Termín: není stanoven, 3 týdny
Počet účastníků: 7-11 + 1 průvodce (2-3 auta)
Průvodce: Petr Schwott
Náročnost: pohodička – offroad – outdoor
Základní cena za účast na expedici (viz slevy): 22 500 Kč vč. 21% DPH
Uzávěrka přihlášek: přijímáme nezávazné přihlášky

Hlavní body expedice do africké Namibie & Angoly,

aneb offroad safari, jaké jen tak nezažijete

Tato expedice je určena všem zájemcům o opravdovou Afriku, zejména milovníkům přírody a zájemcům o přírodní etnika. Navštívíme rozmanité ekosystémy od biodiverzitou oplývajícího jižního Atlantiku s jeho bělostnými plážemi a panenskými zátokami, přes okraj pouště Namib (angolský úsek Pobřeží koster) a trnitý buš na okraji solné pánve až po bohatě zazvěřené povodí řek Okavango a Kwando/Linyanti/Chobe/Zambezi. Nakoukneme i do výseku deštného pralesa na Viktoriiných vodopádech. Jinde vzácných zvířat uvidíme hodně, tak hodně, že někdo možná prohodí ono blazeované: „Slony nebrat…“. Setkáme se s pestrou mozaikou „zapomenutých kmenů“ žijících po staletí tradičním způsobem života bez výdobytků moderní civilizace.

Vypustíme zkomercionalizované desetiminutové fotodestinace jako duny v Sossusvlei, lachtany v Cape Cross a zkamenělý les, kam vozí své turisty většina cestovních kanceláří. Těžiště naší expedice bude na sever od veterinární linie, což je vlastně i hranice mezi rozvinutým a rozvojovým světem.

Jako mávnutím kouzelného proutku za veterinární linií zmizí z okolí silnice drátěné ploty farem bílých usedlíků. Krajina se otevře a my budeme intenzivně vnímat opravdovou Afriku s typickými domorodými vesnicemi, potulujícími se kusy skotu zebu, občas zahlédneme ve volné přírodě i antilopy skákavé či zebry.

Dokonale vykreslené detaily

Dokonale vykreslené detaily

Co si určitě nenecháme uniknout?

  • safari v NP Etosha, v nejznámějším a nejnavštěvovanějším národním parku v Namibii. V noci osvětlená napajedla ve dvou hlavních kempech jsou nejlepšími místy na planetě k pozorování nosorožce dvourohého v jeho přirozeném prostředí
  • setkání se „zapomenutými“ kmeny Mucawana, Mutua, Mudimba,…žijícími izolovaně ve vyprahlém vnitrozemí jižní Angoly
  • safari v národních parcích Capriviho pruhu (Mahangu/Buffalo Core Area), kde se unikátní říční ekosystém velmi podobá mnohem známější deltě Okavanga
  • relaxaci, koupání, šnorchlování a rybaření na plážích a v panenských zátokách teplého jižního Atlantiku
  • Viktoriiny vodopády jsou nejmohutnější vodopády na světě. V době naší návštěvy budou v plné síle. Odvážní jedinci si budou moci z hraničního mostu mezi Zimbabwe a Zambií skočit bungee nebo se přes kaňon sklouznout na zip-line.
Průsmyk Serra da Leba v Angole patří mezi nejkrásnější "vlásenkové" silnice na světě

Průsmyk Serra da Leba v Angole patří mezi nejkrásnější „vlásenkové“ silnice na světě

K tomu všemu se nám povede uskutečnit i něco z vedlejších aktivit. Kolik toho bude uvidíme dle časových možností, chuti a naší domluvy.

