Termín: srpen 2024, cca 2 týdny
Počet účastníků: 6-10 + 1 průvodce
Průvodce: Martin Půlpán
Náročnost: střední, outdoor
Základní cena za účast na expedici (viz slevy): 16 500 Kč
Uzávěrka přihlášek: přijímáme nezávazné přihlášky

Hlavní body expedice do Kyrgyzstánu

Expedice do Kyrgyzstánu osloví především milovníky vysokých hor a rozmanité přírody. Stanou se z nás hledači nádherných scenérií a zapadlých vesnic v „Nebeských horách“ Ťan Šanu, které společně s pohořím Pamír pokrývají dvě třetiny rozlohy země při průměrné nadmořské výšce pohoří 3 000 m. Není se čemu divit – Kyrgyzstán je čtvrtá nejvýše položená země na světě.

Milovníky historie zcela jistě zaujme fakt, že přes území Kyrgyzstánu kdysi vedla starodávná Hedvábná stezka, která zanechala v kyrgyzské kultuře a národní identině nemálo stop. Stejně jako Sovětský svaz.

Jurtový tábor v údolí Altyn Arashan

Jurtový tábor v údolí Altyn Arashan

Co nás tedy čeká a nemine?

 • Podnikneme nádherný trek kolem jezera Ala-Kul, který nám zabere tři až pět dní. Cestou se zamilujeme do úchvatné přírody, nekonečných výhledů a ke konci treku necháme své tělo odpočinout v termálních lázních.
 • S místními pastevci se vydáme na koních na pár dní kolem jezera Song Kul. Jako správní nomádi budeme klusat či cválat na koních. Čeká nás spaní v tradiční jurtě, koupání či rybaření a taky zažijeme pravou kyrgyzskou pohostinnost zpečetěnou ochutnáváním různých druhů kumysu (zkvašeného kobylího mléka) nebo masa. K jezeru Song Kul každé léto vyjíždí desítky kyrgyzských rodin se svými stády na pastvu a budeme tak mít jedinečnou možnost nahlédnout do života kyrgyzských pastevců.
 • Prozkoumáme historické památky z doby Hedvábní stezky a „ztratíme se“ v obrovských středoasijských bazarech provoněných kořením, grilovaným masem a s nepřeberným exotickým zbožím.
 • Poznáme jedinečné skalní útvary, vodopády a pouštní kaňony schované v nebeských horách Ťan-Šan. Vykoupeme se v největším kyrgyzském jezeru Issyk Kul, kterému se přezdívá moře.

Bude-li čas a chuť, můžeme si vybrat i něco z následujících aktivit:

 • Koupání ve slaném jezeře Karakol včetně bahenního peelingu
 • Návštěva tajemného karavanseráje Tash Rabat, který ležel na Hedvábné stezce těsně vedle hranic s Čínou. Trek do tzv. Panda Pass (4025 m.n.m.) odkud se nám otevírá výhled na hranici Kyrgyzstánu a Číny
 • Sovětské „město duchů“ Engilchek s horskými termálními prameny a překrásným ledovcem
 • Vodopády Barksoon, které navštěvoval sám kosmonaut Gagarin
 • Nedělní ranní trh se zvířaty ve městě Karakol
 • Čtyři tisíce let staré petroglyfy u města Cholpon Ata
 • Pozorování tradiční nomádské hry Kok-Boru – obdoba evropského póla na koních, avšak s přehazováním mrtvé kozy
 • Koupání ve slaném jezeře Karakol včetně bahenního peelingu
Nákup ovoce a zeleniny na trhu v hlavním městě Biškeku

Nákup ovoce a zeleniny na trhu v hlavním městě Biškeku

Co o expedici do Kyrgyzstán říkají naši účastníci?

Můžete si také projít všechny reference z expedice do Kyrgyzstánu a navíc i momentky z expedice z roku 2018.

