Počet účastníků: 7-9 + 1 průvodce
Průvodce: Ivana „Ifčí“ Dragoun
Náročnost: střední, safari
Základní cena za účast na expedici (viz slevy): 18 500 Kč
Uzavírka přihlášek: přijímáme nezávazné přihlášky
Hlavní body expedice do Jihoafrické republiky,
Eswatini a Lesotha
Nejjižnější výběžek „černého“ kontinentu vás uchvátí svou rozmanitou přírodou, stolovými horami s vodopády, národními parky se spoustou divokých zvířat, plážemi a zátokami s nezapomenutelnými výhledy na oceán a také rozmanitou mozaikou místních obyvatel. Jižní Afrika je země neuvěřitelných kontrastů s jedinečnou atmosférou, která se vám vryje pod kůži.
Co nás čeká:
- Kruger National Park – největší národní park Jižní Afriky. Kromě žiraf, antilop, gepardů a řady dalších zvířat je zde velká šance vidět tzv. „Big Five“ – slona, nosorožce, buvola, lva a levharta. V rezervaci strávíme dva dny pozorováním zvířat v jejich přirozeném prostředí.
- Blyde River Canyon – třetí největší kaňon světa. Projedeme silnicí Panorama route, která nabízí nádherné výhledy na skalní útvary kaňonu. Dáme si krátký trek k vodopádům s jezírky, ve kterých se vykoupeme.
- Eswatini (Svazijsko) – navštívíme kulturní vesnici Mantenga, která je živým muzeem starých tradic. Představuje život původních obyvatel z doby kolem roku 1850. Dozvíme se, jak se stavěli jejich chýše, ochutnáme místní jídlo a zatančíme si svazijský tradiční tanec. Vydáme se na trek k obrovskému žulovému masivu Sibebe Rock, druhému největšímu na světě.
- Drakensberg – pás velehor na hranici JAR a království Lesotho. Čekají nás nádherné scenérie magických Dračích hor a trek k druhému nejvyššímu vodopádu na světě Tugela Falls padajícím z výšky 983 metrů. Při naší cestě horskými vesničkami budeme míjet tradiční rondavely – domy místních zemědělců a pastevců. Zažijeme pocit, jako bychom se vrátili zpět v čase o několik století.
- Kapské Město a okolí – staneme na vrcholu Table Mountain, projdeme si barevné domky v Bo-Kaap, trhy na Green marketu a známou ulici Long street. Budeme pozorovat velryby, vyrazíme za tučňáky do Boulders Bay a za pštrosy a paviány na Cape Point, navštívíme vinařskou oblast Stellenbosch, kde ochutnáme vynikající jihoafrická vína.
Podle času a dohody ještě můžeme stihnout tato místa a aktivity:
- Objevování divoké soutěsky Storms River Gorge na kajaku v národním parku Tsitsikamma.
- Nejvyšší bungee jumping na světě (216 m) z Bloukrans bridge – ti odvážnější se zde mohou pokusit překonat svoje hranice.
- Zip-line (lanový skluz) nad vodopády.
- Robberg Nature Reserve – půldenní túra s úchvatnými výhledy na oceán.
- Mount Zebra National Park – safari v dalším z mnoha parků Jižní Afriky.
- Isamungaliso Wetland – pozorování hrochů, krokodýlů a plameňáku přímo z lodi.
- Návštěva kulturní vesnice Thaba Bosiu Village v Lesothu.
- Plavba lodí z přístavu v Hout Bay k ostrovu, kde žijí stovky tuleňů.
- Zeitz-MOCAA – původní budova starého sila přestavěná na atraktivní muzeum moderního umění a hotel.
- District Six Muzeum – zde se dozvíme více o období apartheidu přímo od místního pamětníka.
- Crystal pools – jeden z nejkrásnějších jednodenních treků poblíž Kapského Města.
- Můžeme si také po vzoru Jihoafričanů něco ugrilovat, uspořádat naší soukromou „braai“.
- Možnost zapůjčení elektrokol a projížďka po scénické silnici vytesané do skály Chapman’s Peak drive.
- Návštěva slumu za doprovodu místního průvodce.
