Termín: není stanoven, cca 10 dní
Počet účastníků: 6-7 + 1 průvodce fotolektor
Průvodce: Jan Miřacký
Náročnost: pohodička, outdoor, foto
Základní cena za účast na expedici: 18 000 Kč
Uzávěrka přihlášek: přijímáme nezávazné přihlášky

Fotoexpedice do islandských Highlands,

aneb do země barevných hor

Těžko budeme hledat fotogeničtější zemi než je právě Island. Tato expedice je zaměřena na fotografování krajiny na islandské Vysočině (Highlands), a to zejména v prémiových lokalitách Duhových hor a Thórsmórku. Fotoexpedici po klasické Ring road nabízíme také.

Geotermální oblast Kerlingarfjöll

Geotermální oblast Kerlingarfjöll

Mezi hlavní body fotoexpedice jsme zařadili:

 • Duhové hory v oblasti Landmannalaugaru – zde bychom měli ještě zastihnout sníh, který tak přidá další barvu do barevné mozaiky místních ryolitových kopců a lávových polí. Nebude chybět ani koupačka v přírodní geotermální tůňce a fotografování vysoko položených jezer.
 • Thórsmórk – oblast hor, která se začátkem léta mění ve velké řečiště, jak odtává poslední sníh z okolních hor. Někteří sem zavítají během čtyřdenního treku z Landmannalaugaru, my sem dojedeme autem a na okolní kopce si vyšlápneme jen s fotovýbavou.
 • Kerlingarfjöll – lokalita dramaticky vyhlížejících kopců a kouřících fumarol je jednou z největších geotermálních oblastí Islandu.
 • Háifoss – jeden z nejvyšších vodopádů Islandu, ze kterého padá voda do 122 metrů hlubokého údolí.
Duhové hory v Landmannalaugaru

Duhové hory v Landmannalaugaru

Naše expedice bude řízena především islandským proměnlivým počasím, ale také naší společnou domluvou. Předpokládáme, že v centrální oblasti Highlands strávíme dvě třetiny našeho času. Ve zbytku času můžeme navštívit a nafotografovat následující lokality a atrakce:

 • Známé i méně známé vodopády, z těch nejpopulárnějších zmíníme Skógafoss, Kirkjufellsfoss, Seljalandsfoss, Öxarárfoss nebo Gullfoss.
 • Aktivní gejzír Strokkur chrlící vodu až do 20 metrů přibližně každých 7 minut.
 • Prohlídka Reykjavíku, kde neopomineme charakteristický luteránský kostel Hallgrímskirkja, uměleckou maketu vikingské lodi Sólfar nebo moderně vyhlížející koncertní budovu Harpa.
 • Relaxování v teplých termálních pramenech.
Jeden z nejvyšších vodopádů Islandu - Háifoss

Jeden z nejvyšších vodopádů Islandu – Háifoss

Místa si budeme užívat v pohodlném tempu a na focení bude vždy dostatek času. Když se nám bude líbit něco po cestě, tak si tam uděláme pauzu. Když se shodneme, že začínáme mít všichni hlad, najdeme pěkné místo, kde se najíme. Bude to zkrátka „na pohodu“.

Jedeme ale do oblasti, kde se nejlepší výhledy nabízejí z vrcholků kopců, proto počítejte s tím, že budeme chodit a to nejen po rovině, ale zafuníme si i do kopce. Po zásluze budeme odměnění nezapomenutelnými výhledy, které si navždy zvěčníme v podobě krásných fotografií.

Termín

Předběžný termín expedice je zatím není znám, určí se podle preferencí průvodce, účastníků a cen letenek. Fotoexpedici budeme směřovat na druhou polovinu července s odletem nejdříve 16.7.

V té době je na Islandu vysoká turistická sezóna, ale je to zároveň optimální doba na návštěvu islandského vnitrozemí. Silnice do hor se otevírá v půlce června, což nám dává rezervu v případě, že by se zima protáhla. Navíc by se na kopcích ještě měly udržet zbytky sněhu a to scenériím dodá další rozměr.

Scénická krajina Duhových hor

Scénická krajina Duhových hor

Co o fotoexpedici na Island říkají naši účastníci?

Island je nádherná země se spoustou přírodních krás. Johnny měl dobře rozmyšleno, co nám chce ukázat i vhodně zařadil do programu body na základě informací zjištěných od místních (výlet za papuchálky). Jednalo se o fotoexpedici a Johnny byl tak ve svém živlu, fotografování rozumí a i já jako ryzí fotograf amatér jsem se mnohému přiučil. A možná se i časem nechám přesvědčit na koupi nového foťáku. S Johnnym jsme se skamarádili a určitě společně vyrazíme na další expedice. Protože mi to časové možnosti dovolují, když to je možné, tak si společně expedice prodlužujeme, abychom probádali další místa, na která během expedice nezbude čas.

Radim Wystyrk

Reference dalších účastníků minulých fotoexpedic na Island naleznete zde.

