zemí se dá dostat jednoduše s jedním přestupem, většinou v Istanbulu. Při ekonomické výhodnosti se dá uvažovat o odletu z Vídně nebo Berlína. Cena zpátečních letenek do výše zmíněných měst závisí na tom, s jakým předstihem si letenky pořídíme. Zpáteční letenky stojí mezi 14 000 Kč až 16 000 Kč za osobu.

Dopravovat se budeme povětšinou jako místní, což znamená sdílenými taxíky a terénními vozy. Dále pak místními minibusy, kterým se říká „maršutky“. Hranice všech středoasijských zemí jsou snadno dostupně a vždy mezi nimi existuje nějaké spojení.

Náklady na místní dopravu by neměly přesáhnout 4 000 Kč. O cenách se velmi často smlouvá, proto je potřeba uvedenou částku brát jako orientační.

Doprava v Tádžikistánu je velkým zážitkem

Doprava v Tádžikistánu je velkým zážitkem

Ostatní výdaje

  • Jízda na koních v podhůří pohoří Pamír. Celkem tři až čtyři dny včetně ubytování a stravy a zapůjčení koní – cca 200 USD (5 000 Kč)
  • Místní průvodce v horách – cca 10 USD/den/osobu. Ve zdejších divokých a těžko dostupných horách je vždy lepší mít místního průvodce, který je schopen v případě potřeby a problémů se o skupinu postarat a zavolat pomoc.
  • Pronájem stanu, spacího pytle a dalšího horského vybavení – cca 10 USD/den/osobu
  • Návštěvy památek, vstupy do rezervací, atd. – 1 000 Kč

Vízum

V současné době ani do jednoho státu není vízum potřeba. Na přechod hranice mezi jednotlivými státy nám bude stačit pouze cestovní pas.

Očkování

Doporučuje se mít očkování proti tetanu, žloutenkám A i B a břišnímu tyfu. Každý účastník by však měl včas před začátkem expedice konzultovat své individuální potřeby se svým lékařem.

Fanské hory v Tádžikistánu patří k těm nejbarevnějším

Fanské hory v Tádžikistánu patří k těm nejbarevnějším

Náročnost

Při přechodu místních hor v Tádžikistánu nás čeká celodenní trekování (cca 8 hodin) a ujdeme cca 10 – 15 kilometrů za den. Rozhodně se nebudeme nikam honit. Je ovšem třeba být připraven na to, že ve vyšších polohách je řidší vzduch a chůze se stává náročnější.

Čekají nás také zhruba dva nebo tři náročnější celodenní přejezdy místní dopravou, při kterých budeme ale zastavovat na zajímavých místech.

Přechody hor s veškerou výbavou nejsou úplně pro každého, proto by ideální účastník této expedice měl mít alespoň minimální zkušenost s horskými treky, ale zároveň mu nesmí vadit poznávání velkých historických měst plných památek. Účastník expedice by měl být schopen ujít s batohem vážícím zhruba 12 kg vzdálenost mezi 15 – 20 kilometry za den s převýšením až 1000 metrů. Jak v Kyrgyzstánu, tak v Tádžikistánu se budeme pohybovat v nadmořských výškách od 2000 do 4000 metrů nad mořem.

Teploty, které nás potkají se mohou ve vyšších horských polohách pohybovat kolem nuly, ale při cestování pouští naopak budou šplhat ke čtyřiceti stupňům. Je tedy potřeba být připraven skutečně na všechno!

Při treku ve Fanských horách v Tádžikistánu budeme cca čtyři dny odkázáni sami na sebe, pouze budeme moci využít asistence místního horského průvodce a budeme se pohybovat pěšky po malých horských stezkách. Čas od času navštívíme domorodé vesnice, ale nedá se počítat s tím, že by se zde dalo něco koupit.

Tyrkysové hrobky ve městě Samarkand

Tyrkysové hrobky ve městě Samarkand

Při cestování pouštěmi Uzbekistánu budeme využívat zdejší dopravu malými minibusy zvanými damas, které nemají klimatizaci.

Jízda na koni v Kyrgyzstánu je určena i pro naprosté začátečníky, kteří na koni nikdy neseděli. Předpokládáme, že třídenní výlet na koních bude ideální na poznání horského života pastevců. Každý den strávíme cca 4-5 hodin v sedle a zbytek času vyplníme poznáváním života místních pastevců. Tour na koních je zabezpečena formou all-inclusive, což obnáší tři jídla denně a spaní v pastevecké jurtě. Pokud se někdo jízdy na koních bojí, může cestu absolvovat pěšky. Nicméně jízda na koni ke Kyrgyzstánu neodmyslitelně patří a byla by velká škoda jej nevyzkoušet. Místní pastevci a průvodci vás vše ochotně naučí.

Expedice do střední Asie je zkrátka určena všem, kteří se nebojí poznávat, kteří rádi vykročí z komfortní zóny a kteří rádi mění prostředí. Během necelých tří týdnů totiž zažijeme a poznáme skutečně hodně!

