Termín: není stanoven, cca 17 dní
Počet účastníků: 6-10 + 1 průvodce
Průvodce: Martin Půlpán
Náročnost: střední, outdoor
Základní cena za účast na expedici (viz slevy): 15 000 Kč
Uzávěrka přihlášek: přijímáme nezávazné přihlášky

Hlavní body expedice do Kyrgyzstánu

Expedice do Kyrgyzstánu osloví především milovníky vysokých hor a rozmanité přírody. Stanou se z nás hledači nádherných scenérií a zapadlých vesnic v „Nebeských horách“ Ťan Šanu, které společně s pohořím Pamír pokrývají dvě třetiny rozlohy země při průměrné nadmořské výšce pohoří 3 000 m. Není se čemu divit – Kyrgyzstán je čtvrtá nejvýše položená země na světě.

Milovníky historie zcela jistě zaujme fakt, že přes území Kyrgyzstánu kdysi vedla starodávná Hedvábná stezka, která zanechala v kyrgyzské kultuře a národní identině nemálo stop. Stejně jako Sovětský svaz.

Jurtový tábor v údolí Altyn Arashan

Jurtový tábor v údolí Altyn Arashan

Co nás tedy čeká a nemine?

 • Podnikneme nádherný trek kolem jezera Ala-Kul, který nám zabere tři až pět dní. Cestou se zamilujeme do úchvatné přírody, nekonečných výhledů a ke konci treku necháme své tělo odpočinout v termálních lázních. Vydáme se také na jednodenní trek do národního parku Ala Arča nedaleko Biškeku.
 • S místními pastevci se vydáme na koních na pár dní kolem jezera Song Kul. Jako správní nomádi budeme klusat či cválat na koních. Čeká nás spaní v tradiční jurtě, koupání či rybaření a taky zažijeme pravou kyrgyzskou pohostinnost zpečetěnou ochutnáváním různých druhů kumysu (zkvašeného kobylího mléka) nebo masa. K jezeru Song Kul každé léto vyjíždí desítky kyrgyzských rodin se svými stády na pastvu a budeme tak mít jedinečnou možnost nahlédnout do života kyrgyzských pastevců.
 • Prozkoumáme historické památky z doby Hedvábní stezky a „ztratíme se“ v obrovských středoasijských bazarech provoněných kořením, grilovaným masem a s nepřeberným exotickým zbožím.
 • Poznáme jedinečné skalní útvary, vodopády a pouštní kaňony schované v nebeských horách Ťan-Šan. Vykoupeme se v největším kyrgyzském jezeru Issyk Kul, kterému se přezdívá moře.

Bude-li čas a chuť, můžeme si vybrat i něco z následujících aktivit:

 

 • Sovětské „město duchů“ Engilchek s horskými termálními prameny a překrásným ledovcem
 • Vodopády Barksoon, které navštěvoval sám kosmonaut Gagarin
 • Nedělní ranní trh se zvířaty ve městě Karakol
 • Čtyři tisíce let staré petroglyfy u města Cholpon Ata
 • Pozorování tradiční nomádské hry Kok-Boru – obdoba evropského póla na koních, avšak s přehazováním mrtvé kozy
 • Koupání ve slaném jezeře Karakol včetně bahenního peelingu
Zboží na středoasijských bazarech se prodává v současnosti stejně jako před stovkami let

Zboží na středoasijských bazarech se prodává v současnosti stejně jako před stovkami let

Co o expedici do Kyrgyzstán říkají naši účastníci?

Kromě refererencí níže si prohlédněte i foto momenty z minulé expedice.

Doporučuju. Třeba i těm, co doteď jezdili sami, včetně lowcost backpackerů, co vědí, co to všechno obnáší, a jsou už unavený z toho věčnýho zařizování všeho, nebo prostě už chtěj trošku víc neřešit. Ale nejen jim. Za mě super. Jurek je neskutečně v klidu, což se hodí. Palec nahoru!!!!!

Tereza Němcová

Líbí se mě celý váš koncept a to, že jsou vaše expedice finančně dostupné a ne jako u konkurence.

Miroslav David

Termín

Expedici plánujeme uskutečnit v létě 2022 na přelomu července a sprna. Expedice potrvá cca 2 týdny.

