Termín: není stanoven, cca 2 týdny
Počet účastníků: 5-7 + 1 průvodce
Průvodce: Pája Koukalová
Náročnost: pohodička
Základní cena za účast na expedici (viz slevy): 12 000 Kč
Uzávěrka přihlášek: přijímáme nezávazné přihlášky

Hlavní body expedice do Maroka,

země, ve které je vše možné a nic není problém

Maroko je země, která skýtá neskutečné možnosti. Když opomeneme fakt, že se jedná v dnešní době o relativně bezpečnou zemi, tak zde můžeme najít opravdu všechno – moře, oceán, vysoké hory, vodopády, soutěsky, poušť a spoustu dalšího.

V Maroku se ceny v naprosté většině smlouvají – je to hra, kterou je zábava hrát. Cílem není naštvaně odejít, ale s úsměvem, nad sklenkou čaje si podat ruce nad dobrým obchodem. Poznáte jedny z nejkrásnějších marockých scenérií a zažijete velice intenzivní cestu, na kterou budete ještě dlouho vzpomínat.

Několik dnů pojedeme na velbloudech a budeme připadat jako v pohádce.

 • Rabat – hlavní, královské město na pobřeží Atlantického oceánu, které je turisty neprávem zanedbávané. Přes strarou medinu a modré uličky Udayi dojdeme na pobřeží Atlantiku s nádherným západem sluncem. Nevynecháme ani nejznámější památku Hassanovu věž a Mauzoleum Mohameda V.
 • Výlet na velbloudech do pouště – Sahara je místo, kde si každý uvědomí, jak málo k životu potřebuje a co doopravdy znamená “Relax max”. Tuto náladu na vás zcela jistě místní berbeři přenesou. Čeká nás cesta do nitra pouště – každý pěkně na svém velbloudovi (nebo vedle něho) – a s místními lidmi strávíme v poušti minimálně dva dny.  Cenu odhadujeme přibližně na 4500 Kč za 2 – 3 denní túru vč. plné penze. Ochutnal už někdo chléb upečený v písku – “berber pizzu”? Když počasí dovolí, sedneme si na duny a budeme sledovat západy a východy slunce. Za zvuku bubnů a praskajícího dřeva z ohně budeme pozorovat oblohu plnou hvězd, Mléčnou dráhu a padající hvězdy.
 • Essaouira – přístavní město zářící modrými a bílými barvami. Za úsvitu budeme pozorovat přijíždějící lodě z lovu. Essaouira nabízí medinu zapsanou na seznam UNESCO, ale také možnost odpočinku na široké a opravdu dlouhé písečné pláži.
 • Marrakech – jednoznačně turisty nejnavštěvovanější město Maroka. Navštívíme nejznámější náměstí Djemaa El Fna. Zde se po západu slunce začínají scházet různí umělci, kejklíři, ale také budete lákáni k focení se s opicemi, hady, apod. Djemaa El Fna má také pověst největší „restaurace pod širým nebem“.

Ait BenHaddou - staré město - kasbah - ulepený z hlíny

Pokud se zadaří a bude zájem ze strany účastníků, můžeme uskutečnit i něco z dalších aktivit.

 • Road trip s pěkným off-roadem po jižním Maroku. Z Merzougy, přes soutěsky Todgha Gorge a Dades Gorge, dále pak přes Ouarzazate a Ait ben Haddou do Taroudant, kterému se přezdívá “malý Marrakech” a po pobřeží Atlantiku do městečka Essaouira.
 • Naučíme se připravit alespoň jednu marockou specialitu. Může to být klasický a snadný tajin, snídaňová placka msemmen, pouštní chléb pečený v písku, tradiční marocký čaj „berber whiskey“ nebo také jedno z nejnáročnějších a svátečních jídel – kuskus (příprava kuskusu opravdu nespočívá v tom, že se zalije horkou vodou a nechá minutu odstát).
 • Navštívíme tradiční hammam. Jedinečným zážitkem pro opravdové dobrodruhy pak může být návštěva tradičního (opravdu tradičního) hammamu a očistit tak nejen tělo, ale i ducha.
 • Necháme si udělat krásné malování hennou. Henna je další, velice tradiční záležitost – zejména pro ženy. Ženy si malují krásné obrazce a to zejména při slavnostních příležitostech.
 • V Marrakechi si zajdeme do botanické zahrady Majorel Garden nebo se projdeme zahradou Menara nebo navštívíme nějaký z paláců.

Co o expedici do Maroka říkají naši klienti?

Přečtěte si na blogu, jak probíhala minulá expedice do Maroka.

Jurek jako průvodce předvedl
– dokonalé organizační schopnosti
– přizpůsobivost momentálním okolnostem
– volbu vhodných prostředků s cílem dosáhnout maximum zážitků při použití optimálních financí.
Doporučuji cestovní styl Zirhamie každému, komu vyhovuje jen rámcový program, je ochoten přizpůsobit se improvizaci a je připraven na přiměřenou námahu a nepohodlí. Odměnou byl pro mne pohled na nejzajímavější části země – poušť, hory, pobřeží. Nakoukli jsme do historie i do současného světa lidí v exotickém Maroku. To vše v poměrně krátkém čase a za velmi přijatelnou cenu. Mám srovnání – nezávisle i organizovaně jsem už pár cest po světě absolvoval.

