Termín: není stanoven, 16 dní
Počet účastníků: 8-10 + 1 průvodce
Průvodce: Žaneta Havlenová
Náročnost: outdoor, střední
Základní cena za účast na expedici: 17 500 Kč
Uzávěrka přihlášek: příjímáme nezávazné přihlášky

Hlavní body expedice do Japonska, aneb…

…po stopách samurajů

V dávných dobách byla moc v Japonsku rozdělena mezi císaře a šóguna, což byly dvě velmi rozdílné kultury. Zatímco dnes naprostá většina cestovních kanceláří míří do starého císařského města Kjóta, nás expedice zavede do oblasti, kde po starých stezkách mezi horami cestovala menší japonská knížata se svými doprovody ke dvoru šóguna, který sídlil v Edu (dnešní Tokio). Tudy se také toulali respektovaní samurajové a ke dvoru si hledali cestu i obchodníci ze všech koutů země.

Nikdy nedobytý hrad Matsumoto jó (<a href="https://www.flickr.com/photos/ehnmark/2997298638" target="_blank">Matsumoto castle</a> od <a href="https://www.flickr.com/photos/ehnmark/" target="_blank">Jacob Ehnmark</a> / <a href="https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/" target="_blank">CC BY 2.0</a>)

Nikdy nedobytý Havraní hrad Matsumoto jó

Expedice do centrálního Japonska bude zaměřená na kulturu, historii i outdoor, a bude se chtít vyhnout přemrštěně turistickým místům z gaijin trail (gaidžin = cizinec). V plánu je stanování a cestování z méně navštěvovaného západního pobřeží přes zachovalé vesničky, svatyně v lesích a hrady v japonských Alpách až do Tokia, kde strávíme minimálně tři dny a budeme se bavit po vzoru japonské mládeže.

  •  Navštívíme Mauzoleum a chrám Toshogu, kde na pozadí překrásné přírody leží pohřbeni šógunové rodu Tokugawa, kteří v Japonsku vládli mezi lety 1603 – 1867. Celý obří komplex v Nikkó je pod ochranou UNESCO.
  • U Matsumoto jó, nejstaršího dřevěného hradu Japonska se zrekonstruovaným podhradím, se nadýcháme atmosféry šógunátu 18. století.
  • Dodnes zachovalá stezka Nakasendó, kudy projížděli lenní pánové do hlavního města, nás na den odvede daleko od moderního Japonska.
  • Strávíme den na kolech ježděním kolem jezer pod majestátní horou Fuji.
  • Všechno, co jste chtěli vědět o Tokiu, ale báli jste se zeptat… Ani měsíc není dost na to opravdu si užít jeho bizarních čtvrtí, úžasných restaurací a zábavní kultury. My tu strávíme alespoň tři dny.

Body výše jistě uvidíme a stihneme. Ale je i spoustu dalších lahůdek, které budeme moci zažít. Uvidíme podle toho, kolik budeme mít času a co vás bude zajímat.

  •  Horské lázeňské město Kusatsu, kde se vykoupeme s výhledem na horou Širane a možná se podíváme i na ni.
  • Spaní v tradičním ryokanu na na futonu položeném jednoduše na rohožích tatami plus  častá návštěva horkých lázní – onsenů.
  • A třeba uvidíme, jak se koupají i makakové ve slavném Nagano monkey park.
  • Zábavní park Edo Wonderland, kde se můžeme obléknout do tradiční yukaty a zhlédneme procesí gejš, bojová umění nebo tradiční divadelní vystoupení.
  • Návštěva olympijského stadionu v Naganu.
  • V Matsumoto se můžete vyřádit v bazarech a anticích a nakoupit si starou keramiku nebo místní dřevěné výrobky. Také se tu v muzeum moderního umění nachází expozice rodačky Yayoi Kusama.
  • Rozkvetlý Hitachi seaside park.
  • Karaoke, čtvrť červených luceren nebo čajový obřad.
Když turisti opustí Městečko Magome, zůstaneme jen my

Když turisti opustí městečko Magome, zůstaneme jen my

Co o expedici do Japonska říkají naši účastníci?

