Termín: září 2025, cca 12-14 dní
Počet účastníků: 5-8 + 1 průvodce
Průvodce: Petr Ondroušek
Náročnost: pohodička
Základní cena za účast: 17 000 Kč
Uzávěrka přihlášek: přijímáme nezávazné přihlášky

 

 

 

Hlavní body expedice do Iráku

Když se řekne „Irák“, většina lidí si představí válku, Islámský stát nebo poušť. Situace v zemi se však v několika posledních letech značně zlepšila a stále více turistů se vydává objevovat krásy této blízkovýchodní země. Během cca 14 dní spolu prozkoumáme to nejlepší, co Irák nabízí – dechberoucí památky, jedinečnou kulturu a setkáme se s nesmírně přátelskými obyvateli.

Vstup do mešity al Askarí, Samarra

Vstup do mešity al Askarí, Samarra

Během naší expedice se podíváme do pohádkového Bagdádu, do biblického Babylonu a Uru nebo posvátného jezídského Láliše a kurdské metropole Erbílu.

V ideálním případě začneme naši výpravu v hlavním městě Bagdádu, který nám též poslouží jako základna pro několik okolních měst. Navštívíme také biblický Babylon, posvátnou šíitskou Karbalu, starověký Ur a nedaleké močály, které prý byly biblickým Edenem.

Poté se opět vrátíme do Bagdádu a přesuneme se do Mosulu, po kterém již opustíme arabskou část Iráku a přesuneme se do autonomního iráckého Kurdistánu.

Upozornění: Nutno podotknout, že i přes značné zlepšení a stabilizaci bezpečnostní situace v jižním Iráku je možné, že se krátce před odjezdem objeví např. nějaké demonstrace atp. O proveditelnosti výpravy na jih se tedy rozhodne až krátce před odjezdem podle bezpečnostní situace. Pokud by nebylo možné výpravu na jih realizovat, do Iráku se pojede, ale jen do autonomního severoiráckého Kurdistánu. Veškeré problémy, které se děly v posledních letech na jihu se Kurdistánu vyhnuly. Je tedy možné říct, že sever je bezpečný stejně jako např. Turecko.

A co nás v ideálním případě čeká?

  • Bagdád a okolí (Babylon, Karbala, Samarra). Prozkoumáme Bagdád – dějiště pohádek Tisíce a jedné noci a někdejší hlavní město arabského světa. Navštívíme proslulý Babylon a nedaleký palác Saddáma Husajna. Prohlédneme si město Karbala, kde se každoročně odehrává obří náboženská pouť světa Arbaeen. Navštívíme proslulý točitý minaret v Samaře, ze kterého je úžasný výhled na město a projdeme se největším hřbitovem světa v Najafu.
  • Jihoirácké mokřady a Ur. Provedeme celodenní výlet do mokřadů u iráckého města Nasiryah, které pravděpodobně byly motivem pro biblickou Rajskou zahradu. Navštívíme místní obyvatele v jejich typických rákosových domech, ochutnáme tradiční mezopotámské jídlo Masgouf a svezeme se na typických místních dřevěných lodích. Pokud budeme mít štěstí, tak naším „kapitánem“ bude místní legenda Abú Hajder. Když to počasí a okolnosti dovolí, tak přespíme v jednom z místních rákosových domů. Prohlédneme si také největší a nejzachovalejší zikkurat v biblickém Uru – údajném rodišti Abraháma.
  • Návštěva kaňonu Rawanduz, kterému se též přezdívá irácký Grand Canyon. Projdeme se kolem místní řeky a vodopádů, a užijeme si jedinečné výhledy.
  • Kulturní a gastronomické zážitky – prakticky v každém městě zavítáme do tradičních restaurací a čajoven. Budeme tedy moct ochutnat rozličné irácké pokrmy (od masgoufu, přes kubbu až po vařené skopové hlavy).
Někdejší palác Saddáma Husajna, Babylon

