Termín: není stanoven, 15 dní
Počet účastníků: 8-10 + 1 průvodce
Průvodce: Žanda Havlenová
Náročnost: outdoor, střední
Základní cena za účast na expedici: 17 500 Kč
Uzávěrka přihlášek: přijímáme nezávazné přihlášky

Západní Japonsko, vstupní brána do Země Bohů a legend

Druhá nejméně obydlená oblast Japonska v kombinaci s úžasnou historií? To je kombinace pro naši expedici jako dělaná!

Díky známé historii a fotogenické plovoucí svatyni je pro turisty nemožné přehlédnout Hiroshimu, ale slavná červená brána Torii bude pouze vstupním bodem do méně prozkoumané západní části Japonska. Jistě, projedeme se rychlovlakem podél pobřeží vnitrozemského moře Seto a vyskočíme z vlaku tu do slavné zahrady, tu do historické obchodní čtvrti.

Červená brána na ostrově MiyajimaNásledně se ale vydáme do vnitrozemí a otevře se nám úplně jiný svět venkova, stříbrných a měděných dolů, horkých pramenů a božských výhledů. Vrcholem expedice bude návštěva nejsvětější svatyně ze 7. století, odkud podle legend pochází shintoistická božstva, která stvořila svět (a Japonsko). Tyto příběhy se nedozvíme z žádného suchého výkladu, naopak zúčastníme se dramatického divadelního představení plného hrdinů a zlosynů, bohů a dobrých i zlých démonů. Tanec Iwami Kagura je oprávněně zapsán na seznam UNESCO a my budeme u toho.

Expedice do oblasti Chúgoku bude zaměřená na kulturu, historii a jídlo. Jako vždy se budeme chtít vyhnout přemrštěně turistickým místům z gaijin trail (gaidžin = cizinec). V plánu je cestování a stanování v rozpuku jara přes pobřežní města s bohatou historií, přes svatyně a nádherné zahrady až do Tokia, kde strávíme minimálně dva dny a budeme se bavit po vzoru japonské mládeže.

 • Pohlednicová červená brána torii na ostrově Miyajima nedá spát fotografům. Abychom se vyhnuli davům, na ostrově také přespíme a v případě zájmu vystoupíme na horu Misen. Prohlídka města Hiroshima s pohnutou historií nás zase vrátí zpět na zem.
 • V pohodovém městě Matsue budeme obdivovat jeden z mála dochovaných hradů, projedeme se samurajskou čtvrtí na kole, ochutnáme sake a budeme sledovat proslulý západ slunce nad jezerem Shinji.
 • Jednodenní trek v národním parku Daisen s krásnými výhledy prověří naši kondici.
 • Návštěva jedné z nejposvátnějších šintoistických svatyň v Izumo nám představí místo, kde se podle legend zrodilo Japonsko. Jak je úctyhodná svatyně stará? Nikdo neví, ale zmiňují se o ní japonské kroniky ze 7. století!
 • Všechno, co jste chtěli vědět o Tokiu, ale báli jste se zeptat… Ani měsíc není dost na to opravdu si užít jeho bizarních čtvrtí, úžasných restaurací a kultury. Zkusíme to stihnout za dva dny.

Svatyně Izumo taisha

Body výše jistě uvidíme a stihneme. Ale je i spoustu dalších lahůdek, které budeme moci zažít. Uvidíme podle toho, kolik budeme mít času a co vás bude zajímat.

 • O naši pozornost a titul nejkrásnější japonská zahrada se utká slavná Kóraku-en v Okayamě a moderní Adachi garden.
 • V malebné obchodnické čtvrti Kurashiki se vrátíme do dob prosperity v období Edo, projdeme se po muzeích a vychutnáme kávu nebo čaj matcha ve stylovém kaféčku.
 • Horské město Bitchu Takahashi je domovem „hradu v oblacích“. Určitě s námi rádi zjistíte, co to znamená.
 • S čelovkou prozkoumáme staré stříbrné doly v UNESCO chráněném Iwami Ginzan.
 • Zažijeme noc v tradičním japonském ryokanu. Budeme spát na futonu položeném jednoduše na rohožích tatami a odpočineme si v horké lázni – onsenu.
 • Karaoke, čtvrť červených luceren nebo čajový obřad jsou další zážitky, které vám zkusíme zprostředkovat.

