Expedice Japonsko – 2020

Termín: není stanoven, cca 2 týdny
Počet účastníků: 5-10 + 1 průvodce
Průvodce: Žaneta Havlenová
Náročnost: outdoor, střední
Základní cena za účast na expedici: 16 000 Kč
Uzávěrka přihlášek: přijímáme nezávazné přihlášky
Nezávazně přihlásit

 

 

 

 

Hlavní body expedice do Japonska, aneb…

…po stopách samurajů

V dávných dobách byla moc v Japonsku rozdělena mezi císaře a šóguna, což byly dvě velmi rozdílné kultury. Zatímco dnes naprostá většina cestovních kanceláří míří do starého císařského města Kjóta, nás expedice zavede do oblasti, kde po starých stezkách mezi horami cestovala menší japonská knížata se svými doprovody ke dvoru šóguna, který sídlil v Edu (dnešní Tokio). Tudy se také toulali respektovaní samurajové a ke dvoru si hledali cestu i obchodníci ze všech koutů země.

Nikdy nedobytý hrad Matsumoto jó (<a href="https://www.flickr.com/photos/ehnmark/2997298638" target="_blank">Matsumoto castle</a> od <a href="https://www.flickr.com/photos/ehnmark/" target="_blank">Jacob Ehnmark</a> / <a href="https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/" target="_blank">CC BY 2.0</a>)

Nikdy nedobytý Havraní hrad Matsumoto jó

Expedice do centrálního Japonska bude zaměřená na kulturu, historii i outdoor, a bude se chtít vyhnout přemrštěně turistickým místům z gaijin trail (gaidžin = cizinec). V plánu je stanování a cestování z méně navštěvovaného západního pobřeží přes zachovalé vesničky, svatyně v lesích a hrady v japonských Alpách až do Tokia, kde strávíme minimálně tři dny a budeme se bavit po vzoru japonské mládeže.

 • Návštěva jedné ze tří nejslavnějších zenových zahrad Japonska Kenroku –en.
 • Dvoudenní trekování a kempování v údolí Kamikóchi pod vrcholky Alp
 • U Matsumoto jó, nejstaršího dřevěného hradu Japonska se zrekonstruovým podhradím, se nadýcháme atmosféry šógunátu 18. století.
 • Dodnes zachovalá stezka Nakasendó, kudy projížděli lenní pánové do hlavního města, nás na den odvede daleko od moderního Japonska
 • Strávíme den na kolech ježděním kolem jezer pod majestátní horou Fuji
 • Všechno, co jste chtěli vědět o Tokiu, ale báli jste se zeptat… Ani měsíc není dost na to opravdu si užít jeho bizarních čtvrtí, úžasných restaurací a zábavní kultury. My tu strávíme alespoň tři dny.
Japonci hrdě počítají mez své tři nejkrásnější zahrady Kóraku-en, Kairaku-en a náš Kenroku-en, který navštívíme (<a href="https://www.flickr.com/photos/freakland/5413255901" target="_blank">Kenroku-en Kanazawa</a> od <a href="https://www.flickr.com/photos/freakland/" target="_blank">David Sanz</a> / <a href="https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/" target="_blank">CC BY 2.0</a>)

Japonci hrdě počítají mezi své tři nejkrásnější zahrady Kóraku-en, Kairaku-en a náš Kenroku-en, který navštívíme

Body výše jistě uvidíme a stihneme. Ale je i spoustu dalších lahůdek, které budeme moci zažít. Uvidíme podle toho, kolik budeme mít času a co vás bude zajímat.

 • Horské město Takayama přezdívaneé „Malé Kjóto“ pro množství chrámů a svatyň
 • Spaní v tradičním ryokanu na na futonu položeném jednoduše na rohožích tatami a častá návštěva horkých lázní – onsenů
 • Karaoke, čtvrť červených luceren nebo čajový obřad
Když turisti opustí Městečko Magome, zůstaneme jen my

Když turisti opustí městečko Magome, zůstaneme jen my

Co o expedici do Japonska říkají naši účastníci?

