Termín: není stanoven, cca 17-20 dní
Počet účastníků: 9-11 + 1 průvodce
Průvodce: Pája Koukalová
Náročnost: pohodička, outdoor
Základní cena za účast na expedici (viz slevy): 21 000 Kč
Uzavírka přihlášek: přijímáme nezávazné přihlášky

Hlavní body expedice do Kostariky,

perly Střední Ameriky

Kostarika je nádherná a neuvěřitelně čistá země, kde je více jak 25 národních parků, stovky endemických druhů zvířat a rostlin i velké množství aktivních sopek. Na jedné straně je Karibské moře včetně karibské kultury, na straně druhé pak dravý Pacifik. Kostarika také patří mezi největší vývozce kávy a banánů.

Naší cestu budeme směřovat na méně turistická, ale o to zajímavější místa, například poloostrov Osa, na kterém se z velké části rozkládá národní park Corcovado. Velkou část naší cesty budeme v pralese, hledat a pozorovat zvířata, kterými budeme obklopeni každý den, městům se budeme vyhýbat.

Expedice Kostarika

I takového tukana můžeme potkat v kostarické džungli

 • Trekování v odlehlých částech neprobádaného poloostrova Osa na hranicích opravdového klenotu – národního parku Corcovado, který patří mezi nejvzácnější chráněná místa Kostariky pro svoji diverzitu, jedinečnou faunu a flóru a minimum turistů, kde strávíme v srdci divokého tropického deštného pralesa minimálně 3 dny, odříznuti od civilizace a elektřiny.
 • Hledání a pozorování divokých zvířat dnem i nocí v národních parcích NP Gandoca Manzanillo, NP Cahuita a dalších, kde můžeme potkat lenochody, kolibříky, různé papoušky, tukany, mravenečníky, tapíry, různé druhy opic a motýlů, ale také při troše štěstí různě barevné žabky, hady, pavouky, a spoustu dalších.
 • Lehké trekování pod fotogenickou, stále aktivní sopkou Arenal a výlet na vodopád La Fortuna, kam po více jak 500 schodech sestoupáme obklopeni pralesem a orchidejovou zahradou ke krásnému, 70 metrů vysokému vodopádu, ve kterém se i vykoupeme.
 • Odpočineme si na krásné, bílé a liduprázdné karibské pláži, která omývá prales národního parku Cahuita, v průzračné vodě si kromě koupání můžeme i zašnorchlovat. Nasajeme pravou karibskou atmosféru a zjistíme, co znamená „pura vida“.
Vodopády La Fortuna

Vodopády La Fortuna

Bude-li čas a chuť, můžeme podniknout i něco z následujícího:

 • Canopy – stezky v korunách stromů / Zip-line v některém z národních parků
 • Vykoupeme se v termálních pramenech pod sopkou Arenal
 • Seznámíme se s pěstováním a výrobou kostarické kávy a kakaa, samozřejmostí je i ochutnávka na závěr
 • Zkusíme na plážích najít želvy, které po setmění vylézají z oceánu klást do jemného a prohřátého písku vajíčka
 • Na kajaku proplujeme národním parkem Tortuguero a budeme mimo jiné pozorovat kajmany, různé druhy opic a ptáku
 • Do mlžného pralesa Monteverde pojedeme hledat majestátního ptáka kvesala chocholatého, který je národním ptákem Guatemaly
 • V národním parku Manuel Antonio budeme v korunách stromů hledat dvou i tří-prsté lenochody a z nádherných pláží uvnitř parku budeme pozorovat všudypřítomné malpy kapucínské
 • Vyrazíme na celý den – případně i přes noc do srdce národního parku Corcovado
Karibská pláž

Karibská pláž

Co o expedici do Kostariky říkají naši účastníci?

Od Páji, která s námi nemohla vyrazit, byla expedice Kostarika 2022 super naplánována. Každé místo mělo svoje kouzlo a vždy jsme se dozvěděli spoustu zajímavého. Navíc jsme měli obrovské štěstí na pozorování zvířat. A Honza, který jel s námi, jednoznačně super a těším se, až s tímhle průvodcem zase někam vyrazím, kamkoli.

Pavel Tomášik

Se Zirhamií jsme byli již podruhé a opět nezklamala ! Stoprocentní příprava od Páji Koukalové a Honzy Žerta. 19 dní nabitých zážitky je muselo stát takové energie a organizačních schopností, že si to nedokážu představit….. A Honza je fakt třída ve svém oboru !!! Mohu psát jen superlativy…. jeho zkušenosti, přístup k lidem a organizační schopnosti nám zajistily skvělou dovolenou. Ve spojení s úžasnou Kostarikou mám zážitek do konce života ! Děkuji moc !!!

Vlaďka Chmelíková

 

Covid-19

Bez omezení.

Cena

V ceně expedice jsou zahrnuty průvodcovské služby (tj. vaše účast na expedici). Ostatní typy cestovních služeb se budou zařizovat na místě podle potřeb účastníků expedice. Jednotlivé výdaje si účastníci budou platit sami, proto níže uvádíme jejich obvyklé ceny.

