Termín: není stanoven, 10 dní
Počet účastníků: 5-8 + 1 průvodce fotolektor
Průvodce: Jan Miřacký
Náročnost: pohodička, outdoor, foto
Základní cena za účast na expedici: 18 000 Kč
Uzávěrka přihlášek: přijímáme nezávazné přihlášky

Fotoexpedice do islandských Highlands,

aneb do země barevných hor

Připojte se k naší fotoexpedici a zachyťte dechberoucí scenérie islandské Vysočiny (Highlands), kde se setkávají duhové hory Landmannalaugaru s dramatickými vrcholy Thórsmörku. Objevte s námi geotermální oblast Kerlingarfjöll (Čarodějné hory) a majestátní vodopád Háifoss, a vytvořte si tak jedinečné fotografie z míst, která jsou snem každého fotografa.

Nechte se inspirovat krásami Islandu a zdokonalte své fotografické dovednosti v prostředí, které nabízí nekonečné možnosti pro kreativitu. Tato expedice je ideální pro všechny milovníky přírody a fotografie, kteří chtějí zažít nezapomenutelné dobrodružství v zemi ohně a ledu.

Geotermální oblast Kerlingarfjöll

Geotermální oblast Kerlingarfjöll

Mezi hlavní body fotoexpedice jsme zařadili:

  • Duhové hory v oblasti Landmannalaugaru – zde bychom měli ještě zastihnout sníh, který tak přidá další barvu do barevné mozaiky místních ryolitových kopců a lávových polí. Nebude chybět ani koupačka v přírodní geotermální tůňce a fotografování vysoko položených jezer.
  • Thórsmórk – oblast hor, která se začátkem léta mění ve velké řečiště, jak odtává poslední sníh z okolních hor. Někteří sem zavítají během čtyřdenního treku z Landmannalaugaru, my sem dojedeme autem a na okolní kopce si vyšlápneme jen s fotovýbavou.
  • Kerlingarfjöll – lokalita dramaticky vyhlížejících kopců a kouřících fumarol je jednou z největších geotermálních oblastí Islandu.
  • Háifoss – jeden z nejvyšších vodopádů Islandu, ze kterého padá voda do 122 metrů hlubokého údolí.
Duhové hory v Landmannalaugaru

Duhové hory v Landmannalaugaru

Naše expedice bude řízena především islandským proměnlivým počasím, ale také naší společnou domluvou. Předpokládáme, že v centrální oblasti Highlands strávíme dvě třetiny našeho času. Ve zbytku času můžeme navštívit a nafotografovat následující lokality a atrakce:

  •  Ledovcová laguna Jökulsárlón a „diamantová“ pláž, na kterou moře vyplavuje kusy ledu. Ty se na černé pláži vyjímají jako diamanty.
  • Známé i méně známé vodopády, z těch nejpopulárnějších zmíníme Skógafoss, Seljalandsfoss, nebo Gullfoss.
  • Budeme-li mít štěstí, uvidíme i papuchalky.
  • Aktivní gejzír Strokkur chrlící vodu až do 20 metrů přibližně každých 7 minut.
  • Prohlídka Reykjavíku, kde neopomineme charakteristický luteránský kostel Hallgrímskirkja, uměleckou maketu vikingské lodi Sólfar nebo moderně vyhlížející koncertní budovu Harpa.
  • Relaxování v teplých termálních pramenech.
Jeden z nejvyšších vodopádů Islandu - Háifoss

Jeden z nejvyšších vodopádů Islandu – Háifoss

Místa si budeme užívat v pohodlném tempu a na focení bude vždy dostatek času. Když se nám bude líbit něco po cestě, tak si tam uděláme pauzu. Když se shodneme, že začínáme mít všichni hlad, najdeme pěkné místo, kde se najíme. Bude to zkrátka „na pohodu“.

Jedeme ale do oblasti, kde se nejlepší výhledy nabízejí z vrcholků kopců, proto počítejte s tím, že budeme chodit a to nejen po rovině, ale zafuníme si i do kopce. Po zásluze budeme odměnění nezapomenutelnými výhledy, které si navždy zvěčníme v podobě krásných fotografií.

Scénická krajina Duhových hor

Scénická krajina Duhových hor

Co o fotoexpedici na Island říkají naši účastníci?

Island je nádherná země se spoustou přírodních krás. Johnny měl dobře rozmyšleno, co nám chce ukázat i vhodně zařadil do programu body na základě informací zjištěných od místních (výlet za papuchálky). Jednalo se o fotoexpedici a Johnny byl tak ve svém živlu, fotografování rozumí a i já jako ryzí fotograf amatér jsem se mnohému přiučil. A možná se i časem nechám přesvědčit na koupi nového foťáku. S Johnnym jsme se skamarádili a určitě společně vyrazíme na další expedice. Protože mi to časové možnosti dovolují, když to je možné, tak si společně expedice prodlužujeme, abychom probádali další místa, na která během expedice nezbude čas.

