Petr Schwott splnil funkci průvodce na jedničku. Znalost místního prostředí a bezprostředního chování k domorodcům, které si vždy rychle získal je obdivuhodná. Uměni smlouvat za každých okolností mě osobně vždy fascinovala.

Petr Čapek

Vidět Afriku byl odjakživa můj sen a touto expedicí jsem si ho splnila. Sešla se super parta lidí a domů jsem si odvezla soustu zážitků.

Míša Kovačíková

Expedice byla výborně navržena, vykomunikována i zorganizována. Na Petrovi je vidět, že je zkušený africký matador a s klidem proplouvá i neplánovanými situacemi dle rčení TIA (This is Africa). Pro ty, kdo hledají Afriku na kolech, se zaměřením na safari a poznávání domorodých kmenů, je tohle správná volba.

Mirek Sečkář

Skvělé bylo, že jsme se dostali na místa turisty tolik nevyhledávaná. Bylo vidět, že Petr se v zemi dobře vyzná.

Miroslav Matej

Do Afriky jsem tentokrát jela bez většího očekávání. Namibie – to je klasika, mnou dosud nepoznaný „must have“ Afriky. Ale Angola? Co tam? No nic, podívám se, odškrknu si ji v seznamu zemí, ve kterých jsem ještě nebyla. Bratranec tam kdysi dávno sloužil jako doktor v Catumbele a jeho vyprávění v době hluboké totality zavánělo těžkou exotikou. Zvířata tam prý nejsou – škoda, ztrácí se tím pro mě jedna z hlavních motivací návštěv afrického kontinentu. Byly slibovány zajímavé domorodé kmeny, ale od toho jsem moc neslibovala, co by mě tak asi ve 21. století mohlo překvapit, polonazí lidé s mobilem v ruce? Dobrá, jedu, průvodce Petr Schwott je pro mě záruka …… Nakonec jsem byla celým výletem a zejména Angolou nadšena, a to moc. Během deseti dnů v této zemi jsme neviděli žádného bílého člověka. Angolané byli většinou příjemní a přátelští, cítila jsem se dobře. No a že se budeme družit s domorodci, kteří neznají žádné vymoženosti civilizace a bílé možná viděli párkrát za život, to jsem nečekala. A ta nádherná, takřka panenská místa! Pozorovat z vysokého útesu skákající velryby, to byl neskutečný zážitek. Také v dalších státech, Namibiii a Botswaně, jsme měli spoustu zážitků a velké štěstí na zvířata. Zejména mě překvapilo množství lvů a nosorožců. Chci ještě jednou poděkovat Petrovi Schwottovi – byla jsem s ním na expedici už čtyřikrát, což mluví samo za sebe. Je úžasný pekař housek, zkušený guide, umí si dělat srandu sám ze sebe, je zábavný a příjemný člověk a vždycky se nám postará o nějaká vzrůša, na která později rádi vzpomínáme. Poděkovat chci řidičům, že nás bezpečně dovezli a poradili si ve svízelných situacích, i všem členům expedice, protože tam nebyl žádný prudič a celkově byla atmosféra většinou příjemná. No a samozřejmě děkuji i Zirhamii, že takové báječné expedice pořádá.

Dáša Pavlíková

Autentická Afrika.

