Termín: léto 2021, cca 2 týdny
Počet účastníků: 7-9 + 1 průvodce
Průvodce: Tomáš Š.
Náročnost: střední (trekování)
Základní cena za účast na expedici (viz slevy): 13 000 Kč
Uzávěrka přihlášek: přijímáme nezávazné přihlášky
Nezávazně přihlásit

 

 

 

 

Hlavní body expedice do Kyrgyzstánu

Expedice do Kyrgyzstánu osloví především milovníky vysokých hor a rozmanité přírody. Stanou se z nás hledači nádherných scenérií a zapadlých vesnic v „Nebeských horách“ Ťan Šanu, které společně s pohořím Pamír pokrývají 65% rozlohy země při průměrné nadmořské výšce pohoří 3 000 m. Není se čemu divit – Kyrgyzstán je čtvrtá nejvýše položená země na světě.

Milovníky historie zcela jistě zaujme fakt, že přes území Kyrgyzstánu kdysi vedla starodávná Hedvábná stezka, která zanechala v kyrgyzské kultuře a národní identině nemálo stop. Stejně jako Sovětský svaz.

Údolí Karakolu - Kyrgyzstán (<a href="https://flic.kr/p/fCagjG" target="_blank">Horses the mighty Tian Shan Mountains</a> od <a href="https://www.flickr.com/photos/stupid_dream/" target="_blank">Prashant Ram</a> / <a href="https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/" target="_blank">CC BY-ND 2.0</a>)

Údolí Karakolu – Kyrgyzstán (Horses the mighty Tian Shan Mountains od Prashant Ram, licence CC BY-ND 2.0)

Co nás tedy čeká a nemine?

 • Nádherný trek kolem jezera Ala-Kul, který nám zabere 3-5 dní. Cestou úchvatná příroda, nádherné výhledy a ke konci treku termální lázně v osadě Altyn-Arašan 🙂 Další jednodenní výlety v pohoří Ťan Šan se nabízejí v okolí Jergalanu či v národním parku Alan-Arča.
 • 3-denní výlet na koních kolem magického jezera Song-Kul – jako správní nomádi budeme klusat či cválat na koních. Čeká nás spaní v tradiční jurtě, koupání či rybaření a taky zažijeme pravou kyrgyzskou pohostinnost spečetěnou ochutnáváním různých druhů kumysu (skvašeného kobylího mléka)

Vedlejší cíle expedice

Bude-li čas a chuť, můžeme shlédnout či podniknout následující:

 • věž Burana – krásný, původně 45 m vysoký minaret z přelomu 10. a 11. století a se smutnou legendou
 • až 4000 let staré petroglyfy např. u Čolpon-Ata
 • Koupání v obrovském jezeře Issyk-Kul, kterému místní neříkají jinak než „moře“
 • „Slané jezero“ Karakol, což je místní obdoba Mrtvého moře, kde se dá koupat a nadnášet
 • Architektura „Stalinistického realismu“ v Biškeku
 • kaňon Džeti-Oguz zvaný skálou Sedm býků
 • trh zvířat v Karakolu, na kterém si můžeme koupit koně, ovci, kozu či velblouda
 • pozorování tradiční nomádské hry Kok-Boru – něco jako polo na koních, avšak s přehazováním mrtvé kozy
 • pomůžeme svobodným mužským účastníkům expedice unést nevěstu podle stále používáného kyrgyzského zvyku a návodu jak se oženit 🙂
Rozlehlá step - Kyrgyzstán (<a href="https://www.flickr.com/photos/theklan/20893535836/in/photolist-ewgzsb-ewdnVD-fC7TrL-73HwXW-fBSSxD-fC8ukS-6PEfT6-ewgsqQ-fC86sb-fBSvDH-oQiHep-fBSqLn-fBSV7B-wVAEfL-xSWQqX-wMp3Sw-xQC99y-xAk4Po-wMp5SJ-xrUWkR-xG6pFL-xJq7tZ-xJpZPB-xrNhWL-xrNn1C-AGudWq-xQhNGf-xSBuXg-xQhQhu-wVJzbk-wVABYG-wVADJA-xA7gci-xRKDVo-E4VfT9-EtHGnw-EtHxvy-EnNU62-xA7eM4-xTAyhV-wVAFDC-xQhRYW-xSBwuV-xSBwdH-xA192h-xG6qDs-xrV4Yg-xK3rLk-xrNC4m-xrNiDh" target="_blank">Kilemche Song-Köl</a> od <a href="https://www.flickr.com/photos/theklan/" target="_blank">Mr. Theklan</a> / <a href="https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/" target="_blank">CC BY 2.0</a>)

Rozlehlá step – Kyrgyzstán (Kilemche Song-Köl od Mr. Theklan, licence CC BY 2.0)

Co o expedici do Kyrgyzstán říkají naši účastníci?

