Termín: cca 16. října – 5. listopadu 2024, cca 3 týdny
Počet účastníků: 7-12 + 1 průvodce
Průvodce: Tomáš Veselý
Náročnost: pohodička
Základní cena za účast na expedici (viz slevy): 22 000 Kč
Uzávěrka přihlášek: přijímáme nezávazné přihlášky

Hlavní body expedice do Mexika

Expedice je určena všem, kteří chtějí zažít opravdové Mexiko a nespokojí se s dvoutýdenní pobytovkou v resortu v Cancúnu. Poznáme, že i v rámci jedné země existuje mnoho kultur, budeme sledovat, jak se v průběhu cesty mění krajina, kultura i kuchyně.

Navštívíme hory i pláže, indiánské vesničky i kosmopolitní velkoměsta, vyprahlou polopoušť i deštný prales. A hlavně se také podíváme na spoustu míst, kam tradičně stopy turistů nevedou. To vše v pohodovém, mexickém tempu.

Ruiny mayského města Palenque

Ruiny mayského města Palenque

 • Indiánská kultura – navštívíme ruiny nejvýznamnějších center aztecké, zapotecké a mayské civilizace – majestátní Teotihuacán, tajemný Monte Albán a pralesem obklopené Palenque. Dozvíme se mnohé zajímavosti o indiánské historii, způsobu života i jejich tradicích a (mnohdy krvavých) rituálech. V džungli navštívíme indiánský kmen Lakandonů.
 • Mexická kuchyně – tacos na sto způsobů, kobylky na chilli, kuře v čokoládové omáčce či fazolačka s krevetami… To vše a další dobroty ochutnáme v tradiční baště mexické gastronomie – Oaxaca, ale i v ostatních městech.
 • Výlety v přírodě –  v Chiapas se vydáme do jeskyní, k jezerům a vodopádům s tyrkysovou vodou (mezi nimi např. Misol-Ha, kde se točil Predátor). Překročíme Cortézův průsmyk mezi sopkami Iztaccíhuatl a Popocatépetl jako před 500 lety slavný dobyvatel. Na Yucatánu navštívíme cenotes – zatopené krasové jeskyně s provalenými stropy a s průzračnou vodou, vytvořené nárazem meteoritu, který před 66 miliony let vyhubil dinosaury.
 • Relax u moře – budeme objevovat nekonečné pláže a noční život karibského a pacifického pobřeží. Budeme se cpát mořskými plody a čerstvými rybami, šnorchlovat či jen se slunit na písku a popíjet margaritu.
Hlavní ulice koloniálního San Cristóbalu

Hlavní ulice koloniálního San Cristóbalu

K tomu všemu se nám povede uskutečnit i něco z vedlejších aktivit. A tak bude-li čas a chuť, můžeme podniknout i něco z následujícího:

 • V jedné z palíren v Santiago Matatlán se dozvíme vše o výrobě mezcalu, samozřejmě s povinnou ochutnávkou 🙂
 • Vydáme se na plavbu lodí po Caňónu del Sumidero, jednom z nejvíce impozantních kaňonů v Severní Americe.
 • Budeme obdivovat typickou architekturu malebných koloniálních městeček jako jsou San Cristóbal nebo Pueblo.
 • V horách u Oaxacy navštívíme zkamenělý vodopád Hierve el Agua s nádhernými výhledy do okolí.

Co o expedici do Mexika říkají naši účastníci?

Během perfektně sestaveného a nabitého programu do poslední minutky jsme s Tomem navštívili tolik krásných míst a ochutnali opravdu autentická jídla. Vše proběhlo krásně hladce a já jsem si mohla bez starostí vychutnat to nejlepší, co Mexiko nabízí a o čem jsem doteď ani netušila, že je možné tam poznat a zkusit! Jeďte také a já Vám garantuji překrásný zážitek!!