Pavel Škorpil

Expedice Zambie 2021 je úspěšně za námi a je čas na hodnocení. Na expedici jsem jel s jasným cílem. Chtěl jsem poznat Afriku, pokud možno v celé její kráse, syrovosti, opravdovosti, toužil jsem poznat místní lidi, domorodce a jejich mentalitu, zažít dobrodružství, setkat se s divokými zvířaty a poznat nové lidi. Jsem člověk, který si klade neustále nějaké otázky a k tomu, abych si je dovedl zodpovědět, potřebuji informace a osobní zkušenost. V neposlední řadě jsem si potřeboval udělat trošičku pořádek sám v sobě a uvědomit si, co je v životě opravdu důležité a podstatné. Ani jednoho ze členů expedice jsem před cestou osobně neznal, pominu-li jednu on-line schůzku. Víte, že budete trávit skoro měsíc pořád se stejnými lidmi, že budete spát ve stanu s někým, koho vůbec neznáte a že budete do jisté míry ostatní také potřebovat, stejně jako oni vás. Na této expedici za vás totiž nikdo nic neudělá a zaleží pouze na schopnosti se domluvit, najít kompromis a společně řešit běžné denní potřeby i nečekané události a komplikace. Troufám si tvrdit, že jsme Zambii procestovali křížem krážem, po cestách necestách, zažili jsme mnohá setkání s opravdu divokými zvířaty, zajímavými lidmi, různorodou krajinou. Objevili jsme nádherná, dechberoucí místa, vrátili se časem do doby kamenné. Viděli bídu, o které se Evropanům ani nezdá, žasli nad pomocí, která nikomu nepomůže, užívali si nekonečné pláně bez lidí, projeli autem místa, která projedou jen šílenci jako my. Náš průvodce Petr Schwott byl průvodcem, tak jak si ho představuji. Byl jedním z nás, občas korigoval naše přihlouplé názory, usměrňoval některé bláznivé touhy, byl naší oporou a jistotou, a vlastně jste si toho ani nevšimli. Na tomto místě nemá smysl vyjmenovávat všechna místa, města, národní parky, zajímavosti … Raději Vám Petře, Káďo, Miro, Martino, Vašku, Jirko a Evo poděkuji. Jsem přesvědčen, že s naprostou většinou se budeme vídat i nadále a třeba se společně ještě někam podíváme. Mě to s vámi moc bavilo přátelé …

Roman Bukovjan

Petr Schwott je průvodce na svém místě. Hodnotím za 1 *.

Pavla Zítková

S cestovními kancelářemi moc nejezdím, většinou si výlet zorganizuji sama. Tentokrát jsem udělala vyjímku a přihlásila jsem se na expediční zájezd do jižní Afriky. Náš průvodce Petr Schwott nepodcenil přípravy na cestu a zorganizoval schůzku předem, na které jsem měla možnost se seznámit s ostatními členy výpravy a doladit spoustu organizačních věcí. Bylo vidět, že Petr je zkušený průvodce, který nic nepodcení a ví, o čem mluví. Během cesty zařizoval vše tak, jak měl, ušetřil nám spoustu peněz a jeho důkladná teoretická příprava se vyplatila, protože načtené a získané informace o lokalitách, cestách a kempech se většinou potvrzovaly. Bez větších problémů a chyb jsme absolvovali dost dobrodružnou a velmi zajímavou cestu, na kterou budu dlouho vzpomínat. K tomuto příjemnému pocitu přispěli také bezva příjemní spolucestující, kterým tímto velmi děkuji.

Dáša Pavlíková

I na manželce jsem poznal, že na výpravě za zvířátky po Africe byla nadšená. Viděli jsme víc, než jsme čekali. Sice jezdíme převážně individuálně, ale v dobré partě, kterou Petr dokázal stmelit, jsme se v této části světa cítili možná bezpečněji. Vzpomínky jsou ještě živé a snad se jen tak nevytratí.

Jiří Synáček

Chci především osobně poděkovat za návrat do života, který mi Petr zprostředkoval tím, že jsem se namibijské expedice po nemoci a poté, co jsem svůj zdravotní stav již pokládala co se týče cestování za pomyslnou konečnou, mohla zúčastnit. Každý africký den byl pro mne doslova transfuzí živé vody. Navíc je Petr skvělý organizátor, dobrý kamarád, empatický a vzdělaný člověk a… kliďas. Je velmi dobře obeznámený s prostředím, s možnými nástrahami a jejich řešením, žádná situace ho během expedice nezaskočila, neexistoval problém, který by nedokázal vyřešit. Vzhledem ke zkušenostem a místním konexím byl občas schopen i realizace zázraků, například když s rangery domluvil nocování skupiny v národním parku, v němž je ubytovací zařízení dočasně uzavřeno. Zkratka a dobře: nemělo to chybu! Úžasná zkušenost. Za mě velký dík!

Eva Husáková

NaBoZi byla super expedice. Parta dobrá, průvodce (Petr) skvělý. Díky za bezva zážitek. Již přemýšlím, kam s vámi zase pojedu.

Katka Niesigova

Namibie s Petrem stála za to! Jsem moc rád, že jsem jel – skvělá příroda, fajn parta nových lidí, které bych možná jinak ani nepoznal. Vřele doporučuju každému, kdo by se chtěl podívat někam, kam by se sám hned tak neodvážil. Petrovo průvodcovství stojí za vyzkoušení!

Michal Šorf

Petr Schwott nás protáhl opravdu kouzelnou Afrikou. Máme pocit, že se v nás usídlil tzv. africký brouk a ještě se tam chceme určitě vrátit. Ještě je co objevovat, jsou i další destinace, které bychom tímto expedičním stylem i průvodcovstvím v pohodě navštívili. Vřele doporučujeme všem, kteří ještě váhají.