Expedice Japonsko 2019 se Žandou byla úžasný zážitek. Měli jsme možnost poznat zemi z více pohledů (velkoměsto, venkov, hory…) a za téměř každého počasí (tajfun nepočítám) a to nám dalo dle mého názoru daleko více než kdybychom jeli na profláklá turistická místa a nejznámější města. K úžasnému zážitku přispělo také především to, že jsme se sešli prima parta lidí se společnými zájmy, měli jsme skvělou a zkušenou vůdkyni Žandu a během expedice bylo stále veselo. Japonsko mě osobně dostalo především neskutečným výběrem jídla, čistotou, bezpečností, termálními lázněmi(onseny) téměř na každém kroku a totálně odlišnou kulturou. Těm kdo uvažují navštívit Japonsko a chtějí ho poznat jinak než klasický turista objíždějící města a jejich „highlighty“ a hotely, mohu tuto expedici vřele doporučit. Je to také skvělé „nakopnutí“ k dalším cestám nejen znovu do Japonska, ale také do dalších zemí. Když to všechno shrnu jedním slovem, byla to prostě PECKA!!! 🙂

Miroslav Balog

První cestu do Japonska absolvovat s Žandou je určitě dobrá volba. Žanda má za sebou již několik návštěv Japonska a tak se v něm dobře orientuje, což není snadné, protože v mnoha věcech je Japonsko pro nás Evropany hodně specifické. S ohledem na místní úroveň angličtiny je i její dobrá znalost japonštiny velikou výhodou.

Radim Wystyrk

Reference dalších účastníků minulé expedice do Japonska naleznete zde.

Covid-19

Vstupní podmínky jsou stejné jako před pandemií.

Cena

V ceně expedice jsou zahrnuty průvodcovské služby (tj. vaše účast na expedici). Ostatní typy cestovních služeb se budou zařizovat na místě podle potřeb skupiny. Jednotlivé výdaje si účastníci budou platit sami, proto níže uvádíme jejich obvyklé ceny.

Ubytování

Je to dvoutýdenní čundr. Budeme kombinovat ubytování se stanování. Divoké stanování není v Japonsku zakázáno jako třeba v USA, čehož využijeme. Poletíme s lehkými stany a spacáky a hygienu budeme provádět ve veřejných horkých lázních. Někdy se nám nebude chtít stavět stany, tak se vyspíme pod širákem.

V Tokiu si zamluvíme kapslový hostel za cca 600 Kč na noc.

Minimálně jednu noc si určitě užijeme v nějakém pěkném tradičním dřevěném hotýlku – ryokanu. Rozpočet na ubytování bude cca 5 000 Kč.

Strava

Zřejmě nejslavnější japonské jídlo nebude to jediné, co ochutnáme (<a href="https://www.flickr.com/photos/widerbergs/5646114404" target="_blank">Sushi</a> od <a href="https://www.flickr.com/photos/widerbergs/" target="_blank">Lisa Widerberg</a> / <a href="https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/" target="_blank">CC BY 2.0</a>)

Zřejmě nejslavnější japonské jídlo nebude to jediné, co ochutnáme

Ve městech budeme během dne využívat služby malých obchodů konbini, kde lze koupit všechno od kafe, přes ovoce až po sushi a yakisoba pan za opravdu příznivé ceny. Rozšoupneme se naopak při večeři, kdy budeme ochutnávat tenpuru, tonkatsu, soba a udon nudle, okonomiyaki, yakitori a místní speciality. Celkově se počítá s jednou návštěvou resturace denně, v hlavním městě je možné i dvakrát. Uvádíme pár orientačních cen:

  • Jídlo v restauraci – 100 – 400 Kč
  • Krabička sushi s sebou – 150 Kč
  • Onigiri na snídani – 17 Kč
  • Jogurt – 20 Kč
  • 0,4 l piva v hospodě – 120 Kč
  • Plechovka piva – 35 Kč

Denní budget každému podle chuti, japonským dobrotám se těžko odolává, ale lze se najíst i za 350 Kč za den při troše snahy. Náklady na jídlo budou asi největší položkou. Jídla si můžete nastudovat na blogu průvodkyně.

