Termín: nebyl stanoven, ale podobná expedice zde
Počet účastníků: 7-9 + 1 průvodce
Průvodce: Klára Poskočilová
Náročnost: střední, outdoor
Základní cena za účast na expedici (viz slevy): 18 500 Kč
Uzávěrka přihlášek: příjímá nezávazné přihlášky

Hlavní body expedice do africké Rwandy, Ugandy a

také za gorilami do DR Kongo

Tato expedice je určena všem zájemcům o opravdovou Afriku, zejména milovníkům přírody, outdooru a špetky historie.

Národní park Murchison Falls

Národní park Murchison Falls

Rwanda je zemí, u níž si většina představí genocidu z roku 1994. Během jediného měsíce zde bylo vyvražděno téměř milion Rwanďanů. Dnes, o dvacet let později je Rwanda často přezdívaná „Švýcarskem“ Afriky. Je jedním z nejbezpečnějších a nejčistších států celého východoafrického regionu. Přesuneme se sem nočním autobusem krátce po příletu z Ugandy. V této zemi strávíme celkem pět dní expedice a budeme se tam pohybovat místní dopravou.

Dva až tři dny strávíme společně s místním průvodcem na východě Demokratické republiky Kongo. Zde zavítáme k ohroženým horským gorilám.

Následně se přesuneme do Ugandy, kterou nazval Winston Churchill perlou Afriky. A nelze s ním než souhlasit. Zde si půjčíme auta a všechny národní parky navštívíme po vlastní ose. Nutností je zajistit minimálně dva řidiče z vlastních řad, ideálně však více, abychom se v řízení střídali.

Slonní rodinka v NP Murchison Falls

Sloní rodinka v NP Murchison Falls

V těchto dvou zemích nás čeká a nemine:

 • Ve Rwandě navštívíme hlavní město Kigali, kde zajdeme na skleničku do známého hotelu Rwanda. V místním interaktivním muzeu se více dozvíme o příčinách genocidy v roce 1994 a o sporech kmenů Hutu a Tutsi.
 • Podél jezera Kivu půjdeme dvoudenní trek pohádkovou oblastí kopců, plantáží a vesniček. Uvidíme krásné scenérie a poznáme, jakým způsobem žijí místní. Zavítáme do sušírny kávy a dozvíme se jak domorodci zpracovávají kávu. Cestou si ke svačině dáme avokáda či manga a vykoupeme se v jezeře. Trek zakončíme plavbou na loďce.
 • V národním parku Virunga v Demokratické republice Kongo budeme stopovat ohrožené horské gorily, kterých je na světě už méně než 900.
 • V národním parku Murchison Falls se setkáme s největší populací Rotschildových žiraf na světě. Vedle žiraf zde budeme tiše pozorovat slony, hrochy, krokodýly, antilopy, pakoně a  když budeme mít štěstí i lvy, levharty či hyeny. Nevynecháme ani hlavní dominantu tohoto národního parku, velkolepé vodopády. V Ziwa Rhino Sanctuary pak absolvujeme krátký trek po stopách ohrožených bílých nosorožců.
 • V Kampale se naučíme tradiční africké tance a dozvíme se více o ugandských tradicích.

Dostaneme se blízko k horským gorilám

Výše uvedené představuje základní body expedice. Pokud budou mít účastníci zájem a čas dovolí, můžeme absolvovat i něco z následujícího:

 • Vystoupáme na okraj kráteru aktivní sopky Nyiragongo vysoké 3 470 m.n.m., odkud budeme v noci pozorovat žhnoucí lávu
 • Na raftech sjedeme řeku Nil (obtížnost 5)
 • Zažijeme netradiční safari z lodi
 • Let balónem nad národním parkem Murchison Falls
 • Navštívíme místní školu a nemocnici, kterou založili Češi
Sopka Nyiragongo v DR Kongu

Sopka Nyiragongo v DR Kongo

Co o expedici říkají naši účastníci?