  • termální prameny Pediva na okraji NP Iona jsou ideálním místem ke koupání i  pro pozorování vodních ptáků
  • výlet na okraj útesu Serra da Leba vyčnívajícího 1000 m nad okolní krajinou
  • navštívíme oázu na okraji Pobřeží koster u jezera Arco s pozoruhodnými pískovcovými útvary (africká Pravčická brána)
  • příjemné město Lubango spojující portugalskou koloniální architekturu s typickým africkým mumrajem
  • navštívíme kmeny „říčních lidí“ na Okavangu (Mafwe a/nebo Mbunza)
  • navštívíme i další, méně známé národní parky v Capriviho pruhu (Susuwe triangle, Mudumu, Nkasa Rupara)
  • plavba na domorodé kánoi mokoro po lagunách řeky Linyanti
  • dopolední tzv. „riverfront drive“ a odpolední plavba do západu slunce v NP Chobe 

Co o expedici do Namibie a Angoly říkají naši účastníci?

S cestovními kancelářemi moc nejezdím, většinou si výlet zorganizuji sama. Tentokrát jsem udělala vyjímku a přihlásila jsem se na expediční zájezd do jižní Afriky. Náš průvodce Petr Schwott nepodcenil přípravy na cestu a zorganizoval schůzku předem, na které jsem měla možnost se seznámit s ostatními členy výpravy a doladit spoustu organizačních věcí. Bylo vidět, že Petr je zkušený průvodce, který nic nepodcení a ví, o čem mluví. Během cesty zařizoval vše tak, jak měl, ušetřil nám spoustu peněz a jeho důkladná teoretická příprava se vyplatila, protože načtené a získané informace o lokalitách, cestách a kempech se většinou potvrzovaly. Bez větších problémů a chyb jsme absolvovali dost dobrodružnou a velmi zajímavou cestu, na kterou budu dlouho vzpomínat. K tomuto příjemnému pocitu přispěli také bezva příjemní spolucestující, kterým tímto velmi děkuji.

Dáša Pavlíková

Petr Schwott nás protáhl opravdu kouzelnou Afrikou. Máme pocit, že se v nás usídlil tzv. africký brouk a ještě se tam chceme určitě vrátit. Ještě je co objevovat, jsou i další destinace, které bychom tímto expedičním stylem i průvodcovstvím v pohodě navštívili. Vřele doporučujeme všem, kteří ještě váhají.

Zdenka a Tomáš Bočkovi

Reference dalších účastníků minulé expedice do Namibie a okolních zemí naleznete zde.

Safari v Namibii a Angole v detailu

Napajedla jsou skvělá místa pro pozorování zvěře

Napajedla jsou skvělá místa pro pozorování zvěře

2-3 dny strávíme v Národním parku Etosha. Je to jeden z nejlepších národních parků Afriky, hraje minimálně stejnou ligu jako prémiové parky v Keni a Tanzánii. Na rozdíl od nich není návštěva Etoshi zatím ještě příliš nákladnou položkou v cestovatelově rozpočtu.

Uvidíme početná stáda různých druhů antilop, pakoňů a zeber. U některého z napajedel jistě narazíme i na slony, žirafy a vodní ptáky. Určitě bude někde nablízku i orel jasnohlasý. Ze šelem můžeme zaručit hojné šakaly čabrakové, o setkání se lvy také nebývá nouze. Vidět lovícího geparda se podaří jen nemnoha návštěvníkům, ale proč bychom to nemohli být zrovna my? Na večery strávené u osvětleného napajedla, kde se střídají jednotlivé druhy zvířat jako v divadle, budete jistě dlouho vzpomínat.

Po prvním, a zdaleka ne posledním safari mezi zvířaty v národním parku, se přes hraniční přechod Oshikango/Santa Clara přesuneme do Angoly. Ta se teprve v posledních několika letech otevírá turistickému ruchu. Navštívíme její jižní část, která je téměř nedotčená výdobytky moderní civilizace. Setkáme se s ryzí divočinou a „zapomenutými“ kmeny, které po celá staletí žijí tradičním způsobem života. V okolí odlehlého města Oconcua dosud praktikuje kmen Mutua lov a sběr jako hlavní způsob obživy. Žije zde i pestrobarevně oděný kmen Mucawana a samozřejmě i Himbové, ikonický kmen jižní Afriky. Ti zde, na rozdíl od sousední Namibie, žijí mnohem méně zmodernizovaným způsobem života.