Doprava

Toto není šinkansen :) (<a href="https://www.flickr.com/photos/m-louis/8967073756" target="_blank">千屋温泉</a> od <a href="https://www.flickr.com/photos/m-louis//" target="_blank">m-louis</a> / <a href="https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/" target="_blank">CC BY 2.0</a>)

Toto není šinkansen 🙂

Do Japonska poletíme z Prahy na letiště Narita nebo Haneda. Současná situace vystřelila letenky na 20 000 Kč, uvidíme, jak se budou pohybovat po Novém roce, kdy je budeme kupovat.

Budeme cestovat autobusy a vláčky skrz Alpy. Tyto přejezdy nás vyjdou cca na 7 000 Kč plus počítejte cca 1 000 Kč za přepravu MHD ve městech. Šinkansen není v plánu.

Ostatní výdaje

Vstupy do horkých lázní se pohybují kolem 140 Kč. Vstupy do hradů a zahrad kolem 60-100 Kč, karaoke nás vyjde na 200 Kč, čajový obřad 300 Kč. Počítejme tedy 2 000 Kč na různé vstupy a aktivity.

Vízum

Občané ČR dostanou víza pro 3 měsíční pobyt při příletu a jsou zdarma.

Budeme ochutnávat saké

Očkování

Žádné speciální očkování není nutné.

Náročnost

Expedice je vesměs pohodová, ale je potřeba mít pozitivní vztah ke stanování. Občas si ale dáme trochu pohybu. Čeká nás jednodenní vysokohorská turistika bez krosny. Na samurajské stezce byste pak měli být schopni ujít 11 km (občas do kopce) s plnou krosnou. Poslední zážitek je cyklistika, čeká nás cca 40 km na městských japonských pidikolech, což může být trochu náročnější pro vyšší postavy, nikdy s tím ale nebyl větší problém. Občas se může stát, že se vyspíme jen tak pod širákem, když bude krásně.

Průvodce v žádném případě neposkytuje v dané destinaci služby horského průvodce ani vůdce . Předpokládá se, že účastník se umí pohybovat v horském prostředí po značených cestách s informačními tabulemi. V případě zájmu si účastníci expedice mohou na místě sjednat služby místního horského průvodce znalého místních poměrů. Průvodce je povinen pomoci se sjednáním této služby.

Pojďme se nechat ohromit na největší a nejrušnější křižovatce světa – Shibuya

Naše expedice je svým konceptem naprosto unikátní a nelze ji srovnat s okruhy, které jezdí běžné cestovní kanceláře stylem město – hotel – město – hotel. Budeme cestovat v prima partě, poznávat autentickou stranu Japonska a výhoda cestování se stanem je, že to vše poznáme i navečer, kdy se turisté rozjedou do svých hotelů a my budeme mít ona krásná místa jen pro sebe.

Žanda žila v Tokiu půl roku, od té doby uskutečnila už 7 japonských expedic. Hovoří japonsky, což hodně usnadní orientaci, protože kvůli nápisům ve znacích a celkově horší anglické gramotnosti mimo města, je cestování v Japonsku poněkud složitější.

Předpokládáme, že vaše celkové náklady (včetně stravy, zážitků a výletů, apod.) na tuto expedici nepřevýší 60 000 Kč, pravděpodobně ale utratíme méně. Pro více informací o našich expedicích doporučujeme přečíst Pohodové expediceJak se přihlásit a Často kladené otázky.