Termín: není stanoven, cca 18 dní
Počet účastníků: 6-9 + 1 průvodce
Průvodce: David „Sherpa“ Pátek
Náročnost: pohodička
Základní cena za účast na expedici: 15 500 Kč
Uzávěrka přihlášek: příjímáme nezávazné přihlášky

Hlavní body expedice po Yucatánu,

aneb to nej z mayské kultury

Jihovýchodní provincie Mexika rozkládající se na poloostrově Yucatán má kulturou i přírodou mnohem blíže banánovým republikám než vyprahlé pouštní části na severu. Je plná nádherných pláží, zelených deštných lesů a ztracených i znovu nalezených mayských památek.

Jedna věc ji ale naprosto odlišuje od všech ostatních zemí. Na Yucatánu nenajdete řeku v pravém slova smyslu, celé území je zato protkáno největší soustavou podzemních jeskyní na světě. Propadlinám s azurově čistou sladkou vodou, ze které čerpali pitnou vodu v dávných dobách už Mayové, se říká cenotes. Pojeďte s námi prozkoumat tato dodnes tajemná místa.

Pyramida Kukulcan na Yucatánu

 • Chichén Itzá – jeden z nově zvolených Sedmi divů světa. Poučíme se o mayské historii, prozkoumáme fascinující akustiku na velkém prostranství před obří pyramidou a vychutnáme si západ slunce.
 • V bisoférické rezervě Sian Ka’an si zaplaveme mezi mangrovy, projedeme se na lodi a budeme se snažit zahlédnout krokodýlí tlamu, želví krunýř, leguání ocásek nebo desítky zdejších vodních ptáků
 • Mérida – toto krásné koloniální město navštívíme hlavně kvůli jídlu
 • Tulum – představte si azurové moře, palmy a nad tím vších se na útesech tyčí ruiny starověkého města. Takové bydlení bychom chtěli taky!
 • Río Secreto – neboli „tajná řeka“ dostojí svému názvu. Tuto ohromující podzemní řeku s tisíci stalaktity a stalagmity navštívíme v rámci půldenního speleologického dobrodružství
 • Cenote – celou expedici budeme prokládat častými návštěvami exotických cenotů a šnorchlováním v křišťálové vodě

Lákadel na je Yucatánu strašná spouta. Zde je pár dalších bodů, které bychom mohli stihnut

 • Uxmal – krásné ruiny uprostřed džungle
 • Progreso – severní pobřeží, oblast dopadu meteoritu, který prý vyhubil dinosaury, a pozorování plameňáků
 • Barevné město Campeche
 • Kemping u modré laguny Bacalar
 • Den na pláži v Cancúnu
Cenote Samulá je jeden z tisíců, kterými je Yucatán protkaný (<a href="https://www.flickr.com/photos/kawamura-shin/8761266291/in/photolist-emcMen-9nCGJt-6wc2rV-cdLzc1-oePoVp-oqkJPv-psG8qi-qDk6oA-qDjWJS-buHN6e-buHNCP-6wc1yB-7ZQSYx-buHNx6-buHPcv-5yJo2b-euHL5n-8pjqVY-buHNMc-buHP4n-aEiR7b-bKec94-4YCWma-5yJpjd-psJ8VL-96JFsa-o98n2k-bh58rX-bwYLAF-ooA8Rb-e84FxV-q5JXsx-nHbd79-f1PLrw-c4gmf-osnNHP-e8aqRj-oumYfo-bwVyqr-buHNZ6-o5tnCa-9vUcaP-bvSAha-5yE5J2-HTmZH-c4fX5-bKebCF-qmPKqE-5yE3G4-2GfBzg" target="_blank">Cenote Samula</a> od <a href="https://www.flickr.com/photos/kawamura-shin/ target="_blank">Shin Kawamura</a> / <a href="https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/" target="_blank">CC BY 2.0</a>)

Cenote Samulá je jeden z tisíců, kterými je Yucatán protkaný

Cena

V ceně expedice jsou zahrnuty průvodcovské služby (tj. vaše účast na expedici). Ostatní typy cestovních služeb se budou zařizovat na místě podle potřeb skupiny. Jednotlivé výdaje si účastníci budou platit sami, proto níže uvádíme jejich obvyklé ceny.

Ubytování

Přespávat budeme v hlavně levných hostelech, často ve sdílených pokojících pro 2-10 osob.

Cenově se budeme pohybovat v rozmezí 200 – 350 Kč za osobu.

Za ubytování bychom neměli dát více než 5 500 Kč.

