Expedice Írán – duben 2018

Termín: duben 2018, 2 týdny
Počet účastníků: 7-8 + 1 průvodce
Průvodce: Jurek Szurman
Základní cena za účast na expedici (viz slevy): 12 000 Kč
Náročnost: spíše pohoda
Uzávěrka přihlášek: obsazeno :)  přijímáme náhradníky

Nezávazně přihlásit

 

 

 

 

Írán je krásná a bezpečná země a místní obyvatelé jsou jedni z nejpřátelštějších. Toto vám potvrdí každý cestovatel, který Írán navštívil, nevěřte proto negativnímu mediálnímu obrazu země. Navíc, do Íránu začínají proudit davy turistů, proto je třeba tam jet co nejrychleji.

Hlavní body expedice Írán,

aneb do nitra perské říše

 

Tuto expedici jsme koncipovali nenáročně. Cílem bude poznat to nejlepší z perské kultury a dávné civilizace, soustředíme se tedy na íránská města a vesnice, mešity, bazary, ale uvidíme také zajímavé přírodní a geologické  úkazy. Bude to taková ochutnávka Íránu na 2 týdny.

  • Šíráz – pohodový a poetický… aneb město růží, lásky a zahrad. U Šírázu se nachází historický Persepolis, pozůstatky grandiózního města perského impéria
  • Isfahán – majestátní, elegantní, kulturní, modrý… Prozkoumáme náměstí a mešitu Imáma, různé paláce, projdeme se v bazaru, zahradami a podél řeky Zajande s úžasnými mosty. Dáme si místní lahůdku „fereni“
  • Jazd – uličkatý, charismatický, pouštní, ulepený z hlíny… Zřejmě nejstarší fungující město na světě (cca 7000 let), ve kterém se budeme určitě chtít ztratit a budeme si připadat jako v počítačové hře Prince of Persia.
  • hlavní město Teherán – velký, dynamický, chaotický, kontrastní, ponořený do smogu… Avšak nemůžeme si nechat ujít průzkum největšího bazaru v zemi či neskutečného muzea šperků, největší turistické atrakce Teheránu. Kdo bude chtít, může vyjet lanovkou na Tochal (4000 m.n.m)
  • Perský záliv – pokud bude skupinka fit, prodloužíme si cestu až k Perskému zálivu na ostrovy Hormoz a Qeshm.

Co o expedici do Íránu říkají naši klienti?

Přečtěte si na blogu, jak probíhaly minulé expedice do Íránu, nebo si také prohlédněte reference od účastníků našich předchozích expedic do Íránu.

Před pár dny jsem se vrátila z Íránu, expedice se Zirhamií. Byl to naprosto skvělý zážitek a vám, kteří ještě stále váháte, mohu vřele doporučit. Ať už jsou vaše pochybnosti vůči Zirhamii či samotnému Íránu, není se rozhodně čeho obávat a určitě to stojí za to. Írán je neskutečně nádherná a pestrá země, která nabídne mnoho zážitků každému cestovateli, ať už je to perská architektura, tradiční život místních obyvatel, nádherná příroda, íránská kuchyně, nakupování po bazarech či výlety za město do hor nebo pouště. Nutno vyzdvihnout pohostinnost Íránců, dlouho jsem se na svých cestách nesetkala s tak neskutečně milými a přátelskými lidmi. Vše si uvědomíte, až vás při procházce parkem pozve íránská rodina na šálek čaje a strávíte s nimi příjemný večer plný skromné a velmi emotivní konverzace. Nenechte se ovlivnit českými médii a vyrazte poznat Írán na vlastní oči, bezpečnou zemi, ze které se vrátíte bohatší, s novým nadhledem na tento kout světa. A Zirhamia je proto jasná volba. Tým profesionálů, kteří se o vás vždy postarají a udělají maximum pro to, abyste si přivezli pestré zážitky a vzpomínky na celý život. Průvodce Jurek je člověk na správném místě, stane se vaším parťákem na cestě, během které vám předá jeho bohaté cestovatelské zkušenosti, nic pro něho není problém, vše vyřeší operativně s ledovým klidem, usmlouvá vám nejlepší cenu za dopravu, poradí s nákupem suvenýrů a svým smyslem pro humor vám zpříjemní dny plné poznávání. Vždy se zajímá o vaše zájmy a potřeby a podle toho určuje směr a průběh expedice. Jeho profesionální přístup znásobují dlouholeté kontakty, díky nimž proniknete do užšího kontaktu s místními a poznáte tak pravou tvář země. Neváhejte, Írán ani Zirhamia vás nezklamou. Ať už se vydáte se Zirhamií kamkoliv, budete nadšení!

