Termín: září 2024, cca 11 dní
Počet účastníků: 7-11 + 1 průvodce
Průvodce: Patrik Balcar
Náročnost: pohodička
Základní cena za účast na expedici (viz slevy): 12 000 Kč
Uzávěrka přihlášek: přijímáme nezávazné přihlášky

Hlavní body expedice do Jordánska,

opomíjené země plné fascinujících zážitků

Expedice je určena všem milovníkům dobrodružství, biblické historie, přírodních krás či relaxu u  Rudého a Mrtvého moře. Obrovským bonusem navíc bude cestování téměr o samotě. Projít si Petru téměř o samotě je úžasný zážitek, který už dlouho nemusí trvat. Jordánsko patří mezi nejpohostinnější země světa, o to budou naše prožitky intenzivnější.

Východ slunce u klášteru Ad Deir v Petře

Východ slunce u klášteru Ad Deir v Petře

 • Celý den věnujeme skalnímu městu Petra, jednomu ze sedmi nových divů světa. Město bylo založeno Nabatejci ve 3 stol. př. n. l. a je ukryto ve středu Šárských hor. Dýchne na nás atmosféra starověkých časů, vždyť zmínka o Petře je i ve Starém zákoně. Kdo bude chtít ulevit chodidlům, může využít koně, osla či velblouda.
 • Přespíme s beduíny v jedné z nejkrásnějších pouštních scenérií na světě – Wadi Rum a užijeme si tak nádherných východů a západů slunce. Nasedneme na střechy jeepů, případně osedláme velbloudy, a budeme tak pomalu nasávat nádheru do ruda zabarvených plání a nekonečný labyrint obrovských skalních masivů.
 • Koupání v Mrtvém moři je bezesporu unikátním zážitkem, voda v moři je extrémně slaná, hustá a místo plavání se budeme jen tak nadnášet na zádech. Vyzkoušíme účinky léčivého bahna ale i místního ovzduší, které mají zázračný vliv na lidský organismus.
 • Plážovou pohodičku u Rudého moře si užijeme v nejjižnějším letovisku Jordánska Aquabě. Jen pár kilometrů odsud jsou již hranice Saudské Arábie, s drinkem v ruce pod slunečníkem se můžeme kochat pohledy na protější břehy Egypta a Izraele. Ideální místo na šnorchlování, kdo tomu neholduje a přesto by se chtěl pokochat podmořským světem, může naskočit do lodi s proskleným dnem.
V těchto beduínských stanech (vlevo dole) budeme spát

V těchto beduínských stanech (vlevo dole) budeme spát

Kromě těchto zásadních bodů uskutečníme i plno vedlejších aktivit. Vše bude záležet pouze na naší dohodě, chuti a času, jako například:

 • Antickým rozvalinám města Jerash se přezdívá Pompeje východu a najdeme je v biblických Gileadských horách. Dodnes se tu zachoval amfiteátr z 1. stol., který kdysi pojal 5000 diváků a z jeho horní části budeme mít celé město jako na dlani.
 • Úžasným zážitkem a skvělým místem pro kaňoning jsou hory na východní straně Jordánského údolí. Nejpopulárnějším z nich je Wadi Mujib, kterému se také přezdívá „jordánský Grand Canyon“.
 • Poslední dny Mojžíše jsou popsány ve Starém zákoně a od nepaměti proudí na 800 metrů vysokou horu Nebo zástupy poutníků. My se k nim přidáme abychom měli úchvatný výhled do údolí Jordánu, na Jericho a hory Judské pouště.
 • V Madabě budeme obdivovat nádherné byzantské mozaiky, jimiž jsou vyzdobeny místní kostely. Nejznámější je světově proslulá mozaiková mapa s vyobrazením Svaté země s okolím z roku 560 n. l.
 • Křižácký hrad Kerak se těšil významnému postavení kvůli své poloze na obchodní a  poutní cestě mezi Damaškem a Mekkou a i my se tu na své cestě krátce zastavíme.
 • V přírodní rezervaci Dana můžeme absolvovat alespoň část vyhlášené trasy Jordan Trail, která měří 650 km od severu na jih. Zrovna úsek Dana-Petra byl vyhlášen časopisem National Geographic za jeden z 15 nejhezčích na světě.
 • V centru hlavního města Ammán se budeme ztrácet v úzkých rušných uličkách, tolik typických pro města Blízkého východu. Suvenýry nakoupíme na vyhlášeném tržišti Souk, z Citadely budeme obdivovat nádherné sloupy římského Herkulova chrámu.
Římské ruiny ve starověkém městě Jerash

Římské ruiny ve starověkém městě Jerash

Cena

V ceně expedice jsou zahrnuty průvodcovské služby (tj. vaše účast na expedici). Ostatní typy cestovních služeb se budou zařizovat na místě podle potřeb účastníků expedice. Jednotlivé výdaje si účastníci budou platit sami, proto níže uvádíme jejich obvyklé ceny.