Radim Wystyrk

Reference dalších účastníků minulých fotoexpedic na Island naleznete zde.

Cena

V ceně expedice jsou zahrnuty průvodcovské služby (tj. vaše účast na expedici). Ostatní typy cestovních služeb se budou zařizovat na místě podle potřeb účastníků expedice. Jednotlivé výdaje si účastníci budou platit sami, proto níže uvádíme jejich obvyklé ceny.

Ubytování

Vezmeme si stany a budeme spát v kempech. Doporučujeme mít dobrý péřový spacák a karimatku. Nespoléhejte na letní spacáky, zase takové teplo v noci nebude. Ve vnitrozemí mohou noční teploty spadnout i k 5°C.

Ceny kempů se pohybují mezi 350 – 450 Kč za osobu za noc. Většina je moc pěkně vybavená – mají sprchy (cca 75 Kč) a můžeme si tam dobít baterie do fotoaparátů.

Hygienu můžeme provádět i v termálních bazénech. Vstup obvykle stojí okolo 175 Kč.

Když bude velká zima nebo budeme mít promočené věci, můžeme se jít vyspat do místních ubytovacích zařízení, nicméně jejich dostupnost je velice omezená a to platí dvojnásob během hlavní sezóny. Jejich ceny se pohybují mezi 1300 – 1700 Kč za osobu na noc.

Náklady na ubytování se budou pohybovat okolo 4 000 Kč, za předpokladu, že budeme spát každou noc v kempu.

Pohled na kemp v Landmannalaugaru

Pohled na kemp v Landmannalaugaru

 

Strava

Jídlo je na Islandu drahé a vnitrozemí není výjimkou, ba naopak. Vzhledem k tomu, že za jídlo (jako je sendvič, burger, apod.) ve fast foodu dáme minimálně 300 Kč, v normální restauraci 500 Kč, budeme si většinou vařit sami na plynových vařičích. Čas od času si můžeme zajít na jídlo, ale nebude to pravidlem. Zásoby na několik dní budeme nakupovat v supermarketech po cestě. Vnitrozemí neoplývá vysokou hustotou sítí obchodů, proto se vždy dobře předzásobíme.

Orientační ceny za stravování jsou následující:

  • polévka – 400 Kč
  • hamburger – 450 Kč
  • velká pizza – 620 Kč
  • 0,5 l piva v obchodě – 75 Kč, v restauraci – 150-300 Kč
  • káva na benzínce – 95 Kč

Kdo bude odvážný, může vyzkoušet místní specialitku – fermentovaného žraloka hákarl. Snad jen dodáme, že se tento pokrm nesmí požívat uvnitř hostelů.

Měli bychom bez hladovění vyžít s rozpočtem 800 Kč/den, tj. celkové náklady na stravu by neměly překročit 8 000 Kč. Prodražit nám to může snad jen zatraceně drahé pivo 🙂

Papuchalk

Papuchalk

Doprava

Na Island se létá běžně za 10-14 tisíc Kč přímým letem z Prahy.

Na Islandu se budeme přepravovat terénními automobily 4×4. Počítáme, že budeme v autech po třech, nejvýše však po čtyřech. Budeme jezdit po tzv. „F“ silnicích, na které mají osobní automobily vjezd zakázán a nevyhneme se ani brodění řek. Právě půjčení takového automobilu je největší položka v celém rozpočtu.

Půjčovné auta v kategorii SUV 4×4 jako je Ford Kuga v sezóně vychází cca na 35 000 Kč. Včetně odhadu za benzín, plné pojištění auta a příplatek za druhého řidiče to vychází na 12 500 Kč při obsazení čtyřmi lidmi a 16 500 Kč při obsazení třemi lidmi.

Každá posádka bude mít jednoho hlavního a jednoho náhradního řidiče, kteří se budou střídat dle domluvy. Navíc budeme moci průběžně dobíjet elektroniku.

I takhle budeme na Islandu občas brodit

I takhle budeme na Islandu občas brodit

Ostatní výdaje

  • vstup do termálního bazénu – 250 Kč
  • návštěva geotermálních lázní – 1100 Kč

Náročnost

Fotoexpedice na Island je autokempovací outdoorová pohodička, při které budeme chodit na kopce s fotovýbavou v rámci jednodenních výletů. Účastníci musí počítat s pravidelným spaním ve stanu a to i při nemilosrdnosti počasí (vítr, déšť). Dále by účastníkům neměl dělat problém pohyb v přírodě, tj. chození po zvlněném terénu jako jsou lávová pole, kameny, apod.

Abychom chytli zajímavé světlo, budeme se někdy vypravovat na focení přes noc. Slunce na konci července zapadá ve 22:40 a vychází před 4:00 ráno. Dospíme to potom přes den. Vyhneme se tím dalším turistům a krajinu budeme mít jen sami pro sebe (a několik dalších „bláznů“ fotografů). Ale to vše jen po společné domluvě a v lokalitách, kde to bude stát skutečně za to a předpověď počasí bude na naší straně.