Expedice do Kyrgyzstánu 7-8 2022 s Martinem P. alias Lost Czech Manem 🙂 Moc děkuji za opravdové dobrodružství. Nelituji,že jsme po dlouhé době využili služeb průvodce,byl nám velkou inspirací. Martin měl vždy připravené povídání o místních lidech, zvycích, historii(ač v této zemi bohatá není) i o sousedních zemích,o cestovatelských zkušenostech, byl pozorný k našim potřebám a náladám a jistě i tím přispěl k vytvoření skvělého expedičního týmu.Měl vždy připravený plán či alternativni varianty,zároveň nechal prostor pro improvizaci a pro naše návrhy a přání. Je třeba vyzdvihnout i jeho schopnost vyjednávat s místními, rozhodnost,klid a zároveň přiměřenou energii a důraz při sjednávání podmínek a prosazení jejich dodržování.Děkuji za nezapomenutelné zážitky,zkušenosti s asijskou civilizací, za vystoupané výškové metry,které pomohou člověku získat nadhled,za všechnu legraci i podporu v nesnázích,za to,že jsem se vrátila s čistou hlavou a plná energie(kterou trochu vyčerpala nějaká evropská ponávratová viroza,ale to nevadí).Díky Martinovi i všem účastníkům a ráda se zase se Zirhamií někam vydám.

Eva Svobodova

Expedice Kyrgyzstán srpen 2021 byla skvělou ochutnávkou střední Asie se vším všudy. Od trekování u vysokohorských jezer přes návštěvu orientálních bazarů nebo největšího dobytčího trhu ve střední Asii až po nocování v jurtách pastevců koní. Martin nám díky svým cestovatelským zkušenostem s tímto koutem světa umožnil poznat Kyrgyzstán poměrně do hloubky (byť v omezeném čase) a snažil se nám ukázat z něj co nejvíc, ať už jde o kulturu, jídlo, lidi nebo přírodu, a povedlo se mu to. Díky Martine!

Veronika Pavlů
Stará sovětská auta jsou stále součástí vozového parku Kyrgyzstánu a dokáží vás vyvést vysoko do hor. Dále již ale musíme po svých

Stará sovětská auta jsou stále součástí vozového parku Kyrgyzstánu a dokáží vás vyvést vysoko do hor. Dále již ale musíme po svých

Termíny

První termín je již pevně daný na 12.-27.8.2023.

Druhý termín bude od 3.7. nebo 4.7. do 19.7. nebo 20.7.2023. Přesně se to určí dle nabídky letenek. Expedice potrvá cca 15-17 dní.

Covid-19

Dne 16.5.2022 notifikovala Republika Kyrgyzstán nótou č. 013/2-534 informaci o zrušení opatření v souvislosti s COVID-19 . Byla zrušena povinnost předkládat certifikát o vakcinaci i PCR test. Vstup na území Kyrgyzstánu je povolen bez podmínek jako před pandemií. V zemi není zavedena žádná povinná aplikace, která by omezovala ve vstupu a pohybu po teritoriu země.

Aktuální informace jsou dostupné na stránkách MZV.

Východ slunce nad jezerem Ala-Kul v pohoří Ťan-šan

Východ slunce nad jezerem Ala-Kul v pohoří Ťan-šan

Cena

V ceně expedice jsou zahrnuty průvodcovské služby (tj. vaše účast na expedici). Ostatní typy cestovních služeb se budou zařizovat na místě podle potřeb skupiny. Jednotlivé výdaje si účastníci budou platit sami, proto níže uvádíme jejich obvyklé ceny.

Ubytování

K ubytování nám poslouží místní malé penziony, občas budeme přespávat v tradičních jurtách. Na treku kolem jezera Ala-Kul poté využijeme spaní ve stanech, které si půjčíme od místní agentury, stejně jako další potřebné trekovací vybavení (stany, spacáky, karimatky – opravdu levně.).