Hrdá Himbka před svým obydlím

Hrdá Himbka před svým obydlím

Při setkání s ostýchavými příslušníky původních etnik se budeme snažit minimalizovat narušení jejich tradičního způsobu života naším „vpádem“. Nepochybujeme o tom, že si je budete chtít vyfotit, ale budeme se snažit předejít tomu, aby se tito lidé (a i my) cítili jako při návštěvě v „lidské ZOO“. Fotky si budeme moci udělat „za odměnu“ po tom, co s místními lidmi navážeme bližší kontakt a třeba si od nich koupíme kozu, pozveme je na grilování, či je obdarujeme moukou a cukrem nebo ve vesnici přespíme a trochu se seznámíme.

Potom fotografování bude ve většině případů spontánní záležitostí a navíc pak budeme mít ke každému pořízenému snímku i příběh, o který bychom jinak přišli. Fotoaparáty nebo mobily v počátcích našeho seznamování nebudou mířit na místní a nepůjdeme ani „zkratkou“, že bychom lidem za pořízení fotek platili. Tyto zásady etické fotografie budeme striktně dodržovat. Samozřejmě si tento přístup vyžaduje nějaký čas navíc a nelze očekávat, že za jeden den stihneme navštívit všechna tři zmíněná etnika. Rozhodně nechceme, aby naše návštěva vypadala nějak takhle.

Po pobytu ve vyprahlém vnitrozemí jižní Angoly si zasloužíme relax, koupání, šnorchlování a rybaření na bělostných plážích a v panenských zátokách teplého jižního Atlantiku. Vody jsou zde bohatě zarybněné, ale pokud se jako lovci neosvědčíme, tak určitě budou nablízku místní rybáři, od kterých si budeme moci čerstvé dary moře zakoupit.

Po zhruba 10 denním pobytu v Angole se vrátíme do Namibie a projedeme si celý Capriviho pruh od západu na východ.

Pořádný macek!

Pořádný macek!

Rozhodně nevynecháme NP Mahangu, který má úplně jiný charakter než Etosha. Mezi fialkově kvetoucími lekníny Nymphea nouchalii var. caerulea můžeme kromě spousty vodního ptactva pozorovat pasoucí se hrochy. Opět se setkáme se zebrami, antilopami, žirafami, slony a nově i s buvoly. Žijí zde i dvě rodinky lvů. Jako i v ostatních parcích v Capriviho pruhu je i tady na dvou místech dovoleno na vlastní nebezpečí vystoupit z auta.

Navštívíme také další, méně navštěvované parky Capriviho pruhu jako Susuwe triangle, Mudumu, a/nebo Nkasa Rupara, kde si budeme moci také objednat plavbu na domorodé kánoi mokoro. 

Nebudeme-li ještě přesyceni domorodými etniky, budeme se moci v tzv. „živoucích skanzenech“ seznámit s tradičním životem „říčních lidí“ kmenů Mafwe a/nebo Mbunza na Okavangu.

Hrající si slůně

Hrající si slůně

Přes hraniční přechod Ngoma Bridge se přesuneme do Botswany. V Botswaně žije tolik slonů, kolik ve všech státech Afriky dohromady. A jejich padesátitisícové stádo najdeme v NP Chobe. Tady si užijeme dopolední tzv. „riverfront drive“ a odpolední plavbu po řece Chobe do západu slunce.

Ve městě Kasane budeme pokračovat podle toho, zda budeme domů odlétat z Livingstone (Zambie) nebo z Viktoria Falls (Zimbabwe). Viktoriiny vodopády budou v našem období v plné síle na obou stranách. Případný zbylý čas věnujeme zaslouženému odpočinku, relaxaci a zábavě v obou velmi příjemných městech.

Covid-19

Situace v Nambii je podstatně lepší než u nás. Pro vstup do Namibie budete potřebovat negativní PCR test. Roušky se nosí na veřejných místech. Při návratu si uděláme PCR test zdarma na letišti v Mnichově, ale povinné karanténě doma se podle platného nařízení nevyhnete. Dá se zkrátit po 5 dnech dalším negativním PCR testem.