Ubytování

Ubytování v Manzanillu - dřevěný dům v džungli

Ubytování v Manzanillu – dřevěný dům v džungli

Většinou budeme spát v místních apartmánech nebo hotýlcích, kde bude pro zájemce možnost si uvařit. V džungli pak budeme spát obklopeni pralesním nočním životem, v hostelu bez zdí, kde budeme mít pouze postel a moskytiéru.

Předpokládáme, že se budeme pohybovat v rozmezí 350 – 450 Kč / noc / os. Za celý pobyt by náklady na ubytování neměly přesáhnout 9 000 Kč.

Strava

Kuchyně Kostariky není zrovna nejzajímavější ani nejlevnější. Na třídenní pobyt v džungli si jídlo nakoupíme a poneseme. Co je ovšem výborné je tropické ovoce – zejména papája, banány, kokosy, ananasy a spousta dalšího sezóního ovoce, které budeme pojídat přes den, večeři si dáme v restauraci. Když bude možnost, necháme si připravit grilovanou rybku.

Tradiční večeře - ryba, rýže, fazole a zelenina

Tradiční večeře – ryba, rýže, fazole a zelenina

Orientační ceny:

 • Voda je v Kostarice nezávadná, dá se pít z kohoutku
 • Čerstvé ovoce (banány, papája, ananas, kokos) – např. 1 ks papáji, 1 ks ananasu cca 40 Kč, 3 kokosy 40 Kč
 • Jídlo v řetězci restaurací Soda – od 120 Kč, jiné restaurace cca 250 Kč (3 dny si budeme jídlo připravovat sami ze surovin, které si doneseme do džungle)
 • Pečivo na snídani – buchta plněná tvarohem nebo sýrem dle velikosti 20 – 60 Kč
 • Rýže 1 kg – cca 50 Kč
 • Pivo – cca 50 Kč
 • 1,75 l bílého vína v supermarketu kolem 160 Kč
 • Rum (Kostarika, Nikaragua, Panama) – 750 ml od 450 Kč

Náklady na stravování odhadujeme kolem 7 000 Kč. Částka neobsahuje konzumaci alkoholických nápojů, o které každý účastník musí navýšit svůj rozpočet na stravování.

Doprava

Na kánoích národním parkem Tortuguero

Na kánoích národním parkem Tortuguero

Do Kostariky poletíme s největší pravděpodobností z Prahy. Doprava do Kostariky a zpátky vyjde cca na 20-30 tis. Kč.

V Kostarice se budeme přepravovat hlavně vlastním autem, které budeme mít celou dobu k dispozici včetně místního řidiče, lodí a samozřejmě i pěšky. Vlastní doprava nám cenu zvýší, na druhou stranu nám umožní navštívit i vzdálenější místa, která by se při využití veřejné dopravy nedala do programu zahrnout kvůli časové náročnosti.

Náklady za místní dopravu během celé expedice odhadujeme na cca 15 000 Kč.

Ostatní výdaje

V Kostarice se platí vstupné téměř na všechna místa, někde i na pláž. Náklady na aktivity uvedené v hlavních bodech a zahrnuté do ceny expedice:

 • Noční pozorování zvířat v pralese s průvodcem – 2 – 4 hodinová procházka pravou džunglí – jedna je kolem 35 USD, dva parky jsou takové, kde to rozhodně stojí za to.
 • Vstupné na vodopád La Fortuna – 18 USD
 • Vstupné na Arenal Trail – 15 USD
 • Vstupné NP Cahuita – 10 USD
 • Vstupné NP Tortuguero + výlet na kajaku národním parkem – 50 USD
 • Vstupné NP Monteverde – 25 USD
 • Vstupné NP Manuel Antonio vč. průvodce – 30 USD

Cenu volitelných aktivit odhaduji do 10 000 Kč a každý účastník si o vybrané položky musí navýšit odhadovanou celkovou cenu expedice.

 • Canopy – stezky v korunách stromů / Zip Line – ceny začínají na cca 50 USD, záleží na obsahu aktivit v balíčku
 • Důkladné seznámení se s pěstováním kávy a kakaa včetně degustace – 50 USD
 • NP Corcovado – jednodenní výlet s průvodcem do džungle (omezený počet vstupenek na den, cena na jeden den cca 100 USD). Dva dny a jedna noc se pak pohybuje kolem 300 USD.

Vízum

Držitelé cestovních pasů České republiky nepotřebují ke vstupu do Kostariky vízum pro pobyt nepřesahující 90 dnů. V letadle pouze vyplníme formulář a na letišti dostaneme vstupní razítko do pasu. Nic se neplatí.

Situaci může změnit fakt, že poletíme přes USA, kde jsou víza i při přestupu potřeba. Pro vstup na území USA bude potřeba zařídit povolení ESTA. To vám za poplatek 750 Kč rádi zařídíme. Kdo cestoval po roce 2011 do Íránu, Iráku, Sýrie, Súdánu, Libye, Somálska nebo Jemenu, nemůže zažádat o povolení ESTA, ale bude si muset na ambasádě v Praze zažádat o vízum typu B za 4500 Kč, které platí na 10 let.

