Termín: březen 2025, cca 10 dní
Počet účastníků: 8-11 + 1 průvodce
Průvodce: Saša Strnad
Náročnost: pohodička
Základní cena za účast na expedici (viz slevy): 13 500 Kč
Uzávěrka přihlášek: příjímáme nezávazné přihlášky

Zlatý trojúhelník severní Indie,

aneb po stopách Rádžů a Mughalů

Na této expedici budeme cestovat rychlostí světla, abychom za minimální čas stihli to nejlepší z Indie – nejhezčí a historicky nejbohatší oblast nazvanou “Zlatý trojúhelník”. Během toho vám dojde, proč se Indii říká neuvěřitelná a kolik, že to má lidí🙂 Unikneme dešťům i šedi a prodloužíme si podzim ve sluncem vyhřátých končinách, v době ideální na cestování. Prozkoumáme ikonická místa s kulturní různorodostí a pestrostí. Přeneseme se do center a doby rozkvětu bývalé Mughalské říše, abychom zjistili, jak si žili tehdejší indičtí panovníci a maharádžové. Putování završíme očistou u řeky Gangy na ghátech, v nejstarším městě Indie. 

Expedice je určena všem dobrodruhům, kteří se rychle adaptují, jsou limitováni časem, dokáží ocenit okamžik přítomnosti a vytěžit z něj maximum.  Pro klasickou, téměř 3-týdenní, expedici po severní Indii, klikněte zde.

 

Sedmý div světa - Taj Mahal v Agře - mramorová hrobka vystavěná panovníkem Shahjahanem pro jeho manželku Mumtáz Mahal

Sedmý div světa – Taj Mahal v Agře – mramorová hrobka vystavěná panovníkem Shahjahanem pro jeho manželku Mumtáz Mahal

  • V hlavním městě si zmapujeme historickou část města nazvanou Staré Dillí, rozprostírající se kolem Měsíčního náměstí – Chandni Chowk. Po cestě navštívíme či jen vyfotíme mešitu, džinistický, hinduistický a sikhský chrám, kostel a Červenou pevnost. Na rychlý oběd zaběhneme cestou do místních mini uliček, kde se pokusíme neztratit  a najdeme jednu z nejstarších restaurací, kde dělají vyhlášené parathy – chlebové placky. Potom se přemístíme na největší tržiště s indickým kořením a sušenými plody.
  • Prohlédneme si Růžové město Jaipur s královskými stavbami, pevnostmi a paláci, které jsou architektonickým pokladem a dědictvím města. Projdeme si Palác větrů, který sloužil pro manželky a konkubíny královského panovníka, dále budeme mít možnost seznámit se s jeho hvězdárnou Jantar Mantar, kde nalezneme největší sluneční hodiny na světě a další astronomické přístroje na měření času. Zavítáme na návštěvu do Opičího chrámu a cestou nakrmíme posvátné krávy a možná i slony.
  • Sedmý div světa Taj Mahal navštívíme v Agře. Jedná se o nejkrásnější hrobku na světě, kterou nechal mughalský panovník Shahjahan vystavět pro svoji nejmilovanější manželku Mumtaz Mahal a která je opředena pohádkovými příběhy. Nejen, že navštívíme komplex, ale pokusíme se zachytit Taj Mahal z různých míst, včetně Červené pevnosti, abychom měli bohatou galerii fotografií do našeho alba. Na kávu s občerstvením po fotosběratelském dni zavítáme mezi ženy, které přežily útok kyselinou a můžeme si nechat na závěr ozdobit ruce hennou.
  • Na závěr se přeneseme do svatého města Varánásí, které je jedním z nejdéle trvale osídlených měst na světě a údajně bylo založeno bohem Šivou, který zde má vystavěný jeden z nejdůležitějších hinduistických chrámů Kashi Vishwanath. Zúčastníme se každodenních ohňových obřadů a uspávání řeky Gangy tzv. “aarti”. Ochutnáme vyhlášený šlehaný jogurtový nápoj lassi s plackami kačorí. Na loďce si objedeme gháty – přístupové schodišťové cesty k řece – sloužící k náboženským rituálům a obřadům, přičemž se zamyslíme nad smyslem života a jeho pomíjivostí.