Průvodce v žádném případě neposkytuje v dané destinaci služby horského průvodce či vůdce. Expedice předpokládá, že účastník je schopen samostatnému pohybu v neznámém horském nebo odlehlém prostředí a tuto službu od průvodce nevyžaduje. Pro jistotu a bezpečnost expediční skupiny bude na místě po dobu pobytu v horském prostředí sjednán místní horský průvodce znalý místních poměrů.

Kaligrafie v jedné z medres ve starodávném Samarkandu

Kaligrafie v jedné z medres ve starodávném Samarkandu

Počasí

Stejně tak, jako je střední Asie velmi kulturně a historicky rozmanitý region, platí to i o počasí. Nedá se tedy přesně specifikovat, že po celou dobu našeho cestování bude stejné počasí.

V horách, především ve vyšších polohách, mohou teploty v noci spadnout k bodu mrazu, ve dne se poté, především v poušti, mohou vyšplhat ke čtyřiceti stupňům. Je tedy potřeba být připraven opravdu na všechno.

Roční období se mohou během několika hodin rychle změnit. Na cestu by vám mělo vystačit základní turistické oblečení s nepromokavou bundou, pevnými botami a dlouhými kalhoty.

Jelikož jsou všechny země muslimského vyznání, doporučujeme jak ženám, tak mužům, nosit dlouhé kalhoty. Kraťasy jsou, především v Tádžikistánu, skutečně neobvyklým druhem oblečení a v respektu k tradicím zemí je nedoporučujeme nosit. Krátký rukáv nevadí.

Bezpečnost

Stejně tak jako je region střední Asie velmi rozmanitý, je rozmanitá i bezpečnost v jednotlivých zemích a regionech. Všechny země jsou pro turisty považovány za bezpečné. Pokud se turista řídí obecně známými nepsanými pravidly, nemělo by mu hrozit výrazné nebezpečí.

Kyrgyzové, Tádžici a Uzbeci jsou milé a přívětivé národy a obyvatelé neváhají cizinci kdykoliv pomoci nebo pozvat domů.

V poslední době se objevily zmínky o vojenských střetech mezi Tádžikistánem a Kyrgyzstánem, do těchto regionů my ovšem nepojedeme.

Fanské hory v Tádžikistánu jsou nazývány těmi nejkrásnějšími ve střední Asii

Fanské hory v Tádžikistánu jsou nazývány těmi nejkrásnějšími ve střední Asii

Internet

Ve všech zmíněných zemích se dá poměrně jednoduše koupit SIM karta s datovými balíčky. Nejlevnější internetové balíčky jsou v Kyrgyzstánu (cca 80 Kč za 12 GB tarif), nejdražší naopak v Tádžikistánu (cca 700 Kč za 20 GB tarif). V Uzbekistánu se poté dá pořídit datový tarif o velikosti 20 GB za cca 300 Kč.

Nicméně i bez SIM karet se dá ve střední Asii snadno fungovat, protože veškerá ubytování mají dostupné WiFi. V horských regionech nebo odlehlých pouštích pak stejně mobilní signál není, proto se dá celá expedice snadno absolvovat bez koupi SIM karet s internetem dostupným na všech ubytování.


Váš průvodce Martin projel a prošel region střední Asie na svém putování po Hedvábné stezce z Evropy do Číny. Zavede vás do míst, která jsou bezpečná a nádherná. Seznámí vás s místními domorodci, se kterými navázal dlouholetá přátelství a popíše historii regionů, které jsou v Evropě neznámé, přesto ale určovaly chod dějin.

Expedice do střední Asie je ideální pro všechny, které láká dobrodružství, kteří milují přírodu, ale i historii. A hlavně pro ty, kteří chtějí poznat svět opravdový a bez přikrášlení, a to velmi bezpečným způsobem.

Expedice je koncipována tak, aby vám v krátkém čase ukázala neuvěřitelně nádhernou horskou krajinu, kterou jsou Kyrgyzstán a Tádžikistán proslulé, ale zavede vás i do nádherných, až pohádkových, měst na Hedvábné stezce v Uzbekistánu. Na své si díky trekování a jízdě na koni přijdou především dobrodruzi a romantické duše. Nahlédneme do života zdejších horalů a nomádů, jejichž zvyky a tradice se liší od našeho západního způsobu bytí.

Celkové náklady na expedici (včetně stravy, dopravy, průvodcovských služeb atd.) by neměly přesáhnout 50 000 Kč. Částka nepočítá s nákupem suvenýrů a absolvováním každé fakultativní aktivity, která se naskytne. Každý si tak musí svůj rozpočet o tyto položky navýšit. Vše samozřejmě budeme před expedicí konzultovat.

Pro více informací o našich expedicích doporučujeme přečíst Pohodové expedice, Rizika cestování se Zirhamií, 7 důvodů proč s námi necestovat a Často kladené otázky.