Někdejší palác Saddáma Husajna, Babylon

Kromě hlavních bodů můžeme dle dohody a preferencí realizovat i některé z následujících míst:

  • Kúfa – krásná svatyně nedaleko Najafu, která má pro muslimy speciální význam – je to jedna  z nejstarších mešit na světě.
  • Mosul – těžce zkoušené město, kde byl vyhlášen Islámský stát. Ač byla západní část města velmi poničena, opravy probíhají rychle a nalezneme zde řadu moderních restaurací, kaváren a opravených památek, které koexistují v nevídaném kontrastu se stále ještě neopraveným okolím. Ochutnáme také místní rybí speciality a sladkosti a seznámíme se s komunitou místních mladých dobrovolníků, kteří se snaží zlepšit podmínky ve svém městě.
  • Duhok a Zakho – dvě kurdská města nedaleko hranic s Tureckem. Nabízejí jak horské scenérie, tak starobylé památky a rozlehlá tržiště.
  • Navštívíme křesťanskou vesnici Alqosh s množstvím klášterů a kostelíků a také si prohlédneme jezídské městečko Lališ, kde se musí chodit bosky za každého počasí.
  • Klášter Mar Mattai – jeden z nejstarších klášterů na světě, který patří asyrské pravoslavné církvi. Klášter je zasazen na úbočí vysoké skalnaté hory a je z něj nádherný výhled na planiny provincie Ninive.
  • Erbíl – hlavní město iráckého Kurdistánu, jehož centrem je starobylá pevnost – údajně nejdéle obydlené místo na světě. Projdeme bazar, ochutnáme místní street food a zajdeme i na pivo.
Výrobce mosazného a měděného nádobí na bagdádském bazaru

Výrobce mosazného a měděného nádobí na bagdádském bazaru

Covid-19

Aktuálně nejsou v platnosti žádná omezení.

Cena

V ceně expedice jsou zahrnuty průvodcovské služby (tj. vaše účast na expedici). Ostatní typy výdajů si budou účastníci platit jednotlivě na místě, proto níže uvádíme obvyklé ceny.

Ubytování

Budeme bydlet v levných hotelech, které jsou však čisté a v rámci možností i moderní. Někdy mají v ceně i snídani. Pokud se nám podaří domluvit přespání u rodiny v iráckých močálech, tak budeme spát v tradiční rákosové chýši, kde by nám byly poskytnuty matrace a přikrývky. Stále ještě budou panovat vysoké teploty, takže zimou bychom netrpěli.

Ceny ubytování by až na výjimky neměly přesáhnout 650 Kč na osobu a noc. Celkem by náklady na ubytování neměly přesáhnout 7 000 Kč na osobu.

Strava

Čeká nás především typická blízkovýchodní kuchyně, která je založená na kebabu, falafelu, rýži a zelenině. Avšak Irák nabízí i řadu místních specialit jako je masgouf (kapr grilovaný vcelku, podávaný s rýží a zeleninou), kubba (zvláštní smažené masové jídlo servírované v rajčatové polévce; každé irácké město má vlastní variaci). Ochutnáme také velké množství sladkostí a dezertů.

Prodejci typické mosulské speciality - smaženého sumce

Prodejci typické mosulské speciality – smaženého sumce

Stravovat se budeme podle možností a preferencí buď v různých pouličních zařízeních nebo občas zajdeme do tradiční restaurace. Ve všech městech je opravdu široký výběr všemožných podniků.

Z nápojů ochutnáme především všudypřítomný čaj, ale také čerstvé džusy z granátových jablek, hroznů nebo cukrové třtiny. Velmi rozšířené jsou také obchody s alkoholem a bude tak možné ochutnat i místní irácká piva.

