Termín: 27. září – 17. října 2021, 21 dní
Covid-19 situace: bez restrikcí
Počet účastníků: 6-10 + 1 průvodce
Průvodce: Tomáš Veselý
Náročnost: pohodička
Základní cena za účast na expedici (viz slevy): 16 000 Kč
Uzávěrka přihlášek: obsazeno 🙂 přijímáme náhradníky

Hlavní body expedice do Mexika

Expedice je určena všem, kteří chtějí zažít opravdové Mexiko a nespokojí se s dvoutýdenní pobytovkou v resortu v Cancúnu. Poznáme, že i v rámci jedné země existuje mnoho kultur, budeme sledovat, jak se v průběhu cesty mění krajina, kultura i kuchyně. Navštívíme hory i pláže, indiánské vesničky i kosmopolitní velkoměsta, vyprahlou polopoušť i deštný prales. A hlavně se také podíváme na spoustu míst, kam tradičně stopy turistů nevedou. To vše v pohodovém, mexickém tempu.

Ruiny mayského města Palenque

Ruiny mayského města Palenque

 • Indiánská kultura – navštívíme ruiny nejvýznamnějších center aztecké, zapotecké a mayské civilizace – majestátní Teotihuacán, tajemný Monte Albán a pralesem obklopené Palenque – a dozvíme se mnohé zajímavosti o indiánské historii, způsobu života i jejich tradicích a (mnohdy krvavých) rituálech.
 • Mexická kuchyně – tacos na sto způsobů, kobylky na chilli, kuře v čokoládové omáčce  či fazolačka s krevetami… To vše a další dobroty ochutnáme v tradiční baště mexické gastronomie – Oaxaca, ale i v ostatních městech.
 • Výlety v přírodě – vyrazíme na dvoudenní túru skrz indiánské vesničky a nádhernou krajinu v horách středního Mexika, v Chiapas se vydáme k jezerům a vodopádům s tyrkysovou vodou (mezi nimi např. Misol-Ha, kde se točil Predátor). Na Yucatánu navštívíme cenotes – zatopené krasové jeskyně s provalenými stropy a s průzračnou vodou, vytvořené nárazem meteoritu, který před 66 miliony let vyhubil dinosaury.
 • Relax u moře – budeme objevovat nekonečné pláže a noční život karibského pobřeží. Budeme se cpát mořskými plody a čerstvými rybami, šnorchlovat či jen se slunit na písku a popíjet margaritu.
Hlavní ulice koloniálního San Cristóbalu

Hlavní ulice koloniálního San Cristóbalu

K tomu všemu se nám povede uskutečnit i něco z vedlejších aktivit. A tak bude-li čas a chuť, můžeme podniknout i něco z následujícího:

 • Navštívíme „zkamenělý vodopád“ Hierve el Agua a dopřejeme si koupel v místních termálních pramenech vytvářejících kaskádové bazénky.
 • V jedné z palíren v Santiago Matatlán se dozvíme vše o výrobě mezcalu, samozřejmě s povinnou ochutnávkou 🙂
 • Vydáme se na plavbu lodí po Caňónu del Sumidero, jednom z nejvíce impozantních kaňonů v Severní Americe.
 • V doprovodu místního kuchaře nebo kuchařky vyrazíme na trh a naučíme se sami si uvařit tradiční pokrmy z místních surovin.
 • Vydáme se na výlet k úpatí sopky Iztaccíhuatl a bájného Popocatépetlu. Bude-li nám počasí přát, výhledy budou opravdu majestátní.
 • Budeme obdivovat typickou architekturu malebných koloniálních městeček jako San Cristóbal nebo Chiapa de Corzo.
 • Navštívíme nejlépe zachovalou Yucatánskou pyramidu – Chichén Itzá, jeden ze sedmi nových divů světa.

Co o expedici do Mexika říkají naši účastníci?

Expedice Mexiko 2021 probíhala v době světové covidové pandemie, přesto proběhla bez vážných komplikací. Navštívili jsme řadu přírodních krás a historických památek, navíc bez tradičních zástupů turistů. Tomáš, náš průvodce, zná oblast velmi dobře a dokáže se domluvit a přizpůsobit různým neplánovaným situacím. Zavedl nás na zajímavá místa, kam turisté většinou nechodí. A ukázal nám, že tři týdny v Mexiku lze strávit opravdu levně a přitom si přivést plno krásných zážitků a nevšedních vzpomínek. Díky.