Covid-19

Kyrgyzstán notifikoval, že od 23.1.2021 povoluje vjezd do země všem cizincům, kteří přilétají přes mezinárodní letiště Manas (Biškek), Oš a Issyk-Kul. Podmínkou pro vpuštění na palubu letadla směřujícího do Kyrgyzstánu je potvrzení o absolvování negativního PCR testu na COVID-19, ne staršího než 72 h. Po příletu jsou negativní výsledky na COVID-19 též kontrolovány celníky na místě. V případě expirace testu na COVID-19 během přepravy z objektivních příčin (zpoždění letadla, apod.) musí přijíždějící absolvovat test na místě.

Restaurace mohou být obsazeny až do 50 % kapacity. Uvnitř budov platí povinnost nošení roušek.

Cena

V ceně expedice jsou zahrnuty průvodcovské služby (tj. vaše účast na expedici). Ostatní typy cestovních služeb se budou zařizovat na místě podle potřeb skupiny. Jednotlivé výdaje si účastníci budou platit sami, proto níže uvádíme jejich obvyklé ceny.

Ubytování

K ubytování nám poslouží místní malé penziony, občas budeme přespávat v tradičních jurtách. Na treku kolem jezera Ala-Kul poté využijeme spaní ve stanech, které si půjčíme od místní agentury, stejně jako další potřebné trekovací vybavení (stany, spacáky, karimatky – opravdu levně.).

Ubytování je základní, v horských jurtách bez tekoucí vody, o to více ale můžete nahlédnout do života místních obyvatel. Jurty jsou teplé, některé mají vlastní kamínka, ve kterých se topí trusem.

Ubytování se většinou pohybuje okolo 250 Kč za noc na osobu. Celkové náklady za ubytování by neměly přesáhnout 2 000 Kč za celou expedici.

Typická kyrgyzská pastevecká jurta se na několik dní stane nocležištěm

Typická kyrgyzská pastevecká jurta se na několik dní stane nocležištěm

Strava

Základem kyrgyzské kuchyně je maso a výrobky ze zkvašeného kobylího mléka (takzvaný kumys nebo korut). Pokud jste vegetarián nebo vegan, je velmi těžké si potravu obstarat. Jídlo v Kyrgyzstánu neposkytuje žádný velký kulinářský zážitek, nicméně na trzích se dá koupit dostatek čerstvé zeleniny a ovoce, sladkého a slaného pečiva.

Restaurace jsou běžné pouze v hlavním městě Biškeku a dalších větších městech, na malých vesnicích nebo městečkách se jedná spíše o jakési fast foody s velmi omezeným výběrem. Povětšinou v restauracích dostanete šašlik nebo kebab, plov (masitý pokrm s rýží) nebo maso s brambory. Nezbytným pokrmem pak je chléb.

Voda z vodovodu není v Kyrgyzstánu pitná, nicméně dostupnost balené vody je velmi dobrá. V horských regionech nám potom může posloužit přenosný filtr na vodu, chlorinové tablety či dezinfekční přípravek Sanosil DDW a voda se dá nabrat z čistých horských potoků a řek.

Kyrgyzstán je muslimskou zemí, přesto je zde konzumace alkoholu poměrně rozšířená. V hlavním městě Biškeku naleznete spoustu restaurací, které servírují pivo (i české), popřípadě tvrdý alkohol. V malých městech a vesnicích se potom dá alkohol, převážně vodka, sehnat v malých obchodech.

Orientační ceny potravin:

 • Jídlo v restauraci s obsluhou – kolem 100 Kč za hlavní chod
 • Jídlo a trhu nebo ve fast foodu – kolem 50 Kč
 • Místní pivo 0,5 l – 18 Kč
 • Exportní pivo 0,5 l – 30 Kč
 • Ovoce a zelenina 1 kg – 20 Kč
 • Balená voda 1,5 l – 10 Kč
 • Chléb – 10 Kč

Náklady na stravu za den se pohybují kolem 150 až 200 Kč, za celou expedici pak maximálně 3 500 Kč bez alkoholických nápojů v restauracích.

