Termín: není stanoven, cca 3 týdny
Počet účastníků: 7-11 + 1 průvodce (2-3 auta)
Průvodce: Petr Schwott
Náročnost: pohodička – offroad – outdoor
Základní cena za účast na expedici (viz slevy): 22 500 Kč vč. 21% DPH
Uzávěrka přihlášek: přijímáme nezávazné přihlášky

Hlavní body expedice do africké Namibie & Botswany,

aneb offroad safari, jaké jen tak nezažijete

Tato expedice je určena všem zájemcům o opravdovou Afriku, zejména milovníkům přírody a zájemcům o přírodní etnika.

Vypustíme zkomercionalizované desetiminutové fotodestinace jako duny v Sossusvlei, lachtany v Cape Cross a zkamenělý les, kam vozí své turisty většina cestovních kanceláří. Těžiště naší expedice bude na sever od veterinární linie, což je vlastně i hranice mezi rozvinutým a rozvojovým světem.

Jako mávnutím kouzelného proutku zmizí z okolí silnice drátěné ploty farem bílých usedlíků. Krajina se otevře a my budeme intenzivně vnímat „opravdovou“ Afriku s typickými domorodými vesnicemi, potulujícími se kusy skotu zebu, občas zahlédneme ve volné přírodě i antilopy skákavé či zebry.

I tato nejnebezpečnější zvířata uvidíme v NP Chobe

I tato nejnebezpečnější zvířata uvidíme v NP Chobe

Namibie

  • safari v NP Etosha aneb všechno to, co si představíte, když se řekne Afrika
  • přenocujeme v domorodé vesnici kmene Křováků
  • safari v divokém NP Khaudum
  • safari v NP Mahangu
  • navštívíme i další domorodá etnika – kmeny Damara a Mbunza

Botswana

  • safari v NP Moremi, v unikátním ekosystému řeky Okavango
  • dvoudenní výlet domorodou kanoí „mokoro“ s přespáním na jednom z četných ostrůvků v deltě.
  • mokřad Savuti – díky nedávné tektonické činnosti se obnovil průtok kanálu Savuti. Na jeho březích žijí kromě běžných antilop i vzácné vodušky červené. Zdejší lvi se specializují na lov hrochů a dospělých slonů.
  • safari v NP Chobe s tisícihlavými stády slonů a s plavbou lodí po řece

Zambie/Zimbawe

  • Viktoriiny vodopády
  • podle zbylého času a chuti eventuelně i v kombinaci buď s NP Kafue v Zambii nebo NP Hwange v Zimbabwe

Co o expedici do Namibie a Botswany říkají naši účastníci?

Expedice byla super. Petr Schwott nás vzal do míst, kam bychom se sami nepustili. Během cesty jsme byli v přímém kontaktu s domorodými obyvateli a moc si to užili.

Jaroslav Herbrych

S cestovními kancelářemi moc nejezdím, většinou si výlet zorganizuji sama. Tentokrát jsem udělala vyjímku a přihlásila jsem se na expediční zájezd do jižní Afriky. Náš průvodce Petr Schwott nepodcenil přípravy na cestu a zorganizoval schůzku předem, na které jsem měla možnost se seznámit s ostatními členy výpravy a doladit spoustu organizačních věcí. Bylo vidět, že Petr je zkušený průvodce, který nic nepodcení a ví, o čem mluví. Během cesty zařizoval vše tak, jak měl, ušetřil nám spoustu peněz a jeho důkladná teoretická příprava se vyplatila, protože načtené a získané informace o lokalitách, cestách a kempech se většinou potvrzovaly. Bez větších problémů a chyb jsme absolvovali dost dobrodružnou a velmi zajímavou cestu, na kterou budu dlouho vzpomínat. K tomuto příjemnému pocitu přispěli také bezva příjemní spolucestující, kterým tímto velmi děkuji.

Dáša Pavlíková

Reference dalších účastníků minulé expedice do Namibie a Botswany naleznete zde.

Safari v Namibii a Botswaně v detailu

Napajedla jsou skvělá místa pro pozorování zvěře

Napajedla jsou skvělá místa pro pozorování zvěře

2-3 dny strávíme v Národním parku Etosha. Je to jeden z nejlepších národních parků Afriky, hraje minimálně stejnou ligu jako prémiové parky v Keni a Tanzánii. Na rozdíl od nich není návštěva Etoshi zatím ještě příliš nákladnou položkou v cestovatelově rozpočtu.