Martin Kronika

Každá expedice se Zirhamií je životní zážitek. Nebylo tomu jinak ani teď s Tomášem Veselým, kterému mnohokrát děkuji za skvělé tři týdny.

Aleš Piskora

Covid-19 situace

Mexiko, na rozdíl od drtivé většiny ostatních zemí světa, dlouhodobě nevyžaduje karanténu ani PCR test při příletu a zavedená opatření jsou velmi mírná. Většina památek, stejně jako restaurací a hotelů zůstává otevřená. Pouze v některých oblastech platí povinnost nošení roušek na veřejnosti. Tento stav trvá již delší dobu a je nepravděpodobné, že by se v budoucnu měnil k horšímu, jelikož epidemie je již dávno za vrcholem. Expedice se tak s pravděpodobností hraničící s jistotou opravdu uskuteční při naplnění alespoň minimálního počtu účastníků.

Cena

V ceně expedice jsou zahrnuty průvodcovské služby (tj. vaše účast na expedici). Ostatní typy cestovních služeb se budou zařizovat na místě podle potřeb účastníků expedice. Jednotlivé výdaje si účastníci budou platit sami, proto níže uvádíme jejich obvyklé ceny.

Ubytování

Výroba tortil z kukuřičného těsta

Výroba tortil z kukuřičného těsta

Většinu nocí strávíme v levných hotelech, pár nocí strávíme i v hostelu na pokojích pro 2-8 lidí. Snídaně obvykle není zahrnuta v ceně ubytování, na některých místech však bude možné vařit. Náklady se budou pohybovat mezi 150 – 300 Kč za osobu a noc.

Celkem za ubytování zaplatíme zhruba 4 000 Kč.

Strava

Jak bylo naznačeno výše, v Mexiku nás čekají nefalšované gastronomické orgie. Mexická kuchyně je známá různorodými chutěmi, barevností jídel a množstvím koření a přísad. Tacos, burritos a nachos asi každý zná, ochutnáme však i spoustu jiných pokrmů, např. cemita (pálivý sedvič s avokádem, masem a sýrem), tlayuda (smažená tortila s vepřovým a fazolovou pastou), pipián (maso v salse ze zelených rajčat, dýňových semínek a jalapeňos) či pozole (červené polévka z kukuřice hominy).

Mexický street food - tlayuda a klobásky

Mexický street food – tlayuda a klobásky

Vše zapijeme buď jamaicou (ledový čaj z ibišku) nebo horchatou (slazené rýžové mléko se skořicí), v jižních oblastech ochutnáme pozol (fermentované kukuřičné těsto s kakaem). Dostaneme-li chuť na na něco ostřejšího, dáme si tequilu, mezcal (pálenku z několika druhů agáve s červem na dně láhve) či výbornou micheladu (koktejl z piva a rajčatového džusu, „dochucený“ pálivými omáčkami). Z piva je oblíbená lehká Corona či více dělnické Tecate.

Vynikající a levné jídlo a pití pořídíme kdekoliv, nejčastěji se budeme stravovat na trhu, u pouličních stánků či v levných restauracích pro místní. I ta nejlevnější jídla jsou obvykle velmi chutná a bezpečná (průvodce za čtyři měsíce neměl ani jednou problém se zažíváním).

Orientační ceny jsou následující:

 • Obědové menu v levné restauraci – 60 – 100 Kč
 • Krevetový koktejl na trhu – 60 – 80 Kč
 • Porce tacos u pouličního stánku vč. nápoje – 50 – 80 Kč
 • Večeře v lepší restauraci – 150 – 220 Kč
 • 1,5 l láhev vody v obchodu – 18 Kč
 • Kilo banánů na trhu – 15 Kč
 • Pivo Corona v baru – 30 – 40 Kč
 • Láhev tequily – 150 Kč

Náklady na stravování odhadujeme kolem 6 000 Kč. Částka neobsahuje konzumaci alkoholických nápojů, o které každý účastník musí navýšit svůj rozpočet na stravování.

Doprava

Poletíme pravděpodobně z Prahy do Mexico City, vracet se budeme z Cancúnu. Ceny za letenky z Prahy se pohybují kolem 16 000 Kč, v akci se dají pořídit i za 13 000 Kč.

Po Mexiku budeme jezdit dálkovými autobusy, minibusy a taxíky. Čeká nás několik přesunů nočním autobusem, díky čemuž ušetříme čas i peníze.

Náklady na místní dopravu budou zhruba 6 000 Kč.