- Surfování v Muizenbergu – zde si můžeme zasurfovat na vlnách Atlantiku.
Co říkají o expedici naši účastníci?
Covid-19
V současné době (duben 2022) je povinnost se při vstupu do JAR prokázat negativním PCR testem, který nebude starší než 72 hodin před odletem letadla a nebo platným očkovacím certifikátem. Tato povinnost zatím nadále trvá i při vstupu do království Lesotho a Eswatini.
Pokud se v říjnu covidové podmínky nezmění a i nadále bude nutnost prokazovat se negativními PCR testy, bude nutné upravit program stávající expedice a to tak, že Lesotho a Eswatini vynecháme. Ušetříme tím nejen spoustu peněz, ale také času, který můžeme věnovat zajímavým zážitkům a ne hledáním laboratoře a čekáním ve frontě na testy.
Naší expedici to určitě na rozmanitosti a zajímavosti neubere, budeme mít tak více času prozkoumat nádherné Dračí hory a okolí a také si pořádně užít safari parky.
Cena
V ceně expedice jsou zahrnuty průvodcovské služby (tj. vaše účast na expedici). Ostatní typy cestovních služeb se budou zařizovat na místě podle potřeb účastníků expedice. Jednotlivé výdaje si účastníci budou platit sami, proto níže uvádíme jejich obvyklé ceny.
Ubytování
Bydlet budeme ve společných pokojích v hostelech (backpackers). Kdo bude chtít větší pohodlí, může si připlatit za ubytování ve dvoulůžkových pokojích (od R800 za pokoj, tj. 1280 Kč). Průměrná cena za postel ve společném „dormu“ se pohybuje kolem R200-250 (320 – 400 Kč/noc). Obecně platí, že čím blíže Kapskému Městu, tím se ceny nejen ubytování, ale i jídla zvyšují. Dražší ubytování bude také v safari lodžích uvnitř Krugerova parku a v blízkosti dalších národních parků – od R350 (od 560 Kč) na osobu za sdílený pokoj. Za ubytování tedy utratíme přibližně 10 000 Kč.
Strava
V jihoafrické kuchyni se používá hodně masa, hovězího, kuřecího nebo pštrosího. Typickou pochoutkou je sušené maso biltong, mleté maso s omáčkou bobotie nebo potjiekos, africký masový guláš se zeleninou. Jihoafričané milují grilování a často pořádají tzv. braai, kde se sejdou rodiny a přátelé, griluje se a popíjí. Oblíbené pivo je lokální Sab-Miller nebo Windhoek. Bílá a červená vína pochází z vinic kolem Kapského Města a určitě stojí za to je ochutnat. Čím blíže oceánu, tím více v nabídce restaurací přibývá ryb a různých dalších mořských plodů. Co se sladkostí týče, můžete se těšit na výborné palačinky, kterými je vyhlášené městečku Graskop v blízkosti Krugerova parku. Voda z kohoutku je v Jižní Africe pitná.
Orientační ceny potravin:
- jídlo v restauraci – od R80 (128 Kč)
- snídaně (vajíčka a toast) – od R40 (64 Kč)
- palačinka – od R30 (48 Kč)
- sendvič – od R30 (48 Kč)
- sklenička vína – od R30 (48 Kč)
- láhev vína v obchodě – od R50 (80 Kč)
- pivo – od R40 (64 Kč)
- 1,5 l láhev balené vody R10 (16 Kč)
Za jídlo a pití utratíme zhruba 10 000 Kč, nepočítáme však pivo a víno, o to si musí každý účastník navýšit svůj rozpočet.
Doprava
Letadlem se dopravíme z Prahy, můžeme zkusit i z Mnichova nebo Vídně (uvidíme podle aktuální nabídky leteckých společností, jestli se to cenově a časově vyplatí) do Johannesburgu, kde si půjčíme auto na celou dobu naší expedice. Zpět poletíme z Kapského Města. Cena zpáteční letenky by měla být kolem 17 500 Kč.
