Termín: není stanoven, cca 10 dní
Počet účastníků: 6-7 + 1 průvodce
Průvodce: Petr Maděřič
Náročnost: pohodička
Základní cena za účast na expedici (viz slevy): 14 000 Kč
Uzávěrka přihlášek: přijímáme nezávazné přihlášky

Hlavní body expedice do Palestiny,

aneb křížem krážem po Západním břehu

Palestina, země silných příběhů, olivovníků a přátelských lidí, typická svou pohostinností a pouštním rázem, jejíž realitu měl málokdo možnost poznat. A to je jen pár důvodů, proč se s námi vydat na expedici, na které zažijete autentickou atmosféru této blízkovýchodní země kde najdeme památky doslova na každém kroku, a která, navzdory nepřízni osudu, hrála významnou roli v historii křesťanské, ale i muslimské části světa.

Skalní dóm v Jeruzalémě

Skalní dóm v Jeruzalémě

Expedice se ponese v pohodovém duchu a určena je všem, kteří mají zájem o historii Blízkého východu, nezvyklou krásu pouštní krajiny, chtějí zažít neopakovatelný pocit při koupání v Mrtvém moři, ochutnat místní nápoje a pokrmy a užít si pohostinnost Palestinců.

Návštěva Palestiny a Izraele je jedinečná možnost, jak poznat každodenní realitu života obyvatel žijících mezi betonovými zdmi, které je oddělují od sebe.

Na této expedici nás čeká:

 • Jeruzalém, město mnoha tváří, kde se prolínají rozličné kultury a náboženství. Prozkoumáme všechny čtyři části města, kde navštívíme hlavní památky, jako Skalní dóm a mešitu Al Aksá či Zeď nářků. Nakoukneme do ultra ortodoxní čtvrti Mea Shearim, kde se čas zastavil v předminulém století. Staré město si projdeme i po setmění, kdy jsou místní památky bohatě nasvíceny a na město tak padá magická atmosféra.
 • Jericho, město, které je považováno za nejstarší souvislé osídlení na zemi a jehož vznik je datován až do období kolem roku 9000 před naším letopočtem. Čeká nás návštěva pozůstatků Hišámova paláce s jednou z největších dochovaných muslimských mozaik na světě a hora Pokušení s vyhlídkou a klášterem.
 • Pěšky se vypravíme obdivovat jedinečnost skalního kláštera Mar Saba a na krátký trek s krásnými výhledy do pouštního údolí Wadi Qelt k pramenům pitné vody.
 • K relaxaci nám poslouží koupání v nejníže položeném slaném jezeře na světě, v Mrtvém moři.  Nejen, že se jistotou nikdo neutopí, ale navíc oceníte léčivé účinky bahenních masek, pro které najdete dostatek kosmetického materiálu na mělkém mořském dně.
 • V místě narození Ježíše Krista, Betlémě, navštívíme chrám Narození páně, jehož vznik sahá až do roku 325 a je tak jedním z nejstarších kostelů vůbec. Pohodovým tempem se projdeme po starém městě a poté zamíříme ke zdi oddělující Palestinu od Izraele, která je přehlídkou malířských děl místních i zahraničních umělců.
Pobřeží Mrtvého moře

Pobřeží Mrtvého moře

Vedlejší body expedice do Palestiny

Dle časových možností podnikneme i velkou část z následujícího:

 • V Nábulusu navštívíme tradiční továrnu na olivové mýdlo, ochutnáme sladký dezert kunafe a uličkami starého města se vydáme na trh.
 • Navštívíme uprchlický tábor pro Palestince, kteří byli vyhnáni z Izraele v roce 1950.
 • Vesnice Samaritánů – všichni známe pojem “dobrý Samaritán” a právě vesnici Samaritánů budeme mít možnost navštívit a dozvědět se o nich víc.
 • Hebron – kde se nachází důležité poutní místo Mauzoleum Patriarchů.
 • Noc se vydáme strávit k nomádskému kmeni do Judské pouště. Užijeme si domácí stravy v podobě společné večeře připravené nomády a místo dezertu budeme sledovat noční oblohu s mléčnou dráhou. Na místě našeho přepsání totiž není světelný smog. Na pár hodin se uložíme do připravených stanů a kolem čvrté ranní hodiny nasedneme do terénních aut a jízdou do nitra pouště se dopravíme na vyhlídku, kde si počkáme na východ slunce. Nomádi mezitím rozdělají oheň a připraví nám snídani. Když se zadaří, budeme mít šanci potkat velbloudy.
 • Moderní hlavní město Tel Aviv, kde si projdeme Karmelský trh a ochutnáme nejlepší humus ve městě.
 • Prohlídka přístavního města Haifa s krásným bahajským chrámem a zahradami zapsanými ve světovém dědictví UNESCO.

Cena

V ceně expedice jsou zahrnuty průvodcovské služby (tj. vaše účast na expedici). Ostatní typy cestovních služeb se budou zařizovat na místě podle potřeb účastníků expedice. Jednotlivé výdaje si účastníci budou platit sami, proto níže uvádíme jejich obvyklé ceny.

Ubytování

Spát budeme většinu času ve společných pokojích v hostelech, turistických ubytovnách a v menších hotýlcích. Ceny ubytování se samozřejmě liší, v průměru se budeme pohybovat kolem 600 Kč za osobu a noc.

Celkové náklady za ubytování by neměly překročit 6 500 Kč.