Sopka Arenal

Sopka Arenal

Očkování

Do Kostariky nejsou žádná povinná očkování, nicméně se standardně doporučuje „základní cestovatelské očkování“, proti břišnímu tyfu, žloutence A a B a samozřejmě tetanu. Každý z účastníků by měl očkování konzultovat se svým lékařem.

Počasí

V Kostarice je tropické počasí. Většinou se teploty budou pohybovat kolem 25-35 stupňů přes den a okolo 20-25 stupňů přes noc. V horách naopak bývá chladněji, kolem 20 stupňů.

Je nutno počítat s tím, že můžeme být vystaveni občasným dešťům, které jsou v Kostarice běžné v průběhu celého roku. Každopádně počasí neporučíme, takže musíme být připraveni na všechny druhy počasí.

Náročnost

Expedice do Kostariky bude pohodová, ale není vhodná pro ty, co se bojí pavouků, hadů a jiných zvířat, které můžeme denně potkávat. Je určena zejména těm, co milují faunu, floru, hledání zvířat budeme věnovat velkou část cesty.

Treky nebudou náročné, je však třeba počítat s vysokou vlhkostí a tropickým klimatem. Předpokládám, že denně ujdeme kolem 10-15 km a většinu času budeme v pralesech mimo civilizaci, takže si poneseme vodu a jídlo. Některé výlety v džungli na poloostrově Osa, i ty noční v džungli s průvodcem na pobřeží Karibského moře budem absolvovat v gumákách, které dostaneme k dispozici.

Na třídenní pobyt v džungli si nakoupíme a poneseme suroviny, ze kterých si budeme společně vařit. Spotřeba plynu je velice omezená, takže vybereme něco snadného a rychlého na přípravu.

Stezky v korunách stromů

Stezky v korunách stromů

Bezpečnost

Kostarika svým turistům nastavuje v maximální možné míře svou vlídnou a pohostinnou tvář, avšak je vhodné mít povědomí i o různých specifikách, které není třeba pokoušet, či se jim nevhodně vystavovat. Co se týče osobní bezpečnosti, cestování ve skupině má určité výhody, nicméně vám na začátku cesty všem řekneme, jak se máte chovat, abyste riziko okradení nebo napadení zmenšili na minimum.

Stejně tak si řekneme, jak se chovat v pralese vzhledem k tomu, že se můžeme denně potkávat s různými pavouky, hady, atd. Počítejte s tím, že přestože budeme jak u Karibského moře, tak Tichého oceánu, koupat se na většině míst nedá, kvůli nebezpečným proudům. Proto je na většině míst buď přímý zákaz nebo minimálně doporučení.

Internet

WiFi je téměř ve všech ubytovacích zařízeních i lepších restauracích, ale internet není příliš rychlý. Je možné pořídit si datovou SIM kartu (např. 2 GB za 360 Kč). Buďte připraveni na to, že internet budete mít téměř po celou dobu, ale rychlost a kvalita nebude závratná.

Malebný západ slunce u Pacifiku

Malebný západ slunce u Pacifiku

Expedice do Kostariky je určená zejména všem milovníkům pestré a exotické fauny a flóry. Během pár dnů se přesuneme z pohodové karibské části přes divoké hlavní město do oblasti aktivních sopek, termálních pramenů a vodopádů a dále pak na jižní, méně známou a odlehlou pacifickou část země. Ukážeme si, proč je zaslouženým mottem Kostariky “Pura Vida” (pohodový život, bez stresu a v souladu s přírodou).

Na rozdíl od cestovních kanceláří zavítáme i na odlehlá místa poloostrova Osa, který má rozhodně co nabídnout a zatím není kvůli složitější dostupnosti tolik navštěvovaný. Výše uvedená místa jen neproběhneme, ale opravdu tam strávíme nějaký čas a danou oblast pečlivě prozkoumáme. Vyhneme se místům, kde jsou široké turistické chodníky, místo toho se budeme proplétat opravdovou džunglí.

Pája navštívila Kostariku v březnu 2018 a prosinci 2020, kdy během necelých tří týdnů projela velkou část země. Nejvíce ji přirostl k srdci jižní Karibik a turisticky méně známý poloostrov Osa. Kostariku si natolik zamilovala, že se vůbec nechtěla vracet zpět a raději by zůstala mezi zvířaty překrásné kostarické džungle.

Předpokládáme, že vaše celkové náklady (včetně průvodcovských služeb, hlavních aktivit, ubytování, stravy, letenky a vlastní dopravy, apod.) na tuto expedici nepřevýší 88 000 Kč. V ceně expedice nejsou zahrnuty volitelné aktivity, které jsou velice individuální – viz odstavec „Ostatní náklady“ v odhadované výši do 10 000 Kč, konzumace alkoholu a suvenýry.

Pro více informací o našich expedicích doporučujeme přečíst Pohodové expedice, Fotografické expediceJak se přihlásit, Reference a hlavně Často kladené otázky.