Bude-li čas a chuť, podnikneme i něco (anebo všechno:) z následujících bodů:

  • Zajdeme na výstavu a oběd do ašrámu v Delhi 
  • Připojíme se k mírovému poslání Lotosového chrámu v Delhi
  • Podíváme se do tzv. žluté pevnosti Amber, vystavěné z bílého pískovce a mramoru, která sloužila jako sídlo rádžastánských maharádžů a je památkou UNESCO
  • Zastavíme se u “Měsíční studny” – jedné z nejkrásnějších a nejfotogeničtějších šachtových studní v Indii s přilehlým hinduistickým chrámem.
  • Vypravíme se do Mrtvého města – Fatehpur Sikri, které bylo zamýšleno jako hlavní město Mughalské říše.
  • Navštívíme budhistickou stúpu v Sarnathu, kde Buddha prvně kázal jeho učení o dharmě – poslání života
  • V tkalcovských dílnách se podíváme, jak se vyrábí vyhlášené Benárásí sárí a budeme si jej moci i vyzkoušet

 

Ranní očistná koupel na ghátech řeky Gangy

Ranní očistná koupel na ghátech řeky Gangy

Co říkají o expedici naši účastníci?

Obdivovala jsem pí průvodkyni Hanu, hlavně její úžasné znalosti, křehká žena, ale uměla si dupnout a nás celou skupinu „ukočírovat“. Velmi se mi líbily i chvíle s jógou, které Hanka vedla.

Vlasta Lepší

Hanka naprosto předčila má očekávání. Je znát, že Indie je jejím druhým domovem. Co s místními neuhádala ona, uhádali její indičtí přátelé 🙂 Její znalosti a především schopnost dostat se na nemožná místa ocení i velmi zkušení cestovatelé. Expedice byla nezapomenutelným zážitkem.

Lucie Střihavková

Termín

Březen 2025, délka trvání 10 dní i s cestou.

Covid-19

Indie v současné době nemá žádné omezení ani opatření vůči zahraničním turistům.

Cena

V ceně expedice jsou zahrnuty průvodcovské služby (tj. vaše účast na expedici). Ostatní typy cestovních služeb se budou zařizovat na místě podle potřeb účastníků expedice. Jednotlivé výdaje si účastníci budou platit sami, proto níže uvádíme jejich obvyklé ceny.

Je třeba počítat i s nějakou korunou na “bakšiš” nebo podporu chudým.

Aktuální kurz v pouliční směnárně je 1 EUR = 85 -90 INR, volným přepočtem 1 Kč = 3,5 Rs

Ubytování

Ve velkých městech se ceny ubytování pohybují kolem 500 Kč/osoba s jednodušším vybavením, v koupelně bývá často kbelík s nádobkou na polévání místo sprchy. Ubytovací zařízení s evropským standardem spadají v Indii do nejvyšší kategorie a jsou cenově poměrně drahé. My budeme ubytování hledat v rámci menších a levnějších hotelů, bývalých sídel maharádžů, rodinných guesthousů, poblíž památek a cílů naší expedice, abychom maximálně neztráceli čas přejezdem v zacpaných uličkách. Ceny již budou spadat do vysoké sezony, ale usmlouváme skupinovou slevu. Odhadem by mělo na ubytování stačit 3 500 Kč.

 

Nádherný Lotosový chrám v Dillí

Nádherný Lotosový chrám v Dillí

Strava

Indická kuchyně je celosvětově vyhlášená a proslulá. Co město, to jiné speciality, jiné koření, jiné masaly, jiné receptury – proto je tak pestrá. I obyčejný mléčný čaj bude chutnat naprosto jinak v jednom městě na dvou místech stejného státu. Velmi oblíbená jsou jednoduchá jídla na ulici do ruky jako samosa, placky, pakora, kačorí, idli,… Jedinou jejich nevýhodou je většinou pro Evropany nesnesitelná pálivost.