Ubytování je základní, v horských jurtách bez tekoucí vody, o to více ale můžete nahlédnout do života místních obyvatel. Jurty jsou teplé, některé mají vlastní kamínka, ve kterých se topí trusem.

Ubytování se většinou pohybuje okolo 250 Kč za noc na osobu. Celkové náklady za ubytování by neměly přesáhnout 2 000 Kč za celou expedici.

Jurty se při jízdě na koních stanou na několik dní naším domovem

Jurty se při jízdě na koních stanou na několik dní naším domovem

Strava

Základem kyrgyzské kuchyně je maso a výrobky ze zkvašeného kobylího mléka (takzvaný kumys nebo korut). Pokud jste vegetarián nebo vegan, je velmi těžké si potravu obstarat. Jídlo v Kyrgyzstánu neposkytuje žádný velký kulinářský zážitek, nicméně na trzích se dá koupit dostatek čerstvé zeleniny a ovoce, sladkého a slaného pečiva.

Restaurace jsou běžné pouze v hlavním městě Biškeku a dalších větších městech, na malých vesnicích nebo městečkách se jedná spíše o jakési fast foody s velmi omezeným výběrem. Povětšinou v restauracích dostanete šašlik nebo kebab, plov (masitý pokrm s rýží) nebo maso s brambory. Nezbytným pokrmem pak je chléb.

Voda z vodovodu není v Kyrgyzstánu pitná, nicméně dostupnost balené vody je velmi dobrá. V horských regionech nám potom může posloužit přenosný filtr na vodu, chlorinové tablety či dezinfekční přípravek Sanosil DDW a voda se dá nabrat z čistých horských potoků a řek.

Kyrgyzstán je muslimskou zemí, přesto je zde konzumace alkoholu poměrně rozšířená. V hlavním městě Biškeku naleznete spoustu restaurací, které servírují pivo (i české), popřípadě tvrdý alkohol. V malých městech a vesnicích se potom dá alkohol, převážně vodka, sehnat v malých obchodech.

Orientační ceny potravin:

 • Jídlo v restauraci s obsluhou – kolem 100 Kč za hlavní chod
 • Jídlo a trhu nebo ve fast foodu – kolem 50 Kč
 • Místní pivo 0,5 l – 18 Kč
 • Exportní pivo 0,5 l – 30 Kč
 • Ovoce a zelenina 1 kg – 20 Kč
 • Balená voda 1,5 l – 10 Kč
 • Chléb – 10 Kč

Náklady na stravu za den se pohybují kolem 150 až 200 Kč, za celou expedici pak maximálně 3 500 Kč bez alkoholických nápojů v restauracích.

Doprava

Do Kyrgyzstánu se snadno dopravíme letecky z Prahy, zpravidla s jedním přestupem v Dubaji nebo Istanbulu. Při ekonomické výhodnosti se dá uvažovat o odletu z Vídně nebo Berlína. Cena zpátečních letenek do hlavního města Kyrgyzstánu Biškeku závisí na tom, s jakým předstihem si letenky pořídíme. Zpáteční letenky stojí v současnosti kolem 15 000 Kč za osobu.

Dopravovat se budeme povětšinou jako místní Kyrgyzové, což znamená sdílenými taxíky a terénními vozy. Dále pak místními minibusy, kterým se říká „maršutky“. Vlaková doprava v Kyrgyzstánu skoro neexistuje.

Cena místní dopravy za celou expedici by neměla přesáhnout 1 000 Kč.

Stará sovětská auta jsou v Kyrgyzstánu na mnoha místech stále jediným možným dopravním prostředkem

Stará sovětská auta jsou v Kyrgyzstánu na mnoha místech stále jediným možným dopravním prostředkem

Ostatní výdaje

 • Třídenní jízda na koních okolo jezera Song Kul, odhadem 2 500 Kč
 • Půjčovné stanů, spacáků a matrací a služby horského průvodce okolo jezera Ala-Kul 500 Kč na osobu za celý 3-4 denní trek
 • Vstupy do národních parků a na památky zhruba 600 Kč až 1000 Kč celkem za expedici.
 • Možnost pronajmout si osobního nosiče za 500 Kč na den (nese max 15 kg).
 • Přírodní zajímavosti jsou ve většině případů zadarmo nebo za drobný příspěvek strážci.