Orientační ceny jsou následující:

  • Kebab v chlebu – 75 až 100 Kč
  • Falafel – cca 50 Kč
  • Celý masgouf – cca 180 Kč
  • Čaj v čajovně – cca 5 až 10 Kč
  • Vodní dýmka – 100 Kč
  • Pivo v plechovce v obchodě – 30 až 50 Kč (podle značky)
  • Voda 0,5 l – cca 5–15 Kč; v restauraci 20 Kč

Celkem bychom tedy za jídlo neměli utratit více než 5 000 Kč, ale cenu může zvýšit konzumace alkoholu nebo návštěva dražší restaurace.

Doprava

Vzhledem k tomu, že bezpečnostní situace se může kdykoliv změnit, pořídíme si letenky tak, aby to bylo možné itinerář (a letenky) vhodně pozměnit. Ideálně tedy poletíme z Prahy či Vídně do Bagdádu a zpátky z Erbílu do Prahy či Vídně. U obou směrů předpokládáme přestup v Istanbulu. Celkem bychom tedy za všechny letenky neměli utratit více než 15 000 Kč na osobu.

Jak na jihu, tak v Kurdistánu funguje dobrá síť autobusů a tzv. sdílených taxi. Dopravu na místě budeme řešit a sjednávat v závislosti na počtu členů expedice a možnostech lokality. Občas by též bylo možné použít klasické taxi. Možná se jednou také svezeme vlakem.

Celkem bychom neměli za místní dopravu utratit více než 6 000 Kč na osobu.

Irácké národní muzeum, Bagdád

Irácké národní muzeum, Bagdád

Ostatní výdaje

  • Suvenýry: moc jich v Iráku zatím nenajdete, většinou se jedná o pohlednice, staré peníze s Husajnem a ojediněle magnetky. Na kovodělném trhu v Bagdádu si také lze koupit ručně dělané měděné a mosazné výrobky za rozumné ceny.
  • Vstupy do památek: obecně platí, že cizinci platí 25 000 dinárů za vstup do jedné památky, tedy cca 385 Kč. Je to vcelku hodně, ale zase tolik placených památek nenavštívíme – náboženská místa jsou zdarma. Celkem bychom tedy za vstupy neměli utratit více než 2 500 Kč

Vízum

Občané EU mají nárok na vízum po příletu, které bývá vyřízeno do hodiny. Cena je 1 700 Kč a platí se hotově v dolarech (77 USD)

Očkování

Žádné povinné očkování do Iráku není. Je však možné doporučit klasická cestovatelská očkování jako žloutenka A a B, břišní tyfus a tetanus. Svoji individuální situaci konzultujte se svým lékařem.

Náročnost

Expedice nebude příliš náročná fyzicky (budeme chodit hlavě po městech a po rovině), můžeme však s přestávkami najít třeba i 10 km za den. Teploty budou kolem 30 stupňů přes den a počasí slunečné, což je také nutné brát v potaz. Jako zavazadlo bude stačit klasický batoh o objemu kolem 30 litrů. Menší zavazadlo se bude hodit také kvůli přesunům místní dopravou.

Je však důležité brát v potaz, že se jedná o konzervativní muslimskou zemi (není však nutné zahalování na veřejnosti) a že některé zvyky a kultura jsou značně odlišné. Také není příliš rozvinutá turistická infrastruktura (obchody se suvenýry, hostely, atp.). Lze říci, že se jedná o podobnou destinaci jako je Írán nebo Egypt mimo turistické destinace.  Pokud se budeme pohybovat v přírodě, půjdeme po vychozených nenáročných cestách, ale je nutné mít pevnou a pohodlnou obuv – což platí pro celou dobu expedice, jelikož se budeme hodně pohybovat pěšky. Doporučujeme také alespoň základní znalost chování v konzervativní muslimské zemi, což však bude průvodce také důsledně vysvětlovat během cesty, když to bude aktuálně potřeba.

Interiér mešity Al Askarí v Samaře

Interiér mešity Al Askarí v Samaře

Počasí

Teploty se budou přes den pohybovat stále ještě kolem 30 stupňů a bude slunečno. Je tedy nutné dbát na pitný režim a ideální je si přibalit pokrývku hlavy. V horách Kurdistánu je možné, že budou teploty lehce nižší, nikoliv však výrazně. I přes tyto vysoké teploty však budeme nosit dlouhé kalhoty, abychom zbytečně nebudili rozruch – místní kraťasy nenosí.