Slavnostně vyzdobený kostel ve měste Mérida

Strava

Mexická kuchyně je světově proslulá, takže stravovat se na trzích a v místních restauracích bude radost. Tacos, empanadas, quesadillas nebo ryby budou na našem jídelníčku často. Přes den budeme nakupovat také hodně ovoce a zeleninu. V mnoha hostelech jsou zdarma snídaně (vločky, mléko, kafe, toust, marmeláda).

Quesadilla je jedno z jídel, které najdeme na každém rohu (<a href="https://www.flickr.com/photos/jeffreyww/19819008038/" target="_blank">Mmm... quesadillas</a> od <a href="https://www.flickr.com/photos/jeffreyww// target="_blank">jeffreyw</a> / <a href="https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/" target="_blank">CC BY 2.0</a>)

Quesadilla je jedno z jídel, které najdeme na každém rohu

Uvádíme pár orientačních cen (1 peso = 1,16 Kč):

 • 1.5 l vody – 14 pesos
 • Pivo v restauraci – 20 pesos
 • Jídlo v levné restauraci 80 pesos
 • Kilo banánů – 12 pesos
 • Kafe – 30 pesos

Neprojíme a nepropijeme více než 3 500 Kč.

Doprava

Poletíme ideálně z Prahy do Cancúnu, který je ale velmi turistický a nebudeme se zde zdržovat déle než jeden či dva dny. Letenky se pohybují kolem 20 000 Kč a budeme proto doufat, že se objeví akční letenka. Po Yucatánu budeme přejíždět lokálními a vcelku moderními a pohodlnými autobusy druhé třídy. Pravděpodobně nás také čeká jeden noční přejezd.

Náklady na místní dopravu by neměly přesáhnout 2 500 Kč.

Ostatní

Vízum není pro občany ČR potřeba, dostaneme razítko na místě a zaplatíme 332 pesos za turistickou kartu.

Vstup na Chichén Itzá: 300 Kč, Grand cenote: 250 Kč, jeskyně Río Secreto cca 1500 Kč, Sian Ka´an rezervace 1000 Kč a další…

Půjčení kola na den: cca 100 Kč

Vstupy na památky budou asi nejvyšší položkou a celkem je potřeba vyčlenit 5000 Kč.

Chrám Bojovníků (<a href="https://www.flickr.com/photos/leduardo/5243188694/in/photolist-8ZjHk5-ZB3eG-8ZjAbq-576bQU-9TE5vE-eYSadT-ZB32d-eYh1xH-oRAZvd-ZwBzk-eYtFeC-dswkTZ-5chUbK-46Rib5-48a1wW-3RDQyk-46M4cz-eYtHgs-5ijLX2-5ijGHH-bnKMgT-46LQig-ZwBvc-5cppGw-5PCwvX-5cjvRZ-eYgDPi-adEYtP-5nBrh8-5PGMwW-ZB2Wj-5thTjt-5PGMHS-5ci13P-5ed5BZ-7QQCWv-eYh9pc-bnKyex-5722qg-46M4cr-5tnhkS-ZB3Fj-5PGMsb-9TBcgz-5ioEHU-8ZgFoa-5nFDhS-5PCwk8-46Ri9Y-486bDc" target="_blank">Chichen Itza</a> od <a href="https://www.flickr.com/photos/leduardo/ target="_blank">Luiz Eduardo</a> / <a href="https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/" target="_blank">CC BY 2.0</a>)

Chrám Bojovníků

Očkování

Standardně se doporučuje být očkován proti bříšnímu tyfu a žloutence A a B.

Bezpečnost

Mexický Yucatán není na rozdíl od severu zapojen do drogových válek, takže je považován za vcelku bezpečný. Budeme dodržovat základní pravidla jako při cestování kdekoliv jinde, nebudeme se okázale chlubit velkými foťáky a pobíhat s bankovkami v zadní kapse kalhot 🙂 Nicméně nebojte, cestování ve skupině je vždy bezpečnější a budete mít s sebou zkušeného průvodce, takže by nás nic potkat nemělo.

David „Sherpa“ Pátek na Yucatánu nikdy nebyl, cestoval v jiných částech Mexika, a proto bude zaručeno, že účastník této expedice zažije pravé dobrodružství a mnohému se o cestování na vlastní pěst přiučí.

Předpokládáme, že vaše celkové náklady (včetně stravy, zážitků a výletů, apod.) na tuto expedici nepřevýší 55 000 Kč, pravděpodobně ale utratíme mnohem méně, s akčními letenkami a štěstím trochu více. Pro více informací o našich expedicích doporučujeme přečíst Pohodové expediceJak se přihlásit a Často kladené otázky.