Východ slunce nad klášterem Mar Saba

Východ slunce nad klášterem Mar Saba

Strava

Budeme se stravovat převážně na ulici a v lokálních restauracích. Ochutnáme místní speciality, jako například cizrnový humus, falafel, šašlik či shawarmu.

Níže uvádíme několik orientačních cen:

 • večeře v levnější restauraci – 120 Kč
 • pivo – 25 – 50 Kč
 • chleba – 10 Kč
 • voda 1,5l – 10 Kč
 • cola 0.33 – 15 Kč
 • vodka  0,5 l – 40 Kč

Při odhadovaném rozpočtu 600 Kč na den předpokládáme celkové náklady na stravování 7 000 Kč. Náklady na alkoholické nápoje nejsou v částce zahrnuty a každý účastník o ně musí navýšit své předpokládané náklady.

Doprava

Do Palestiny se dostaneme přes Izraelský Tel-Aviv kam se létá z Prahy za cca 5000 Kč, proto se počítá s odletem z Prahy. Ale při ekonomické výhodnosti přichází v úvahu i odlet z Vídně. Čím dříve se přihlásíte, tím dříve poskládáme náš expediční tým a můžeme zkusit využít výhodných nabídek leteckých společností.

V Palestině i Izraeli budeme často využívat místní dopravu (autobusy, taxíky, tramvaje a samozřejmě chůzi). Také si na několik dní pronajmeme minivan s řidičem.

Celkově náklady na místní dopravu vycházejí cca 3 000 Kč na osobu.

Stará tradiční čajovna v Nábulusu

Stará tradiční čajovna v Nábulusu

Ostatní výdaje

 • Na tři dny si najmeme místního průvodce – 30 USD/den/osoba (Mar Saba, Wádí Quelt, Hebron)
 • Vstupy na památky cca 2 000 Kč.
 • Přespání u nomádů – jedná se o jednu noc a následné dopoledne, včetně dopravy, snídaně a oběda – 100 USD

Počasí

Na jaře dosahuje průměrná teplota v Izraeli 21°C. Na jihu země u Rudého moře může být i nad 30°C, na severu v horských oblastech je o něco chladněji, kolem 17°C.

Náročnost

Expedice je postavena v pohodovém tempu, nicméně je potřeba počítat s teplotami až kolem 30°C a denním několikahodinovým pobytem na slunci. Čekají nás kratší půldenní vycházky v přírodě a i po městech pravděpodobně nachodíme i víc než 10 km za den.

Bezpečnost

Bezpečnostní situace Palestině na Západním břehu je stejná jako v Izraeli. Ve zprávách je sem tam zmínka o raketových útocích v Palestině, ale tato situace se týká pásma Gazy. K této části Palestiny se my přibližovat nebudeme.

Gaza má navíc jiné politické vedení než Západní břeh. Na Západním břehu se občas se dějí protesty, ale většinu roku je klid a navíc jsou Palestinci moc milí a otevření lidé, vždy ochotní pomoci. Je zde nízká míra kriminality, ale jako kdekoliv jinde se i zde vyplatí používat zdravý rozum a být obezřetný.

Klášter sv. Jiří ve Wádí Quelt

Klášter sv. Jiří ve Wádí Quelt

Vízum

Občané ČR nemusí mít víza pro cestu do Izraele ani Palestiny kratší než 90 dní.

Upozorňujeme, že razítka v pasu z jakýchkoliv muslimských zemí (např. Egypt, Írán, Maroko, Tunis, Spojené arabské emiráty – tj. i Dubaj) vedou k pečlivým kontrolám či výslechům a nemusíte být do země vpuštěni. Pro tyto případy doporučujeme zažádat si o nový pas a vycestovat do Izraele/Palestiny s ním.

Očkování

Očkování do Palestiny není nutné, ale je dobré mít základní cestovatelské minimum, tedy očkování proti žloutence typu A a B, tetanu a břišnímu tyfu. Svoji konkrétní situaci prosím vždy konzultujte s vaším obvodním lékařem.

Potkáme koření z celého světa

Potkáme koření z celého světa

Internet

Přístup na WiFi bude možný v ubytovacích zařízeních a ve větších městech v restauracích či kavárnách. Na místě bude možné koupit místní SIM kartu. 2,5 GB dat stojí přibližně 200 Kč.

Petr navštívil Palestinu v roce 2015 a strávil tam šest týdnů jako dobrovolník v centru pro děti z uprchlického tábora New Askar.  Během svého dobrovolničení Palestinu projel, zamiloval s ji a našel si zde přátele. Nebylo to těžké, protože Palestinci jsou lidé vřelí a pohostinní. Západní břeh cestovní kanceláře běžně nenavštěvují a je to škoda, protože nabízí mnoho. To vedlo Petra k uspořádání expedice právě tam. Petr má zkušenosti s průvodcováním po Kanadě i Uzbekistánu a za sebou řadu zajímavých cest po celém světě.

Předpokládáme, že vaše celkové náklady (včetně průvodcovských služeb, dopravy, stravy, výletů, apod.) se budou pohybovat kolem 42 000 Kč. Potom už záleží, kolik suvenýrů nakoupíte a kolik drinků vypijete.

Pro více informací o našich expedicích doporučujeme přečíst Pohodové expedice, Jak se přihlásit, Často kladené otázky a Zápisky cest z různých zemí, ať máte představu jak v Zirhamii cestujeme.