Jana

S manželem pro nás byla expedice do Mexika prvním zážitkem tohoto druhu a moc jsme si to užili. Stihli jsme toho strašně moc a parta cestovatelů byla skvělá – tolik srandy jsem dlouho nezažila :). Tomáš se o nás dobře postaral po všech stránkách. Pevně věřím, že se v budoucnu ještě někam vydáme… Díky!

Veronika Černá

Cena

V ceně expedice jsou zahrnuty průvodcovské služby (tj. vaše účast na expedici). Ostatní typy cestovních služeb se budou zařizovat na místě podle potřeb účastníků expedice. Jednotlivé výdaje si účastníci budou platit sami, proto níže uvádíme jejich obvyklé ceny.

Ubytování

Výroba tortil z kukuřičného těsta

Výroba tortil z kukuřičného těsta

Většinu nocí strávíme v levných hotelech. Snídaně obvykle není zahrnuta v ceně ubytování, na některých místech však bude možné vařit. Náklady se budou pohybovat mezi 300 – 600 Kč za osobu za noc při sdílení dvoulůžkového pokoje.

Celkem za ubytování zaplatíme zhruba 9 000 Kč.

Strava

Jak bylo naznačeno výše, v Mexiku nás čekají nefalšované gastronomické orgie. Mexická kuchyně je známá různorodými chutěmi, barevností jídel a množstvím koření a přísad. Tacos, burritos a nachos asi každý zná, ochutnáme však i spoustu jiných pokrmů, např. cemita (pálivý sedvič s avokádem, masem a sýrem), tlayuda (smažená tortila s vepřovým a fazolovou pastou), pipián (maso v salse ze zelených rajčat, dýňových semínek a jalapeňos) či pozole (červené polévka z kukuřice hominy).

Mexický street food - tlayuda a klobásky

Mexický street food – tlayuda a klobásky

Vše zapijeme buď jamaicou (ledový čaj z ibišku) nebo horchatou (slazené rýžové mléko se skořicí), v jižních oblastech ochutnáme pozol (fermentované kukuřičné těsto s kakaem). Dostaneme-li chuť na na něco ostřejšího, dáme si tequilu, mezcal (pálenku z několika druhů agáve s červem na dně láhve) či výbornou micheladu (koktejl z piva a rajčatového džusu, „dochucený“ pálivými omáčkami). Z piva je oblíbená lehká Corona či více dělnické Tecate.

Vynikající a levné jídlo a pití pořídíme kdekoliv, nejčastěji se budeme stravovat na trhu, u pouličních stánků či v levných restauracích pro místní. I ta nejlevnější jídla jsou obvykle velmi chutná a bezpečná (průvodce za téměr rok neměl ani jednou problém se zažíváním).

Orientační ceny jsou následující:

 • Obědové menu v levné restauraci – 70 – 120 Kč
 • Porce tacos u pouličního stánku vč. nápoje – 80-100 Kč
 • Večeře v lepší restauraci – 220-300 Kč
 • 1,5 l láhev vody v obchodu – 18 Kč
 • 1 kg banánů na trhu – 15 Kč
 • Pivo Corona v baru – 35-50 Kč
 • Láhev tequily – 200 Kč

Náklady na stravování odhadujeme kolem 9 000 Kč. Částka neobsahuje konzumaci alkoholických nápojů, o které každý účastník musí navýšit svůj rozpočet na stravování.

Doprava

Poletíme pravděpodobně z Prahy či Vídně do Mexico City, vracet se budeme z Cancúnu. Ceny za letenky z Prahy se pohybují kolem 22 000 Kč, z Vídně bývají o pár tisíc levnější.

Po Mexiku budeme jezdit dálkovými autobusy, soukromými minibusy a taxíky. Čekají nás jeden nebo dva přesuny nočním autobusem, díky čemuž ušetříme čas i peníze.

Náklady na místní dopravu budou zhruba 9 000 Kč.