Co o expedici do Japonska říkají naši účastníci?

Z japonské expedice vedené Žandou jsem nadšen. Byla to vůbec má první cesta do Asie a naprosto splnila všechna moje očekávání a přidala ještě něco navíc. Zkrátka to byl obrovský zážitek. Žanda se v Japonsku vyzná, zvládá bez problémů komunikaci s místními v jejich rodném jazyce, pružně reaguje na aktuální situaci a má ji pokaždé pod kontrolou. Celá expedice se díky Žandě nesla v příjemně kamarádském, zábavném a dobrodružném duchu. Na své jsem si přišel i jako fanda dobrého asijského jídla. Cestování po Japonsku s Žandou má moje velké doporučení.

Tomáš Bacovský

Cesta do Japonska byl vždy můj sen a ten se mi díky této fantastické expedici splnil. Byla jsem nadšena ze všeho, Žanda skvěle přizpůsobila naše cestování tomu, aby si každý přišel na své. Díky jejím orientačním a organizačním schopnostem jsme dokázali pohotově vyřešit nečekané situace a bylo krásné, jak se o nás starala 🙂 S Žandou bych jela znovu kamkoli!

Jana Heinová

Reference dalších účastníků minulých expedic do Japonska naleznete zde.

Výhledy na horu Daisen

Covid-19

Vstupní podmínky platné v říjnu 2022:

Japonsko jde od extrému k extrému a tak po dvou a půl letech úplného uzavření nyní umožňuje Čechům vstoupit do země bez nutnosti karantény nebo očkování. Účastníci, kteří maji tři dávky vakcíny, navíc nemusí prokazovat negativní test. Ostatní se prokáží negativním PCR testem ne starším než 72 hodin. V současnosti stále nosí majorita obyvatelstva roušku a to i venku. Roušky však již nejsou povinné a budeme doufat, že se Japonci odváží je do příštího května sundat.

Cena

V ceně expedice jsou zahrnuty průvodcovské služby (tj. vaše účast na expedici). Ostatní typy cestovních služeb se budou zařizovat na místě podle potřeb skupiny. Jednotlivé výdaje si účastníci budou platit sami, proto níže uvádíme jejich obvyklé ceny.

Ubytování

8492567780_61f168acdf_o

V rjokanu se budeme často pohybovat na kolenou

Japonsko je obecně drahá země a abychom si mohli pochutnávat na místních specialitách, budeme šetřit na ubytování. Vzhledem k tomu, že nejlevnější ubytování v dané lokalitě může být 1000 Kč za noc, náročnost expedice bude tkvít hlavně ve vyhledávání míst vhodných ke stanování. Divoké stanování není v Japonsku zakázáno jako třeba v USA, čehož využijeme. Poletíme s lehkými stany a spacáky a hygienu budeme provádět ve veřejných horkých lázních. V Tokiu si zamluvíme kapslový hostel za cca 600 Kč na noc.

Minimálně jednu noc si určitě užijeme v nějakém pěkném tradičním dřevěném hotýlku – ryokanu. Rozpočet na ubytování bude cca 5 000 Kč.

Strava

Ve městech budeme během dne využívat služby malých obchodů konbini, kde lze koupit všechno od kafe, přes ovoce až po sushi a yakisoba pan za opravdu příznivé ceny. Rozšoupneme se naopak při večeřích, kdy budeme ochutnávat sushi, tempuru, tonkatsu, soba nudle, okonomiyaki, yakitori, sashimi a místní speciality. Celkově se počítá s jednou návštěvou restaurace denně. Uvádíme pár orientačních cen:

 • Jídlo v restauraci – 160 – 400 Kč
 • 1,5 l vody – 20 Kč
 • Krabička sushi s sebou – 100 Kč
 • Onigiri – 22 Kč
 • 0,5 l piva v hospodě – 120 Kč

Denní rozpočet každému podle chuti, japonským dobrotám se těžko odolává, ale lze se najíst i za 350 Kč za den při troše snahy. Gurmáni, počítejte s cca 7 000 Kč.