Ubytování

Takovýchto pláží na jordánské straně Mrtvého moře moc není

Takovýchto pláží na jordánské straně Mrtvého moře moc není

Spát budeme většinu času v menších rodinných penzionech a hotýlcích. V poušti Wadi Rum přespíme v tradičních beduínských stanech. Pokud se dohodneme na přespání přímo u Mrtvého moře, počítejme s tím, že ceny hotelů jsou oproti jiným lokalitám vyšší. Ceny ubytování se samozřejmě liší, nicméně v průměru se budeme pohybovat kolem 400 Kč za osobu za noc.

Celkové náklady na ubytování během expedice by se měly vejít do 4 000 Kč.

Strava

Budeme ochutnávat především typickou blízkovýchodní kuchyni, v níž nechybí kebab, hummus, falafel či pita placky. S vepřovým masem se nesetkáme, zato se hojně využívá jehněčí a kuřecí, ryby, rýže, luštěniny a čerstvá zelenina. Oblíbeným způsobem stravování je tzv. mezze – malé porce různých jídel, které se sdílejí mezi stolovníky, takže všichni mohou ochutnávat.

Národním jídlem je mansaf – jehněčí maso dušené v jogurtové omáčce, podávané s rýží.   Ve Wadi Rum si vychutnáme beduínský způsob barbeque, tzv. zarb, což je maso a zelenina připravená na žhavém uhlí v jámě pod zemí. Milovníci sladkého si určitě přijdou na své, až ochutnají baklavu.

Typická arabská kuchyně

Typická arabská kuchyně

Typickým nápojem je čaj, který jistě ochutnáme v bezpočtu variant – černý, mátový, bylinkový, sladký i hořký. Káva se často pije s kardamonem, což má zajímavou orientální příchuť.

Orientační ceny jsou následující:

 • večeře v místní restauraci 150-300 Kč,
 • jídlo v bistru, kde se stravují místní – 50-120 Kč,
 • 1,5 l vody – 10-25 Kč,
 • káva s kardamonem – 12 Kč,
 • 0,5 l pivo ve speciálním obchodě – 110 Kč,
 • 0,7 l vína ve speciálním obchodě – 280-500 Kč.

Jordánsko je muslimská země a tak alkohol není běžně k dostání. Existují však speciální obchody s licencí na prodej alkoholu a ve větších hotelech je alkohol vždy dostupný.

Předpokládáme, že za jídlo a pití utratíme do 4 000 Kč. Částka nezahrnuje konzumaci alkoholických nápojů a každý účastník musí o ni navýšit svůj rozpočet.

Doprava

Poletíme z Prahy přímou linkou do Ammánu, pravděpodobně se společností Ryanair, která  létá pravidelně v úterý a v sobotu. Cena záleží na tom, kdy vytvoříme skupinu a koupíme letenky, ale dá se předpokládat, že se vejdeme do 5 500 Kč.

Suverénně nejvhodnější  způsob cestování po Jordánsku je pronajatými auty, pojmeme tedy tuto expedici jako Self-drive. Silnice jsou většinou ve velmi dobrém stavu, pouštní dálnice od severu na jih je parádní, co by za to naše D1 dala. Předpokládá se ale, že se najde alespoň jeden (lépe dva) účastníci, kteří budou ochotni řídit (jedním z řidičů bude průvodce).  Provoz mimo Ammán je pohodový, řídí se jako u nás vpravo a přizpůsobení se místním zvyklostem nečiní zkušenějším řidičům obvykle žádné problémy. Podle počtu účastníků a výhodnější ceny budeme volit skladbu a typ půjčených aut.

Náklady na půjčení auta a benzin plus poplatky a pojištění vyjdou maximálně na 3 000 Kč na osobu (při obsazenosti 4 osob auta střední kategorie).