Všechny reference účastníků expedice Rwanda, Uganda a DR Kongo naleznete zde.

Klára je opravdový světoběžník s cestovatelskýma botama na nohách. Člověk si ani nevšiml, že něco zařizuje nebo pro nás chystá a šup….další super zážitek před náma. Nebyla vůdce, byla jedna z nás a tím se jí povedlo vytvořit partu lidí, kteří spolu zase chtějí vyrazit do světa. Klářin smích nás provázel po celý den ať, už se smála s námi nebo vyjednávala s deseti nespokojenými řidiči motorek, že jejich požadavek na zvýšení dohodnuté ceny je fakt nesmysl. Trip byl úžasně připraven, města, příroda, pláže, pěšky,autem, po vodě i místní dopravou. Potěšilo mě i propojení s Charitou České republiky, kde nám Klára ukázala kolik práce v Ugandě Charita udělala a jak si místní cení této pomoci. Prostě s Klárou kdykoli a kamkoliv, je to skvělá kamarádka. Kláro ještě jednou velké díky, a znovu opakuju pozdrav účastníků na letišti cestou domů: “Klára je naše Klára je nejlepší.”

Hana a Martin Hýlovi

Už mnohokrát jsem cestovala po Africe a jiných zemích na vlastní pěst a toto byla moje první zkušenost s akcí, kterou mi organizuje někdo jiný a cestovatelskou skupinu budou tvořit cizí lidé. Byla jsem tedy trochu napnutá, jak to dopadne. Skutečnost pak ve všech směrech absolutně předčila moje nejoptimističtější očekávání! Nejen, že skupina byla tvořena samými skvělými lidmi, ale naše úžasná a vždy dobře naladěná průvodkyně Klára znala dokonale prostředí Ugandy a Rwandy a tak se nám díky jejím zkušenostem a vyjednávacím schopnostem podařilo z celé cesty vytěžit maximum a přitom bez jakéhokoli stresu či napětí – stále v dokonalé pohodě a v dobré náladě!!! Tato expedice se zařadila mezi moje nejlepší cestovatelské zážitky! Mockrát děkuju!!!

Eliška Vanclová

Termín

Expedici bychom chtěli uskutečnit v listopadu 2018.

Cena

V ceně expedice, kterou je nutno uhradit při závazné přihlášce, jsou zahrnuty průvodcovské služby po Ugandě, Rwandě a Demokratické republice Kongo.

Ostatní typy cestovních služeb se budou zařizovat na místě podle potřeb účastníků expedice. Jednotlivé výdaje si účastníci budou platit sami, proto níže uvádíme jejich obvyklé ceny.

Ubytování

Ugandský venkov

Ugandský venkov

Ve městech a vesnicích přespíme v hostelích či levných guest housech (cena kolem 360 Kč za noc).

Na safari budeme spát ve vlastních pozemních stanech (možná i pod širákem), ale nebojte se, o vaše bezpečí bude dobře postaráno. Budeme tak potřebovat vlastní stany (nemáte-li vlastní, zajistíme půjčení), karimatky a spacáky. Jako ochranu před zvířaty každý večer založíme táborák, v některých kempech nám na celou noc poskytnou hlídače. Cena v kempu na noc se pohybuje kolem 150 Kč.

Za ubytování tak utratíme asi 4 500 Kč.

Doprava

Západ slunce

Západ slunce

Do Ugandy se dopravíme letecky z Prahy (nebo z Vídně, dle ceny letenek). Obvyklá cena zpáteční letenky se pohybuje kolem 17 000 Kč. Při akci se dá dostat i na 13 000 Kč.

Z Ugandy do Rwandy se přesuneme nočním autobusem. Ve Rwandě a v hlavním městě Ugandy, Kampale, budeme cestovat místní dopravou (mikrobusy, taxíky, na taxi motorkách). Předpokládané výdaje za místní dopravu jsou maximálně 2 000 Kč.