Cesta do Japonska byl vždy můj sen a ten se mi díky této fantastické expedici splnil. Byla jsem nadšena ze všeho, Žanda skvěle přizpůsobila naše cestování tomu, aby si každý přišel na své. Díky jejím orientačním a organizačním schopnostem jsme dokázali pohotově vyřešit nečekané situace a bylo krásné, jak se o nás starala 🙂 S Žandou bych jela znovu kamkoli!

Jana Heinová

Reference dalších účastníků minulé expedice do Japonska naleznete zde.

Cena

V ceně expedice jsou zahrnuty průvodcovské služby (tj. vaše účast na expedici). Ostatní typy cestovních služeb se budou zařizovat na místě podle potřeb skupiny. Jednotlivé výdaje si účastníci budou platit sami, proto níže uvádíme jejich obvyklé ceny.

Ubytování

Ukázka tradičních alpských farmářských domků (<a href="https://www.flickr.com/photos/freakland/5414214116" target="_blank">Shirakawa-go</a> od <a href="https://www.flickr.com/photos/freakland/" target="_blank">David Sanz</a> / <a href="https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/" target="_blank">CC BY 2.0</a>)

Ukázka tradičních alpských farmářských domků

Japonsko je obecně hodně drahá země, a abychom si mohli pochutnávat na místních specialitách, budeme šeřit na ubytování. Vzhledem k tomu, že nejlevnější ubytování v dané lokalitě může být od 700 Kč za noc, náročnost expedice bude tkvít hlavně v nošení stanů a jeho rozdělávání na mýtinkách k přespání. Divoké stanování není v Japonsku zakázáno jako v USA, čehož využijeme. Hygienu budeme provádět ve veřejných horkých lázních. V Tokiu přespíme v pěkných kapslových hostelech typu dormitory za cca 500 Kč na noc. Počítá se také s minimálně jedním zážitkovým přespáním v tradičním ryokanu za cca 1.500 Kč. Za ubytování se pokusíme neutratit víc než 3.000 Kč.

Strava

Zřejmě nejslavnější japonské jídlo nebude to jediné, co ochutnáme (<a href="https://www.flickr.com/photos/widerbergs/5646114404" target="_blank">Sushi</a> od <a href="https://www.flickr.com/photos/widerbergs/" target="_blank">Lisa Widerberg</a> / <a href="https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/" target="_blank">CC BY 2.0</a>)

Zřejmě nejslavnější japonské jídlo nebude to jediné, co ochutnáme

Ve městech budeme během dne využívat služby malých obchodů konbini, kde lze koupit všechno od kafe, přes ovoce až po sushi a yakisoba pan za opravdu příznívé ceny. Rozšoupneme se naopak při večeři, kdy budeme ochutnávat tempuru, tonkatsu, rámen nudle, okonomiyaki, yakitori a místní speciality. Celkově se počítá s jednou návštěvou resturace denně, v hlavním městě je možné i dvakrát. Uvádíme pár orientačních cen

 • Jídlo v restauraci – 100 – 400 Kč
 • 1,5 l vody – 20 Kč
 • Krabička sushi s sebou – 150 Kč
 • Čokoláda – 20 Kč
 • 0,4 l piva v hospodě – 120 Kč
 • Plechovka piva – 35 Kč

Denní budget každému podle chuti, japonským dobrotám se těžko odolává, ale lze se najíst i za 350 Kč za den při troše snahy. Náklady na jídlo budou asi největší položkou. Gurmáni počítejte s cca 8 000 Kč. Jídla si můžete nastudovat na blogu průvodkyně.

