Termín: duben 2021, cca 17-19 dní
Počet účastníků: 7-9 + 1 průvodce
Průvodce: Pája Koukalová
Náročnost: pohodička, outdoor
Základní cena za účast na expedici (viz slevy): 16 500 Kč
Uzavírka přihlášek: přijímáme nezávazné přihlášky
Nezávazně přihlásit

 

 

 

 

Hlavní body expedice do Kostariky,

perly Střední Ameriky

Kostarika je nádherná a neuvěřitelně čistá země, kde je více jak 25 národních parků, stovky endemických druhů zvířat a rostlin i velké množství aktivních sopek. Na jedné straně je Karibské moře včetně karibské kultury, na straně druhé pak dravý Pacifik. Kostarika také patří mezi největší vývozce kávy a banánů.

Naší cestu budeme směřovat na méně turistická, ale o to zajímavější místa, například poloostrov Osa, na kterém se z velké části rozkládá národní park Corcovado. Velkou část naší cesty budeme v pralese, hledat a pozorovat zvířata, kterými budeme obklopeni každý den, městům se budeme vyhýbat.

Expedice Kostarika

I takového tukana můžeme potkat v kostarické džungli

 • Trekování v odlehlých částech neprobádaného poloostrova Osa na hranicích opravdového klenotu – národního parku Corcovado, který patří mezi nejvzácnější chráněná místa Kostariky pro svoji diverzitu, jedinečnou faunu a flóru a minimum turistů, kde strávíme v srdci divokého tropického deštného pralesa minimálně 3 dny, odříznuti od civilizace a elektřiny
 • Hledání a pozorování divokých zvířat dnem i nocí v národních parcích NP Gandoca Manzanillo, NP Cahuita a dalších, kde můžeme potkat lenochody, kolibříky, různé papoušky, tukany, mravenečníky, tapíry, různé druhy opic a motýlů, ale také při troše štěstí různě barevné žabky, hady, pavouky, a spoustu dalších.
 • Lehké trekování pod fotogenickou, stále aktivní sopkou Arenal a výlet na vodopád La Fortuna, kam po více jak 500 schodech sestoupáme obklopeni pralesem a orchidejovou zahradou ke krásnému, 70 metrů vysokému vodopádu, ve kterém se i vykoupeme.
 • Odpočineme si na krásné, bílé a liduprázdné karibské pláži, která omývá prales národního parku Cahuita, v průzračné vodě si kromě koupání můžeme i zašnorchlovat. Nasajeme pravou karibskou atmosféru a zjistíme, co znamená „Pura Vida“.
Vodopád La Fortuna

Vodopád La Fortuna

Bude-li čas a chuť, můžeme podniknout i něco z následujícího:

 • Canopy – stezky v korunách stromů / Zip-line v některém z národních parků
 • Vykoupeme se v termálních pramenech pod sopkou Arenal
 • Seznámíme se s pěstováním a výrobou kostarické kávy a kakaa, samozřejmostí je i ochutnávka na závěr
 • Vyrazíme na lodní výlet na oceán pozorovat velryby
 • Zkusíme na plážích najít želvy, které po setmění vylézají z oceánu klást do jemného a prohřátého písku vajíčka

Cena

V ceně expedice jsou zahrnuty průvodcovské služby (tj. vaše účast na expedici). Ostatní typy cestovních služeb se budou zařizovat na místě podle potřeb účastníků expedice. Jednotlivé výdaje si účastníci budou platit sami, proto níže uvádíme jejich obvyklé ceny.

Ubytování

Ubytování v Manzanillu - dřevěný dům v džungli

Ubytování v Manzanillu – dřevěný dům v džungli

Většinou budeme spát v místních apartmánech nebo hotýlcích, kde bude pro zájemce možnost si uvařit. V džungli pak budeme spát obklopeni pralesním nočním životem, v hostelu bez zdí, kde budeme mít pouze postel a moskytiéru. Ceny za ubytování jsou poměrně příznivé.

Předpokládáme, že se budeme pohybovat v rozmezí 200 – 350 Kč / noc / os. Za celý pobyt by náklady na ubytování neměly přesáhnout 6 000 Kč.

Strava

Kuchyně Kostariky není zrovna nejzajímavější ani nejlevnější. Na třídenní pobyt v džungli si jídlo nakoupíme a poneseme. Co je ovšem výborné je tropické ovoce – zejména papája, banány, kokosy, ananasy a spousta dalšího sezóního ovoce, které budeme pojídat přes den, večeři si dáme v restauraci. Když bude možnost, necháme si připravit grilovanou rybku.

