Termín: kdykoliv podle zájemců
Počet účastníků: max 11 + 1 průvodce
Průvodce: Jurek Szurman
Cena za účast na expedici: 8 000 Kč

Nezávazně přihlásit

 

 

Pro partu 6 kamarádů z Třinecka, nadšených turistů ve věku 50-60 let, jsme organizovali turistickou výpravu. Níže uvedený text byl adresován účastníkům. Pokud vás to zaujalo, neváhejte nás kontaktovat, vypíšeme nový termín.

Hlavní cíl expedice „Maroko Jebel Toubkal“:

Okružní trek kolem hory Jebel Toubkal (4167 m, nejvyšší hora sev. Afriky) včetně výstupu na ní, který může vypadat následovně:

  1. den – horská vesnice Imlil, ubytování u Mohameda (c. 250 Kč), odpoledne začátek treku k prvnímu kempovacímu místu u vesnice Tacheddirt. Na celý trek si budeme brát jen to nejpotřebnější, zbytek necháme v úschovně u Mohameda. Projdeme se 9,5 km, výškově z 1740 m na 2300 m. Tento úsek se dá vyjet i autem (např. pokud bychom chtěli začít trek ode dne č. 2.)
  2. den – z kempovacího plácku na 2300 m strmě nahoru 1200 výškových metrů na sedlo Tizi Likemt (3550 m), dále sešup dolu 900 výškových metrů k bývalé osadě Azib Likemt (2650 m) kde přespíme ve stanech. Délka trasy 9km.
  3. den – Z Azib Likemt půjdeme c. 16km do vesnice Amsouzart (1740 m) kde přespíme v turistickém hotýlku u Ibrahima (250 Kč vč. velké večeře a snídaně). Během dne je to nahoru 470 m a dolů 1400 m. Ve vesnici se dá rovněž dokoupit potravinové zásoby na další dny, ale žádný velký výběr nečekejte, tj. pouze rybí konzervy, sladkosti, sušenky, ovoce, oříšky.
  4. den – z Amsouzart půjdeme asi tak 2h k jezeru Lac d´Ifni (odpočinek, možnost plavání, možná i kafe), odpoledne půjdeme dalších pár hodin k kempovacím místu Azib Imi n’Quassif (2840 m). Výškově si tento den šlápnem 1100 m, délka 11km.
  5. den –  na úvod strmý výšlap na sedlo Tizi n’Ouanoums (3600 m), dále sestup k chatě Toubkal Refuge (3200 m) kde přespíme (200 Kč), případně použijeme vlastní stany. Délkově pouze 4 km, nahoru 800 m, dolů 400 m.
  6. den – ráno výstup na Jebel Toubkal nalehko (12km, c. 900 m nahorů a dolů), návrat k chatě, posbíráme své baťožiny a vrátíme se zpátky do Imlilu (10 km, 1400 m. sešup dolů)

Celková trasa se dá docela jednoduše o jeden den zkrátit nebo prodloužit, záleží na fyzickém a psychickém stavu skupiny, v lednu 2013 bylo v důsledku sněhu docela náročné. Stany jsou potřeba, budeme používat min. 2x., možno spát pod širákem avšak se nedoporčuje z důvod nízkých teplot a rychle se měnících klimatických podmínek. Pro ty, kteří něchtějí stan brát: jednoduché stany, hůlky, mačky, vařiče se dají v Imlilu půjčit. Nebo, můžeme nějaké použité turistické vybavení koupit v ČR, během treku využít a potém v Imlilu prodat nebo směnit za suvenýry (dohodl bych se s Mohamedem, jestli by byla poptávka). Kdo bude chtít během treku vařit na vařiči, upozorňuju, že do letadla plynové bomby nesmí! V Maroku se dají koupit plynové bomby Campingaz, ale pouze ty, které se propichují (ne šroubovací). Před odletem do Maroka se nechám informovat, zda jsou potřeba mačky, nebo jestli sníh už stál.

Vedlejší cíle:

Marakéš – 1 – 2 dny.

Sahara – 2 – 3denní putování na velbloudech k písečným dunám Erg Chigaga, včetně plné penze. V březnu/dubnu bývají na Sahaře písečné bouře trvající od jednoho do několika dní, takže možná budeme muset trochu poupravit program, abychom na Saharu nejeli zbytečně. Spaní pod širákem ve spacáku na rozložených kobercích na písku. Náklady na výlet 2500 Kč.

Essaouira – krásné přístavní UNESCO město na západním pobřeží u Antlantiku.

——————————————————————————————-

Ubytování: vlastní stany, pod širákem, hotel (c. 150 – 250 Kč na noc na osobu)

Strava: místní, není nutné brát nic z domova (max. něco na trek kolem Toubkalu). Každý povinně min. 1l kořalky, protože v Maroku je alkohol špatně dostupný (pouze ve velkých městech a je drahý). Balená voda je dostupná kdekoliv, v rámci treku budeme pít vodu z horských pramenů (chlorové tablety zajistíme).

Hygiena: v hotýlcích budou jednoduché sprchy, turecké záchody. Někde po cestě vyzkoušíme marocký hamam, což je kombinace sauny, tureckých lázní, veřejné sprchy a masérny.

Očkování: do všech exotických zemí se doporučuje očkovat alespoň proti bříšním tyfu a žloutence A+B. Kdo uvažuje o dalších exotických cestách, měl by výše zmíněné očkovat již před Marokem. V Třinci se dá očkovat na infekčním oddělení v nemocnici na Sosně, náklady budou asi tak 4tis. Kč, pokud chcete aby vám očkování proti žloutence vydrželo aspoň na 20 let nebo doživotně. Kdo o dalších exotických cestách neuvažuje, měl by se nechat píchnout alespoň proti tyfu a žloutence A (celkově asi 1500 Kč)

Doprava v Maroku:

Kombinace místních autobusů, mikrobusů a taxíků. Jednou nebo dvakrát bude noční přejezd c. 10hodinový

Doprava do Maroka:

Letecky, z Berlína nebo Mnichova, protože letenky vyjdou levněji, odhadujeme 5000 – 9 000 Kč.

Výbava:

Včetně kempovacího vybavení se musíte sbalit do 12kg a 65l baťohu, jinak berete zbytečnosti. Stany by se samozřejmě rozdělovaly.