Uvidíme početná stáda různých druhů antilop, pakoňů a zeber. U některého z napajedel jistě narazíme i na slony, žirafy a vodní ptáky. Určitě bude někde nablízku i orel jasnohlasý. Ze šelem můžeme zaručit hojné šakaly čabrakové, o setkání se lvy také nebývá nouze. Vidět lovícího geparda se podaří jen nemnoha návštěvníkům, ale proč bychom to nemohli být zrovna my? Na večery strávené u osvětleného napajedla, kde se střídají jednotlivé druhy zvířat jako v divadle, budete jistě dlouho vzpomínat.

Když budeme mít štěstí, uvidíme i nejrychlejší zvíře planety - geparda.

Když budeme mít štěstí, uvidíme i geparda.

Cestou do Capriviho pruhu budeme projíždět oblastí Bushmanland na okraji pouště Kalahari, kde ještě donedávna žili Křováci/Sanové tak, jak to známe z filmu „Bohové musejí být šílení“. Podle našeho zájmu si v „živoucím muzeu“ vybereme to, co nás zajímá z tradičního života Křováků. Můžeme se s domorodci oděnými jen v bederní roušce vydat na sběr léčivých a jedlých bylin, můžeme se naučit vyrábět pasti na ptáky i tradiční luky, pokusíme se pomocí dřívek rozdělat oheň, ženy nám mohou ukázat výrobu tradičních šperků ze skořápek pštrosích vajec. Pěkným suvenýrem mohou být kromě rukodělných předmětů i vlastní audionahrávky typického „klapavého“ jazyka.

Naše offroadové řidičské schopnosti prověří velmi obtížný písčitý terén Národního parku Khaudum, který projedeme od jihu k severu. Zde budeme moci v absolutní izolaci od ostatních turistů pozorovat zvěř u napajedel z věžových pozorovatelen. 

Rozhodně nevynecháme NP Mahangu, který má úplně jiný charakter než Etosha. Mezi fialkově kvetoucími lekníny Nymphea nouchalii var. caerulea můžeme kromě spousty vodního ptactva pozorovat pasoucí se hrochy. Opět se setkáme se zebrami, antilopami, žirafami, slony a nově i s buvoly. Žijí zde i dvě rodinky lvů. Jako i v ostatních parcích v Capriviho pruhu je i tady na dvou místech dovoleno na vlastní nebezpečí vystoupit z auta.

Křovácké posezení o páté

Křovácké posezení o páté

Přímo z národního parku vjedeme do Botswany a hned za hranicí se přeplavíme přívozem na levý břeh Okavanga. Prozkoumáme málo navštěvovanou východní část delty. To je poslední místo, kde populární výlety na tradičních kánoích mokoro dosud nenabyly své smutné zkomercionalizované podoby.

V hlavním městě delty Maun doplníme zásoby před cestou do centrální části delty Okavanga. Využijeme období sucha a projedeme si vnitřní deltu řeky Okavango, NP MoremiJe to jeden z nejlepších národních parků Afriky s unikátním ekosystémem. Možná budeme muset překonávat brody a úseky s hlubokým pískem. Uvidíme početná stáda různých druhů antilop, pakoňů a zeber. U některého brodu jistě narazíme i na slony, žirafy a vodní ptáky.  Ve slepých ramenech řeky si hoví četní hroši a krokodýli.

Sloni

Pouštní sloni v Damaralandu

Přes mokřad Savuti se přesuneme do NP Chobe. V Botswaně žije tolik slonů, kolik ve všech státech Afriky dohromady. A jejich padesátitisícové stádo najdeme právě tady. V národním parku si užijeme dopolední tzv. „riverfront drive“ a odpolední plavbu po řece Chobe do západu slunce.

Ve městě Kasane budeme pokračovat podle toho, zda budeme domů odlétat z Livingstone (Zambie) nebo z Viktoria Falls (Zimbabwe). Viktoriiny vodopády budou v našem období v plné síle na obou stranách. Pokud nám zbude čas i chuť, můžeme si ještě zajet do NP Kafue nebo Hwange. Nebo si můžeme užívat zaslouženého odpočinku, relaxovat a bavit se v obou velmi příjemných městech.

Cena

V ceně expedice, kterou je nutno uhradit při závazné přihlášce, jsou zahrnuty průvodcovské služby po Namibii, Botswaně a případně Zimbabwe či Zambii.