Covid-19

Poslední aktualizace 17.3.2022, zdroj visit.covid.is a MZV ČR: Veškeré restrikce Island zrušil.

Cena

V ceně expedice jsou zahrnuty průvodcovské služby (tj. vaše účast na expedici). Ostatní typy cestovních služeb se budou zařizovat na místě podle potřeb účastníků expedice. Jednotlivé výdaje si účastníci budou platit sami, proto níže uvádíme jejich obvyklé ceny.

Ubytování

Vezmeme si stany a budeme spát většinu času venku. Doporučujeme mít dobrý péřový spacák a karimatku. Nespoléhejte na letní spacáky, zase takové teplo v noci nebude. Očekávejte noční teploty i kolem 5°C.

Očekáváme, že budeme nocovat v kempech. Jejich ceny se pohybují mezi 250 – 450 Kč za osobu za noc. Většina je moc pěkně vybavená – mají sprchy (cca 75 Kč) a můžeme si tam dobít baterie do fotoaparátů.

Občasnou hygienu budeme provádět i v termálních bazénech. Vstup obvykle stojí okolo 175 Kč.

Když bude velká zima nebo budeme mít promočené věci, můžeme se jít vyspat do místních ubytovacích zařízení, nicméně jejich dostupnost je velice omezená a to platí dvojnásob během hlavní sezóny. Jejich ceny se pohybují mezi 750 – 1700 Kč za osobu na noc.

Náklady na ubytování se budou pohybovat okolo 4 500 Kč, za předpokladu, že budeme spát každou noc v kempu a jednou přespíme v hostelu.

Pohled na kemp v Landmannalaugaru

Pohled na kemp v Landmannalaugaru

 

Strava

Jídlo je na Islandu drahé a vnitrozemí není výjimkou, ba naopak. Vzhledem k tomu, že za jídlo (jako je sendvič, burger, apod.) ve fast foodu dáme minimálně 300 Kč, v normální restauraci 500 Kč, budeme si většinou vařit sami na plynových vařičích. Zásoby budeme nakupovat na několik dní, jelikož vnitrozemí neoplývá vysokou hustotou sítí obchodů.

Orientační ceny za stravování jsou následující:

 • islandská polévka – 250 Kč
 • hamburger – 300 Kč
 • velká pizza – 620 Kč
 • bochník chleba 500g – 75 Kč
 • instantní polévka – 12 Kč
 • 1 kg rýže – 70 Kč
 • 1 kg kuřecího masa – 470 Kč
 • 0,5 l piva v obchodě – 75 Kč, v restauraci – 150-300 Kč
 • káva na benzínce – 95 Kč

Kdo bude odvážný, může vyzkoušet místní specialitku – fermentovaného žraloka hákarl. Snad jen dodáme, že se tento pokrm nesmí požívat uvnitř hostelů.

Měli bychom bez hladovění vyžít s rozpočtem 500 Kč/den, tj. celkové náklady na stravu by neměly překročit 5 000 Kč. Prodražit nám to může snad jen zatraceně drahé pivo 🙂

Papuchalk

Papuchalk

Doprava

Na Island se létá běžně za 9-11 tisíc Kč z Prahy. Někdy vychází zajímavě i Berlín nebo Drážďany. Čím dříve se přihlásíte a poskládáme náš expediční tým, tím spíše můžeme využívat akčních nabídek leteckých společností a koupit letenky o něco výhodněji, byť takto v sezóně nemůžeme čekat zázraky.

Na Islandu se budeme přepravovat dvěma terénními automobily 4×4. Budeme jezdit po tzv. „F“ silnicích, na které mají osobní automobily vjezd zakázán a nevyhneme se ani brodění řek. Právě půjčení takového automobilu je největší položka v celém rozpočtu.

Půjčovné auta v kategorii Suzuki Grand Vitara 4×4 v sezóně vychází cca na 45 000 Kč, pojištění auta a příplatek za druhého řidiče celkem cca 10 800 Kč, benzín okolo 12 000 Kč. Při obsazení auta 4 lidmi to vychází na přibližně 17 000 Kč za osobu.

Každá posádka bude mít jednoho hlavního a jednoho náhradního řidiče, kteří se budou střídat dle domluvy. Navíc budeme moci průběžně dobíjet elektroniku.

I takhle budeme na Islandu občas brodit

I takhle budeme na Islandu občas brodit

Ostatní

Očkování ani víza nejsou na Island potřeba. Prakticky všude lze platit kartou, stačí s sebou tedy jen minimální hotovost v EUR či USD jako záloha pro případ, že by karta zlobila.

Níže uvádíme další očekávané výdaje:

 • cestovní pojištění na 2 týdny – cca 500 Kč
 • vstup do termálního bazénu – 175 Kč
 • návštěva geotermálních lázní – 1050 Kč

Náročnost

Fotoexpedice na Island je autokempovací outdoorová pohodička, při které budeme chodit na kopce s fotovýbavou v rámci jednodenních výletů. Účastníci musí počítat s častým spaním ve stanu a to i při nemilosrdnosti počasí (vítr, déšť). Dále by účastníkům neměl dělat problém pohyb v přírodě, tj. chození po zvlněném terénu jako jsou lávová pole, kameny, apod.