Zdenka a Tomáš Bočkovi

Průvodce byl profesionální

Zdena Čejková

Kdo máte chuť poznat trochu dobrodružství a netradiční cestování, jeďte se Zirhamií.

Ludmila Škarková

Naše expedice do Namibie a Botswany s Petrem Schwottem byla….skvělá?, fantastická?….Ne, byla to BOMBA!!! Petře, díky za úžasnou a velice, velice dobrodružnou výpravu za přírodou a zvěřenou Afriky. Jediné, co nás mrzí, a myslím, že mohu mluvit za nás všechny z celé výpravy,je, že jsme neviděli kvakoše. A proto jsme se rozhodli, že s Petrem vyrazíme za dobrodružstvím znovu a to hned příští rok. Z mnoha důvodů – Petr je skvělý průvodce i parťák, africká příroda je prostě nepopsatelná, expedice dobrodružná a hlavně – každý den nové a nepředvídatelné zážitky, spousta legrace, ale i, a to k tomu patří, nelehké okamžiky, jako například milionkráté zahrabání se autem v hlubokém písku, rozvášnění sloni, vypovězení auta, uštknutí štírem apod. To vše ale vynahradí nádherné východy a západy slunce, pozorování sloních mláďat při jejich hrách, neopakovatelné zážitky při sledování zvěře v jejich přirozeném prostředí a také úžasná parta lidí, kteří byli ve všech směrech ohleduplní, tolerantní, zábavní, přátelští a hlavně se jeden na druhého mohli spolehnout. Takže Petře – těšíme se na další expedici s tebou a už teď vím, že předčí všechna naše očekávání.

Marta Zachařová

Byla jsem se Zirhamií již potřetí a opět super zážitek. Putování po Africe mne nadchlo i jako řidičku. Petr je nejen super průvodce (vždy pečlivě připravený) , ale je to hlavně skvělý člověk s úžasným smyslem pro humor. Můžu určitě doporučit. Rozhodně to nebyla moje poslední expedice.

Olga Weisová

Do černé Afriky jsem jela potřetí, z toho se Zirhamií podruhé. Každá z těch zirhamovských návštěv byla úplně jiná. Zatímco předloni to bylo nejvíce o průjezdech národních parků a pozorování divokých zvířat, tentokrát to bylo spíš o častých kontaktech s většinou milými domorodci v neturistických oblastech, ve vesnicích, po cestě, v kostele, na plantážích, ve škole, na úřadech, na check pointech, na policii a podobně. Absolvovali jsme náročnou offroudovou jízdu ve stylu Žlutých trabantů s mnoha prašnými cestami plných výmolů, brodů, roztodivných lávek, mostů a přejezdech řek po pontonech, ale také jsme poznávali krásnou přírodu s nádhernými vodopády, jezírky i obrovskými jezery, které vypadly spíš jako moře. Také jsme na rozdíl od minula poměrně dost chodili pěšky, podnikli několik zajímavých pěších túr. Náš průvodce Petr se zhostil svého úkolu se ctí. Zúročil své dlouholeté zkušenosti z podobných expedic a díky němu většina cesty probíhala v pohodě. Velký dík patří spolucestujcím. Díky nim jsem si v pohodě užívala atmosféru na zajímavé a netradiční dovolené. Smekám nad námi, jak jsme s klidem a rozvahou zvládali všechny nepříjemné a krizové situace (jednání na úřadech, dlouhé přejezdy, opravy auta, jeho vyproštování, havárii a podobně). Expediční náročná forma cestování mi vyhovuje a věřím, že jsem nejela se Zirhámii naposledy.

