Termín 1:: říjen 2024, cca 15 dní
Termín 2: 9.-24. listopadu 2024, 16 dní
Termín 3: únor 2025, cca 15 dní
Počet účastníků: 7-10 + 1 průvodce
Průvodce: Martin Půlpán (ter. 2 a 3), Jerzy Szurman (ter. 1)
Náročnost: pohodička
Základní cena za účast: 15 000 Kč
Uzávěrka přihlášek – ter. 1: přijímáme nezávazné přihlášky
Uzávěrka přihlášek – ter. 2: obsazeno 🙂 přijímáme náhradníky
Uzávěrka přihlášek – ter. 3: přijímáme nezávazné přihlášky

 

 

 

 

 

 

Hlavní body expedice do Íránu, aneb do nitra perské říše

Írán je krásná a bezpečná země s milými a přátelskými obyvateli. Památky připomínající moc a slávu Perské říše objevíte téměř na každém kroku a sami se přesvědčíte, že negativní mediální obraz je na hony vzdálený realitě. Írán se po roce a půl konečně opět otevřel pro turismus, proto je právě teď ten nejlepší čas se do této krásné země vypravit.

Írán

Expedice do Íránu je koncipována nenáročně. Hlavním cílem je poznat ta nejznámější místa s bohatou historickou a kulturní hodnotou. Navštívíme nejen překrásná perská města a vesnice, bazary, mešity, hrady a mauzolea. Objevíme rovněž zajímavé geologické úkazy nebo strávíme noc v poušti pod milionem hvězd. Pomyslným vrcholem expedice bude návštěva takzvaných „duhových“ ostrovů v Perském zálivu.

 • Prozkoumáme majestátní a elegantní Isfahán, bývalé sídlo Perské říše s překrásným náměstím, paláci, mauzolei a mešitami. Ztratíme se na starodávném bazaru, kde ochutnáme místní lahůdku „fereni“ a nahlédneme pod ruce místním řemeslníkům, a přes historické mosty přejdeme řeku Zajande. Projdeme si i křesťanskou arménskou čtvrť s jedinečnou katedrálou Vank.
 • Na pouštním městě Jazd vás kromě samotných hliněných domů uchvátí i zdejší sofistikovaný systém jejich chlazení. Jedná se také o jedno z nejstarších fungujících měst na světě (cca 7000 let). Navštívíme i pohřebiště starodávného náboženství zoroastrismu nebo opuštěnou starodávnou vesnici, kde ze zdejších střech budeme sledovat západ slunce.
 • Zažijeme pouštní dobrodružství. Město Kerman bylo důležitou zastávkou na jedné z větví Hedvábné stezky vedoucí do Indie. Je ideálním výchozím bodem do rozsáhlé pouště Lút, která patří k nejteplejším místům na Zemi. Byla zde naměřena teplota více jak 70 stupňů Celsia. Poušť ale neukrývá jen nekonečné písečné duny, ale také velké solné pláně nebo oázy oplývající vodou. Strávíme noc v poušti a budeme se kochat výhledem na miliony hvězd!
 • Ostrovy v Perském zálivu – pestrobarevná podívaná. Ostrovům Qeshm a Hormuz se přezdívá „duhové ostrovy“. Není divu. Písek zde má všechny barevné odstíny a zdejší skalní útvary a hory nebo jeskyně ze soli neuvidíte nikde jinde na světě. Ostrovy mají také historický význam, protože po staletí patří k nejdůležitějším strategickým bodům v Perském zálivu.

 

Írán

Bude-li čas a chuť, podnikneme i něco z následujících bodů.

 • Velké a chaotické hlavní město Teherán je ideálním vstupním bodem do Íránu. Zdejší bazar patří k největším a nejrušnějším v zemi. Vynechat nemůžeme ani sídlo posledního perského šáha, který zemi vládl až do roku 1979. Teherán je ale také moderní město, které vás překvapí svou dynamičností. Můžeme si nad Teheránem i zalyžovat. Naprostou novinkou pak je nově otevřené největší obchodní centrum na světě tzv. Iran Mall.
 • Zlatavé svaté město Qom je druhým nejsvatějším městem Íránu. Navštívíme svatý okrsek, kde se dozvíme více o šíitské větvi islámu. Qom je město mulláhů neboli islámských učenců. Ve zdejším mauzoleu je pohřbena sestra osmého šiítského imáma. Dále jsou zde pohřbeni perští králové a více jak čtyři sta šiítských svatých. Na kraji města navštívíme překrásnou mešitu Jamkaran, ke které se váže zajímavá pověst.
 • Město Kášán je po staletí především kupeckým městem. Zdejší zastřešený bazar je možná tím nejkrásnějším na bájné Hedvábné stezce. Nalezneme zde také překrásné kupecké domy nebo pohádkové perské zahrady. Nedaleko od města se pěstuje speciální druh růže damašské, která se používá na výrobu legendární kášánské růžové vody.