Doprava

Toto není šinkansen :) (<a href="https://www.flickr.com/photos/m-louis/8967073756" target="_blank">千屋温泉</a> od <a href="https://www.flickr.com/photos/m-louis//" target="_blank">m-louis</a> / <a href="https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/" target="_blank">CC BY 2.0</a>)

Toto není šinkansen 🙂

Do Japonska poletíme z Prahy na letiště Narita nebo Haneda. Za poslední roky jsme na expedici neletěli dráž než za cca 14.000 Kč, občas se vyskytne akce a při rychlém jednání se dá sehnat i za 11 000 Kč. Proto neváhejte s nezávaznými přihláškami, ať můžeme vychytat akční ceny letenek. Po příletu se přesuneme na západní pobřeží do města Kanazawa, odkud se budeme autobusy a levnými vláčky škrábat přes Alpy zpět na východ. Tyto přejezdy nás vyjdou cca na 7 000 Kč (ale budeme se snažit hledat slevy a využívat rail passy) plus počítejte cca 1 000 Kč za přepravu MHD ve městech.

Ostatní

Čeká nás koštování sake

Čeká nás koštování sake

Náročnost

Expedice je vesměs pohodová, s výjimkou tří specifických dnů, kdy si dáme trochu pohybu. Čeká nás vysokohorská turistika bez krosny s prudkým sestupem do údolí. Na samurajské stezce byste pak měli být schopni ujít 11 km (občas do kopce) s plnou krosnou. Poslední zážitek je cyklistika, čeká nás cca 40 km na městských japonských pidikolech, což může být trochu náročnější pro vyšší postavy, nikdy s tím ale nebyl větší problém. Využijeme jeden noční přejezd autobusem a občas se může stát, že se vyspíme jen tak pod širákem, když bude krásně.

Průvodce v žádném případě neposkytuje v dané destinaci služby horského průvodce ani vůdce . Předpokládá se, že účastník se umí pohybovat v horském prostředí po značených cestách s informačními tabulemi. V případě zájmu si účastníci expedice mohou na místě sjednat služby místního horského průvodce znalého místních poměrů. Průvodce je povinen pomoci se sjednáním této služby.

 

Občané ČR dostanou víza pro 3 měsíční pobyt při příletu a jsou zdarma. Očkování není nutné. Vstupy do horkých lázní se pohybují kolem 140 Kč. Vstupy do hradů a zahrad kolem 60-100 Kč, karaoke nás vyjde na 400 Kč, půjčení kola 300 Kč. Počítejme tedy 1 500 Kč na různé vstupy a aktivity.

Chcete-li cenově srovnat naši expedici do Japonska se zájezdy cestovních kanceláří, sečtěte u naší expedice částky za průvodcovské služby, odhadovanou částku za dopravu do Japonska a po něm, stravu a za ubytování (tj. přibližně 49 500 Kč), a tuto celkovou částku srovnejte s cenou za 14 denní letecký zájezd jakékoliv cestovní kanceláře. Stále jsme o několik desítek tisíc levnější (CK nezahrnují do cen např. jídlo). Navíc garantujeme, že polovinu pobytu nestrávíte čekováním se do hotelů a čekáním v zástupu turistů na pohlednicovou fotku, ale nefalšovaným dobrodružstvím v horách, kde se dodnes v poklidu žije podobně jako před 300 lety (ale s elektřinou). To je opravdová japonská kultura.

Pojďme se nechat ohromit na největší a nejrušnější křižovatce světa - Shibuya (<a href="https://www.flickr.com/photos/guwashi999/2491680523/in/set-72157604625734485" target="_blank">Shibuya night HDR</a> od <a href="https://www.flickr.com/photos/guwashi999/" target="_blank">Guwashi999k</a> / <a href="https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/" target="_blank">CC BY 2.0</a>)

Pojďme se nechat ohromit na největší a nejrušnější křižovatce světa – Shibuya

Žanda studovala v Tokiu půl roku, od té doby navštívila zemi sedmkrát a hovoří už-ne-až-tak-plynně japonsky, což hodně usnadní orientaci, protože kvůli nápisům ve znacích a celkově horší anglické gramotnosti mimo města, je cestování v Japonsku poněkud složitější. Předpokládáme, že vaše celkové náklady (včetně stravy, zážitků a výletů, apod.) na tuto expedici nepřevýší 52 000 Kč, pravděpodobně ale utratíme méně. Pro více informací o našich expedicích doporučujeme přečíst Pohodové expediceJak se přihlásit a Často kladené otázky.