V restauracích jsou cenově i časově nejvýhodnější tzv. thali, která jsou servírována jako hotovky a vycházejí nejlevněji. Podávají se na plechových talířích s několika mističkami a obsahují rýži, čočkový dál, jedno zeleninové příp. masité hlavní jídlo, placky, jogurt, sladkost a čatní (pálivé či kyselé omáčky). Královské thali může obsahovat až 80 druhů různých pokrmů v mističkách.

Na ulicích a bazarech nalezneme bezpočet stánkařů, vozíků a krámků s čerstvým ovocem a zeleninou nebo prodejce čerstvých džusů. Velmi oblíbeným a lahodným je nápoj z cukrové třtiny nebo čerstvá kokosová voda. Můžeme ochutnat také indické sladkosti, zejména v Kolkatě jejich nabídka patří mezi nejširší a nejpopulárnější.

Chilli, chilli a zase chilli - mísní trhy jsou jich plné

Chilli, chilli a zase chilli – mísní trhy jsou jich plné

Snídaně jsou většinou součástí ceny za ubytování a nabízejí základní buď indickou (puri chléb s bramborovou směsí, čaj nebo káva) nebo kontinentální (toast s máslem a džemem, čaj a káva) variantu. Také balená voda je ve většině hotelů a na mnoha veřejných místech podávána zdarma.

  • jídlo v restauraci – cca 50-200 Kč za hlavní chod
  • jídlo na trhu nebo na ulici – cca 10-60 Kč
  • jídlo v McDonaldu – 60 – 150 Kč
  • pizza – 60 – 200 Kč
  • jídlo ve vlaku – 30 – 100 Kč
  • zmrzlina – 5 – 50 Kč
  • balená voda – 8 – 20 Kč
  • nealko nápoje – 10 – 20 Kč
  • čaj masala – 3 – 10 Kč
  • chipsy malé balení – 3 – 30 Kč
  • sušenky – 3 – 50 Kč
  • lassi (mléčný nápoj) – 10 – 40 Kč
  • chlebové placky (nán, čapátí) – 2 – 20 Kč za kus
  • indické sladkosti (laddu, rasgulla, gulab jamun) – 3 – 10 Kč za kus

Dle odhadu bychom se při společném stravování měli vejít do 2 500 Kč za celý pobyt se třemi jídly denně. Doporučuji s sebou do zavazadla přibalit trvanlivé uzeniny či sýry, neboť těch je v Indii velmi málo. Jste-li milovníkem zelených, ovocných nebo rois bois čajů, ty zde nejsou příliš k sehnání, raději vezměte sáčkové z Čech.

Doprava

V našem rozpočtu odhadujeme, že mezinárodní letenku do Díllí pořídíme do 20 tisíc Kč, nicméně doufáme, že ve finále to bude pouze za 15 000 Kč.

Na našich cestách po Indii budeme využívat všechny možné dopravní prostředky, tak abychom ušetřili jak peníze, tak hlavně čas. Ve městech se svezeme rikšou – auto, elektro nebo cyklo. Ve velkoměstech se svezeme metrem či místním autobusem, poměrně dobře tu fungují služby Uber či Ola přes internetovou aplikaci. Mezi městy budeme cestovat hlavně vlakem příp. autobusem. Z Varánásí se budeme vracet zpět letecky.

Náklady na místní dopravu během celé expedice budou kolem 4 500 Kč.

 

Nejrozšířenější indické dopravní prostředky - kolo, rikša, autobus, auto a motorka

Nejrozšířenější indické dopravní prostředky – kolo, rikša, autobus, auto a motorka

Ostatní výdaje

Vstupy do památek a muzeí se po covidové pauze několikanásobně zvýšily a jsou odlišné pro zahraniční turisty a místní. Jedná se o poměrně drahou záležitost, proto ceny do hlavních památek uvádíme níže ke zvážení, zda se s nimi jen vyfotit či je osobně navštívit.