Kromě refererencí níže si prohlédněte i foto momenty z minulé expedice.

Doporučuju. Třeba i těm, co doteď jezdili sami, včetně lowcost backpackerů, co vědí, co to všechno obnáší, a jsou už unavený z toho věčnýho zařizování všeho, nebo prostě už chtěj trošku víc neřešit. Ale nejen jim. Za mě super. Jurek je neskutečně v klidu, což se hodí. Palec nahoru!!!!!

Tereza Němcová

Jurek se o vše velmi dobře postaral a tím jsem měla prostor užít si expedici naplno. Vše proběhlo naprosto v pohodě.

Ifka

Cena

V ceně expedice jsou zahrnuty průvodcovské služby (tj. vaše účast na expedici). Ostatní typy cestovních služeb se budou zařizovat na místě podle potřeb skupiny. Jednotlivé výdaje si účastníci budou platit sami, proto níže uvádíme jejich obvyklé ceny.

Ubytování

Většinu času budeme přebývat v horách nebo malých městečcích. V případě několikadenních treků budeme spát a vařit si ve vlastních nebo půjčených stanech, které budeme samozřejmě sdílet. V ostatních případech budeme spát v jurtě, u místních doma nebo v hotýlcích, které jsou však dostupné pouze ve větších městech. Ubytování se cenově pohybuje od 100-400 Kč za noc.

Celková cena za standardní ubytování by neměla překročit 3000 Kč, pokud budeme stanovat tak i méně.

Tradiční jurty - Kyrgyzstán (<a href="https://www.flickr.com/photos/photo_magic_allan/5845302645/in/photolist-LroNnr-Mgnq1e-5VNKWZ-MdFxZo-7D2BJU-7CXMmV-9UzxsN-9UwGWK-9UwGQ6-7FuzW6" target="_blank">Tash Rabat Yurts</a> od <a href="https://www.flickr.com/photos/photo_magic_allan/" target="_blank">Allan Grey</a> / <a href="https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/" target="_blank">CC BY-SA 2.0</a>)

Tradiční jurty – Kyrgyzstán (Tash Rabat Yurts od Allan Grey, licence CC BY-SA 2.0)

Strava

Ve městech a vesnicích se budeme stravovat tam, kde místní – tj. obyčejné restaurace, při pobytu v jurtě bude jídlo all-inclusive. Z tradičních jídel se nevyhneme šašliku (marinované maso grilované na špízu), polévce langman, kumysu, plovu (rýže, mrkev, maso), různým salátům či rybě. Cenově 30-80 Kč. Večer můžeme popíjet vodku, protože cena 60 Kč za flašku vodky  kvality Premium se stříbrem je prostě výhodná 🙂 Pivo v restauraci stojí okolo 30 Kč.

Ceny potravin v obchodech a na trzích jsou cca o 1/3 nižší než u nás.

Celkové náklady na stravu a pití se budou pohybovat mezi 100-400 Kč za den, tj. v průměru 3 500 Kč za dva týdny pobytu.

Doprava

Maršrutka bude náš nejčastější dopravní prostředek

Maršrutka bude náš nejčastější dopravní prostředek

Do Kyrgyzstánu se přemístíme letecky, s největší pravděpodobností z Prahy nebo z okolních letišť. Cena letenky je standardně vysoká a pohybuje se kolem 10 až 12 000 Kč. Někdy se objevují akce, kdy samotná letenka se dá pořídit i o několik tisíc méně, ale nelze na to spoléhat. Čím dříve se přihlásíte, tím spíše můžeme využít akčních cen letenek.

V zemi nás budou přepravovat blázniví řidiči taxíků a maršrutek (sdílené dodávky), a protože se jedná o horskou zemi, je třeba si přibalit 1 balení Kinedrylu navíc. 🙂
Cena místní dopravy je poměrně nízká (není se čemu divit, když 1 litr benzínu stojí 10 Kč) a očekáváme, že nepřekročí 2 000 Kč při častém a plynulém využívání soukromých taxíků či minibusů.