Vízum

Občané České republiky nepotřebují při vstupu do Kyrgyzstánu víza. Je ovšem potřeba platný cestovní pas, jehož platnost je ještě minimálně půl roku. Vstup na občanský průkaz nebo s blížícím se koncem platnosti pasu není možný.

Očkování

Doporučuje se mít očkování proti tetanu, žloutenkám A i B a břišnímu tyfu. Každý účastník by však měl včas před začátkem expedice konzultovat své individuální potřeby se svým lékařem.

Kaňon Skazka na březích jezera Issyk Kul určitě při expedici do Kyrgyzstánu nevynecháme

Kaňon Skazka na březích jezera Issyk Kul určitě při expedici do Kyrgyzstánu nevynecháme

Náročnost

Kyrgyzstán je velmi hornatou zemí a zdejší stezky nejsou nijak značené. Přesto se nemusíte bát náročnosti nebo dokonce ztracení se. Naše putování nás zavede do krásné přírody, kdy budeme povětšinou sledovat vyšlapané horské stezky nebo prašné silnice ze kterých se nedá uhnout čili ani není možné se ztratit.

Naplánovaný trek kolem jezera Ala-Kul je relativně nenáročný, ale člověk musí být stejně fit a zvyklý trekovat. Denně ujdeme kolem 15 km s převýšením maximálně tisíc výškových metrů. Největší útrapou bude těžší batoh s kempovacím vybavením, jídlem, vodou (odhad 15 kg) a nadmořská výška 3-4 000 m.n.m. Nabízí se však možnost pronajmout si osobního nosiče, který pomůže s veškerým vybavením. Cesty nejsou nijak nebezpečné. Odměnou vám budou překrásné výhledy na pohoří Ťan-Šan.

Nenáročný a poklidný je i výlet na koních kolem jezera Song Kul. Jízda je určena i pro naprosté začátečníky a součástí pronájmu koně je i bezpečnostní helma. Předpokládáme, že 3 denní výlet na koních bude ideální na poznání okolí krásného jezera. Každý den strávíme cca 4-5 hodin v sedle a zbytek času vyplníme poznáváním života místních pastevců. Tour na konich je zabezpečena formou all-inclusive, což obnáší tři jídla denně a spaní v pastevecké jurtě. Pokud se někdo jízdy na koních bojí, může cestu absolvovat pěšky. Nicméně jízda na koni ke Kyrgyzstánu neodmyslitelně patří a byla by velká škoda jej vyzkoušet. Jízda je určena i pro úplné začátečníky, kteří nikdy na koni neseděli. Místní pastevci a průvodci vás vše ochotně naučí.

Když spadne most a není jiná cesta kudy jít, musí si skupina při překonání řeky pomáhat

Když spadne most a není jiná cesta kudy jít, musí si skupina při překonání řeky pomáhat

Průvodce v žádném případě neposkytuje v dané destinaci služby horského průvodce či vůdce. Expedice předpokládá, že účastník je schopen samostatnému pohybu v neznámém horském nebo odlehlém prostředí a tuto službu od průvodce nevyžaduje. Pro jistotu a bezpečnost expediční skupiny bude na místě po dobu pobytu v horském prostředí sjednán místní horský průvodce znalý místních poměrů.

Počasí

Letní počasí v Kyrgyzstánu může být poněkud nevyzpytatelné. V hlavním městě Biškeku, které je níže položené, letní denní teploty dosahují až čtyřiceti stupňů. V horách poté denní teploty také přesahují třicet stupňů, slunce je silné, a proto se doporučuje mít s sebou silný opalovací krém. V noci pak teplota padá k bodu mrazu a výjimkou není ani sněžení.