Írán

Co o expedici do Íránu říkají naši klienti?

Přečtěte si na blogu, jak probíhaly minulé expedice do Íránu, nebo si také prohlédněte reference od účastníků našich předchozích expedic do Íránu.

Expedice Íran byla pro mě první, ale určitě ne poslední expedicí se Zirhamií!!! Zásluhou Jurka jsme projeli tuto zemi od severu k jihu, byli na ostrovech v Perském zálivu a hlavně neskutečně viděli a prožili. Těším se příště na další nezapomenutelné zážitky.

Blanka Šturalová

Super zážitek. Mohu jen doporučit. Opravdu jsem si to užil. Jurek je opravdu pohodář se smyslem pro humor, který má vynikající organizační schopnosti

Jan Cykner

Covid-19

Írán je opět přístupný všem cestovatelům po splnění jedné ze dvou podmínek. Do země budete vpuštění pokud za budete mít dokončené očkování na Covid-19 a to jednou v Evropě uznávaných vakcín nebo pokud budete mít negativní PCR test max. 72 hodin starý. Dokumenty musí být vystaveny v angličtině.

Cena

V ceně expedice jsou zahrnuty průvodcovské služby (tj. vaše účast na expedici). Ostatní typy výdajů si budou účastníci platit jednotlivě na místě, proto níže uvádíme obvyklé ceny.

Současné ceny zboží a služeb v Íránu jsou vyšší než v předchozích letech, a to zejména kvůli každoroční 30-40 % inflaci. Aktuální kurz v pouliční směnárně je 1 EUR = 350 000 riálů (prosinec 2022).

Ubytování

Bazar ve městě Kášán je pravděpodobně tím nejkrásnějším v Íránu

Bazar ve městě Kášán je pravděpodobně tím nejkrásnějším v Íránu

Budeme využívat turistických hotýlků a ubytoven, za noc 200–300 Kč za osobu. Ubytovat se také můžeme v místních levných ubytovnách, které stojí maximálně 100 Kč za osobu. Jako zpestření přespíme jednu noc ve stanech uprostřed pouště a dále můžeme přespat v tradičním historickém karavanseráji = místech, kde odpočívaly dávné karavany, které putovaly po Hedvábné stezce.

Náklady na ubytování během expedice nepřevýší 4000 Kč.

Strava

Jídlo v Íránu je levné a chutné. Ochutnat můžeme nejrůznější kebaby či bagety s falafelem na ulici, popřípadě si sednout do jedné z tradičních íránských restaurací a užít si tradiční hostinu s několika chody. Na ulicích a bazarech naleznete bezpočet krámků s čerstvým ovocem a zeleninou nebo prodejce čerstvě vylisovaných džusů. Ochutnáme také úžasné perské dezerty či velbloudí maso, mléko či zmrzlinu.

Orientační ceny potravin jsou následující. Avšak je těžké odhadnout, jak se ceny změnily za poslední rok a půl kvůli vysoké inflaci (na druhou stranu máme příznivý kurz koruny vůči riálu):

 • jídlo v restauraci – cca 100-200 Kč za hlavní chod
 • jídlo na trhu nebo ve fast foodu – cca 30-60 Kč
 • balená voda 1,5 l – 8 Kč
 • nealkoholické pivo 0,5 l – 30-50 Kč
 • ovoce a zelenina 1 kg – 30-50 Kč
 • chléb – 10 Kč
 • fereni – perský rýžový puding – 20 Kč
 • sladkosti na trhu 1kg – 50 Kč

Doprava

Do Íránu poletíme z Prahy, Mnichova nebo Vídně a cena se pohybuje někde mezi 8-10 tis. Kč. Obecně platí, že čím dříve se letenky koupí, tím levnější jsou.

Místní autobusová doprava je na slušné úrovni. Existují i tzv. VIP autobusy, kde se i celkem pohodlně vyspíte. Budeme rovněž hojně využívat taxíků na krátké i dlouhé vzdálenosti a na jednodenní výlety.

Na ostrovech v Perském zálivu si pronajmeme tuk tuk a osobní auto. Cena záleží na čase, na jaký si dopravní prostředek pronajmeme, ale nemělo by to být více jak 15 – 20 dolarů na den na osobu.

Odhadujeme, že náklady na místní dopravu během celé expedice včetně místního přeletu z Perského zálivu do Teheránu budou maximálně 5 500 Kč.