Noční teploty by neměly klesat pod 20 stupňů, minimální teplota, kterou můžeme zažít však může být výjimečně kolem 15 stupňů.

Bezpečnost

V současné době je situace na jihu země stabilizovaná a v místech, kde se bude naše expedice pohybovat je bezpečno. Samozřejmě, jak to u podobných zemí bývá, se situace může změnit, a proto také budeme volit způsob nákupu letenek popsaný výše, abychom mohli snadno upravit trasu. Je třeba počítat, že mezi městy jsou časté vojenské checkpointy, kde budu vojáci chtít vidět doklady a vízum. Jedná se však pouze o formalitu a vždy jsou velice milí. Avšak i ve městech je silná policejní a vojenská přítomnost, je tedy třeba s tím počítat.

V Kurdistánu je také silná vojenská přítomnost, je však nutno podotknout, že tento region nezažil válku a útrapy posledních let, a proto je celková atmosféra daleko klidnější a uvolněnější. Vojáci na checkpointech většinou ani nechtějí vaše doklady vidět, a dokonce často ani auta nezastavují. Ve zkratce tedy lze říci, že se budeme pohybovat v bezpečných regionech a při dodržení doporučení průvodce by se nemělo nic stát. Méně bezpečným regionům země se samozřejmě vyhneme a od trasy naší expedice budou velmi daleko.

Samozřejmě se nesmí fotit vojáci, policisté a vojenské a vládní budovy.

Pokud by se však bezpečnostní situace na jihu před odjezdem náhle změnila, tak se naše expedice uskuteční pouze v Iráckém Kurdistánu, který však má také mnohé co nabídnout. Délka expedice by v tomto případě zůstala přibližně stejná.

Pojištění

Jedinou českou pojišťovnou, která vás v současnosti pojistí na cestu do Iráku je pojišťovna Allianz.

Mešita v centru Bagdádu

Mešita v centru Bagdádu

Internet

WiFi na hotelech většinou existuje, ale nebývá příliš stabilní a občas také krátce vypadává elektrický proud. Pokud tedy potřebujete připojení k internetu bude lepší si pořídit SIM kartu. Ceny se jsou od 280 Kč za 10 GB.

Průvodce Petr studuje historii, přičemž se zaměřuje na Blízký východ, takže účastníkům expedice dokáže předat mnoho zajímavých informací, které jsou u této expedice nutností. Irák navštívil v posledních letech dvakrát, přičemž jej projel od severu k jihu. Od té doby je to jedna z jeho nejoblíbenějších zemí. V zemi má také mnoho přátel, kteří nám umožní kontakt s místní kulturou a pravděpodobně nás také doprovodí v některých částech naší expedice.

Expedice je určena všem, kteří mají zájem o starobylé památky, které až do nedávna byly velmi těžce dostupné. Kromě památek nás však také čekají přírodní a náboženské zajímavosti, kontakt s místními a skvělá blízkovýchodní gastronomie. Expedice tedy nabízí od všeho trochu.

Iráčané jsou jedni z nejpohostinnějších a nejmilejších lidí na Blízkém východě, kteří v pohostinnosti mohou snadno konkurovat i Íráncům. V čajovnách si k vám rádi přisednou, a i přes jazykovou bariéru si budou chtít povykládat. Častá pozvání na čaj a žádosti o společné fotografie jsou také samozřejmostí.

Celkové náklady (včetně letenek, služeb průvodce, dopravy na místě, jídla, ubytování atp.) by se měly vejít do 55 000 Kč. Částku musí každý účastník individuálně navýšit o případné nákupy alkoholu či suvenýrů.

Pro více informací o našich expedicích doporučujeme přečíst Pohodové expediceJak se přihlásit, Reference a hlavně Často kladené otázky.