Velbloudi a beduíni patří k sobě odjakživa

Velbloudi a beduíni patří k sobě odjakživa

Ostatní výdaje

 • Jordan pass, který vyřídíme online z domova, karta v sobě zahrnuje vízum plus vstup do více než 40 atraktivních míst včetně Petry  – 2100 Kč
 • 2 denní Wadi Rum včetně večeře a snídaně, přespání v beduínském kempu – 1400 Kč
 • Kaňoning ve Wadi Mujib (volitelné) – 1200 Kč
 • Poplatek za vstup plus povinný místní průvodce v rezervaci Dana – 400 Kč
 • Ostatní vstupy (Mt.Nebo, Bethany, Madaba..) – 400 Kč
 • Noční Petra – 500 Kč

Vízum

Při vstupu do Jordánska potřebujeme vízum, to si zařídíme online nákupem Jordan passu, který předložíme při příletu na letišti a na základě této turistické karty dostaneme víza zdarma.

Očkování

Při cestách do Jordánska nejsou vyžadována žádná povinná očkování. Obecně se doporučuje cestovatelům očkování proti hepatitidě typu A a B a tetanu. Voda z vodovodu není v Jordánsku vhodná k přímé konzumaci bez převaření, a proto budeme pít pouze balenou vodu. Střevní potíže ale nejsou v Jordánsku tak typické jako například v Egyptě nebo jiných severoafrických zemích.

K Pokladnici se dostaneme úzkou soutěskou

K Pokladnici se dostaneme úzkou soutěskou

Náročnost

Expedice bude pohodová, je třeba počítat s pobytem na slunci při denních teplotách kolem 30 stupňů. Při důkladné prohlídce Petry našlapeme klidně i 15 km, v poušti si prolezeme některé skalní masívy, v rezervaci Dana si dáme jednodenní trek nalehko.

Průvodce v žádném případě neposkytuje v dané destinaci služby horského průvodce ani vůdce. Předpokládá se, že účastník se umí pohybovat v horském prostředí po značených cestách s informačními tabulemi. V případě zájmu si účastníci expedice mohou na místě sjednat služby místního horského průvodce znalého místních poměrů. Průvodce je povinen pomoci se sjednáním této služby.

Počasí

Ideální čas pro návštěvu je jaro a podzim, kdy jsou teploty příjemné a srážky minimální. V létě bývá v Jordánsku nesnesitelné horko a zimy bývají překvapivě chladné. Díky rozdílům v nadmořských výškách bývá u Mrtvého moře a v Aquabě znatelně tepleji než ve zbytku země.  Denní teploty se v květnu pohybují mezi 26-32°C, teplota Rudého moře se v tomto období pohybuje mezi 26-28°C.

Bezpečnost

Jordánsko je obecně považováno za velmi bezpečné a to na celém svém území. Politická situace je dlouhodobě stabilní a země působí jako ostrov míru v neklidném regionu Blízkého východu. Jordánsko má velmi nízkou úroveň kriminality a obyvatelé jsou k cizincům velmi přátelští a milí. Platí, jako kdekoliv jinde na světě, běžná obezřetnost a zdravý rozum.

Tradiční příprava čaje na ohni

Tradiční příprava čaje na ohni

Internet

Ve většině restaurací a ubytovacích zařízení funguje WiFi spolehlivě. Pokud někdo touží být v každodenním kontaktu s domovem a sdílet zážitky, které spolu prožijeme, průvodce vám pomůže s nákupem místní SIM karty. SIM funguje zejména v obydlených oblastech velmi dobře a SIM karta s 12 GB dat se dá pořídit za cca 350 Kč.

Expedice je určena zejména těm, kdo rádi kombinují poznávání historie, kultury, přírody nebo touží po gastro zážitcích. Jordánci jsou velmi pohostinní lidé a sami poznáte, že navzdory všem dnešním předsudkům není islám pouze radikální, ale že má i velmi jemnou a umírněnou podobu a lidé jsou  vesměs laskaví, stále usměvaví a tolerantní.

Předpokládáme, že vaše celkové náklady (včetně letenek, průvodcovské služby, stravy, vstupů, placených výletů apod.) na tuto expedici nepřevýší 35 000 Kč. Konzumace alkoholu není zahrnuta do ceny expedice stejně jako suvenýry, které jsou dost individuální a záleží jen na vás, kolik si jich přivezete.

Pro více informací o našich expedicích doporučujeme přečíst Pohodové expediceJak se přihlásit, Reference a hlavně Často kladené otázky.