Typická pláž Mayské riviéry

Typická pláž Mayské riviéry

Ostatní výdaje

Náklady na aktivity budou činit celkem cca 4 000 Kč. Níže uvádíme příklady cen:

 • výlet lodí po kaňonu Sumidero – 400 Kč
 • noční výšlap v Lakandonské džungli s indiánským průvodcem – 150 Kč
 • vstup na vodopád Hierve el Agua – 90 Kč
 • rafting v Lakandonské džungli – 800 Kč
 • vstupné na ruiny Palenque – 300 Kč

Vízum

Vízum do Mexika není potřeba a není (ani nikdy nebyl) vyžadován test na COVID-19. Při příletu se platí turistický poplatek cca 600 Kč, ten však zpravidla bývá zahrnut v ceně letenky.

Očkování

Doporučuje se mít očkování proti tetanu, žloutenkám A i B a břišnímu tyfu. Každý účastník by však měl včas před začátkem expedice konzultovat své individuální potřeby s lékařem.

Do cenote Ik-Kil chodili pro vodu už staří Mayové

Do cenote Ik-Kil chodili pro vodu už staří Mayové

Náročnost

Expedice bude pohodová, čeká nás několik jednodenních výletů v horách a v pralese, kde se vlivem vlhkého a horkého klimatu docela zpotíme, ale půjdeme nalehko a vzdálenosti nebudou nijak drakonické. V Cortézově průsmyku půjdeme ve velké nadmořské výšce kolem 3700 m, tudíž bude ztížené dýchání, ale jelikož ten samý den zase klesneme, nemělo to by představovat výraznější problém.

Průvodce v žádném případě neposkytuje v dané destinaci služby horského průvodce ani vůdce. Předpokládá se, že účastník se umí pohybovat v horském prostředí po značených cestách s informačními tabulemi. V případě zájmu si účastníci expedice mohou na místě sjednat služby místního horského průvodce znalého místních poměrů. Průvodce je povinen pomoci se sjednáním této služby.

Počasí

Vzhledem k poměrně velkým rozdílům v nadmořské výšce mezi jednotlivými místy je potřeba se připravit na různorodé klima. Teploty budou v rozmezí od 12°C v horách v noci do 35°C ve vnitrozemí Yucatánu v časném odpoledni.

Stěny kaňonu Sumidero jsou místy až kilometr vysoké

Stěny kaňonu Sumidero jsou místy až kilometr vysoké

Bezpečnost

Ve srovnání s ostatními latinskoamerickými zeměmi stojí Mexiko v bezpečnosti zhruba uprostřed. Existují velké rozdíly mezi jednotlivými regiony – například Mayská riviéra je z pohledu bezpečnosti srovnatelná se středomořskými resorty, v Mexico City se však můžete dostat do problémů, ocitnete-li se v nesprávný čas na nesprávném místě.

Jelikož budeme cestovat ve skupině, je riziko okradení podstatně nižší, v každém případě však průvodce na začátku expedice všechny účastníky poučí, jak minimalizovat rizika.

Internet

WiFi v hotelech funguje relativně stabilně, nicméně je možné pořídit si místní SIM kartu s daty – balíček s 2 GB dat na 30 dní vyjde přibližně na 200 Kč.

Průvodce Tomáš Veselý byl v Mexiku sedmkrát, naposledy v únoru 2023 na naší expedici. Celkem tam strávil téměř rok. Poznáte s ním autentické Mexiko a odnesete si zážitky z míst, na která žádná tuzemská CK nejezdí. Tomáš mluví plynně španělsky a naprostou většinu bodů z itineráře osobně navštívil, což nám výrazně přispěje k plynulosti expedice.

Předpokládáme, že vaše celkové náklady na expedici (včetně stravy, dopravy, ubytování, průvodcovských služeb a aktivit) budou zhruba 76 000 Kč. Nezřízená konzumace alkoholických nápojů může tuto částku navýšit 🙂

Pro více informací o našich expedicích doporučujeme přečíst Pohodové expedice, Fotografické expediceJak se přihlásit, Reference a hlavně Často kladené otázky.