Restaurace, obchody i kempy jsou otevřeny bez omezení. Stejně tak cestování není nikterak omezeno. Sdružovat se může max 50 lidí a mezi 22-4h je zákaz vycházení.

Cena

V ceně expedice, kterou je nutno uhradit při závazné přihlášce, jsou zahrnuty průvodcovské služby po Namibii, Angole, Botswaně a Zimbabwe či Zambii.

Osvědčilo se nám, když si výdaje na pohonné hmoty, kempování, vstupy do NP apod. účastníci platí ze zřízeného společného fondu. Pokladníky si zvolí posádky jednotlivých vozů, průvodce tuto funkci může, ale i nemusí zastávat. Ostatní výdaje si budou hradit účastníci individuálně. Níže uvádíme obvyklé ceny.

Okraj pouště Namib v jižní Angole

Okraj pouště Namib v jižní Angole

Doprava

Přiletíme do Windhoeku, podle cen letenek odletíme domů buď z Victoria falls v Zimbabwe nebo z Livingstone v Zambii. Cenu zpáteční letecké dopravy z Vídně odhadujeme na 20 000 Kč. Při včasném naplnění expedice budeme mít čas počkat si na nějakou akční nabídku kolem 16 000 Kč. Letenka z/do Prahy bývá minimálně o 4 000 Kč dražší. V roce 2019 se nám podařilo pořídit letenku na trase Vídeň-Windhoek-Victoria falls-Vídeň za rekordně nízkých 14.500 Kč.

Některé silnice v Namibii mohou směle konkurovat těm u nás

Kvalita některých silnic v Namibii vás překvapí

Naši expedici pořádáme jako „self-drive“ offroad safari, tzn. že jeden účastník (lépe však dva), je řidičem pronajatého vozidla, ostatní jsou „pasažéři“. Podmínkou je věk řidiče nad 25 let, řidičské zkušenosti s off-roadem nejsou nezbytně nutné, jsou však výhodou. V případě potřeby uspořádáme před odjezdem školení řidičů off-roadů. Průvodce bude řídit jen v opravdu nouzových situacích. Při zájmu dalších účastníků o řízení je možné přikoupit si v půjčovně za rozumný peníz registraci dalších řidičů.

V Namibii, Botswaně a Zimbabwe/Zambii se jezdí se vlevo, řadící páka se ovládá levou rukou, páčky blinkrů a stěračů jsou prohozeny. Provoz mimo města je minimální, přizpůsobení se místním zvyklostem nečiní zkušenějším řidičům obvykle velké problémy. V Angole se jezdí vpravo.

Ve Windhoeku si půjčíme terénní Toyoty Hilux 2,5D 4×4. Připlatíme si za jednosměrnou výpůjčku a auta budeme vracet v příhraničním botswanském městě Kasane. V současnosti jsou solidní nabídky na půjčovné těchto offroadů na 21 dnů za cca 64 000 Kč. Půjčovné zahrnuje nulovou spoluúčast včetně skel a pneumatik, transfer z letiště do půjčovny, 2 střešní stany s matracemi a lůžkovinami, kompletní kempingovou výbavu (plynový vařič a lampa, nádobí, stůl, židle, lednici 14/220 V, pouštní sprcha) a safari výbavu (tažné lano, lopata, jednu rezervu navíc, kompresor s měřákem, základní nářadí, přídavnou nádrž na palivo, apod.). Asistence při poruše 24h, v odlehlých oblastech až 48h. Při 4 lidech tedy asi 16 000 Kč/os. Je třeba počítat i s možnými výdaji za opravy, ty však budou autopůjčovnu později refundovány v plné výši.

Pojedeme cestou necestou

Pojedeme cestou necestou

Naprosto nezbytné je dodržovat striktní podmínky autopůjčovny, zejména maximální rychlost 70 km/h na šotolinových cestách a 120 km/h na asfaltových cestách. Tato offroad vozidla jsou vybavena „černou skřínkou“, v případě nehody a nedodržení těchto rychlostních limitů veškeré pojištění zaniká a vzniklou škodu je nutno uhradit v plné výši. S detailními podmínkami autopůjčovny seznámíme účastníky expedice ještě před uhrazením jakýchkoliv poplatků.