Je proto potřeba být připraven na všechny druhy počasí a roční období, která se mohou během několika hodin rychle změnit. Na cestu by vám mělo vystačit základní turistické oblečení s nepromokavou bundou, pevnými botami a dlouhými kalhoty.

Jelikož je Kyrgyzstán muslimskou zemí, doporučuji jak ženám, tak mužům, nosit dlouhé kalhoty. Kraťasy jsou v Kyrgyzstánu skutečně neobvyklým druhem oblečení a v respektu k tradicím země je nedoporučujeme nosit. Krátký rukáv nevadí.

Pravoslavná dřevěná katedrála ve městě Karakol

Pravoslavná dřevěná katedrála ve městě Karakol

Bezpečnost

Kyrgyzstán je pro turisty považován za bezpečnou zemí. Pokud se turista řídí obecně známými nepsanými pravidly, nemělo by mu hrozit výrazné nebezpečí. Kyrgyzové jsou milý a přívětivý národ a obyvatelé neváhají cizinci kdykoliv pomoci.

V poslední době se objevily zmínky o vojenských střetech mezi Tádžikistánem a Kyrgyzstánem. Ty ovšem proběhly ve vzdálených pohraničních regionech a krize byla brzy zažehnána. Hranice s Čínou je neprůchozí a z čínské strany velmi důkladně hlídána.

Na pastevce a jejich stáda narazíte v Kyrgyzstánu téměř na každém kroku

Na pastevce a jejich stáda narazíte v Kyrgyzstánu téměř na každém kroku

Internet

Koupě datové SIM karty je v Kyrgyzstánu velmi jednoduchá a levná. Signál je ovšem pouze ve větších městech a vesnicích, v horách je síť nedostupná. K běžnému používání by nám měl také vystačit internet na ubytování, který je ve městech spolehlivý a relativně rychlý. Internet je také dostupný v čajovnách nebo restauracích ve velkých městech.

Nejdostupnější je internetový balíček s 12 GB dat za cca 80 Kč.

Každou neděli se ve městě Karakol odehrává jeden z největších trhů se zvířaty ve střední Asii

Každou neděli se ve městě Karakol odehrává jeden z největších trhů se zvířaty ve střední Asii


Váš průvodce Martin projel a prošel Kyrgyzstán úplně sám a zavede vás do míst, která jsou bezpečná a nádherná. Seznámí vás s místními domorodci, se kterými navázal dlouholetá přátelství a popíše historii regionů, které jsou v Evropě neznámé, přesto ale určovaly chod dějin. Expedice do Kyrgyzstánu je ideální pro všechny, které láká dobrodružství, kteří milují přírodu, ale i historii, a hlavně pro všechny, kteří chtějí poznat svět opravdový a bez přikrášlení, a to velmi bezpečným způsobem.

Expedice je koncipována tak, aby vám v krátkém čase ukázala neuvěřitelně nádhernou horskou krajinu, kterou je Kyrgyzstán proslulý. Na své si díky trekování a jízdě na koni přijdou především dobrodruzi a romantické duše. Nahlédneme do života zdejších horalů a nomádů, jejichž zvyky a tradice se liší od našeho západního.

Celkové náklady na dvoutýdenní expedici (včetně stravy, dopravy, průvodcovských služeb, atd.) by neměly přesáhnout 40 000 Kč. Částka nepočítá s nákupem suvenýrů a absolvováním každé fakultativní aktivity, která se naskytne. Každý si tak musí svůj rozpočet o tyto položky navýšit.

Pro více informací o našich expedicích doporučujeme přečíst Pohodové expedice, Rizika cestování se Zirhamií, 7 důvodů proč s námi necestovat a Často kladené otázky.