Termín: květen 2024, 17-19 dní
Počet účastníků: 7-9 + 1 průvodce
Průvodce: Luboš Beňo
Náročnost: střední
Základní cena za účast na expedici: 17 000 Kč
Uzávěrka přihlášek: obsazeno 🙂 přijímáme náhradníky

To nejlepší z Jávy plus Kalimantan

Indonésie je neskutečně rozmanitým ostrovním státem, který tvoří více než 17 000 ostrovů. Protože není v našich časových možnostech poznat najednou celou Indonésii, zaměříme se na prozkoumání nejlidnatějšího ostrova země a především střední a východní Jávu.

Jedna z více než 500 soch buddhy v chrámu Borobudur

Jedna z více než 500 soch buddhy v chrámu Borobudur

Pokud jste milovníky přírody, exotiky, moře a dobrodružství, expedice je určena přímo pro vás, neboť rozmanitost zdejší krajiny je naprosto uchvacující – zářivá rýžová pole, doutnající sopky, deštné lesy a savany. Zblízka si prohlédneme orangutany v jejich přirozeném prostředí na jihu Kalimantanu (tak se jmenuje indonéská část ostrova Borneo) a pár dní  zrelaxujeme na indonéském venkově, kde se také svezeme na raftech po divoké řece.

Co všechno tedy zažijeme?

 • Národní park Bromo-Tengger-Semeru. Sopečná oblast Bromo s rozlehlou měsíční krajinou neskutečné krásy patří k nejúchvatnějším indonéským úkazům. Po kamenném schodišti se dostaneme až na stezku vedoucí po stěně kráteru, což je úžasný zážitek.
 • Kawah Ijen přezdívané „Žluté peklo“. Noční sestup do kráteru, po jehož strmé cestě budeme míjet nosiče síry. Dole si nasadíme masky, abychom se dostali až k epicentru modrých plamenů. Po návratu zpátky si užijeme nádherný východ slunce nad kyselinovým jezerem.
 • NP Tanjung Puting. Park je oblíbený díky téměř jistému setkání s divokými orangutany. Do nitra džungle se dostaneme romantickou dvoupodlažní lodí, přezdívanou klotok, která se nám stane po 3 dny naším domovem. Kromě našich kaštanově hnědých bratranců uvidíme také kahau nosaté, pestrobarevné ledňáčky, krokodýly a mnoho druhů ptáků.
 • Yogyakarta a úchvatné chrámy Borobudur a Prambanan. Yogya, jak se také městu přezdívá, je nositelkou uměleckého a kulturního dědictví ostrova, je místem, kde je jávština nejčistší, jávské umění nejvýraznější a tradice nejviditelnější. Prohlídka jednoho z nejúžasnějších chrámových komplexů na světě Borobudur a hinduistického Prambanan patří mezi povinnosti každého cestovatele.
Nezapomenutelný východ slunce u Mt. Bromo

Nezapomenutelný východ slunce u Mt. Bromo

Kromě těchto zásadních bodů uskutečníme i plno vedlejších aktivit. Vše bude záležet pouze na naší dohodě, chuti a času, jako například:

 • Prohlídka sultánského paláce Kraton v Yogyakartě, kde se konají pravidelná kulturní vystoupení. Projdeme se po hlavní tepně města Malioboro Rd, kde se seznámíme s výrobou batiky.
 • Rafting na divoké řece Serayu je skvělý zážitek pro každého. Po krátké instruktáži nasedneme do gumových člunů a parádně se na vodě vyřádíme.
 • Exkurze na kávové plantáže. Jávská káva a především její odrůda Arabica je vyhlášená po celém světě. Podíváme se také na výrobu cibetkové kávy, která je drahá kvůli procesu, díky němuž získává nezvykle bohatou chuť.
 • NP Meru Betiri je oblast s nádhernými přímořskými deštnými lesy i hojností zvěře. Hlavní atrakcí parku je chráněná želví pláž, na jejíž břehy chodí klást vejce několik druhů želv.
 • Poznání života v tradičních vesnicích. Ubytujeme se v domácnosti a seznámíme se s autentickým životem místních. Vyšlápneme si k terasovitým ryžovým polím a hájům hřebíčkovců, kardamomovníků a guav.
 • Slaňování do jeskyně Goa Jomblang. Pro odvážné jeskyňáře podnikneme dobrodružnou výpravu do hluboké jeskyně. Odměnou nám bude fascinující procházka po dně a oslňující paprsky slunce procházející úzkou průrvou do jeskyně.
 • Představení Ramayana baletu s tradiční hudbou a tanci.

Co o expedici do Indonésie říkají naši účastníci?

Luboš je skutečně zkušený cestovatel, umí si poradit v každé situaci. Má přátelské vystupování, jako průvodce mohu doporučit.