Kaňon plný vodopádů v Highlands

Kaňon plný vodopádů v Highlands

Abychom chytli zajímavé světlo, někdy se vypravíme fotit přes noc a dospíme to během dne. Slunce bude zapadat lehce před půlnocí a znovu vycházet už mezi 3-4 hodinou ranní. Vyhneme se tím dalším turistům a krajinu budeme mít jen sami pro sebe. Ale to vše jen po společné domluvě a v lokalitách, kde to bude stát skutečně za to a předpověď počasí bude na naší straně.

Také je nutné počítat s občasnými delšími automobilovými přesuny, při kterých strávíme v autě třeba 3-5 hodin.

Fotovýbava

Spolu s fotoaparátem (ideálně zrcadlovkou nebo bezzrcadlovkou) a paměťovými kartami nezapomeňte přibalit i slušný stativ. Pomůže nám při tvorbě kreativních fotografií s vodou nebo mraky v pohybu. Určitě se budou hodit i silnější šedé neutrální filtry (ND), případně i šedé přechodové filtry, polarizační filtr a dálková spoušť. Nezbytností bude i několik náhradních baterií.

Kromě širokoúhlého objektivu zde jistě využijeme i teleobjektiv (70-200 mm, 70-300 mm, apod.) na zachycení detailů v krajině a tvorbu přírodních abstrakcí.

Geotermálně aktivní oblast Kerlingarfjöll

Geotermálně aktivní oblast Kerlingarfjöll

Na lokacích vám lektor poradí, z jakých úhlů na místě fotit, jaké styly fotek zkusit nafotit a nechá vás hledat poutavé kompozice. Následně spolu nad fotkami diskutujete a dostáváte konkrétní rady, jak by se daná fotka dala zlepšit.

Počasí a oblečení

Jestli je něco na Islandu nevyzpytatelné, pak je to počasí. Mění se i několikrát za den a místní Matka Příroda má v repertoáru vše od pouštní bouře, přes déšť s vichřicí, až po teplé letní dny s modrou oblohou s úhlednými cirrusy. Přes den očekáváme teploty mezi 8-15°C, přičemž v noci teplota může klesnout až ke 4°C. Jistě nás zastihnou i nějaké srážky, s tím je třeba počítat.

Doporučujeme si na Island vzít kvalitní outdoorové oblečení. Základem bude svatá trojice nepromokavých věcí – boty, kalhoty a bunda. Osvědčilo se používat systém vrstev (tj. vzít si více méně teplých vrstev oblečení a ty kombinovat).

Thórsmörk

Thórsmörk

Internet

Některé kempy mají WiFi, ale pokud chcete nebo potřebujete být spojení se světem, doporučujeme používat českou SIM kartu. Pokrytí v místech, kde se budeme pohybovat ale nebude stoprocentní a nebudete moci být online kdykoliv budete chtít.

Island je země, která nadchne každého fotografa. Tato expedice je určena především těm, kteří na Islandu třeba už byli, ale objeli jen Ring road po obvodu ostrova, ale nezabrousili do vnitrozemí.

Tento program ale bezpochyby nadchne i ty, pro které to bude na Islandu premiéra. Jen zdůrazňujeme, že neuvidíte některá klasická turistická místa, ta najdete v programu naší druhé islandské fotoexpedice vedoucí po Ring road.

V údolí plném vodopádů v islandském vnitrozemí

V údolí plném vodopádů v islandském vnitrozemí

Pro průvodce/fotolektora Honzu Miřackého to bude již osmá cesta na Island a sami jistě záhy pochopíte, proč se sem tak rád vrací. Některé body z programu budou i pro něj novinka, z islandského vnitrozemí toho kvůli nepřízni počasí ještě mnoho nepoznal a těší se, že s vámi po boku svoji kletbu konečně prolomí. Říká se „do třetice toho dobrého“ nebo ne? 🙂

„Země ohně a ledu“ nabídne k fotografování mnoho zajímavého a když budete mít při ruce zkušeného lektora, který vám vždy rád pomůže, můžete si být jisti, že se za tyto dva týdny fotograficky posunete o kus dál.

Předpokládáme, že vaše celkové náklady (včetně stravy, suvenýrů, výletů, apod.) na tuto fotoexpedici se budou pohybovat okolo 53 000 Kč. Náklady může zvýšit nadměrné stravování v restauracích, spaní v posteli nebo konzumace alkoholu.

Pro více informací o našich expedicích doporučujeme přečíst Pohodové expedice, Fotografické expediceJak se přihlásit, Reference, 7 důvodů proč necestovat se Zirhamií a hlavně Často kladené otázky.