Také je nutné počítat s občasnými delšími automobilovými přesuny, při kterých strávíme v autě třeba 3-5 hodin.

Kaňon plný vodopádů v Highlands

Kaňon plný vodopádů v Highlands

Vízum

Pro občany České republiky a Slovenska platí bezvízový vstup.

Bezpečnost

Island patří mezi nejbezpečnější země na světě. Z pohledu lidí se tam není čeho obávat. Z pohledu přírody je dobrý dávat pozor na velice silný a nárazový vítr, nechodit blízko okrajů vodopádů, apod.

Očkování

Na Island žádné očkování není potřeba.

Fotovýbava

Spolu s fotoaparátem (ideálně zrcadlovkou nebo bezzrcadlovkou) a paměťovými kartami nezapomeňte přibalit i pevný stativ. Pomůže nám při tvorbě kreativních fotografií s vodou nebo mraky v pohybu. Určitě se budou hodit i silné šedé neutrální filtry (ND; např. 10 clon ND), případně i šedé přechodové filtry, polarizační filtr a dálková spoušť. Nezbytností bude i několik náhradních baterií.

Kromě širokoúhlého objektivu zde jistě využijeme i teleobjektiv (70-200 mm, 70-300 mm, 100-400 mm apod.) na zachycení detailů v krajině a tvorbu přírodních abstrakcí. Před cestou Vám průvodce pošle seznam doporučeného vybavení.

Geotermálně aktivní oblast Kerlingarfjöll

Geotermálně aktivní oblast Kerlingarfjöll

Na lokacích vám lektor poradí, z jakých úhlů na místě fotit, jaké styly fotek zkusit nafotit a nechá vás hledat poutavé kompozice. Následně spolu nad fotkami diskutujete a dostáváte konkrétní rady, jak by se daná fotka dala zlepšit.

Počasí

Jestli je něco na Islandu nevyzpytatelné, pak je to počasí. Mění se i několikrát za den a místní Matka Příroda má v repertoáru vše od pouštní bouře, přes déšť s vichřicí, až po teplé letní dny s modrou oblohou s úhlednými cirrusy. Přes den očekáváme teploty mezi 8-15°C, přičemž v noci teplota může klesnout až k 5°C. Jistě nás zastihnou i nějaké srážky, s tím je třeba počítat.

Doporučujeme si na Island vzít kvalitní outdoorové oblečení. Základem bude svatá trojice nepromokavých věcí – boty, kalhoty a bunda. Osvědčilo se používat systém vrstev (tj. vzít si více méně teplých vrstev oblečení a ty kombinovat). Před cestou obdržíte přesnější instrukce od svého průvodce.

Thórsmörk

Thórsmörk

Internet

Některé kempy mají WiFi, ale pokud chcete nebo potřebujete být spojení se světem, doporučujeme používat českou SIM kartu. Pokrytí v místech, kde se budeme pohybovat ale nebude stoprocentní a nebudete moci být online kdykoliv budete chtít.

Island je země, která nadchne každého fotografa. Tato expedice je určena především těm, kteří na Islandu třeba už byli, ale objeli jen Ring road po obvodu ostrova, ale nezabrousili do vnitrozemí.

Tento program ale bezpochyby nadchne i ty, pro které to bude na Islandu premiéra. Jen zdůrazňujeme, že neuvidíte některá klasická turistická místa, nicméně o ledovcovou lagunu Jökulsárlón vás neochudíme.

Pro průvodce/fotolektora Honzu Miřackého to bude již devátá cesta na Island a sami jistě záhy pochopíte, proč se sem tak rád vrací. Některé body z programu budou i pro něj novinka, z islandského vnitrozemí toho kvůli nepřízni počasí ještě mnoho nepoznal a těší se, že s vámi po boku svoji kletbu konečně prolomí. Říká se „do třetice toho dobrého“ nebo ne? 🙂

„Země ohně a ledu“ nabídne k fotografování mnoho zajímavého a když budete mít při ruce zkušeného lektora, který vám vždy rád pomůže, můžete si být jisti, že se za tyto dva týdny fotograficky posunete o kus dál.

Předpokládáme, že vaše celkové náklady (včetně průvodce, letenek, půjčení auta, stravy, apod.) na tuto fotoexpedici se budou pohybovat okolo 55 500 Kč při obsazení aut čtyřmi lidmi, 59 500 Kč při obsazení třemi. Náklady může zvýšit nadměrné stravování v restauracích, spaní v posteli nebo konzumace alkoholu.

Pro více informací o našich expedicích doporučujeme přečíst Pohodové expedice, Fotografické expediceJak se přihlásit, Reference, 7 důvodů proč necestovat se Zirhamií a hlavně Často kladené otázky.