Jiří Koch

Chci podekovat Lubovi a nasi cele Lubo group za bajecnou expedici po Jave a Borneu! Uprimne jsem mela obavy z propojeni ruznych charakteru a spolecneho souziti, ale tento socialni experiment me moc bavil a hodnotim ho na vybornou :). Jakozto fanousek neobjevenych mist bez turistu jsem nadsena – centralni/vychodni Javu navstevuji prevazne mistni. Velmi pozitivne me potesil detailni program a organizace cele nasi expedice bez casovych prodlev. Diky teto expedici jsem zjistila, ze cestovat ve vetsi skupine se vyplati jak z financniho hlediska, tak z pohledu poctu mist, ktera chce clovek navstivit. Tezko bych ve stejnem casovem useku za stejne penize videla to co s Lubo group. Lubo a Zirhamko, moc diky za zazitek a uz koukam na dalsi expedice :)!

Michaela Dlouhá

Cena

V ceně expedice jsou zahrnuty průvodcovské služby (tj. vaše účast na expedici). Ostatní typy cestovních služeb se budou zařizovat na místě podle potřeb účastníků expedice. Jednotlivé výdaje si účastníci budou platit sami, proto níže uvádíme jejich obvyklé ceny.

Ubytování

Většinou budeme spát v hotýlcích, penzionech, hostelech, venkovských chatrčích nebo na lodi (klotoku), ceny se pohybují v rozmezí 150-350 Kč/osoba/noc. Cena za ubytování na klotoku je součástí celkového třídenního balíčku.

Celkové náklady na ubytování během expedice by se měly vejít do 3 500 Kč.

Strava

Tradiční indonéská kuchyně

Tradiční indonéská kuchyně

Stravovat se budeme buď jako místní, kteří se chodí najíst do warungů (pojízdných stánků), anebo v levných restaurací. Základní potravinou je rýže. Kuchyni ovlivňuje místní náboženství, takže s vepřovým masem, které islám zakazuje, se tu prakticky nesetkáme. Nejčastěji se k rýži podává kuřecí nebo rybí maso, k jídlu se často přidává „sambal“ – omáčka z chilli papriček.

Kávové plantáže Kebun Kalisat

Kávové plantáže Kebun Kalisat

Druhou častou přílohou jsou nudle. Brambory jsou považovány za zeleninu. Oblíbené jídlo je také Gado-gado, což je zeleninový salát s tofu, vejcem a arašídovou omáčkou. Mezi Indonésany jsou populární různé druhy polévek, k nimž si samozřejmě objednávají rýži.

Přestože je Indonésie muslimská země, pivo je v obchodech i restauracích na Jávě (kromě období ramadánu) běžně k dostání. Orientační ceny jsou následující:

 • Jídla na ulici 25-50 Kč
 • Jídla v restauraci 40-90 Kč
 • Pivo Bintang 60 Kč
 • Čerstvé džusy 15-25 Kč
 • 1,5 l voda 10 Kč
 • Espresso káva 20 Kč

Předpokládáme, že za jídlo a pití utratíme do 5 000 Kč. Částka nezahrnuje konzumaci alkoholických nápojů a každý účastník musí o ni navýšit svůj rozpočet.

Doprava

Klotok-na cestě za orangutany

Klotok-na cestě za orangutany

Odhadovaná cena za zpáteční letenku z Prahy do Jakarty je kolem 15-20 tis. Kč. Také při expedici využijeme místních aerolinek k přeletu na ostrov Kalimantan a zpět na Jávu. Celkově bychom za letenky neměli dát více jak 25 000 Kč. Čím dříve se přihlásíte, tím větší budeme mít šanci vychytat nějaké akční ceny letenek.

Na Jávě se budeme přepravovat hlavně místními autobusy, minibusy, vlakem, pěšky, na lodi a možná i na skútru.

Náklady za místní dopravu během celé expedice odhadujeme na maximálně 4 000 Kč.

Ostatní výdaje

 • třídenní plavba na klotoku vč. průvodce, vstupu do parku, plné penze, transferu z/na letiště a spaní na lodi – 5 900 Kč
 • Ijen, Bromo, kávové plantáže – pořídíme v rámci jednoho balíčku i s dopravou, místním průvodcem, ubytkem a snídaní za cca 3 000 Kč
 • Vstupné do Borobudur – 750 Kč
 • Vstupné do Prambanan – 540 Kč
 • Trek k Mt. Merapi s průvodcem a jídlem – 400 Kč
 • Rafting – 350 Kč

Vízum

Víza pro občany ČR byla po koronavirové pauze opět obnovena, dají se vyřídit online před odletem a my vám s nimi rádi pomůžeme.