Dáša Pavlíková

Ve svých padesáti letech jsme se poprvé rozhodli s manželkou vyrazit někam organizovaně, protože doposud jsme jezdili na vlastní pěst. Ze začátku jsem měl trochu obavy z celé akce, protože jsem četl různé komenty od účastníků zájezdů z různých CK . Naštěstí pro nás jsme si vybrali Zirhamii a Afriku s Petrem Schwotem. Petr od začátku poskytoval dokonalé informace a trpělivě odpovídal na všechny naše dotazy. Na akci samé předváděl Petr úžasnou schopnost řešit všechny problémy s klidem a vždycky dobře poradit a pomoci všem ostatním. Vyjednávací schopnosti v kempech, tržištích a národních parcích byl pro mě něco naprosto neuvěřitelného a Petr nás to časem naučil všechny. Zvláště pak jeho nápad rozdávat domorodcům fotky z minulých cest nám otevřel dveře do jinak zapovězených míst. Na jednom tržišti v „obchůdku“ vysela na zdi Petrova fotka z minulých expedic, kterou věnoval Petr prodavačce v minulosti a prodavačka poznala i Petra. Bylo to velice dojemné setkání. Petr je skvělý průvodce a znalec Africké fauny i flóry, je schopný organizátor a cítil jsem se s ním na cestě bezpečné a příjemně. Za nejlepší pokládám to, že po třech tydnech kdy byl Petr můj průvodce se stal po expedici mým kamarádem Díky Petře a celá Zirhámie.

Pavel Křivánek, Brno

Expedice byla super. Petr Schwott nás vzal do míst, kam bychom se sami nepustili. Během cesty jsme byli v přímém kontaktu s domorodými obyvateli a moc si to užili.

Jaroslav Herbrych

Co popisovat ? Vše bylo super, včetně vyhrabávání auta jak z pohledu diváckého :-), tak i pohledu pracovního. Zvířat mnoho, Petrův chleba super. To se prostě nedá popsat, to se musí zažít. Petrovi 1*****

Miloš Káďa Kadeřávek

S Petrem jsem absolvovala expedici Namibie, Botswana, Zimbabwe 2019 a byl to nepochybně jeden z mých nejlepších cestovatelských zážitků vůbec. Na Petrovi si cením na jedné straně jeho profesionality – je to sice velice zkušený cestovatel, ale v žádném případě nepodceňuje přípravu na cestu, počínaje první seznamovací schůzkou přes důkladné prozkoumání možností u výpůjček aut a ubytování až po ryze praktické záležitosti jako je pojištění nebo očkování. U všech těchto věcí dokáže podat vyčerpávající informace, což je při cestě do Afriky, obzvláště pokud je to první cesta, velmi důležité :). Na druhou stranu má Petr perfektní lidský přístup a super smysl pro humor. Naše expedice se mimořádně vydařila zejména kvůli skvělým lidem, kteří se jí účastnili, což bylo štěstí samo o sobě, ale troufám si říct, že Petr výrazně přispěl k tomu, aby pohoda a dobrá nálada trvala i tehdy, když nám Afrika a štěstí úplně nepřálo ;). Díky Zirhamii a hlavně díky Petrovi se Afrika stala moji srdeční záležitostí, a tato expedice určitě nebyla mojí poslední expedicí v Africe. Do Afriky jedině s Petrem :). Děkuji.

Veronika Pavlů

Naše expedice se začala schůzku v Sapě, kde jsme se poznali a zjistili, že jsme bezva parta. Petr nás všechny krásné seznámil a nenapadně donutil ke společné konverzaci. No a pak po par měsících přišel den “D” a vše vypuklo. Být 21 dní s lidmi, které poradně neznáš je trochu stresující a měla jsem obavy. Obavy ale byly zbytečné. Petr odvedl bazvadnou organizaci všech detailů i maličkostí. Afriku jsme poznavali ne jako klasičtí turisté, byli jsme tam kde normální turista má strach vejít. Pořad jsme měli problém s jedním autem. Ale i toto nás nerozhodilo. Petr se zachoval v této situaci velice profesionálně. Vše zařídil a jelo se dál. Viděli jsme skoro všechny zvířata, které může ukázat Afrika. No…. a jelikož Petr má veliké znalosti o zvířatech…. tak jsme dostávali ještě hodně zajímavých informací o životě zvířat i ptáků. Poznávali jsme místní kulturu a tradice. Místní lidé jsou velice přátelští a pomocní. Což v dnešní době se jen tak nevidí. Jestli někdo toto čte a přemýšlí jestli má to zkusit se Zirhamii nebo ne….. tak vůbec nepřemýšlejte o tom a jen do toho jdětě. Určitě nebudete litovat. Naučíte se cestovat trochu jinak. Mít luxusní cestování není žádné umění, nepoznáte ale všechny krásy cest. Zirhamia vás naučí zdolavat překážky a problémy s úsměvem na ústech…. a jestli ještě budete mít průvodce jako jsme měli my tak o zábavu budete mít postaráno. Jen se toho nebát!!!!

Liudmila Krbkova