Tím, že budeme auta vracet v Kasane nejenže ušetříme spoustu času, ale ještě se nám sníží nájezd na pohodových zhruba 4 200 km, náklady na naftu budou činit cca 2 900 Kč/os. při 4 lidech.

Ubytování

Prostý komunitní kemp

Prostý komunitní kemp

Jak již bylo uvedeno, každé vozidlo bude vybaveno dvěma střešními stany pro celkem 4 osoby. Ve stanu je 6 cm silná pěnová matrace, 2 polštáře a jedna velká deka. Žádné lůžkoviny není potřeba vyklízet, stany se dají složit i s nimi. Průvodce bude nocovat ve svém pozemním stanu. Pozemní stan bude muset mít i případná 5. osoba v dalších vozidlech. Předpokládáme spravedlivé střídání účastníků v pozemním stanu.

Budeme většinou nocovat v prostých komunitních kempech, čímž finančně podpoříme místní rozvojové projekty. Nevyhneme se ale i luxusně vybaveným lodžím s bazénem, restaurací a sociálním zařízením. Cena v kempu na noc mimo NP se pohybuje od cca 175 do 350 Kč/os. Kempování „nadivoko“ je v Namibii zakázáno, v Angole bude nutností, klasické kempy zde v podstatě neexistují. Ve městech Namibe či Lubango můžeme najít prostý hotýlek, za ubytování tak utratíme asi 6 000 Kč. Kdo zatouží po luxusnějším ubytování, může si v lepších lodžích v Capriviho pruhu objednat dvoulůžkovou chatku od 1 500 Kč. Ve Victoria falls nebo Livingstone budeme mít předem zarezervovaný hotel střední kategorie za cca 600 Kč/os.

Strava

 

Ale i péct pivní chleba

Upečeme si třeba i pivní chléb

Budeme si vařit v kempech, cena potravin je v Namibii a Botswaně v průměru sice o něco nižší než u nás, ale na prvních několik dní je vhodné si vzít zásoby z domova, abychom se po příletu do Windhoeku příliš nezdržovali velkými nákupy. Bude dost práce s přejímkou vozidel.

Ve větších městech jsou Choppies či jiné obchoďáky, u každé benzínky je rychlé občerstvení či krámek se základními potravinami a balenou vodou. Lépe však bude na to nespoléhat a pořídit si filtr na vodu. Budeme určitě hodně grilovat, maso všeho druhu je velmi levné a všechny kempy jsou vybaveny tzv. „braai“ – „grilovišti“, pro „masožravce“ je dobrá zpráva to, že:

  • kuřecí prsa bez kosti stojí 85 Kč/kg,
  • mleté zadní hovězí cca 90 Kč/kg
  • T-bone steak z býka cca 130 Kč/kg a
  • steak z kudu či jiné antilopy cca 140 Kč/kg.

Maso samozřejmě nepochází z divokých zvířat, antilopy jsou extenzivně chovány pro sportovní odstřel a maso na farmách či v soukromých rezervacích.

Večeře v restauraci stojí od 320 Kč, rozhodně doporučuji zkusit „all-you-can-eat“ bufetovou večeři v Etoshe za 360 Kč. Celkovou sumu za stravu je těžké odhadovat, ortodoxní masožravci, kteří budou každý večer zapíjet grilované steaky výborným jihoafrickým vínem se budou pohybovat kolem 6 000 Kč, abstinenti mohou dost ušetřit, vegetariáni nikoliv.

Chameleon namibijský je jediným pouštním druhem chameleona

Chameleon namibijský je jediným pouštním druhem chameleona

V Angole narazíme na obchoďáky až ke konci našeho pobytu, v podstatě veškerými potravinami a vodou se budeme muset předzásobit v Namibii. V odlehlejších oblastech bez velkých sídel je to se zásobováním složitější, nelze počítat, že bychom grilovali zvěřinu každý den. Rozhodně nakoupíme mouku a budeme péct čerstvý pivní chleba, ale nevylučuji, že spořádáme i nějakou tu konzervu fazolí, čemuž jsme se doposud úspěšně vyhýbali.