Naši expedici pořádáme jako tzv. „self drive„, to znamená, že čtyři účastníci expedice se stanou řidiči dvou pronajatých vozidel. Řidiči budou mít pro účast na expedici přednost, musí si zajistit mezinárodní řidičský průkaz a kreditní kartu na své jméno, na kterou se zarezervuje a pronajme auto. V Jižní Africe se jezdí vlevo, přizpůsobení se místním zvyklostem obvykle nečiní zkušenějším řidičům velké problémy. Hlavní silnice jsou ve standardu, na který jsme zvyklí z Evropy a na cesty mimo hlavní tah budeme připraveni tím, že si půjčíme auto s pohonem 4×4. Silniční značení je přehledné a na cestě je i dostatek benzínek.
Cena pronájmu auta včetně pojištění na dobu expedice činí přibližně R25 000 (40 000 Kč) při obsazení auta pěti lidmi je cena na osobu 8 000 Kč. Najedeme zhruba 4 500 km, náklady na pohonné hmoty při ceně benzínu R15 (25 Kč/litr) vychází na 3 000 Kč na jednu osobu. Celkově tedy odhadujeme místní dopravu na 11 000 Kč, při počtu 4 lidí v autě na cca 13 000 Kč.
Ostatní výdaje
- Kruger National Park – jednodenní vstup R446 (713 Kč), game drive na 5 hodin od R1060 (1700 Kč) – cena zahrnuje safari auto, vstup do parku, průvodce
- Blyde River Canyon: vstupné R200 (320 Kč)
- Cape Point: vstupné R320 (512 Kč)
- Tučňáci v Boulders National Park: R160 (256 Kč)
- Isamungaliso Wetland: vstupné od R45 (72 Kč), lodní safari R300 (480 Kč) za 2 h
- Mountain Zebra National Park: vstupné R224 (358 Kč)
- Tsitsikamma National Park: vstupné R248 (397 Kč), zapůjčení kajaků od R500 (800 Kč) za 2,5 h
- Bungee jumping: R1400 (2 240 Kč)
- Zip-line nad vodopády: od R400 (640 Kč)
- Zeitz-MOCAA Muzeum: vstupné R200 (320 Kč)
- Pozorování velryb v městečku Hermanus: od R950 (1520 Kč) za 2 h
- Surfování na vlnách v Muizenberg beach: R500 (800 Kč) za 90 min
- Návštěva slumu s místním průvodcem: R280 (448 Kč)
- Pronájem elektrokol na půl den: R300 (480 Kč)
Vízum
Pro cestu do Jihoafrické republiky, Eswatini a Lesotha je nutné mít cestovní pas platný ještě minimálně 6 měsíců po návratu. Pro pobyt kratší než 90 dnů není potřeba vízum. Pro Eswatini a Lesotho platí doba pobytu do 30 dnů.
Očkování
Doporučuje se „standardní cestovatelský balíček“ – očkování proti tetanu, hepatitidě typu A a B a břišnímu tyfu. Do Krugerova parku přijedeme na přelomu období dešťů a období sucha, kdy se snižuje výskyt komárů. Pravděpodobnost nákazy malárií je zde hodně nízká, ale určitě je dobré si před odletem zjistit aktuální situaci. Ze zkušeností víme, že stačí zakoupit kvalitní repelent, obléknout si světlý prodyšný oděv s dlouhými nohavicemi a rukávy, a v noci spát pod moskytiérou.
Náročnost
Do Jihoafrické republiky si především jedeme užít hory a přírodu. Účastník této expedice musí být schopen ujít v méně či více náročném terénu kolem 10-15 km za den – s malým batohem na zádech. V Dračích horách a v jiných lokalitách se vždy vydáme na půldenní nebo jednodenní trek a pak se vždy vrátíme na naši základnu.
Expedice je samozřejmě naplánována tak, aby mezi fyzickými výkony byl dostatek času k odpočinku a načerpání nových sil. Nechystáme se na žádné extrémní vysokohorské výstupy, ale pohodové túry, při kterých budeme obdivovat okolní přírodu a divoká zvířata, náročnější bude jen výstup k vodopádu Tugela Falls. Denní přejezdy se budou pohybovat mezi 3 až 4 hodinami, minimálně jeden den budeme muset využít pouze jako přejezdový (cca 8 hodin). Jižní Afrika je opravdu obrovská země, strávíme dost času v autě, ale nádherná krajina, kterou budeme projíždět, nám to vynahradí.