Typická pláž Mayské riviéry

Typická pláž Mayské riviéry

Ostatní výdaje

Náklady na aktivity uvedené v hlavních bodech budou činit celkem cca 1 000 Kč. Náklady na aktivity u vedlejších bodů uvádíme níže a každý účastník si o vybrané položky musí navýšit odhadovanou celkovou cenu expedice (pokud není uvedena cena, jedná se o zanedbatelnou položku):

 • Výlet lodí po kaňonu Sumidero – 250 Kč
 • Kurz vaření – cca 1500 Kč (zpravidla zahrnuje suroviny na několik chodů, víno, mezcal,…)
 • Vstupné na Chichén Itzá – 500 Kč

Vízum

Vízum do Mexika není potřeba a není (ani nikdy nebyl) vyžadován test na COVID-19. Při příletu se platí turistický poplatek cca 600 Kč, ten však zpravidla bývá zahrnut v ceně letenky.

Očkování

Doporučuje se mít očkování proti tetanu, žloutenkám A i B a břišnímu tyfu. Každý účastník by však měl včas před začátkem expedice konzultovat své individuální potřeby s lékařem.

Do cenote Ik-Kil chodili pro vodu už staří Mayové

Do cenote Ik-Kil chodili pro vodu už staří Mayové

Náročnost

Expedice bude pohodová, nejnáročnější část bude trekking ve středním Mexiku, kde za dva dny ujdeme 20 a 15 km. Cesta je však především z kopce, startujeme v 3150 m.n.m. a končíme v 1900 metrech, navíc půjdeme nalehko a těžký batoh necháme na hotelu (přespíme v chatkách po cestě). Dále bude pár jednodenních výletů v pralese, kde se vlivem vlhkého a horkého klimatu docela zpotíme, ale půjdeme opět nalehko a vzdálenosti nebudou nijak drakonické.

Průvodce v žádném případě neposkytuje v dané destinaci služby horského průvodce ani vůdce. Předpokládá se, že účastník se umí pohybovat v horském prostředí po značených cestách s informačními tabulemi. V případě zájmu si účastníci expedice mohou na místě sjednat služby místního horského průvodce znalého místních poměrů. Průvodce je povinen pomoci se sjednáním této služby.

Počasí

Vzhledem k poměrně velkým rozdílům v nadmořské výšce mezi jednotlivými místy je potřeba se připravit na různorodé klima. Teploty budou v rozmezí od 10°C v horách v noci do 35°C ve vnitrozemí Yucatánu v časném odpoledni. Ačkoliv pojedeme na konci období dešťů, pár deštivým dnům se zřejmě nevyhneme.

Stěny kaňonu Sumidero jsou místy až kilometr vysoké

Stěny kaňonu Sumidero jsou místy až kilometr vysoké

Bezpečnost

Ve srovnání s ostatními latinskoamerickými zeměmi stojí Mexiko v bezpečnosti zhruba uprostřed. Existují velké rozdíly mezi jednotlivými regiony – například Mayská riviéra je z pohledu bezpečnosti srovnatelná se středomořskými resorty, v Mexico City se však můžete dostat do problémů, ocitnete-li se v nesprávný čas na nesprávném místě.

Jelikož budeme cestovat ve skupině, je riziko okradení podstatně nižší, v každém případě však průvodce na začátku expedice všechny účastníky poučí, jak minimalizovat rizika.

Internet

WiFi v hotelech funguje relativně stabilně, nicméně je pořídit si místní SIM s daty – balíček s 2 GB dat na 30 dní vyjde přibližně na 150 Kč.

Průvodce Tomáš Veselý byl v Mexiku čtyřikrát, naposledy v březnu 2021 na naší expedici. Celkem tam strávil přes půl roku. Poznáte s ním autentické Mexiko a odnesete si zážitky z míst, na která žádná tuzemská CK nejezdí. Tomáš mluví plynně španělsky a naprostou většinu bodů z itineráře osobně navštívil, což nám výrazně přispěje k plynulosti expedice.

Předpokládáme, že vaše celkové náklady na expedici (včetně stravy, dopravy, ubytování, průvodcovských služeb a hlavních aktivit) budou zhruba 50 000 Kč. Nezřízená konzumace alkoholických nápojů může tuto částku navýšit 🙂

Pro více informací o našich expedicích doporučujeme přečíst Pohodové expedice, Fotografické expediceJak se přihlásit, Reference a hlavně Často kladené otázky.