Tradiční večeře - ryba, rýže, fazole a zelenina

Tradiční večeře – ryba, rýže, fazole a zelenina

Orientační ceny:

 • Voda barel 6 l – 60 Kč – voda je v Kostarice nezávadná, dá se pít z kohoutku
 • Čerstvé ovoce (banány, papája, ananas, kokos) – např. 1 ks papáji, 1 ks ananasu cca 40 Kč, 3 kokosy 40 Kč
 • Jídlo v řetězci restaurací Soda – od 120 Kč, jiné restaurace cca 250 Kč (3 dny si budeme jídlo připravovat sami ze surovin, které si doneseme do džungle)
 • Pečivo na snídani – buchta plněná tvarohem nebo sýrem dle velikosti 20 – 60 Kč
 • Rýže 1 kg – cca 50 Kč
 • Pivo – cca 50 Kč
 • 1,75 l bílého vína v supermarketu kolem 160 Kč
 • Rum (Kostarika, Nikaragua, Panama) – 750 ml od 450 Kč

Náklady na stravování odhadujeme kolem 7 000 Kč. Částka neobsahuje konzumaci alkoholických nápojů, o které každý účastník musí navýšit svůj rozpočet na stravování.

Doprava

500 schodů k vodopádu La Fortuna

500 schodů k vodopádu La Fortuna

Do Kostariky poletíme s největší pravděpodobností z Prahy. Doprava do Kostariky a zpátky vyjde cca na 15 – 20 000 Kč (s včasnou nebo akční letenkou se ovšem můžeme dostat i na cenu nižší). V Kostarice se budeme přepravovat hlavně místními autobusy, taxíky a samozřejmě i pěšky.

Náklady za místní dopravu během celé expedice odhadujeme na cca 5 000 Kč.

 

Ostatní výdaje

V Kostarice se platí vstupné téměř na všechna místa, někde i na pláž. Náklady na aktivity uvedené v hlavních bodech a zahrnuté do ceny expedice:

 • Noční pozorování zvířat v pralese s průvodcem – 2 – 4 hodinová procházka pravou džunglí – jedna je kolem 500 Kč, dva parky jsou takové, kde to rozhodně stojí za to.
 • NP Corcovado – jednodenní výlet s průvodcem do džungle (omezený počet vstupenek na den, cena na jeden den cca 2000 Kč)
 • Vstupné na vodopád La Fortuna – 350 Kč

Cenu volitelných aktivit odhaduji do 5 000 Kč a každý účastník si o vybrané položky musí navýšit odhadovanou celkovou cenu expedice.

 • Canopy – stezky v korunách stromů / Zip Line – ceny začínají na cca 1200 Kč, záleží na obsahu aktivit v balíčku
 • Seznámení se s pěstováním kávy a kakaa včetně degustace – 1500 Kč
 • Pozorování velryb – lodní výlet cca 2000 Kč (červenec – listopad)

Vízum

Držitelé cestovních pasů České republiky nepotřebují ke vstupu do Kostariky vízum pro pobyt nepřesahující 90 dnů. V letadle pouze vyplníme formulář a na letišti dostaneme vstupní razítko do pasu. Nic se neplatí.

Aktivní sopka Arenal

Aktivní sopka Arenal

Situaci může změnit fakt, že poletíme přes USA, kde jsou víza i při přestupu potřeba. Pro vstup na území USA bude potřeba zařídit povolení ESTA. To vám za poplatek 750 Kč rádi zařídíme. Kdo cestoval po roce 2011 do Íránu, Iráku, Sýrie, Súdánu, Libye, Somálska nebo Jemenu, nemůže zažádat o povolení ESTA, ale bude si muset na ambasádě v Praze zažádat o vízum typu B za 4500 Kč, které platí na 10 let.

Očkování

Do Kostariky nejsou žádná povinná očkování, nicméně se standardně doporučuje „základní cestovatelské očkování“, proti břišnímu tyfu, žloutence A a B a samozřejmě tetanu. Každý z účastníků by měl očkování konzultovat se svým lékařem.

Počasí

V Kostarice je tropické počasí. Většinou se teploty budou pohybovat kolem 25-35 stupňů přes den a okolo 20-25 stupňů přes noc. V horách naopak bývá chladněji, kolem 20 stupňů.