Průvodce v žádném případě neposkytuje v dané destinaci služby horského průvodce ani vůdce. Předpokládá se, že účastník se umí pohybovat v horském prostředí po značených cestách s informačními tabulemi. V případě zájmu si účastníci expedice mohou na místě sjednat služby místního horského průvodce znalého místních poměrů. Průvodce je povinen pomoci se sjednáním této služby.
Počasí
V říjnu pomalu končí období sucha, které je ideálním pro pozorování zvěře. Stáda se stahují k řekám, takže je velká šance spatřit různé druhy divokých zvířat a jejich mláďata, která se právě v tomto období rodí. Vegetace je nízká a prořídlá, což umožňuje jednodušší stopování zvířat. Další výhodou je také nižší výskyt komárů, kteří by mohli přenášet malárii. V oblasti kolem Krugerova parku panuje subtropické klima.
Přes den by se teplota měla pohybovat kolem příjemných 25°C, ale může vystoupat až na horkých 30°C a více, v noci pak spadne k 16°C. Ojediněle může i sprchnout, být bouřka a mlha.
V Dračích horách přes den bude průměrná teplota kolem 20°C, v noci může spadnout až na 8°C. V Durbanu bude kolem 24°C – ideální počasí na koupačku v oceánu (průměrná teplota oceánu je 22°C). V Kapském Městě nás čeká průměrná teplota kolem 19°C, večer pak kolem 10°C. Počítejte s tím, že může občas zapršet a nebo že budeme mít štěstí na náhodné horké nebo větrné dny. Říjen je také skvělým měsícem na pozorování velryb.
Bezpečnost
Jihoafrickou republiku lidé často vnímají jako nebezpečnou zemi, ale tento pohled není příliš objektivní. Jsou zde nebezpečná konkrétní místa, ale ne země jako celek. Kriminalita je největší zejména v centrech větších měst, jako je Johannesburg, Pretoria nebo Kapské Město v tzv. “no-go zónách”, kde se rozhodně pohybovat nebudeme. Cestování ve skupině je vždy bezpečnější, ale určitě se vyplatí být obezřetný jako všude jinde na světě. Pokud budeme používat zdravý rozum, dodržovat základní pravidla a vyhýbat se rizikovým oblastem, není na místě mít obavy z návštěvy této krásné země.
Internet
Internetové kavárny jsou ve městech snad na každém rohu, také hotely nabízejí připojení k internetu. Cena se pohybuje kolem R 40-50/ hodinu (od 64 Kč). Wifi je k dispozici zdarma v každém ubytování. Je možné si zakoupit lokální SIM kartu a využívat datový balíček (5GB od R400 / 640 Kč) na měsíc.
Ivana žila v Jihoafrické republice půl roku. Nejvíc času strávila v Kapském Městě, kde pracovala ve filmové produkci. Tato práce jí umožnila poznat život ve městě úplně jinýma očima než jen jako běžný turista. Ve svém volném čase hodně cestovala, projela celé okolí Kapského Města a s přáteli podnikla třítýdenní cestu po Garden Route až do Lesotha, kde trekovala v Dračích horách. V lednu 2020 odprůvodcovala svoji první úspěšnou expedici do JAR. Zavede vás na svá oblíbená místa a podělí se s vámi o zážitky z cest po Africe.
Předpokládáme, že vaše celkové náklady na tuto expedici, tj. za průvodcovské služby, účast, ubytování, letenku, místní dopravu a stravu, vstupy do parků zmíněných v hlavních bodech expedice včetně pětihodinové game drive v Kruger National Park nepřevýší 75 000 Kč. Můžeme utratit i méně, pokud včas nakoupíme levné letenky a zarezervujeme auta.
Pro více informací o našich expedicích doporučujeme přečíst Pohodové expedice, Fotografické expedice, Jak se přihlásit, Reference a hlavně Často kladené otázky.