Doprava

Do Kyrgyzstánu se snadno dopravíme letecky z Prahy, zpravidla s jedním přestupem v Dubaji nebo Istanbulu. Při ekonomické výhodnosti se dá uvažovat o odletu z Vídně nebo Berlína. Cena zpátečních letenek do hlavního města Kyrgyzstánu Biškeku závisí na tom, s jakým předstihem si letenky pořídíme. Zpáteční letenky stojí mezi 11 500 Kč až 13 500 Kč za osobu.

Dopravovat se budeme povětšinou jako místní Kyrgyzové, což znamená sdílenými taxíky a terénními vozy. Dále pak místními minibusy, kterým se říká „maršutky“. Vlaková doprava v Kyrgyzstánu skoro neexistuje.

Cena místní dopravy za celou expedici by neměla přesáhnout 1 000 Kč.

Stará sovětská auta jsou v Kyrgyzstánu na mnoha místech stále jediným možným dopravním prostředkem

Stará sovětská auta jsou v Kyrgyzstánu na mnoha místech stále jediným možným dopravním prostředkem

Ostatní výdaje

 • Třídenní jízda na koních okolo jezera Song Kul, odhadem 2 500 Kč
 • Půjčovné stanů, spacáků a matrací a služby horského průvodce okolo jezera Ala-Kul 500 Kč na osobu za celý 3-4 denní trek
 • Vstupy do národních parků a na památky zhruba 600 Kč až 1000 Kč celkem za expedici.
 • Možnost pronajmout si osobního nosiče za 500 Kč na den (nese max 15 kg).
 • Přírodní zajímavosti jsou ve většině případů zadarmo nebo za drobný příspěvek strážci.

Vízum

Občané České republiky nepotřebují při vstupu do Kyrgyzstánu víza. Je ovšem potřeba platný cestovní pas, jehož platnost je ještě minimálně půl roku. Vstup na občanský průkaz nebo s blížícím se koncem platnosti pasu není možný.

Očkování

Doporučuje se mít očkování proti tetanu, žloutenkám A i B a břišnímu tyfu. Každý účastník by však měl včas před začátkem expedice konzultovat své individuální potřeby se svým lékařem.

Kaňon Skazka na březích jezera Issyk Kul určitě při expedici do Kyrgyzstánu nevynecháme

Kaňon Skazka na březích jezera Issyk Kul určitě při expedici do Kyrgyzstánu nevynecháme

Náročnost

Kyrgyzstán je velmi hornatou zemí a zdejší stezky nejsou nijak značené. Přesto se nemusíte bát náročnosti nebo dokonce ztracení se. Naše putování nás zavede do krásné přírody, kdy budeme povětšinou sledovat vyšlapané horské stezky nebo prašné silnice ze kterých se nedá uhnout čili ani není možné se ztratit.

Naplánovaný trek kolem jezera Ala-Kul je relativně nenáročný, ale člověk musí být stejně fit a zvyklý trekovat. Denně ujdeme kolem 15 km s převýšením maximálně tisíc výškových metrů. Největší útrapou bude těžší batoh s kempovacím vybavením, jídlem, vodou (odhad 15 kg) a nadmořská výška 3-4 000 m.n.m. Nabízí se však možnost pronajmout si osobního nosiče, který pomůže s veškerým vybavením. Cesty nejsou nijak nebezpečné. Odměnou vám budou překrásné výhledy na pohoří Ťan-Šan.

Nenáročný a poklidný je i výlet na koních kolem jezera Song Kul. Jízda je určena i pro naprosté začátečníky a součástí pronájmu koně je i bezpečnostní helma. Předpokládáme, že 3 denní výlet na koních bude ideální na poznání okolí krásného jezera. Každý den strávíme cca 4-5 hodin v sedle a zbytek času vyplníme poznáváním života místních pastevců. Tour na konich je zabezpečena formou all-inclusive, což obnáší tři jídla denně a spaní v pastevecké jurtě. Pokud se někdo jízdy na koních bojí, může cestu absolvovat pěšky. Nicméně jízda na koni ke Kyrgyzstánu neodmyslitelně patří a byla by velká škoda jej vyzkoušet. Jízda je určena i pro úplné začátečníky, kteří nikdy na koni neseděli. Místní pastevci a průvodci vás vše ochotně naučí.