Je nutno počítat s tím, že můžeme být vystaveni občasným dešťům, které jsou v Kostarice běžné v průběhu celého roku. Každopádně počasí neporučíme, takže musíme být připraveni na všechny druhy počasí.

Náročnost

NP Gandoca Manzanillo

NP Gandoca Manzanillo

Expedice do Kostariky bude pohodová, ale není vhodná pro ty, co se bojí pavouků, hadů a jiných zvířat, které můžeme denně potkávat. Je určena zejména těm, co milují faunu, floru, hledání zvířat budeme věnovat velkou část cesty.

Treky nebudou náročné, je však třeba počítat s vysokou vlhkostí a tropickým klimatem. Předpokládám, že denně ujdeme kolem 10-15 km a většinu času budeme v pralesech mimo civilizaci, takže si poneseme vodu a jídlo. Některé výlety v džungli na poloostrově Osa, i ty noční v džungli s průvodcem na pobřeží Karibského moře budem absolvovat v gumákách, které dostaneme k dispozici. Autobusové přesuny jsou relativně dlouhé (cca 4 až 8 hodin) a doprava není zrovna na špičkové úrovni.

Na třídenní pobyt v džungli si nakoupíme a poneseme suroviny, ze kterých si budeme společně vařit. Spotřeba plynu je velice omezená, takže vybereme něco snadného a rychlého na přípravu.

Bezpečnost

Had v NP Cahuita

Had v NP Cahuita

Kostarika svým turistům nastavuje v maximální možné míře svou vlídnou a pohostinnou tvář, avšak je vhodné mít povědomí i o různých specifikách, které není třeba pokoušet, či se jim nevhodně vystavovat. Co se týče osobní bezpečnosti, cestování ve skupině má určité výhody, nicméně vám na začátku cesty všem řekneme, jak se máte chovat, abyste riziko okradení nebo napadení zmenšili na minimum.

Stejně tak si řekneme, jak se chovat v pralese vzhledem k tomu, že se můžeme denně potkávat s různými pavouky, hady, atd. Počítejte s tím, že přestože budeme jak u Karibského moře, tak Tichého oceánu, koupat se na většině míst nedá, kvůli nebezpečným proudům. Proto je na většině míst buď přímý zákaz nebo minimálně doporučení.

Internet

WiFi je téměř ve všech ubytovacích zařízeních i lepších restauracích, ale internet není příliš rychlý. Je možné pořídit si datovou SIM kartu (např. 2 GB za 360 Kč). Buďte připraveni na to, že internet budete mít téměř po celou dobu, ale rychlost a kvalita nebude závratná.

Téměř prázdné pláže v NP Cahuita

Téměř prázdné pláže v NP Cahuita

Expedice do Kostariky je určená zejména všem milovníkům pestré a exotické fauny a flóry. Během pár dnů se přesuneme z pohodové karibské části přes divoké hlavní město do oblasti aktivních sopek, termálních pramenů a vodopádů a dále pak na jižní, méně známou a odlehlou pacifickou část země. Ukážeme si, proč je zaslouženým mottem Kostariky “Pura Vida” (pohodový život, bez stresu a v souladu s přírodou).

Na rozdíl od cestovních kanceláří zavítáme i na odlehlá místa poloostrova Osa, který má rozhodně co nabídnout a zatím není kvůli složitější dostupnosti tolik navštěvovaný. Výše uvedená místa jen neproběhneme, ale opravdu tam strávíme nějaký čas a danou oblast pečlivě prozkoumáme. Vyhneme se místům, kde jsou široké turistické chodníky, místo toho se budeme proplétat opravdovou džunglí.

Pája navštívila Kostariku v březnu 2018, kdy během necelých tří týdnů projela velkou část země. Nejvíce ji přirostl k srdci jižní Karibik a turisticky méně známý poloostrov Osa. Kostariku si natolik zamilovala, že se vůbec nechtěla vracet zpět a raději by zůstala mezi zvířaty překrásné kostarické džungle.

Předpokládáme, že vaše celkové náklady (včetně průvodcovských služeb, hlavních aktivit, ubytování, stravy, letenky a místní dopravy, apod.) na tuto expedici nepřevýší 59 000 Kč. V ceně expedice nejsou zahrnuty volitelné aktivity, které jsou velice individuální – viz odstavec „Ostatní náklady“ v odhadované výši do 5 000 Kč, konzumace alkoholu a suvenýry.

Pro více informací o našich expedicích doporučujeme přečíst Pohodové expedice, Fotografické expediceJak se přihlásit, Reference a hlavně Často kladené otázky.