Pivo, sake, umeshu ani whisky není v naší kalkulaci zahrnuto, takže rozpočet na alkohol si navyšte dle libosti 🙂

Doufejme, že z rychlovlaku zahlédneme magickou horu Fuji

Doprava

Poletíme z Prahy do Ósaky se zpáteční letenkou z Tokia. Ideálně se s cenou vejdeme do 20 000 Kč. K pohybu po západním Japonsku použijeme železniční slevy Rail pass. Pravděpodobně také dojde na menší úsek shinkansenem a jeden delší přejezd v nočním autobuse. Buďte připraveni na vše. Vnitrostátní cestování se pravděpodobně bude pohybovat kolem 8 000 Kč.

Ostatní výdaje

Vstupy do horkých lázní se pohybují kolem 140 Kč. Vstupy do hradů a zahrad kolem 60-100 Kč, karaoke nás vyjde na 200 Kč, čajový obřad 300 Kč. Počítejme tedy 2 000 Kč na různé vstupy a aktivity.

Vízum

Občané ČR dostanou zdarma víza pro 3 měsíční pobyt při příletu.

Malebná čtvrť Kurashiki přezdívaná japonské Benátky

Malebná čtvrť Kurashiki přezdívaná japonské Benátky

Očkování

Očkování není nutné.

Náročnost

Expedice je vesměs pohodová, ale je potřeba mít pozitivní vztah ke stanování. Ačkoliv se v květnu teplotní maxima pohybují okolo 24°Cve vyšších nadmořských výškách může být v květnu ještě v noci trochu zima.  Naopak se může také stát, že se v údolích vyspíme jen tak pod širákem, když bude pěkné nebe a dobrá předpověď. Účastník musí být schopný ujít denně i 15 km a při přesunech unést krosnu s cca 12 kg váhy. Čeká nás jeden horský výstup do výšky 1700 m.n.m. bez krosny a nevyhneme se jednomu nočnímu přejezdu (pohodlným) busem.

Průvodce v žádném případě neposkytuje v dané destinaci služby horského průvodce ani vůdce. Předpokládá se, že účastník se umí pohybovat v horském prostředí po značených cestách s informačními tabulemi. V případě zájmu si účastníci expedice mohou na místě sjednat služby místního horského průvodce znalého místních poměrů. Průvodce je povinen pomoci se sjednáním této služby.

Procházka pod hradem v Matsue

Naše expedice je svým konceptem naprosto unikátní a nelze ji srovnat s okruhy, které jezdí běžné cestovní kanceláře stylem město – hotel – město – hotel. Budeme cestovat v prima partě, poznávat autentickou stranu Japonska a výhoda cestování se stanem je, že to vše poznáme i navečer, kdy se turisté rozjedou do svých hotelů a my budeme mít ona krásná místa jen pro sebe.

Žanda žila v Tokiu půl roku, od té doby uskutečnila už 5 japonských expedic. Hovoří japonsky, což hodně usnadní orientaci, protože kvůli nápisům ve znacích a celkově horší anglické gramotnosti mimo města, je cestování v Japonsku poněkud složitější. Do západního Japonska se podívá poprvé, proto se můžete spolehnout, že itinerář postavila tak trochu pro radost sobě a bude ráda, když ji na jejích cestách za poznáním doprovodíte a snad se také přiučíte samostatnému cestování, protože motto všech předchozích expedic znělo: “Do Japonska se nikdy nejede jen jednou”.

Předpokládáme, že vaše celkové náklady (včetně stravy, zážitků a výletů, apod.) na tuto expedici nepřevýší 62 000 Kč. Pro více informací o našich expedicích doporučujeme přečíst Pohodové expediceJak se přihlásit a Často kladené otázky.