Průvodce v žádném případě neposkytuje v dané destinaci služby horského průvodce či vůdce. Expedice předpokládá, že účastník je schopen samostatnému pohybu v neznámém horském nebo odlehlém prostředí a tuto službu od průvodce nevyžaduje. Pro jistotu a bezpečnost expediční skupiny bude na místě po dobu pobytu v horském prostředí sjednán místní horský průvodce znalý místních poměrů.

Průsmyk Suyek v pohoří Ťan Šan nedaleko čínských hranic

Průsmyk Suyek v pohoří Ťan Šan nedaleko čínských hranic

Počasí

Letní počasí v Kyrgyzstánu může být poněkud nevyzpytatelné. V hlavním městě Biškeku, které je níže položené, letní denní teploty dosahují až čtyřiceti stupňů. V horách poté denní teploty také přesahují třicet stupňů, slunce je silné, a proto se doporučuje mít s sebou silný opalovací krém. V noci pak teplota padá k bodu mrazu a výjimkou není ani sněžení.

Je proto potřeba být připraven na všechny druhy počasí a roční období, která se mohou během několika hodin rychle změnit. Na cestu by vám mělo vystačit základní turistické oblečení s nepromokavou bundou, pevnými botami a dlouhými kalhoty.

Jelikož je Kyrgyzstán muslimskou zemí, doporučuji jak ženám, tak mužům, nosit dlouhé kalhoty. Kraťasy jsou v Kyrgyzstánu skutečně neobvyklým druhem oblečení a v respektu k tradicím země je nedoporučujeme nosit. Krátký rukáv nevadí.

Bezpečnost

Kyrgyzstán je pro turisty považován za bezpečnou zemí. Pokud se turista řídí obecně známými nepsanými pravidly, nemělo by mu hrozit výrazné nebezpečí. Kyrgyzové jsou milý a přívětivý národ a obyvatelé neváhají cizinci kdykoliv pomoci.

V poslední době se objevily zmínky o vojenských střetech mezi Tádžikistánem a Kyrgyzstánem. Ty ovšem proběhly ve vzdálených pohraničních regionech a krize byla brzy zažehnána. Hranice s Čínou je neprůchozí a z čínské strany velmi důkladně hlídána.

Na pastevce a jejich stáda narazíte v Kyrgyzstánu téměř na každém kroku

Na pastevce a jejich stáda narazíte v Kyrgyzstánu téměř na každém kroku

Internet

Koupě datové SIM karty je v Kyrgyzstánu velmi jednoduchá a levná. Signál je ovšem pouze ve větších městech a vesnicích, v horách je síť nedostupná. K běžnému používání by nám měl také vystačit internet na ubytování, který je ve městech spolehlivý a relativně rychlý. Internet je také dostupný v čajovnách nebo restauracích ve velkých městech.

Nejdostupnější je internetový balíček společnosti Beeline se 7 GB internetu za 25 Kč na týden.


Váš průvodce Martin projel a prošel Kyrgyzstán úplně sám a zavede vás do míst, která jsou bezpečná a nádherná. Seznámí vás s místními domorodci, se kterými navázal dlouholetá přátelství a popíše historii regionů, které jsou v Evropě neznámé, přesto ale určovaly chod dějin. Expedice do Kyrgyzstánu je ideální pro všechny, které láká dobrodružství, kteří milují přírodu, ale i historii, a hlavně pro všechny, kteří chtějí poznat svět opravdový a bez přikrášlení, a to velmi bezpečným způsobem.

Expedice je koncipována tak, aby vám v krátkém čase ukázala neuvěřitelně nádhernou horskou krajinu, kterou je Kyrgyzstán proslulý. Na své si díky trekování a jízdě na koni přijdou především dobrodruzi a romantické duše. Nahlédneme do života zdejších horalů a nomádů, jejichž zvyky a tradice se liší od našeho západního.

Celkové náklady na dvoutýdenní expedici (včetně stravy, dopravy, průvodcovských služeb, atd.) by neměly přesáhnout 39 000 Kč. Částka nepočítá s nákupem suvenýrů a absolvováním každé fakultativní aktivity, která se naskytne. Každý si tak musí svůj rozpočet o tyto položky navýšit.

Pro více informací o našich expedicích doporučujeme přečíst Pohodové expedice, Rizika cestování se Zirhamií, 7 důvodů proč s námi necestovat a Často kladené otázky.