Vstupné do památek stojí od 50 do 400 Kč. Vstupy do většiny hinduistických chrámů, mešit a kostelů jsou zdarma či za dobrovolný příspěvek v rámci desítek korun.

Celkově počítáme za vstupné do 1 500 Kč.

 

Vízum

Vízum do Indie je nutností a my jej umíme zařídit. Případně si jej může jednotlivý účastník expedice zařídit sám. Turistická e-víza jsou vydávána s různě dlouhou platností od měsíce až po 5 let.

Safdarjungova hrobka v Delhi - nádherný pomník velkých Mugalských rodů

Safdarjungova hrobka v Delhi – nádherný pomník velkých Mugalských rodů

Očkování

Indie nevyžaduje žádné povinné očkování.

Ke zvážení se doporučují tato očkování: Covid-19, tetanus, žloutenka typ A i B, meningitida a břišní tyfus. Určitě ne ale všechna a naráz. Každý účastník by měl včas před začátkem expedice konzultovat své individuální potřeby se svým lékařem a nenechat očkování na poslední chvíli. Antimalárika nejsou v tuto roční dobu potřeba.

Co se týče léků, jsou běžně a volně k dostání v lékárnách jak antibiotika tak ajurvédské přípravky.

Náročnost

V celku se jedná o pohodovou expedici a více než o fyzické náročnosti jde v Indii všeobecně o psychickou náročnost. Je třeba přivyknout pohledu na žebráky na každém kroku, mrzákům a bezdomovcům na nádražích a v okolí turistických cílů, nezaopatřených dětí na ulicích. Také ohledně hygieny je důležité odpoutat se od evropských standardů a zjistit výhody např. indických toalet tzv. šlapek – které jsou v podstatě velmi prospěšné pro správný pohyb vyprazdňování, držení těla a jsou mnohem hygieničtější a jednodušší na používání. V Indii lze lehce a levně zajistit jakékoliv služby, které jsou s cestováním spojené.

Počasí

V Indii bývá v jarních-podzimních měsících příjemně na cestování. Denní teploty budou snesitelné v rozmezí od 20 – 30 stupňů, může se vyskytnout i nějaká přeháňka, vlhkost nebude tak vysoká (nicméně upozorňujeme silné astmatiky na možnost dýchacích obtíží z důvodu vysoké koncentrace pmp mikro částic v ovzduší)

Bezpečnost

Indie je zemí relativně bezpečnou a mírumilovnou, pouze hraniční pásma a některé náboženské památky, které jsou středem konfliktu mezi hinduisty a muslimy jsou o něco více střeženější a není zde dovolen volný pohyb. Na naší trase se nemusíme bát, ale obezřetnost se vyplácí na každém kroku. Ve většině měst budeme mít kontakt na někoho z mísních v případě, že se dostaneme do nesnází.

Budeme ctít místní kulturu tzn. vyvarujeme se vyzývavému odívání a při vstupu do památek bude mít po ruce šátek či něco s dlouhým rukávem k zakrytí holých partií těla.

Internet

Indie je vyspělá v oblasti IT, v dnešní době má telefonické i internetové pokrytí na většině částech území, nicméně v místech náboženských památek, přírodních rezervací a rurálních oblastí žádná síť nefunguje. Na letišti po příletu lze pořídit místní SIM kartu s měsíčním kreditem a daty za velmi výhodné ceny (cca 300 Kč). Ve většině měst i vesnic fungují i internetové kavárny či salóny. V hotelích je běžně připojení na WiFi.

Předpokládáme, že vaše celkové náklady (včetně letenky, průvodce, místní dopravy, ubytování, stravy, víza, apod.) na tuto expedici se budou pohybovat okolo 45 000 Kč. Potom už záleží, kolik suvenýrů nakoupíte a drinků vypijete.

Pro více informací o našich expedicích doporučujeme přečíst Pohodové expediceJak se přihlásit, Reference a hlavně Často kladené otázky.