Osvědčilo se nám, když si výdaje na pohonné hmoty, kempování, vstupy do NP apod. účastníci platí ze zřízeného společného fondu. Pokladníky si zvolí posádky jednotlivých vozů, průvodce tuto funkci může, ale i nemusí zastávat. Ostatní výdaje si budou hradit účastníci individuálně. Níže uvádíme obvyklé ceny.

Doprava

Přiletíme do Windhoeku, podle cen letenek odletíme domů buď z Victoria falls v Zimbabwe nebo z Livingstone v Zambii. Cenu zpáteční letecké dopravy z Vídně odhadujeme na 20 000 Kč. Při včasném naplnění expedice budeme mít čas počkat si na nějakou akční nabídku kolem 16 000 Kč. Letenka z/do Prahy bývá minimálně o 4 000 Kč dražší. V roce 2018 se nám podařilo pořídit letenku na trase Vídeň-Victoria falls-Lilongwe-Vídeň za rekordně nízkých 14 500 Kč.

Některé silnice v Namibii mohou směle konkurovat těm u nás

Kvalita některých silnic v Namibii vás překvapí

Naši expedici pořádáme jako „self-drive“ offroad safari, tzn. že jeden účastník (lépe však dva), je řidičem pronajatého vozidla, ostatní jsou „pasažéři“. Podmínkou je věk řidiče nad 25 let, řidičské zkušenosti s off-roadem nejsou nezbytně nutné, jsou však výhodou. V případě potřeby uspořádáme před odjezdem školení řidičů off-roadů. Průvodce bude řídit jen v opravdu nouzových situacích. Při zájmu dalších účastníků o řízení je možné přikoupit si v půjčovně za rozumný peníz registraci dalších řidičů.

Jezdí se vlevo, řadící páka se ovládá levou rukou, páčky blinkrů a stěračů jsou prohozeny. Provoz mimo města je minimální, přizpůsobení se místním zvyklostem nečiní zkušenějším řidičům obvykle velké problémy.

Ve Windhoeku si půjčíme terénní Toyoty Hilux 2,5D 4×4. Připlatíme si za jednosměrnou výpůjčku a auta budeme vracet v příhraničním botswanském městě Kasane. V současnosti jsou solidní nabídky na půjčovné těchto offroadů na 21 dnů za cca 64 000 Kč. Půjčovné zahrnuje nulovou spoluúčast včetně skel a pneumatik, transfer z letiště do půjčovny, 2 střešní stany s matracemi a lůžkovinami, kompletní kempingovou výbavu (plynový vařič a lampa, nádobí, stůl, židle, lednici 14/220 V, pouštní sprcha) a safari výbavu (tažné lano, sekera, lopata, jednu rezervu navíc, kompresor s měřákem, základní nářadí, přídavnou nádrž na palivo, apod.). Asistence při poruše max. 24h. Při 4 lidech tedy asi 16 000 Kč/os. Čím později ale budeme auta objednávat, tím se bude nabídka zmenšovat a ceny půjdou nahoru.

Naprosto nezbytné je dodržovat striktní podmínky autopůjčovny, zejména maximální rychlost 70 km/h na šotolinových cestách a 120 km/h na asfaltových cestách. Tato offroad vozidla jsou vybavena „černou skřínkou“, v případě nehody a nedodržení těchto rychlostních limitů veškeré pojištění zaniká a vzniklou škodu je nutno uhradit v plné výši. S detailními podmínkami autopůjčovny seznámíme účastníky expedice ještě před uhrazením jakýchkoliv poplatků.

Tím, že budeme mít auta vracet v Kasane nejenže ušetříme spoustu času, ale ještě se nám sníží nájezd na pohodových zhruba 3 800 km, náklady na naftu budou činit cca 2900 Kč/os. při 4 lidech.

Ubytování

Kempujeme u KřovákůJak již bylo uvedeno, každé vozidlo bude vybaveno dvěma střešními stany pro celkem 4 osoby. Ve stanu je 6 cm silná pěnová matrace, 2 polštáře a jedna velká deka. Žádné lůžkoviny není potřeba vyklízet, stany se dají složit i s nimi. Průvodce bude nocovat ve svém pozemním stanu. Pozemní stan bude muset mít i případná 5. osoba ve vozidle. Předpokládáme spravedlivé střídání účastníků v pozemním stanu.

