Termín: není stanoven, 16-18 dnů
Počet účastníků: 7-9 + 1 průvodce
Průvodce: Petr Schwott
Náročnost: pohodička
Základní cena za účast (viz slevy): 15 500 Kč
Uzávěrka přihlášek: přijímáme nezávazné přihlášky

Putování severním Laosem s pobytem na korálovém ostrově v Thajsku

…aneb to nejlepší ze dvou zemí úsměvů

Laos je naprostý skvost jihovýchodní Asie. Pro svou relativní nedotčenost masovým turismem je častým cílem cestovatelů, kteří prahnou po krásné přírodě v kombinaci s neuvěřitelným krajinným rázem země. Malebná krajina je tvořena vápencovými horami, jež prudce spadají do hlubokých úrodných nížin osetých rýží. To vše ještě podtrhuje ochota a pohostinnost místních lidí, kteří mají vždy úsměv na tváři. Jediné, co mu z našeho pohledu chybí,  je moře, toho si užijeme na thajském ostrově Koh Tao nebo na jiném ostrově na jihu Thajska.

 • Outdoorové aktivity v národním parku Nam Ha na severozápadě země (pěší, cyklo či moto výlety, rafty či kajaky) podle fyzické zdatnosti účastníků
 • Jedno z nejkrásnějších měst celé Asie Luang Prabang, kde pronikneme do života laoských buddhistických mnichů
 • Legendární město Vang Vieng, kde se nabízí plavba kajaky s tubingem skrz jeskyni či výlet na kole do okolních lagun
 • Dobrodružná plavba na malé loďce temnou jeskyní Kong Lor
 • Relaxace na korálových útesech ostrova Koh Tao či jiném ostrově na jihu Thajska
Královský chrám Haw Pha Bang

Královský chrám Haw Pha Bang

Kromě aktivit výše je spousta dalších, které se dají uskutečnit. Záleží jen na nás, na čem se společně domluvíme.

 • Návštěva některých menšinových etnik v odlehlých vesnicích na severu země. Můžeme zkusit i tzv. „homestay“ a aktivně se podílet na běžných denních činnostech těchto milých lidí
 • Projížďka lodí po řece Khan, Mekongu či Chao Praya
 • Výlet na motorkách či tuk-tukem k vodopádům Kuang Si s koupáním
 • Šnorchlovací výlety, případně i přístrojové potápění (i zkušební ponory) na korálových útesech  či k vrakům
 • Noční rybaření. Jako návnadu si sami ulovíme sépie, na které při troše štěstí chytíme barakudu či delikatesního chňapala.
 • Návštěva Bangkoku (Thajsko) Wat Arun, Khao San Road, víkendový trh,  China town a jiná báječná místa Bangkoku
 • Prohlídka Chiang Mai s budhistickými chrámy a špičkovým  nočním trhem, na kterém prodávají své výrobky etnické minority ze širokého okolí. Možná potkáme i dlouhokrké Padaungy.
 • Naše putování můžeme zahájit i návštěvou čajovníkových plantáží v Mae Salong a ochutnáváním gastronomických specialit  na nočním trhu v Chiang Rai 
Vodopád Kuang Si

Vodopád Kuang Si

Cena

V ceně expedice jsou zahrnuty průvodcovské služby (tj. vaše účast na expedici). Ostatní typy cestovních služeb se budou zařizovat na místě podle potřeb účastníků expedice. Jednotlivé výdaje si účastníci budou platit sami, proto níže uvádíme jejich obvyklé ceny.

Ubytování

Hotýlek na Mekongu

Hotýlek na Mekongu

O ubytování v Laosu nouze není. Většinou budeme spát v guesthousech a hostelech a na vesnicích v malých chatkách a bungalovech. Ceny jsou velmi přívětivé od 100-250 Kč/osoba/noc. U moře to může být o něco více, od 350 Kč/osoba/noc.  Jediná dražší položka bude pěší výlet do džungle s místním průvodcem a šnorchlovací výlety, zde se dá očekávat cena okolo 600 Kč za den, avšak v ceně je zahrnuta i strava a pití.

Celkové náklady na ubytování během expedice by se měly vejít do 4 000 Kč.