Ostatní

Víza do Kyrgyzstánu občané ČR nepotřebují. Očkování není nutné.
Kurz české koruny a kyrgyzského somu je více než příznivý (nejlepší za posledních 10 let)  – nákup 100 somů stál pouhých 31 Kč k 20. 12. 2017
WiFi v restauracích a hostelech bývá, ale jako lepší variantu doporučujeme koupit si po příletu místní SIM kartu, např. společnosti MegaCom, která s datovým balíčkem 3 GB vyjde na 75 Kč.

Počasí

Kyrgyzstán je klimaticky rozdělen na dvě části. Na severu převládá suché kontinentální klima, na jihu subtropické. Musíte se připravit na fakt, že zažijete teplotní výkyvy od -5 stupňů Celsia během noci v horách až po + 30 stupňů v údolí. V horách možná zažijeme i 4 roční období během jednoho dne. Sníh může napadnout a zasypat naše stany :-). Naštěstí, naše trekovací oblast je plná horkých pramenů, ve kterých se krásně ohřejeme a po náročném trekování uvolníme.

O trekování

Průvodce v žádném případě neposkytuje v dané destinaci služby horského průvodce či vůdce. Expedice předpokládá, že účastník je schopen samostatnému pohybu v neznámém horském nebo odlehlém prostředí a tuto službu od průvodce nevyžaduje. Pro jistotu a bezpečnost expediční skupiny bude na místě po dobu pobytu v horském prostředí sjednán místní horský průvodce znalý místních poměrů.

Výlet na koních

Život jakékoliv nomádské rodiny si nelze představit bez jurty a koně. Proto, abychom poznali tradiční kyrgyzský způsob života, musíme na koně usednout a cválat po rozlehlých zelených vysokohorských pastvinách. Z luku asi nevystřelíme, ale i tak to bude nádherné. Nebojte, celá vyjížďka je vhodná pro naprosté začátečníky, kteří nikdy na koni neseděli. Navíc, místní koně připomínají spíše oslíky 🙂

Předpokládáme, že 3-4 denní výlet na koních bude tak akorát. Každý den strávíme cca 4-5 h v sedle a zbytek času vyplníme nějakými smysluplnými aktivitami. Tour se dělá all-inclusive, takže počítejte s jídlem 3x denně a se spaním v jurtě. Podle toho kolik naše skupinka bude mít účastníků, zaplatíme za tuto srandu mezi 2 až 3 000 Kč, což je velmi přijatelné.

Nomádi na koních - Kyrgyzstán (<a href="https://www.flickr.com/photos/127544265@N05/15151326636/in/photolist-73HvC3-73Dzrr-73Dtd8-73HrNh-73DuDi-73DtZi-7KcZCP-73Dxs8-73DzNB-73HsoN-73Htz5-73HvK3-73Dt7v-73HxWE-73DvG8-73Hpp3-73Hsfh-73Hsvf-73Hrwo-73Dxhp-73DwM2-oQfFQB-73HwXW-7KgVMf-p5SvxA-MLs3H1-MxPnEK-Mq6HR6-MWxkQa-Ltqd4b-MLrUVC-MfaPwd-LHRaCe-7KgVzY-7KgVfq-73Hrrj-uZsdSq" target="_blank">Song-Kul lake, Kyrgyzstan.</a> od <a href="https://www.flickr.com/photos/127544265@N05/" target="_blank">Ceyhun Kavakci</a> / <a href="https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/" target="_blank">CC BY 2.0</a>)

Třeba takhle se budeme prohánět na koních i my 🙂 (Song-Kul lake od Ceyhun Kavakci / CC BY 2.0)


Expedici jakou nabízíme my u cestovních kancelářů obvykle nenajdete. Buďto se zaměřují vysloveně na trekking nebo biking nebo dělají okruh s Kazachstánem či Čínou. S námi Kyrgyzstán a místní obyvatele opravdu dobře poznáte a nebudete mít pocit, že jste vlastně nic z toho pravého Kyrgyzstánu neviděli.

Předpokládáme, že vaše celkové náklady (včetně stravy, suvenýrů, výletů, apod.) na tuto expedici nepřevýší 33 000 Kč. Nadměrná konzumace alkoholu může celkovou cenu navýšit.

Pro více informací o našich expedicích doporučujeme přečíst Pohodové expedice, Rizika cestování se Zirhamií, 7 důvodů proč s námi necestovat a Často kladené otázky.