Budeme většinou nocovat v prostých komunitních kempech, čímž finančně podpoříme místní rozvojové projekty. Nevyhneme se ale i luxusně vybaveným lodžím s bazénem, restaurací a sociálním zařízením. Cena v kempu na noc mimo NP se pohybuje od cca 175 do 350 Kč/os. Kempování „nadivoko“ je v Namibii i Botswaně zakázáno. Uvnitř národních parků v Botswaně je i prosté kempování velmi drahé, stojí 50 USD/os., v Zimbabwe 25 USD/os. Za ubytování tak utratíme asi 6 000 Kč. Kdo zatouží po luxusnějším ubytování, může si v lepších lodžích objednat dvoulůžkovou chatku od 1 500 Kč.

Strava

Grilujeme

Budeme si vařit v kempech, cena potravin je v Namibii a Botswaně v průměru sice o něco nižší než u nás, ale na prvních několik dní je vhodné si vzít zásoby z domova, abychom se po příletu do Windhoeku příliš nezdržovali velkými nákupy. Bude dost práce s přejímkou vozidel.

Ve větších městech jsou Choppies či jiné obchoďáky, u každé benzínky je rychlé občerstvení či krámek se základními potravinami a balenou vodou (1,5 l za cca 20 Kč, 1 kg místního sýra za cca 95 Kč, 12 vajec za 48 Kč, 500 g toustového chleba 14 Kč). Budeme určitě hodně grilovat, maso všeho druhu je velmi levné a všechny kempy jsou vybaveny tzv. „braai“ – „grilovišti“, pro „masožravce“ je dobrá zpráva to, že:

  • kuřecí prsa bez kosti stojí 85 Kč/kg,
  • zadní hovězí cca 70 Kč/kg
  • T-bone steak z býka cca 90 Kč/kg a
  • steak z kudu či jiné antilopy cca 140 Kč/kg.

Maso samozřejmě nepochází z divokých zvířat, antilopy jsou extenzivně chovány pro sportovní odstřel a maso na farmách či v soukromých rezervacích.

Večeře v restauraci stojí od 320 Kč, rozhodně doporučuji zkusit „all-you-can-eat“ bufetovou večeři v Etoshe za 360 Kč. Celkovou sumu za stravu je těžké odhadovat, ortodoxní masožravci, kteří budou každý večer zapíjet grilované steaky výborným jihoafrickým vínem se budou pohybovat kolem 6 000 Kč, abstinenti mohou dost ušetřit, vegetariáni nikoliv.

Ceny fakultativních výletů

  • Noční safari Etosha – 1200 Kč
  • Plavba při západu slunce – 400 Kč
  • Vyhlídkový let nad deltou Okavanga – 45 min za 2 100 Kč
  • Plavba při západu slunce na řece Chobe – 3 h za 455 Kč
  • Bungee jumping do Viktoriiných vodopádů – 2 900 Kč
  • Let helikoptérou nad Viktoriinými vodopády – 15 min za 2 900 Kč

Vízum

Jednovstupové vízum do Namibie stojí 80 EUR a zařizuje se na ambasádě v Berlíně. Pomůžeme vám s jeho vyřízením. S Botswanou máme bezvízový styk. Vízum do Zimbabwe či Zambie si vyřídíme na hranicích. Stojí 30, resp. 50 USD.

Zdravotnické informace

Očkovat se doporučuje proti žloutence A a B a břišnímu tyfu. Doporučujeme rovněž zvážit očkování proti vzteklině.

Na severu Namibie, Botswany a v Zambii i Zimbabwe je nezbytné používat antimalarickou profylaxi (Lariam, Malarone, Doxybene). Aktuální nákazovou situaci doporučujeme prokonzultovat s odborníky na každé krajské hygienické stanici či očkovacím středisku do zahraničí.

Předpokládáme, že vaše celkové náklady (včetně stravy, suvenýrů, výletů, apod.) na tuto expedici nepřevýší 73 000 Kč, zřejmě se budete pohybovat někde okolo 69 000 Kč. Při méně pohodlném cestování v 5 lidech v autě bude cena samozřejmě o něco nižší. Fakultativní adrenalinové aktivity na Viktoriiných vodopádech však dokáží peněženku řádně provětrat.

Naše nabídka je nesrovnatelná se zájezdy CK z důvodu mnohem zajímavějšího obsahu, stylu i ceny naší expedice Afrika – Namibie, Botswana & (Zimbabwe/Zambie). Na sever Namibie tradiční české CK nejezdí, soustředí se na perimetr cca 500 km od Windhoeku a v převážné většině končí Etoshou.

Pro více informací o našich expedicích doporučujeme přečíst Pohodové expedice, Jak se přihlásit a Často kladené otázky.