Tomáš Fiala

Více referencí na expedici do Maroka naleznete zde.

Termín

Odlet plánujeme v druhé polovině dubna. Doba trvání expedice jsou dva týdny.

Cena

V ceně expedice jsou zahrnuty průvodcovské služby (tj. vaše účast na expedici). Ostatní typy výdajů si budou účastníci platit jednotlivě na místě, proto níže uvádíme jejich obvyklé ceny.

Ubytování

Bude to mix všeho, co Maroko nabízí – převážně budeme spát v tradičních marockých „hotýlcích“, ale také v berberských stanech v saharské poušti nebo v autobuse.

Ceny za ubytování jsou téměř stejné jako u nás, tzn. cca 270 Kč / noc / os.

Spaní ve stanech na Sahaře

Strava

Marocká kuchyně je výborná, a proto jíst budeme celkem často, převážně v místních restauracích, vývařovnách a také na ulici – zejména v Rabatu si budeme užívat skvosty místní pouliční kuchyně. Také si dost často objednáme více jídel, která budeme sdílet. Rozhodně si není třeba vozit jídlo z domu, hlady trpět nebudeme.

Čas mezi hlavními jídly budeme vyplňovat neskutečně dobrým ovocem a džusy, které připomínají spíš přesnídávku a také budeme ve velkém popíjet marocký čaj „Berber whiskey“.

V Maroku, jakožto muslimské zemi, je velice těžké a hlavně hodně drahé shánět alkohol. Cena piva 0,2 – 0,3 dcl se pohybuje od 60 Kč, ale většinou spíš kolem 120 Kč a dá se sehnat pouze na některých místech v Maroku. Alkohol není zahrnut do celkových nákladů expedice.

Jídlo je v Maroku poměrně levné. Orientační ceny:

 • tradiční tajine (dušené maso se zeleninou) či brochettu (ražniči) – kolem 120 Kč
 • marocký salát – 30 Kč
 • berberská omeleta – 35 Kč
 • luštěninová polévka harira s chlebem – 15 Kč
 • mátový čaj či káva – 25 Kč
 • 0,3 l čerstvého pomerančového džusu – 10 Kč
 • husté ovocné džusy – 25 až 60 Kč
 • 1,5 l balené vody – 15 Kč
 • jídlo na trhu – 20 až 50 Kč
 • marocká placka (se sýrem, medem, nutellou) – 15 Kč

 

Čerstvá pomerančová šťáva vždy osvěží.

Doprava

Do Maroka poletíme s nejvyšší pravděpodobností z Prahy. Jednou z možností je i let přes italské Miláno s tím, že noc strávíme na letišti. Doprava do Maroka a zpátky vyjde cca na 5000 až 7000 korun (s včasnou letenkou se můžeme dostat i k ceně kolem 4 tis. korun). Vzhledem k tomu, že nebudeme stanovat, vařit, ani lézt po horách, a v Maroku bude ještě pěkné počasí, se předpokládá, že poletíme jen s příručním zavazadlem (55*45*25cm).

V Maroku se budeme přepravovat hlavně místními autobusy, vlakem, sdílenými taxi, jeepem, na velbloudech a samozřejmě i pěšky. Náklady za místní dopravu během celé expedice odhadujeme na maximálně 7000 Kč (cena je včetně možného off-road tripu).

Víza

Držitelé cestovních pasů České republiky nepotřebují ke vstupu do Maroka vízum pro pobyt nepřesahující 90 dnů. V letadle pouze vyplníme formulář a na letišti dostaneme vstupní razítko do pasu. Nic se neplatí.

Očkování

Do Maroka nejsou žádná povinná očkování, nicméně se standardně doporučuje „základní cestovatelské očkování“, proti břišnímu tyfu, žloutence A a B a samozřejmě tetanu. Každý z účastníků by měl očkování konzultovat s lékařem.

Expedice s Pájou je určená zejména těm, kteří se nebojí trochy nepohodlí, rádi tráví čas aktivně venku, vyhledávají nová dobrodružství a milují poznávání gastronomie, kultury a lidí jiných zemí. Pája nazývá Maroko svojí „chalupou“, protože tam od roku 2012 jezdí dvakrát ročně a to jak na místa oblíbená, tak vždy i na místa nová. Maroko projela od severu na jih, od západu na východ. Mezi Maročany má spoustu dobrých přátel – s některými se určitě také seznámíte, miluje tamní kuchyni a obchodování, do kterého vás také ráda zasvětí.

Předpokládáme, že vaše celkové náklady (včetně ubytování, stravy, dopravy, apod.) na tuto expedici nepřevýší 37 000 Kč. Suvenýry jsou velice individuální a věřte, že je v Maroku z čeho vybírat. Od arganového oleje, kožených výrobků (kabelky, tašky, pásky, boty), pašmín a místních parfémů až po velice dobré mandle, oříšky, olivy.

Pro více informací o našich expedicích doporučujeme přečíst Pohodové expedice, Jak se přihlásit a Často kladené otázky.