Jediný mlžný způsob dopravy na ostrově Hormuz v Perském zálivu jsou místní tuk tuky

Jediný mlžný způsob dopravy na ostrově Hormuz v Perském zálivu jsou místní tuk tuky

Ostatní výdaje

Vstupy do památek, muzeí a zahrad se oproti minulým ročníkům několikanásobně zvýšily a ve většině případů stojí kolem 150 Kč. Celkově dáme za vstupné odhadem 1 500 Kč. Hodně míst, především přírodních památek, navštívíme zdarma.

Dvoudenní výlet do pouště Lút včetně přespání, dopravy a jídla vyjde na zhruba 1000 Kč za osobu.

Vízum

Víza do Íránu se budou řešit po příletu do Teheránu na základě předem vyřízeného referenčního čísla, což je potvrzení íránského ministerstva, že vám dovolí vstoupit do Íránu. S vyřízením referenčního čísla vám rádi pomůžeme. Jeho cena je 1000 Kč a vízum samotné 75 EUR nebo 83 USD.

Očkování

Kromě očkování na Covid-19 se doporučuje mít standardní očkování proti tetanu, žloutenkám A i B a břišnímu tyfu. Každý účastník by však měl včas před začátkem expedice konzultovat své individuální potřeby se svým lékařem.

Írán

Náročnost

Expedice do Íránu je koncipována nenáročně. Většina přesunů bude probíhat místní dopravou nebo hromadnými taxíky. Můžeme si také pronajmout soukromý minibus. Nicméně místní klima může být zrádné.

Obvykle se ale budeme pohybovat bez větší zátěže po městech, kde si můžeme sednout a odpočinout v parku a občerstvit se. Expedice je tedy připravena pro každého, kdo zvládne celý den chodit po městě s malým batohem a občas někde přejít s velkým zavazadlem.

Bezpečnost

Vodopády v malé vesničce Neyasar

Vodopády v malé vesničce Neyasar

Oproti mediálnímu obrazu, který Írán neprávem má, je Írán velmi bezpečnou zemí. Je však potřeba dodržovat určitá pravidla, především co se týká komunikace mezi muži a ženami nebo v oblékání (zahalování).

Také se nedoporučuje s Íránci bavit o politických tématech. V současnosti již není tajná policie tak častá, ale i tak je lepší některá témata z komunikace vynechat. Přeci jen nejedeme do Íránu, abychom někoho poučovali, ale naopak jedeme nasát a poznat tuto nádhernou zemi.

Pro našince možná bude ze začátku překvapivá pohostinnost a obětavost Íránců, za kterou by někdo mohl vidět vypočítavost a vidinu zisku. Íránci jsou ale opravdu pohostinný a milý národ a pozvání na čaj k někomu domů bychom určitě neměli odmítnout.

Nicméně, stejně jako všude na světě, je potřeba si zejména na přelidněných místech potřeba dávat pozor na možné kapsáře, popřípadě obchodníky, kteří vám nabídnou vyšší cenu, než je ta skutečná.

Základní pravidla, jak na komunikaci, smlouvání, a pohyb po Iránu, vás naučí váš průvodce. Během pár dní se budete cítit jako doma a Írán si jak se patří užijete.

Problémem může pro někoho být zdejší doprava. Ta je chaotická a postrádá jakákoliv pravidla, která známe z Evropy. Nicméně časem se opět naučíte, že i seberušnější silnice se dá přejít. Autobusová doprava je bezpečná a hojně využívaná jak mezi turisty tak hlavně místními.

Internet

Íránská SIM vyjde na cca 200 Kč, volání do ČR na pevnou vyjde na 1 Kč na minutu, na mobil 6 Kč. České SIM moc nefungují a volání přes roaming nebo internet jsou nesmírně drahé. Poslání pohlednice, pokud se už jí podaří koupit, vyjde na 50 Kč.

Internet je pomalý, v hotelech je WiFi. Stránky jako např. Seznam, Facebook atd. jsou blokovány, nicméně dají se načíst přes VPN, s jehož pořízením vám pomůže váš průvodce.

Expedice je koncipována tak, aby vám v krátkém čase ukázala překrásná města s bohatou kulturní historií, tradiční historické vesnice a nádhernou krajinu, tak rozdílnou od té naší, středoevropské.

Předpokládáme, že vaše celkové náklady na expedici (včetně poplatku za průvodcovské služby, stravy, veškeré dopravy, víza, PCR testu, ubytování, hlavních aktivit a obvyklých suvenýrů) se budou pohybovat mezi 35-40 tis. Kč.

Pro více informací o našich expedicích doporučujeme přečíst Pohodové expediceJak se přihlásit, Reference a hlavně Často kladené otázky.