Ceny fakultativních výletů

  • Noční safari Etosha – 1200 Kč
  • Plavba při západu slunce na řece Chobe – 3h za 455 Kč
  • Bungee jumping do Viktoriiných vodopádů – 2 900 Kč
  • Let helikoptérou nad Viktoriinými vodopády – 15 min za 2 900 Kč

Víza

Do Namibie budeme potřebovat dvouvstupové vízum. Stojí 130 EUR a zařizuje se na ambasádě v Berlíně. Pomůžeme vám s jeho vyřízením. S Botswanou máme bezvízový styk. O angolské vízum si zažádáme elektronicky, emailem dostaneme schválenou žádost. Vlastní vízum si pak zakoupíme na hranici za 120 USD. Vízum do Zimbabwe či Zambie si vyřídíme na hranicích. Stojí 30, resp. 50 USD.

Očkování

Očkování proti žluté zimnici je do Angoly povinné a sken příslušné stránky očkovacího průkazu se přikládá k žádosti o vízum. Očkovat se doporučuje proti žloutence A a B a břišnímu tyfu. Doporučujeme rovněž zvážit očkování proti vzteklině.

Na severu Namibie, Botswany, jihu Angoly a v Zambii i Zimbabwe je nezbytné používat antimalarickou profylaxi (Lariam, Malarone, Doxybene). Aktuální nákazovou situaci doporučujeme prokonzultovat s odborníky na každé krajské hygienické stanici či očkovacím středisku do zahraničí.

Slaměné chýše slouží dnes většinou jen jako hospodářské stavby

Slaměné chýše slouží dnes většinou jen jako hospodářské stavby

Náročnost

Expedice nebude nijak fyzicky náročná, ale spíše psychicky. Budeme se pohybovat i v poměrně odlehlé oblasti v jižní Angole. V případě technických problémů se zde nebudeme moci spolehnout na nějakou rychlou asistenci, budeme si muset pomoci sami. A je téměř jisté, že nějaké problémy budou, byly zatím skoro vždycky.

Denní přejezdy nebudou dlouhé, obvykle kolem 350 km, ale i tak budou posádky jednotlivých vozidel trávit poměrně značný čas společně v malém, uzavřeném prostoru. Což je ideální prostředí pro vznik „ponorkové nemoci“. Dobrou prevencí je rotování posádek.

Budeme muset fungovat jako tým, od každého člena expedice předpokládám přiložení pomocné ruky. Expedici rozhodně neřídím nějakým vojenským způsobem a nepřikazuji nikomu, co má dělat. Je na každém, aby si našel tu „svou“ práci. Ti zkušenější jistě rádi předvedou a poradí nováčkům, co a jak dělat. Řidiči mají právo na únavu a jisté úlevy.

Vzhledem k výše řečenému hledám do expediční skupiny pracovité, nekonfliktní, dobře naladěné týmové hráče s nadhledem, které jen tak něco (nebo někdo) nerozhází. Schopné akceptovat opačný názor, více či méně úsměvné zlozvyky spolucestujících a rozhodnutí většiny.

Levhart ze záchranné stanice (foto: Irena Raková)

Levhart ze záchranné stanice (foto: Irena Raková)

 

Bezpečnost

Namibie je překvapivě moderní, relativně politicky stabilní, bezpečná země s milými a vstřícnými lidmi. Musíme být připraveni na občasné silniční kontroly, policisté jsou v převážné většině slušní a korektní, kontrola se ve většině případů odehrává pouhým dotazem na cíl a přáním bezpečné cesty. Míra korupce se pohybuje hluboko pod africkým průměrem.

V Angole skončila občanská válka již v roce 2001. My se budeme pohybovat v odlehlé jižní části, která válkou nebyla téměř vůbec zasažena, a proto zde nehrozí nebezpečí od nevybuchlé munice. Občasné rezivějící vraky bojových vozidel jsou místním koloritem a zajímavým fotografickým objektem. Rovněž i zde jsou lidé milí a vstřícní, i když zprvu trochu ostýchaví. K domluvě s původními etniky zde budeme v převážné míře asi používat hlavně „ruce a nohy“, pouze děti se již naučily pár slov portugalsky v mobilních školách.