Náročnost

Expedice do Indonésie spadá do kategorie střední. Každý z účastníků by měl být schopný zvládnout celodenní trek s malým batohem a počítat i s lehkým diskomfortem, kdy se moc nevyspíme. Začátek většiny výprav k vulkánům začíná v časných ranních hodinách, někdy i brzy po půlnoci. Věřte mi ale, že následný východ slunce ve vás vyvolá takovou euforii, že na nějaké nevyspání brzy zapomenete. Stav místních silnic není někde úplně ideální, ale o to dobrodružnější zážitky budeme mít.

Průvodce v žádném případě neposkytuje v dané destinaci služby horského průvodce či vůdce a účastník tuto službu od průvodce nevyžaduje. Na určitou část expedice nebo jiné dobrovolné aktivity, kdy se předpokládá pohyb v horském prostředí, si účastníci mohou na místě objednat služby místního horského průvodce znalého místních poměrů.

Farmář na rýžovém poli

Farmář na rýžovém poli

Očkování

Je nutné mít základní očkování proti tetanu. Dále doporučujeme očkování proti hepatitidě A+B a břišnímu tyfu. Hepatitidu je nutné začít očkovat alespoň měsíc před odjezdem, zkrácená očkovací schémata nejsou nejvhodnější. Doporučujeme očkování řešit s vaším lékařem či ve speciálním očkovacím centru.

Počasí

Indonéské souostroví má typické tropické podnebí se dvěma ročními obdobími: období dešťů (přibližně od listopadu do konce března) a období sucha (přibližně od začátku dubna do konce října). Prakticky po celý rok zde panuje neustálé horko a vlhko, denní teploty ve stínu se v nížinných oblastech pohybují kolem 28 až 33 stupňů Celsia.

Vzhledem k rovníkové poloze Indonésie jsou tu po celý rok prakticky stejně dlouhé dny. A tak se zde rozednívá kolem půl šesté ranní a stmívá se těsně po šesté. Západ slunce, nořící se kolmo za horizont, trvá pouze několik minut a pokud chcete získat pohlednicové záběry rudého kotouče zapadajícího do moře, máte na to doslova pár desítek vteřin.

Jaro je ideálním obdobím pro cestování po Jávě. V červenci a srpnu je hlavní sezona, kdy přijíždí nejvíce turistů, k nim se přidávají i místní. Termín období sucha rozhodně neznamená úplnou vyprahlost, samozřejmě se může stát, že nám občas sprchne, většinou se ale jedná o krátké přeháňky, které nás příjemně osvěží. Obloha je většinou modrá a je i mnohem lepší viditelnost.

Teplé oblečení však budeme potřebovat na noční treky k vulkánům, kdy teplota do východu slunce může klesnout až k 10 stupňům Celsia.

Nosiči síry v Kawah Ijen

Nosiči síry v Kawah Ijen

Bezpečnost

Indonésie je poměrně bezpečná země, míra kriminality je tu mnohem nižší než v ČR či ve spoustě západních zemí. Velmi zřídka dochází k násilným trestným činům, spíše je rozšířená drobná kriminalita, které se dá snadno předejít, když budeme dodržovat běžná, ale účinná bezpečnostní opatření.

Indonésie je převážně muslimská země a islám má tradičně na většině jejího území umírněnou a tolerantní podobu. Nedoporučuje se, tak jako v jiných zemí s náboženskou tradicí, nošení krátkých sukní či kraťasů nad kolena, tílka a ženám výrazné výstřihy.

Cyklorikša patří k běžnému koloritu jávských ulic

Cyklorikša patří k běžnému koloritu jávských ulic


Průvodce Luboš Indonésii několikrát procestoval a patří mezi jeho nejoblíbenější země. Drtivou většinu míst, kam míříme, osobně navštívil. Má tu i několik kamarádů, kteří nám odkryjí pokličku místního života. Jáva ještě pořád není, na rozdíl od Bali, tolik turisticky přelidněná a připravte se na to, že se s námi budou chtít místní fotit. Aspoň zažijete pocit, jaké to je být celebritou? Sami poznáte, že navzdory všem dnešním předsudkům není islám pouze radikální, ale že má i velmi jemnou a umírněnou podobu a lidé jsou zde vesměs laskaví, stále usměvaví a tolerantní.

Předpokládáme, že vaše celkové náklady (včetně letenek, průvodcovských služeb, stravy, ubytování, místní dopravy, placených výletů, apod.) na tuto expedici nepřevýší 66 000 Kč. Nadměrná konzumace alkoholu a nákup suvenýrů může tento rozpočet navýšit.

Pro více informací o stylu našich expedic doporučujeme přečíst Pohodové expedice, Rizika cestování se Zirhamií, 7 důvodů proč s námi necestovatČasto kladené otázky.