Šárka Papežová

Se Zirhamií jsem navštívil Irán. S organizací i průběhem dovolené jsem byl spokojen. Zejména jsem ocenil Jurkův přístup umožňující proniknout do užšího kontaktu s místními lidmi a určitou volnost, kterou standardní cestovní kanceláře nenabízí.

Miroslav Sečkář

Víza

Nejvyšší hora Íránu Damavand

Nejvyšší hora Íránu Damavand

Expedice bude trvat c. 2 týdny a budeme žádat o letištní víza po příletu za poplatek 75 EUR. Zařídíme rovněž potřebné vízové referenčí číslo, které stojí 1000 Kč. Upozorňujeme, že s razítkem v pasu ze státu Izrael vás do Íránu nikdy nepustí. Je třeba mít pas s biometrickým prvkem.

Cena

V ceně expedice jsou zahrnuty průvodcovské služby (tj. vaše účast na expedici). Ostatní typy výdajů si budou účastníci platit jednotlivě na místě, proto níže uvádíme obvyklé ceny. Současné ceny zboží a služeb v Íránu jsou vyšší než v předchozích letech a to zejména kvůli každoroční 20-30 % inflaci. Aktuální kurz v pouliční směnárně je 1 eur = 42 000 riálů (červen 2017).

Ubytování

Budeme využívat turistických hotýlků a ubytoven, za noc 300 – 400 Kč za osobu, tj. max. 5 000 Kč za celou expedici. Minule jsme spali na střeše jednoho hotýlku v Jazdu na perském koberci a ve spacáku zadarmo, protože všude bylo plno :-)

Strava

Isfahan

Isfahan

Různé kebaby či bagety s falafelem na ulici 20 – 50 Kč, jídlo v tradiční íránské restauraci 70 – 200 Kč, 1,5 l voda 6 Kč, nealko třetinkové pivo 10 Kč, kilo banánů 20 Kč, štáva z čerstvě vylisovaného ovoce 20 Kč, mňamka fereni 20 Kč.

Vstupy

Vstupy do památek, muzeí a zahrad se oproti minulým ročníkům několikanásobně zvýšily a ve většině případů stojí kolem 150 Kč. Celkově dáme za lístky nějakých 1 500 Kč.

Doprava

Do Íránu poletíme z Prahy, Mnichova nebo Vídně. Odhad ceny zpáteční dopravy je 7 – 10 000 Kč. Čím dříve se přihlásíte, tím levnější letenka může být, např. expedice 2017 pořídila letenky  za 5800 Kč.

Místní autobusová doprava je na slušné úrovni a je levná. Budeme rovněž hojně využívat taxíků na krátké i dlouhé vzdálenosti a na jednodenní výlety.  Odhadujeme, že náklady na místní dopravu během celé expedice budou maximálně 3 500 Kč. V případě, že si cestu prodloužíme až k Perskému zálivu je třeba počítat s dodatečným výdajem za jednosměrnou letenku zpátky do Teheránu za c. 2 000 Kč.

Ostatní

Íránská simka vyjde na 100 Kč, volání do ČR na pevnou vyjde na 1Kč na minutu, na mobil 6 Kč na mobil. České simky moc nefungují. Poslání pohlednice, pokud se už jí podaří koupit vyjde na 15 Kč. Internet je pomalý, v hotelech je wifi. Stránky jako např. Seznam, Facebook, atd. jsou blokovány, nicméně dají se načíst přes speciální VPN software.

Chcete-li cenově srovnat naši expedici do Íránu se zájezdy cestovních kanceláří, sečtěte u naší expedice částky za průvodcovské služby, za dopravu do a v Íránu a za ubytování. Tuto celkovou částku srovnejte s cenou za zájezd jakékoliv cestovní kanceláře. I v tomto ohledu vycházíme podstatně lépe, asi tak o polovinu. Minulá expedice do Íránu vyšla účastníka na celkových 32 000 Kč  (tj. poplatek za účast, veškerá doprava vč. jedné vnitrostátní letenky, víza, strava, ubytování, suvenýry).

Pro více informací o našich expedicích doporučujeme přečíst Pohodové expedice, Jak se přihlásit a hlavně Často kladené otázky.