Zároveň se budeme samozřejmě pohybovat pěšky. Na treku musíte být připraveni ujít až 20 km za den v horách s batohem, náhradním oblečením, jídlem, pitím, karimatkou a spacákem.

V Demokratické republice Kongo budeme mít k dispozici auta s řidičem (cena je zarhnuta v balíčku trekování goril).

Na safari si půjčíme auto (celkem na 7 dní), které budou řídit průvodce a jednotliví účastníci. Podmínkou je věk řidiče nad 18 let. Řidičské zkušenosti s off-roadem nejsou nezbytně nutné, jsou však výhodou. Jezdí se vlevo, auta mají automatickou převodovku, páčky blinkrů a stěračů jsou prohozeny. Provoz mimo města je minimální, přizpůsobení se místním zvyklostem nečiní zkušenějším řidičům obvykle velké problémy.

Budeme půjčovat terénní Toyoty Prado 4×4. Ujedeme přibližně 1600 km. Půjčovné těchto offroadů na den stojí cca 1 300 Kč, obsahuje pojištění (platí pro škody nad 150 USD) a jednu rezervu navíc. Asistence při poruše max. 24h.

Náklady na pohonné hmoty za auto budou činit cca 5 500 Kč za auto, které se budou dělit mezi 4-5 osob. Při 4 osobách v autě tedy za půjčení auta a pohonné hmoty celkem utratíme cca 3 700 Kč/osoba (při 5 osobách v autě to bude cca o 700 Kč méně).

Strava

Místní děti

Místní děti

Budeme se stravovat v místních restauracích, občas se najíme na ulici, v kempech si budeme vařit. V hlavních městech Kampale a Kigali se budeme stravovat převážně v restauracích západního stylu, nicméně zajdeme i na oběd do místního slumu.

Níže uvádíme pár orientačních cen:

 • Večeře v místní restauraci – 150 Kč
 • Večeře v restauraci západního stylu – 150 až 300 Kč
 • Jídlo na ulici (placka s vajíčkem) – 15 Kč
 • 0,5l piva – 20 Kč (v restauraci až 50 Kč)
 • 1,5l vody – 15 Kč
 • 0,5l Coca Coly – 10 Kč
 • Avokádo – 3 Kč
 • Mango – 5 Kč

Celkovou cenu za jídlo je těžké odhadnout, nicméně předpokládáme, že za jídlo a pití utratíme kolem 5 000 Kč. Konzumace alkoholu není v částce započítaná a každý účastník o ni musí navýšit svůj rozpočet na stravování.

Ostatní výdaje

Výlet za ohroženými horskými gorilami nás vyjde na 7 500 Kč. V ceně je zahrnut poplatek národnímu parku za trekování goril, ubytování na jednu noc a doprava na území DR Kongo. Vstupy do národních parků v Ugandě budou činit celkem 4 000 Kč.

Ceny fakultativních výletů jsou následující:

 • Dvoudenní trek na sopku Nyiragongo včetně ubytování na okraji kráteru – 8 000 Kč
 • Sjezd řeky Nil na raftech (obtížnost 5) – 2 500 Kč
 • Safari z lodi v NP Murchison Falls – 800 Kč
 • Let balónem v NP Murchison Falls  – 5 000 Kč

Víza

Víza do všech třech zemí nás vyjdou na celkem 5 500 Kč. Víza pro Rwandu a Ugandu se vyřizují předem on-line; vízum do DR Kongo přes místní cestovní agenturu. Rádi vám pomůžeme s jejich vyřízením.

Očkování a zdraví

Povinné je očkování proti žluté zimnici. Očkovat se doporučuje proti žloutence A a B a břišnímu tyfu.

V Ugandě, Rwandě a DR Kongo je nezbytné používat antimalarickou profylaxi (Malarone), kterou zakoupíme po příletu za levnější cenu než v ČR (cca 700 Kč/balení). Aktuální nákazovou situaci doporučujeme prokonzultovat s odborníky na každé krajské hygienické stanici či očkovacím středisku do zahraničí.