Nejnebezpečnějším zvířetem je s obrovským náskokem komár, až někde na chvostu se krčí hroch, krokodýl či hadi. Šelmy jsou na navštěvovaných místech poměrně dobře habituované na přítomnost člověka a při dodržení základních bezpečnostních pravidel se jich není třeba bát.

Teprve z vrtulníku získáme perspektivu o mohutnosti Viktoriiných vodopádů

Teprve z vrtulníku získáme perspektivu o mohutnosti Viktoriiných vodopádů

Počasí

Pojedeme v období sucha, tedy v ideálním čase pro pozorování zvěře. Vysychající vodní zdroje nutí zvířata ke koncentraci kolem napajedel. V prosychající a řídké vegetaci jsou zvířata dobře vidět.

Teplota přes den bude mezi 28°C až 35°C, v noci mezi 15°C a 20°C. Na Pobřeží koster budou velké rozdíly mezi dnem a nocí. Zatímco přes den mohou teploty atakovat i 40°C, v noci mohou spadnout až na 5°C.

Během této expedice se nebudeme pohybovat na horách. Průvodce v žádném případě neposkytuje v dané destinaci služby horského průvodce ani vůdce.

Internet

Pokud chcete být během expedice online, například kvůli práci nebo volání přes internet domů, doporučujeme si po příletu do Windhoeku pořídit namibijskou SIM kartu a koupit datový balíček, 9 GB stojí asi 450 Kč. Je třeba počítat s tím, že pokrytí mobilním signálem je jen ve větších sídlech. V prostých komunitních kempech nebývá elektřina a natož internet, s WiFi se setkáme jen v luxusnějších lodžích. Někdy bývá zdarma, ale většinou je placená a vždy pouze v okolí recepce a neoplývá spolehlivostí nebo rychlostí. V Angole si, doufám, užijeme datovou abstinenci a večery budeme trávit jako v digitálním pravěku při společenských hrách.

Určitě si půjčíme satelitní telefon. Půjčovné bude kolem 200 Kč denně, k tomu nevratný kredit 1700 Kč na 38 minut volání nebo 100 SMS. Vratná kauce bude cca 10 000 Kč.

Kdo je zvědavější, my nebo vy?

Kdo je zvědavější, my nebo vy?

Na předchozích řádcích jsme se vám bez jakýchkoliv příkras snažili popsat úskalí nízkorozpočtového offroad safari do Afriky. Největším rizikem ovšem je, že vás taková Afrika, kterou vám Petr představí, okouzlí a budete se do ní muset opakovaně vracet. Říká se tomu nákaza „africkým broukem“. Petr černou Afriku opravdu miluje a pro podobně „postižené“ jedince připravuje dvakrát do roka expedice do stále nových destinací. Příkladem je i Angola, kde ale dosud nebyl a portugalsky nemluví. Ale již teď můžeme slíbit, že tato nová expedice bude opravdová „bomba“.

Předpokládáme, že vaše celkové náklady (včetně stravy, suvenýrů, výletů, apod.) na tuto expedici nepřevýší 89 000 Kč, zřejmě se budete pohybovat někde okolo 85 000 Kč. Při méně pohodlném cestování v 5 lidech v autě bude cena samozřejmě o něco nižší. Fakultativní adrenalinové aktivity na Viktoriiných vodopádech však dokáží peněženku řádně provětrat.

Naše nabídka je nesrovnatelná se zájezdy CK z důvodu mnohem zajímavějšího obsahu, stylu i ceny naší expedice. Na sever Namibie a do jižní Angoly tradiční české CK nejezdí, soustředí se na perimetr cca 500 km od Windhoeku a v převážné většině končí Etoshou.

Pro více informací o našich expedicích doporučujeme přečíst Pohodové expedice, Jak se přihlásit a Často kladené otázky.