Termín: není stanoven, 3 týdny
Počet účastníků: 6 + 1 průvodce
Průvodce: Jurek Szurman
Náročnost: střední-vysoká
Základní cena za účast na expedici (viz slevy): 14 000 Kč
Nezávazně přihlásit

 

 

 

Hlavní body expedice po Hedvábné stezce,

aneb z Pekingu do Biškeku po zemi

Tato expedice je určena vyznavačům totálního dobrodružství, obdivovatelům železnic a starodávných kultur (čínské, tibetské, muslimské). Tato téměř 5 000 km cesta nás zavede z dálného východu přes poušť Taklamakan a hory Tian Šan na zelené kyrgyzské pastviny. Dva týdny si vyhradíme pro cestování v Číně a jeden pro Kyrgystán.

  • Trasa: Peking, Xian, Dunchuang, Turpan, Kašgar, Oš, Biškek
  • popis se připravuje

 

Cena

V ceně expedice jsou zahrnuty průvodcovské služby (tj. vaše účast na expedici). Ostatní typy cestovních služeb se budou zařizovat na místě podle potřeb účastníků expedice. Jednotlivé výdaje si účastníci budou platit sami, proto níže uvádíme jejich obvyklé ceny.

Ubytování

Budeme si hledat ubytování v čistých a levných turistických hotýlcích, hostelech a penzionech. Cenově c. 100 – 200 Kč na osobu na noc. Několik nocí strávíme ve vlaku během přejezdu. Celkové náklady na ubytování během expedice by se měly vejít do 3 000 Kč.

Strava

Co si koupíme, to budeme jíst – převážně v místních restauracích, vývařovnách a na ulici. Jídlo je v Číně je levné a zaručuju vám, že pravou čínskou kuchyni si zamilujete (na míle vzdálená té, která se vaří v českých „čínských bistrech“).

Během minulé expedice do Číny jsme ochutnali přes 150 různých jídel, protože jsme všechno jídlo mezi sebou sdíleli – přesně jak bývá v Číně zvykem. PS: naučíte se jíst hůlkami. Budete muset! 🙂 V provincii Xinjiang jídlo nebude tak bohaté jako v Číně, ale bude hodně zajímavé, hodně skopového, rýže, placek, medu a melounů.

 

Doprava

V současnosti stojí zpáteční letenka Praha-Peking a Biškek-Praha kolem 11 000 s Turkish Airlines, ale může stát i 18 000. Věříme, že se povede levnou letenku koupit. Průvodce si účastníky vyzvedne na letišti v Pekingu.

V Číně se budeme přepravovat hlavně vlakem, tj. hlavně podél trasy Peking-Kašgar, tj. 4500 km. Pak se budeme přepravovat místními autobusy, minibusy, taxíky a pěšky. Náklady za místní dopravu během celé expedice odhadujeme následovně, orientační ceny pro jízdenku ve vlaku (lehátko):

  • noční vlak Peking – Xian, 13 hodin, 1 000 Kč
  • noční vlak Xian – Landžou, 8 hodin, 800 Kč
  • noční vlak Landžou – Dunchuang, 14 hodin, 1 000 Kč
  • noční autobus nebo vlak Dunchuang – Turpan, 800 Kč
  • noční vlak Turpan – Kašgar, 17 hodin, 800 Kč
  • přejezd trasy Kašgar – hraniční přechod – Oš, celý den, 1 000 Kč
  • cestování po Kyrgyzstánu 1 týden

Celkově bychom se měli do 8 000 Kč.

Vízum

Vízum do Číny je možné získat přímo na ambasádě v Praze nebo vám je může zajistit některá z agentur (včetně jedné z našich). Poplatek za vízum je 50 eur. Do Kyrgyzstánu vízum není potřeba, nicméně musíme ještě prověřit, zda nebudeme potřebovat nějaké speciální povolení pro čínsko-kyrgyzský hraniční přechod.

Náročnost expedice

Z organizačního hlediska to bude náročná expedice. Účastník musí počítat s častými přesuny a s faktem, že na žádném místě se nezdržíme déle než 2 dny. Baťoh maximálně 10 kg se vším všudy, i s pitím. Minimálně 5 nocí budeme spát na lehátku ve vlaku. Expedice, kde všechno se může pos***, vlaky nemusí jezdit, vjezd do „divoké“ provincie Xinjiang může být zakázán, hranice ve výšce 3700 m. může být zavřená, protože v srpnu nasněží metr sněhu atd.

Očkování

Standardně se doporučuje být očkován proti bříšnímu tyfu a žloutence A a B.

Počasí

Očekávejte teplotní rozmezí od nuly až k třicetipěti. Léto jako léto 🙂

Ostatní ceny

Vstupy do národních parků a hlavních historických památek jsou v Číně poměrně drahé, třeba 800 Kč, ostatní památky jsou c. za 100 Kč. Na památky si vyčleníme 4 000 Kč.

Chcete-li cenově srovnat naši expedici do Číny se zájezdy cestovních kanceláří, raději to nedělejte, protože z povahy věci tuto expedici nelze srovnat se zájezdem cestovní kanceláře. Nicméně, předpokládáme, že vaše celkové náklady (včetně stravy, suvenýrů, víza, apod.) na tuto expedici nepřevýší 50 000 Kč.

Pro více informací o našich expedicích doporučujeme přečíst Pohodové expedice, Jak se přihlásit a Často kladené otázky.

[social4i size=“small“ align=“float-left“]