Při troše štěstí uvidíme i krále zvířat

Při troše štěstí uvidíme i krále zvířat

Náročnost

Expedice do Rwandy, Ugandy a Demokratické republiky Kongo bude středně náročná. Co to znamená? Od účastníků se očekává, že budou schopní nosit cca 12 kg batoh v horách s převýšením a nemají sebemenší problém se spaním ve stanu a sníženou úrovní komfortu za cenu nezapomenutelných zážitků.

Budeme absolvovat i delší přejezdy autobusem, ani to by pro účastníky neměl být problém.

Pokud někdo přecení své síly a nebude moci držet běžný krok se skupinou a bude se na něj neustále čekat, situace se vyřeší na náklady daného jedince např. pronajmutím nosiče.

Pokud máte obavy, zda expedici zvládnete, raději nám předem napište a popiště svůj stav a zkušenosti.

Bezpečnost

Ačkoliv většina lidí považuje oblast Rwandy, Ugandy a DR Kongo za nebezpečnou, průvodkyně Klára z více než ročního pobytu v této oblasti ví, že pokud člověk dodržuje základní bezpečnostní pravidla (netoulá se v noci sám po ulicích, hlídá si své osobní věci), nehrozí nebezpečí. Obecně zvýšenou pozornost budeme muset mít ve větších městech jako je Kampala či Goma. Pokud nedáme zlodějům příležitost, bude vše s největší pravděpodobností v pořádku.

Bezpečností situace v Demokratické republice Kongo je v současné chvíli stabilní. I přesto se zde budeme pohybovat s místním průvodcem a z Gomy do národního parku nás doprovodí ozbrojená ochranka. V případě, že by došlo k nečekané změně bezpečnostní situace, program expedice upravíme.

Počasí

Teplota se v Ugandě, Rwandě a DR Kongo celý rok pohybuje kolem 24°C. Běžné jsou ovšem teplotní výkyvy, kdy teploty přes den mohou dosahovat lehce nad 30°C či naopak pod 20°C. Při výstupu na sopku Nyiragongo je nutné počítat s teplotami v noci kolem 5°C. Uganda, Rwanda a DR Kongo obecně patří mezi velmi deštivé země, s čímž je potřeba počítat.

Celý náš program budeme přizpůsobovat místnímu počasí. Nemá cenu se někde plahočit v dešti za každou cenu. Goretexovou bundu či pláštěnky každopádně raději vezmeme s sebou.


Klára žila rok v Ugandě, kde pracovala v neziskovce pomáhající lidem nakaženým virem HIV. Sousední Rwandu navštívila již několikrát. Obě země tudíž velmi dobře zná a má zde i mnoho přátel, což zpestří průběh celé expedice. Dostane se nám zážitků, o kterých se jiným turistům může zdát. Oproti klasickým zájezdům budeme mnohem více v kontaktu s místními a poznáme tak skutečný život v Ugandě a Rwandě. Pokud okolnosti dovolí, navštívíme místní školu a nemocnici či půjdeme na návštěvu k místním a naučíme se hrát ugandskou deskovou hru Omweso.

Předpokládáme, že vaše celkové náklady (včetně průvodcovských služeb, víz, trekování goril, dopravy, stravy, suvenýrů, výletů, apod.)  se budou pohybovat kolem 66 000 Kč bez fakultativních výletů při čtyřech osobách v autě (při 5 osobách v autě to bude o něco méně).

V případě nezájmu o trekování horských goril bude celková cena o cca 10 000 Kč nižší. Naše nabídka je nesrovnatelná se zájezdy CK z důvodu mnohem zajímavějšího obsahu, stylu i ceny. Do Demokratické republiky Kongo tradiční české CK většinou nejezdí a pokud ano, délka pobytu je poloviční a cena naopak minimálně dvojnásobná. Nižní cena je ale vykoupena menším komfortem a je potřeba s tím počítat.

Pro více informací o stylu našich expedic doporučujeme přečíst Pohodové expediceJak se přihlásit a Často kladené otázky.