Strava

Místní dobře vědí kde nejlépe vaří

Místní dobře vědí kde nejlépe vaří

V Laosu se dá velmi dobře najíst již za jeden dolar. Člověk jen musí vědět kde. Pokud neobjevíte ten správný podnik můžete očekávat cenu 2-3 dolary, což je stále velmi dobrá cena. Vesnický jídelníček se sestává převážně z variací nudlí, rýže a zeleniny. Pokud budeme ve větším městečku, bude k dispozici i velký výběr ovoce, zeleniny, masa, hmyzu a jiných dobrot. Nejlépe se najíme na trzích. Ranní trh v Muang Sing či noční trh v Luang Prabang jsou vyhlášené svými gastrospecialitami.

K pití se nabízí místní dobré pivo Beer Lao za jeden dolar, čerstvé kokosy či lahodné ovocné šejky taktéž za jeden dolar. V Laosu se také hojně pálí domácí pálenka LaoLao. Kdo bude chtít ochutnat?

Celkové náklady na pití a stravu by neměly překročit 4 000 Kč. Náklady na konzumaci alkoholu nejsou zahrnuty a každý o ně musí navýšit svůj rozpočet na stravování.

Doprava

Lodí po Mekongu

Lodí po Mekongu

Odhadovaná cena za zpáteční dopravu je 14 000 až 17 000 Kč. Poletíme do Bangkoku a odtamtud do Chiang Rai na severu Thajska, odkud se už po zemi dopravíme do Laosu. Výhodná může být i přímá letenka do Chiang Mai s návratem z Bangkoku.

V Laosu se budeme přepravovat hlavně místními autobusy, minibusy, lodí, na motorce, pěšky či tuk-tukem. V Thajsku také vlakem a taxíkem. Pokud to bude účelné, zvolíme i vnitrostátní přelet od laoské hranice do Bangkoku. Komfort a rychlost místní dopravy v Laosu není sice nikterak valný, ale zato je místní doprava velmi dobrodružná a určitě nám nabídne spoustu úžasných zážitků. V Thajsku je úroveň a rychlost dopravy podstatně vyšší.

K přepravě na thajský ostrov Koh Tao využijeme osvědčené kombo bus+loď.

Náklady za místní dopravu během celé expedice odhadujeme na cca 4 500 Kč včetně případného lokálního přeletu. Pokud si k relaxaci zvolíme nějaký méně navštěvovaný ostrov na jihu Thajska, bude nutné si připlatit ještě cca 2000 Kč za dva přelety a transfery mikrobusem a lodí.

Vízum

Vízum do Laosu se řeší na hraničním přechodu a stojí 30 USD. Do Thajska není vízum potřeba.

Zdravotnické informace

Nutné je mít základní očkování proti tetanu. Poté doporučujeme očkování proti hepatitidě A+B a břišnímu tyfu. Hepatitidu je nutné začít očkovat alespoň měsíc před odjezdem, zkrácená očkovací schémata nejsou nejvhodnější.

Celý sever Laosu se nachází v malarické oblasti se středním rizikem onemocnění. Aktuální nákazovou situaci a případnou antimalarickou profylaxi doporučujeme prokonzultovat s odborníky na každé Krajské hygienické stanici či Očkovacím středisku do zahraničí.

Pokud se nenaplní tato expedice, Petr alternativně pojede na expedici do Indonésie na Sulawesi a západní Papuu.

Chcete-li cenově srovnat naši expedici do Laosu a Thajska  se zájezdy cestovních kanceláří, sečtěte u naší expedice částky za průvodcovské služby, odhadovanou částku za dopravu do Laosu a po Laosu a Thajsku, a za ubytování a stravu (tj. přibližně 44 000 Kč), a tuto celkovou částku srovnejte s cenou za podobně dlouhý letecký zájezd jakékoliv cestovní kanceláře.

Předpokládáme, že vaše celkové náklady (včetně stravy, suvenýrů, víza, očkování, placených treků, apod.) na tuto expedici nepřevýší 48 000 Kč. Aktivity spojené s přístrojovým potápěním nemáme do předpokládaného rozpočtu zahrnuté, rovněž vynikající míchané alkoholické nápoje rozpočet o něco navýší.

Pro více informací o našich expedicích doporučujeme přečíst Pohodové expedice, Fotografické expediceJak se přihlásit a Často kladené otázky.